KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies się oblizuje. Co to oznacza?

Psi sposób porozumienia się jest inny od naszego, nie mówią, ale świetnie potrafią przekazać swoje emocje. Okazują je mową ciała, warto więc poznać typowe z takich sygnałów. Wyjaśniamy, co oznacza, kiedy pies się oblizuje i czy jest to pozytywne zachowanie, a także jakie inne zachowania przejawia pies, by przekazać nam komunikat.

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Czasami pies oblizuje się np. przed posiłkiem lub widząc jakiś smakowity w jego oczach kąsek. Dlaczego więc niektóre z czworonogów oblizują się bez żadnego konkretnego bodźca? Okazuje się, że sporo z psich zachowań ma swoje podłoże w tym, co pies chce nam przekazać. Psy tak dobrze żyją z nami, ludźmi, ponieważ doskonale przystosowały się do życia w warunkach domowych, dzięki swojej zdolności porozumiewania. Czworonogi mogą swoją mową ciała zapraszać Cię do zabawy albo wysyłać sygnały uspokajające. Dają po sobie poznać, że opanował je strach albo stres, dlatego warto poznać znaczenie takich sytuacji. Przedstawiamy, co oznacza, kiedy pies cały czas się oblizuje i czy należy się tym martwić. Czy to normalne zachowanie, a może wymaga wizyty u weterynarza? Podpowiadamy!

pies się oblizuje

Mowa ciała psa – jak zrozumieć pupila?

Psy doskonale komunikują nam swoje emocje. Nie tylko oblizywanie się u psa ma pewne znaczenie. Potrafią one wyrazić radość, oczekiwanie, a nawet strach czy zdenerwowanie. Wysyłane sygnały można kojarzyć z konkretnymi zachowaniami. Sposób, w jaki pies porozumiewa się z nami, jest imponujący. Prezentujemy przykłady psich zachowań, które mogą znaczyć więcej, niż Ci się wydaje. 

Siadanie i kładzenie się

Takie zachowanie często można zauważyć w trakcie psich zabaw. Łagodniejszy z psów kładzie się albo siada. Innym przykładem jest takie samo postępowanie ze szczeniakami. Pokazują w ten sposób, że to koniec zabawy i pora na chwilę odpoczynku. Młode psy nie zawsze potrafią jeszcze odczytywać takie komunikaty, ale w ten sposób uczą się od starszych czworonogów. 

Energiczne zachowanie psa

Psy często krążą koło swojego opiekuna, podnoszą do niego łapę i luźno merdają ogonem, taka postawa ciała świadczy o chęci na zabawę i dobrym nastawieniu do sytuacji. 

pies się oblizuje 1

Intensywne wąchanie podłoża

Czasem, jeśli zdarzy Ci się powiedzieć coś do swojego pupila nieco zdenerwowanym głosem, możesz zauważyć, że ten zaczyna nerwowo wąchać podłoże dookoła siebie. To sygnał proszący o spokój, pies przekazuje, że nie chce kłopotów, a aktualnie zajmuje się szukaniem ciekawego tropu. Takie wąchanie może świadczyć o próbie pojednania i unikania rywalizacji. Warto w takiej sytuacji uspokoić się i uszanować wrażliwość pupila. 

Ziewanie, a mowa ciała psa

Ziewanie kojarzy się ze zmęczeniem i chęcią krótkiej drzemki. U psów także, jeśli są zmęczone. W innych przypadkach ziewanie to próba uspokojenia się. Pies na chwilę chce być poza sytuacją, w której się znajduje. Często można to zauważyć w momencie, gdy ktoś mówi podniesionym głosem w obecności czworonoga albo dzieci chcą bawić się z pupilem mimo jego niechęci. Ziewanie może pojawić się w tym samym czasie, w którym pies cały czas się oblizuje. To oznaka frustracji i zdenerwowania, którego pies chce uniknąć. 

Przeczytaj także: Jak oduczyć psa spania w łóżku? 5 porad

Chodzenie łukiem przez psa

Co ciekawe, na wprost kierują się do siebie tylko i wyłącznie psy, które poznały się już wcześniej. Innym powodem jest już tylko chęć podjęcia walki. W normalnej sytuacji pies zawsze podchodzi do innego psa po łuku. Warto, abyś pamiętał o tym, kierując się w stronę innego czworonoga. Podejście na wprost może spowodować niepotrzebny konflikt, którego możesz uniknąć, pochodząc do psa po łuku. Dla psa chodzenie na wprost w kierunku innego pupila oznacza otwarty konflikt, który należy rozwiązać. Sam też raczej unikaj takiego kierowania się w stronę Twojego psa.

Istotne jest to, aby odczytywać te sygnały, które czworonogi do nas wysyłają i uszanować je. Jeśli pies nie ma ochoty na pieszczoty to lepiej zapewnić mu spokój niż go stresować. Wszelkie oznaki stresu najlepiej respektować. W przeciwnym razie Twój pupil przestanie Cię informować o swojej frustracji i będzie mógł atakować bez uprzedzenia. 

pies się oblizuje 4

Pies się oblizuje – jakie mogą być przyczyny?

Innym przykładem wyrażania emocji jest sytuacja, w której pies się oblizuje. To nie zawsze wiąże się z apetytem, a tak naprawdę takie zachowanie ma kilka znaczeń. Zastanawiasz się, co oznacza oblizywanie się psa? Odpowiadamy!

Pies się oblizuje w trakcie jedzenia

W trakcie śniadania lub kolacji Twój czworonóg intensywnie się oblizuje? A może po spożyciu posiłku nie może się opanować przed oblizywaniem? To zupełnie normalne zachowanie, o które nie należy się martwić. Apetyt i smakowanie posiłku to zupełnie normalne dla zdrowego psa. Pies ekscytuje się wizją spożywania karmy i to sprawia mu ogromną frajdę. 

Pies oblizuje się w innych sytuacjach

Inne sytuacje, w których pies w trakcie odpoczynku i zupełnie bez powodu się oblizuje, mogą oznaczać zupełnie co innego. Oblizywanie się psa bez konkretnej przyczyny może świadczyć o tym, że sytuacja, w której aktualnie pies się znajduje, nie jest dla niego komfortowa. Chciałby jak najszybciej przestać w niej uczestniczyć, ponieważ odczuwa strach i jest zdenerwowany. 

Zagrożony pies się oblizuje

Możesz także zauważyć, że Twój pupil oblizuje swoje wargi również wtedy, gdy został przyłapany na robieniu czegoś, czego mu nie wolno. Wówczas skruszony oblizuje się, ponieważ czuje się zagrożony i skrępowany. Wie, że źle zrobił, ale boi się Twojej reakcji i okazuje stres. Świadczy to o tym, że czworonóg okazuje swojemu opiekunowi pokorę. Nie chce brać udziału w konflikcie i chce go rozwiązać pokojowo. W takiej sytuacji najlepiej odpuścić psu małe przewinienie i pozwolić puścić w niepamięć konflikt i krzyki. Nerwy i brak cierpliwości nie są dobrym doradcą w trakcie wychowywania i opieki nad psem. 

Oblizywanie się psa, a stres

Możesz także zauważyć, że Twój pies się oblizuje, kiedy odczuwa on stres lub strach w danej sytuacji. Odczuwanie dyskomfortu i nerwów pies często okazuje przez oblizywanie się i ziewanie. Wówczas nie znaczy to, że ma apetyt i chce mu się spać, tylko najprawdopodobniej czymś się bardzo denerwuje. Często właśnie takie oblizywanie się czworonoga to znak raczej negatywny. Świadczący o stresie i nerwach, jakie odczuwa pupil i szuka Twojej pomocy jako swojego opiekuna w tej trudnej sytuacji. Okazanie psu uwagi, cierpliwości i ciepła to najlepsze, co możesz zrobić, by pomóc zwierzakowi. To także najlepsza droga pracy z psem lękliwym. Te nadmierne strachliwe pupile często wykazują mnóstwo sygnałów  o strachu i stresie płynących z mowy ciała. Wówczas konsultacje z behawiorystą mogą okazać się nieocenione, by nauczyć się okazywać psu wsparcie i bezpieczeństwo, tak, by mógł w pełni zaufać i przestać się stresować.

Sprawdź również: Melisa dla psa – czy to dobry pomysł? Podawanie i dawkowanie

Uspokojenie sytuacji a oblizywanie się przez psa

Czasami psy w kontakcie z innymi pupilami mogą chcieć uspokoić sytuację, właśnie oblizując się. W ten sposób wysyłają jasny komunikat, że ta sytuacja jest dla nich stresująca i chcą ten problem rozwiązać pokojowo. Często wtedy także poruszają się niezwykle powoli, a czasami mogą zastygać w miejscu na chwilę. Do tego mogą wąchać miejsca dookoła siebie albo kłaść się na plecach i pokazywać drugiemu czworonogowi swój brzuch. To z kolei oznacza, że pies podporządkowuje się i okazuje zaufanie. Ale takie zachowania mogą także stanowić sygnały uspokajające u psa.

pies się oblizuje 2

Co oznacza oblizywanie się psa? Sygnały uspokajające

Oblizywanie się u psa to jeden z sygnałów uspokajających, które są niezwykle ważne w psim języku mowy ciała. W ten sposób czworonogi nawołują do pokojowego zakończenia sporu i sytuacji dla nich stresujących. Nie mogą nam o tym powiedzieć, dlatego poprzez język ciała wysyłają komunikaty. Do Ciebie jako świadomego opiekuna należy obowiązek prawidłowego odczytywania tych komunikatów i respektowanie ich w miarę możliwości. Zazwyczaj takie informacje wysyła światu Twój pies, kiedy zastyga w bezruchu, oblizuje się, ziewa, kładzie albo siada. Powtórzone kilka razy zachowanie może być próbą zażegnania konfliktu i uspokojenia Twoich nerwów. Pies lękliwy powinien mieć zapewniony spokój i eliminowanie bodźców, które tak na niego działają.

Oblizywanie się psa – kiedy to powód do niepokoju?

W niektórych sytuacjach oblizywanie się psa może świadczyć o czymś innym niż sygnały uspokajające. Nie ma to podłoża behawioralnego, a związane jest np. ze zdrowiem pupila. Wymaga kontaktu z weterynarzem, ponieważ jest symptomem toczącej się w organizmie choroby albo innej dolegliwości. 

pies się oblizuje 3

Częste oblizywanie się psa – oznaka bólu

Takie częste oblizywanie się u psa, mlaskanie, warto sprawdzić u lekarza weterynarii tym bardziej, jeśli trwa ono już jakiś czas. Wówczas może to świadczyć o bólu, który pupil odczuwa, jednak nie może on o nim powiedzieć. Mogą to być problemy z zębami, a może rana w dziąsłach. Warto dodać, że niektóre psy bardzo rzadko okazują swój ból, stąd też mogą maskować odczuwany dyskomfort. Takie oblizywanie się może być więc nieśmiałym sygnałem o problemie czworonoga. Jeśli towarzyszą temu zachowaniu także inne nietypowe czynności, jak np. ocieranie pyszczkiem, apatia czy brak apetytu najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem, ponieważ mogą to być np. problemy z układem pokarmowym albo inna tocząca się w organizmie choroba, jak np. angina. Zdarzają się także przypadki, w których to jakieś obce ciało utknęło w pysku albo gardle psa i w ten sposób daje on znać o tym fakcie.

Pies cały czas się oblizuje – problemy z zębami

Oblizywanie może świadczyć także o tym, że pies ma problemy z zębami. Pies cały czas się oblizuje, kiedy na zębach zebrał się kamień albo jakiś ostry przedmiot wbił mu się w podniebienie miękkie. Tak może się dziać, gdy czworonogi bawią się ostrymi patykami. Warto dbać regularnie o zęby pupila, stosując taki produkt jak np. Over Zoo Enzymatyczna pasta do zębów.

pies się oblizuje 6

Pies ciągle się oblizuje – mały atak padaczkowy

Sytuacje, kiedy pies ciągle się oblizuje, uznawane są także za możliwy petit mal, co oznacza mały atak padaczkowy. Nie jest to takie kilkukrotne oblizanie się, a przypomina raczej to poprzedzające wymiotowanie psa. Momentami pies może także kłapać całym pyskiem. Pupil może być także nieco otępiały i słabo reagować na bodźce z otoczenia. Takie epizody najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii, który dokładnie przebada czworonoga, by potwierdzić diagnozę. Nie warto panikować, a zachować zimną krew. Nie należy jednak bagatelizować tego typu zachowania jako normalnego, tym bardziej, gdy pupil zachowuje się na co dzień dość nietypowo. 

Jak pomóc psu, który często się oblizuje?

Pierwszym, co należy zrobić, by zdiagnozować problem nieustannego oblizywania się psa, jest wizyta u weterynarza i badanie. Wówczas możesz wykluczyć poważne problemy i spróbować pomóc psu sam albo z pomocą behawiorysty. Ucz psa komend i odwracaj jego uwagę od oblizywania się. Przydadzą Ci się do tego granulki karmy, takiej jak np. Fitmin Dog Purity Grain Free Adult Beef, których będziesz mógł użyć w formie nagrody.

pies się oblizuje 7

Oblizywanie się psa

Jak widzisz, oblizywanie się psa może być zupełnie normalnym zachowaniem. W takiej formie pupil może nawet okazywać Ci swoją sympatię. W innych momentach takie zachowanie będzie przejawem wysyłania przez psa sygnałów uspokajających. Te należy odczytywać i starać się szanować. Każdą sytuację stresową lepiej rozwiązywać w sposób pokojowy, z cierpliwością. Komunikacja między psem a człowiekiem jest na naprawdę dobrym poziomie, dlatego warto pamiętać o tym, co oznaczają poszczególne zachowania mowy ciała u psa. W jeszcze innych sytuacjach pies będzie próbował pokazać Ci, że jego nastawienie do sytuacji jest całkowicie pokojowe. 

Nie lekceważ takiego zachowania, moment, kiedy pies się oblizuje, może także świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, które dotykają Twojego pupila. Wówczas szybka reakcja z Twojej strony i wizyta u weterynarza może nawet uratować jego życie. Czy zdarzyło Ci się zaobserwować, że Twój pies oblizuje się bez powodu? Podziel się opinią w komentarzu i zajrzyj na stronę Apetete, po więcej smakołyków, karmy i zabawek dla Twojego czworonoga. 

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły