KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Terier tybetański – sprawdź opis rasy

Popularny w Europie, mały lub średniej wielkości piesek o energicznym usposobieniu. Jaki tak naprawdę jest terier tybetański? Poznaj jego pochodzenie, dowiedz się nieco więcej o jego charakterze i sprawdź, czy to wymagający pupil, a może idealny towarzysz dla Ciebie? Prezentujemy małego psiaka z Tybetu – teriera tybetańskiego. 

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Mały pies o wielkim sercu

Termin terier odnosi się do grupy psów, których korzenie sięgają polowań na borsuki, lisy, szczury czy wydry. Z natury są to psy myśliwskie, zawsze chętne do zabawy, pełne energii i żądne przygód. Hodowane są już od kilkunastu wieków, a ich popularność wciąż rośnie. Co ciekawe, bohater tego artykułu – terier tybetański, wcale nie należy do grupy terierów, a jest to jedynie nazwa rasy. Pierwotnie psiaki te były czworonogami odpowiedzialnymi za stróżowanie i pomoc pasterzom. Świetnie odnajdywały się w tej roli, informując swoich opiekunów o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Jak widać, taka etymologia rasy ma niewiele wspólnego z typowym terierem – energicznym psiakiem, którego celem jest tropienie zdobyczy i pogoń za ofiarą. A może charakter teriera tybetańskiego jest zbliżony do usposobienia tej grupy psów? Jakie jest jego usposobienie i jak rysuje się historia pochodzenia tych czworonogów? Czy to pies wymagający, a może nie trzeba poświęcać szczególnie dużo czasu na jego pielęgnację? Prezentujemy małego czworonoga z Tybetu – teriera tybetańskiego. 

terier-tybertanski-piesek

Terier tybetański – pochodzenie

W kwestii pochodzenia, nazwa rasy nie jest myląca, jak w przypadku grupy psów, do której należy tybetański terier. Ten średniej wielkości pupil o charakterystycznym wyglądzie, faktycznie pochodzi z Tybetu. Pierwotnie miały one odgrywać rolę psów stróżujących i zaganiających bydło na terenie starożytnego Tybetu. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że jeden z przedstawicieli tej rasy żył aż 28 lat, a w Tybecie, kraju swojego pochodzenia, te psy do dziś symbolizują szczęście i powodzenie.

Tajemnicze pochodzenie tybetańskiego teriera

Co ciekawe, sama historia rasy nie jest dobrze znana, pozostaje tajemnicą dla historyków i sympatyków psów. Rys historyczny tej rasy nie został w żaden sposób udokumentowany, stąd niewiele można powiedzieć na temat ich początków. Wiadomo tylko, że historia tej rasy sięga aż czasów starożytnych i istnieje przypuszczenie, że pochodzą one od tybetańskiego psa lwa, który żył mniej więcej 2000 lat temu. Zamieszkiwały one Zaginioną Dolinę i w czasie, gdy teren ten został odłączony od świata, miały stanowić swego rodzaju amulet, prezent na szczęście dla żyjących tam mnichów. Ich potomkami były czworonogi, które pomagały ludziom strzec świątyń i zaganiać bydło.

Pies terier tybetański pojawił się w Europie, dzięki angielskiej lekarce doktor H. R. Greig, która w zamian za udzieloną pomoc medyczną, po przeprowadzonej operacji tybetańskiego handlowca, otrzymała od niego w dowód wdzięczności suczkę, ówczesnego teriera tybetańskiego. Uważa się, że tak właśnie rozwijała się popularność tej rasy – psy były przekazywane kolejnym właścicielom w prezencie, a nie sprzedawane. To właśnie Anglikom terier tybetański zawdzięcza swój wygląd kojarzony mocno z psem pasterskim, ponieważ to właśnie oni ujednolicili typ wyglądu tej rasy. Pierwotny wzorzec tej rasy opracowany został w 1901 roku przez Lionel Jacob. Dopiero w Europie dokonano podziału czworonogów na trzy rasy – większego, o bardziej kwadratowych proporcjach teriera tybetańskiego, a także mniejszych rozmiarów i o krótkich nogach Lhasa apso i Shih tzu.

Przeczytaj także: Shih tzu – czego nie wiesz o tej rasie?

terier-tybetanski-psina

Terier tybetański – wygląd

Terier tybetański to pies o dość charakterystycznym wyglądzie. Długa sierść i grzywka opadająca na oczy sprawiają, że faktycznie ten pupil przypomina psa pasterskiego. 

Waga i budowa Tibetana

Pies terier tybetański to pupil średniej budowy o sylwetce w kształcie kwadratu. Budowa ta jest zwarta, ale nie przysadzista. Często teriery tybetańskie są umięśnione, choć nie jest to szczególnie widoczne pod obfitą pokrywą włosową. Nie są duże, a masa ich ciała wynosi najczęściej od 8 do 14 kg, chociaż ten przedział wagowy nie został określony we wzorcu rasy. Najczęściej pies tej rasy ma w kłębie mniej więcej od 35,6 do 40,6 cm, a suczki są nieco mniejsze. Głowa czworonoga jest proporcjonalna w stosunku do całego ciała, a uszy o kształcie litery V, raczej zwisają wzdłuż głowy. Oczy pupila powinny być okrągłe, lecz nie wypukłe, najczęściej w kolorze brązowym, zbliżonym do ciemnokasztanowego. Wysoko osadzony ogon, zawsze jest obficie pokryty włosiem.

Kolory szaty tybetańskiego teriera

Terier tybetański to pies, który zwraca uwagę przede wszystkim ze względu na swoje gęste i imponujące włosy. Okrywa włosowa tego czworonoga jest dwuwarstwowa, pierwszą pokrywa gęsty i przyjemny w dotyku podszerstek, a drugą stanowią długie okrywowe włosy. Włosów tych jest dużo, są średniej długości i mogą być proste albo lekko falowane. Występuje on w naprawdę wielu umaszczeniach, dopuszczalne są odcienie kremowego, białego, czarnego, kilkukolorowego, a nawet dymnego. Jedyny niedopuszczalny kolor jego szaty to odcień czekoladowy.

terier-tybetanski-schody

Terier tybetański – charakter

Czy terier tybetański charakter odziedziczył po swoich przodkach? Nadaje się do stróżowania, a może to raczej typ leniwego kanapowca? Jak już wiesz, nazwa rasy nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a została im nadana tylko dlatego, że Europejczykom pies ten przypominał teriera z wyglądu. W przeszłości psy pasterskie i stróżujące dziś raczej pełnią funkcję czworonogów do towarzystwa i świetnie się w tej roli odnajdują. O charakterze tych psiaków można powiedzieć sporo. Przede wszystkim warto wiedzieć, że są to psy wymagające konsekwentnego wychowania i szkolenia, by były grzecznymi i ułożonymi czworonogami. Tybetańskie teriery bardzo lubią być w centrum uwagi i szybko i niezwykle mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Bez wątpienia są to psy bardzo czułe, obdarzają swoich właścicieli ogromnym uczuciem i przywiązaniem. Teriery tybetańskie są dość energiczne, bardzo chętnie podejmują zabawę i wymagają regularnej dawki ruchu połączonego z ćwiczeniami pobudzającymi myślenie. Żeby pupil się nie nudził, warto wykorzystać zabawki edukacyjne, takie jak np.,Trixie Flip Board zabawka edukacyjna.

flipboard-terier-tybetanski

Można je określić jako aktywne psy, które nie usiedzą zbyt długo w jednym miejscu – taka oto jest właśnie rasa psów terier tybetański. Szczeniak powinien być socjalizowany praktycznie od pierwszych dni życia w nowym domu. Łagodne, ale zarazem stanowcze podejście, z wykorzystaniem pozytywnych technik szkolenia, pozwolą wychować go na ułożonego psiaka. Warto także zakupić dla takich psiaków matę węchową plecioną. Świetnie sprawdza się ona jako element wyciszający i uspokajający, co może się przydać przy tych energicznych psach. Warto wspomnieć, że są to psy, które bardzo szybko pojmują nowe umiejętności, ale naukę należy rozpocząć jak najwcześniej. Jego natura jest raczej łagodna, ale bywa on początkowo dość nieufny w stosunku do intruzów.

mata-pleciona-wechowa-terier-tybetanski

Umiejętności tybetańskich terierów

Terier tybetański, choć nie wygląda, jest ruchliwy, zwinny i bardzo szybki. Te psy uwielbiają ruch połączony z zabawą. W codziennym funkcjonowaniu tego pupila doskonale sprawdzą się zabawki, takie jak np., Zolux Sznur Miętowy. Teriery mają wysoką podatność na szkolenie, dlatego świetnie odnajdą się w psich sportach takich jak: aportowanie, agility czy sportowym posłuszeństwie. Z odrobiną odpowiedniej motywacji nauczysz go wielu imponujących sztuczek. 

sznur-terier-tybetanski

Pies terier tybetański – dla kogo to pies idealny?

Tybetański terier to idealny pies dla osób aktywnych, ale również świetnie odnajdzie się w rodzinie z dziećmi. Lubi zabawę, wędrówki na łonie natury, choć nie pogardzi też wylegiwaniem się na kanapie. Może mieszkać w domu z ogrodem, ale nie przeszkadza mu mieszkanie w bloku pod warunkiem, że zapewnisz mu odpowiednią dawkę ruchu i aktywności fizycznej i umysłowej. To będzie idealny pupil dla Ciebie, jeśli jesteś osobą cierpliwą i lubisz okazywać uczucia swoim zwierzakom. Teriery tybetańskie bardzo źle znoszą negatywne formy szkolenia, takie jak nacisk i krzyk, zresztą jak większość psiaków, a takie metody szkolenia są powszechnie odradzane przez behawiorystów. Ten pupil świetnie odnajdzie się u boku stanowczego, świadomego opiekuna, który nie będzie go zostawiał samego na zbyt długi czas. 

Zobacz również: Jak bawić się z psem w domu?

Terier tybetański – pielęgnacja

Warto przyjrzeć się teraz czy relacja terier tybetański – pielęgnacja to skomplikowana kwestia, na którą należy się szczególnie przygotować. Specjalne żywienie, a może codziennie szczotkowanie? Dowiedz się, o czym koniecznie musisz pamiętać, decydując się na przygarnięcie czworonoga tej rasy. 

Żywienie

Dieta teriera tybetańskiego nie jest szczególnie wymagająca. Jak każdy psiak potrzebuje on pełnowartościowej karmy, np. karmy suchej uzupełnianej o mokrą. Jako codzienna karma dobrze sprawdzi się Brit Premium By Nature Adult Medium M Sucha karma kurczak. Podkreśla się, że ich żywienie powinno być klasyczne, czyli zawierać mięso, warzywa i niewielki dodatek zbóż. Jeśli psiak jest na nie uczulony, wtedy lepiej wykluczyć zboża z codziennego menu. Czworonogi mogą mieć tendencje do tycia, dlatego pożywienie należy odpowiednio kontrolować i dostosowywać do ich wagi.

brit-terier-tybetanski

 

Zdrowie

Terier tybetański cieszy się dobrym i mocnym zdrowiem. Często dożywa on sędziwego wieku. Przykładem może być wspomniany wcześniej  28-letni rekordzista. Problemy zdrowotne, jakie mogą dotyczyć tej rasy, to kłopoty z oczami (np. zanik siatkówki), dysplazja stawów, a także alergie na nabiał albo pszenicę.

Pielęgnacja

W przypadku terierów tybetańskich odpowiednia pielęgnacja to obowiązkowy element w opiece nad psem. Długa okrywa włosowa czworonogów może być nieco uciążliwa, ponieważ pies może na niej przynosić błoto i różnego rodzaju zabrudzenia. Dlatego regularna kąpiel jest bardzo ważna, by utrzymać pupila i swoje mieszkanie w czystości. Regularne mycie delikatnym szamponem pomoże również zachować sierść w dobrej kondycji, będzie gładka i błyszcząca. Warto wiedzieć, że tybetański terier to pies, który linieje tylko raz do roku, a to akurat ogromna zaleta. Jednak jego długie włosy należy czesać przynajmniej raz w tygodniu, wykorzystując do tego gumową szczotkę, taką jak Trixie Zgrzebło gumowe.

trixie-zgrzeblo-terier-tybetanski

Co o terierze tybetańskim sądzą ich opiekunowie?

Aby dowiedzieć się, jaki tak naprawdę jest terier tybetański, najlepiej zapytać u źródła, czyli poznać opinię właścicieli czworonogów tej rasy. Jednym z przykładów może być doświadczenie Kasi, opiekunki Fibi: „Na mojego psiego towarzysza wybrałam teriera tybetańskiego. Co prawda w Polsce nie jest on popularny, ale bardzo spodobał mi się jego wygląd. Fibi to wspaniały psiak, a jej długie włosy i grzywka na oczach wyglądają pięknie. Wbrew pozorom nie jest to pies łatwy w wychowaniu. Tresurę zaczęłam już od pierwszych dni jej życia w moim domu i była to najlepsza decyzja. Skorzystałam też ze wsparcia psiego trenera, który doradził mi jak obchodzić się z psem i odpowiednio go motywować. W przypadku tybetańskich terierów zabawki i przysmaki to świetna forma motywacji. Oczywiście codzienne spacery to obowiązek i przynajmniej jeden godzinny, kiedy tylko mam czas. Bez odpowiedniej dawki ruchu moja suczka jest sfrustrowana i szuka ujścia tych emocji. Teraz już wiem, jak do niej trafić, zbudowałyśmy silną relację opartą na zaufaniu, a mój psiak uwielbia spędzać ze mną czas!”

Mały psiak o wielkim sercu

Terier tybetański to mały pies o wielkim sercu. Mimo że nie jest terierem, to zdecydowanie typ ruchliwego psa pełnego energii i chęci do zabawy. Potrzebuje ruchu i zabaw na myślenie. Warto pamiętać, że to bardzo inteligentny pies, który szybko się uczy. Odnajdzie się zarówno w domu z ogródkiem, jak i mieszkaniu. Mieszkając w domu, może mieć dobre predyspozycje do stróżowania i pilnowania terenu.

Tybetański terier zarazem jest niesamowicie delikatny i wrażliwy. Kiedy spotka się z agresją i krzykiem, może całkowicie zamknąć się w sobie. Traktując psa z uczuciem, a zarazem odpowiednią stanowczością, zyskasz oddanego i kochającego czworonoga, który przy dobrym zdrowiu może Ci towarzyszyć wiele długich lat. Zastanawiasz się nad zakupem psiaka i możliwe, że będzie to terier tybetański? Cena za szczeniaka tej rasy z dobrej hodowli, to może być koszt mniej więcej od 3,5 do 5 tysięcy złotych. A jakie jest Twoje zdanie na temat teriera tybetańskiego? Podziel się opinią w komentarzu!

Sklep Apetete

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły