Zatwardzenie u psa – jak pomóc pupilowi?
Zatwardzenie u psa to dolegliwość, która niestety pojawia się stosunkowo często i może dotknąć każdego czworonoga. Jak z pewnością możesz się domyślić, ten problem jest dla Twojego podopiecznego wyjątkowo nieprzyjemny. Dowiedz się, skąd biorą się zaparcia u psa, jak im zapobiegać i co zrobić, by skutecznie sobie z nimi poradzić. Zapraszamy do lektury!
Zatwardzenie u psa – przyczyny
Zatwardzenie u psa może mieć wiele przyczyn. Niektóre z nich są zupełnie prozaiczne, inne mogą wynikać z poważnych zaburzeń lub chorób. Na co warto zwrócić uwagę?
Najczęstsze przyczyny zaparcia u psa – nieodpowiedni tryb życia
W tej kwestii psy nie różnią się zbytnio od ludzi. Nieodpowiedni tryb życia, źle skomponowana dieta i zbyt mało ruchu to częste przyczyny problemów z wypróżnianiem. Jeśli więc pies nie robi kupy cały dzień, zastanów się, czy nie powinieneś wprowadzić pewnych zmian w harmonogramie jego dnia oraz w menu.
Zdrowa psia dieta to taka, która jest odpowiednio zbilansowana – zawiera niezbędne ilości wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów. Posiłki złożone z kiepskiej jakości produktów nie wpływają dobrze ani na trawienie, ani na samopoczucie psa.
Tanie, nieodpowiednie karmy składają się często ze zbyt dużej ilości zbóż oraz innych węglowodanów; by się najeść, czworonóg musi zjeść więcej, niż powinien. W takiej sytuacji część karmy nie jest trawiona, a gdy przechodzi do jelita grubego, jest jej tam po prostu za dużo. Skutek? Pies nie może się wypróżnić. Na zaburzenia perystaltyki może także wpłynąć radykalna zmiana diety – pamiętaj, że modyfikacje w sposobie żywienia należy wprowadzać stopniowo!
Sprawdź również: Nicienie u psa – rodzaje, objawy i leczenie zwierzaka
Zatwardzenie u psa – pozostałe przyczyny
Kolejną częstą przyczyną zaparć u psa jest zbyt mała dawka codziennego ruchu. Aktywność fizyczna przyczynia się do spowolnienia perystaltyki jelit, co nie tylko utrudnia wypróżnianie, ale również negatywnie wpływa na trawienie. Z brakiem ruchu pośrednio związana jest nadwaga – działa to w obie strony, gdyż otyłe psy nie są chętne do aktywności, a brak aktywności prowadzi do dalszego przyrostu masy ciała.
Czy zwracasz uwagę na to, by Twój pies wypijał odpowiednie ilości wody? Gdy pies pije za mało, pozbawione wody masy kałowe zalegają w jego jelicie, są zbyt suche, by zwierzak mógł normalnie się wypróżnić. Odwodnienie to częsta przyczyna powodująca zaparcie u szczeniaka: młody pies, zaabsorbowany zabawą, po prostu zapomina o nawadnianiu organizmu.
Regularne spacery to podstawa, by pies prawidłowo się wypróżniał. Zwierzę przyzwyczaja się do stałych pór spacerów: jeśli wyjścia „za potrzebą” odbywają się w przypadkowych godzinach, mogą pojawić się problemy. Przy okazji tego tematu przypominamy, że podczas wspólnych przechadzek zawsze warto mieć ze sobą woreczki, które pozwolą szybko sprzątnąć i wyrzucić pozostawioną przez psa „niespodziankę”. Na rynku znajdziesz specjalnie do tego celu przeznaczone worki, na przykład kolorowe worki na odpady Trixie.
Zatwardzenie u psa – problemy ze zdrowiem
Czasami problemy z załatwieniem potrzeby wywołane są ciałem obcym, które tkwi w układzie pokarmowym. W takiej sytuacji zaparciom towarzyszą na ogół wymioty, a zwierzę wyraźnie źle się czuje. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, nie dawaj czworonogowi nic do jedzenia, ani nawet wody, jak najszybciej udaj się do weterynarza.
Zatwardzenie u psa może być rezultatem wielu chorób, a także przyjmowaniem niektórych leków. Zaparcia pojawiają się między innymi w przebiegu zapaleń jelit, nowotworów jelita grubego, przepuklin oraz zaburzeń neurologicznych. Przy takich problemach zatwardzeniu mogą towarzyszyć inne objawy: brak apetytu, utrata masy ciała, osłabienie, apatia, twardy i bolesny brzuch.
Zatwardzenie u psa po zjedzeniu kości
Podawanie psom kości do jedzenia wciąż jest popularną praktyką. Choć właściciele czworonogów postępują tak, przekonani, że częstują swoich podopiecznych pysznymi smakołykami, to zdecydowanie nie jest to dobrym rozwiązaniem. Kości, szczególnie te niezmielone, mogą w niestrawionej formie zalegać w jelicie. Na skutek tego kał skleja się w suchą, twardą masę, której pies nie może później się pozbyć.
Najlepsze rozwiązanie? Zupełnie zrezygnuj z podawania swojemu psu kości. Wszystkie niezbędne składniki odżywcze możesz mu dostarczyć poprzez zbilansowane pożywienie. Szczególnie jeśli dołączysz do diety odpowiednie suplementy, na przykład witaminy 8in1 dla dorosłych psów.
Zatwardzenie u psa – objawy i skutki
Pies nie może Ci powiedzieć, że źle się czuje. Gdy będzie miał problemy z wypróżnieniem, rozpoznasz je po tym, że pies nie robi kupy cały dzień (lub nawet dłużej). Co więcej, może przejawiać pewne charakterystyczne zachowania.
Zatwardzenie u szczeniaka i dorosłego psa – objawy
Czworonogi potrafią być mistrzami w ukrywaniu swoich dolegliwości. Objawy niektórych psich chorób są trudne do zauważenia – na szczęście problemy z wypróżnianiem nietrudno dostrzec. Przede wszystkim, jeśli Twój pies zacznie cierpieć na zaparcia, po prostu przestanie załatwiać swoje potrzeby.
Będziesz też mógł zauważyć, że próbuje oddać kał, ale z jakiegoś powodu nie jest w stanie tego zrobić. Czworonóg podczas spacerów przyjmuje charakterystyczną pozycję, wysila się, jednak wciąż nie może zrobić kupy.
Zdrowy pies powinien wypróżniać się raz dziennie. Jednorazowy problem z wypróżnieniem nie musi od razu oznaczać, że dzieje się coś złego. Jeśli jednak czworonóg regularnie nie może załatwić swojej potrzeby, prawdopodobnie cierpi na zaparcia. Pamiętaj, że jeśli stolec nie pojawia się przez dwa kolejne dni, czas na wizytę u specjalisty! Może Ci się wydawać, że zaparcia to dokuczliwa, lecz niegroźna dolegliwość, jednak czasami konsekwencje jej zbagatelizowania mogą być naprawdę niebezpieczne.
Jak leczyć zatwardzenie u psa?
Co dać psu na zatwardzenie? W wielu przypadkach domowe sposoby mogą okazać się wystarczające, w innych – niezbędna będzie wizyta u weterynarza. Jeżeli objawy nie wydają się bardzo poważne (zwierzę po prostu nie może się wypróżnić), możesz na początek sprawdzić, czy uda Ci się samodzielnie poradzić sobie z problemem. Pamiętaj jednak, że gorączka, wymioty i widoczne osłabienie to jasny sygnał, że dzieje się coś więcej. W takiej sytuacji jak najszybciej wybierz się ze swoim podopiecznym do gabinetu weterynaryjnego.
Co dać psu na zatwardzenie? Domowe sposoby
Co zrobić, gdy wystąpi zatwardzenie u psa? Co podać zwierzakowi, który odczuwa wyraźny dyskomfort? Najskuteczniejszym domowym sposobem na zaparcia u czworonogów jest eliminacja czynników, które przyczyniły się do problemu.
Na początek zwróć uwagę na psią dietę. Jeśli ostatnio wprowadziłeś do niej duże zmiany — tymczasowo z nich zrezygnuj, podaj czworonogowi posiłki takie, jakie jadł poprzednio i sprawdź, czy dolegliwości ustąpią. Być może to, czym karmisz swojego psa, nie do końca mu służy? Niektórzy twierdzą, że samodzielne przygotowywanie psich posiłków jest dla naszych podopiecznych lepsze, niż gotowa karma, jednak nie jest to prawdą. Wysokiej jakości, dobrze zbilansowane gotowe jedzenie zaspokoi wszystkie potrzeby Twojego zwierzaka.
Możesz sięgnąć na przykład po jedną z dostępnych w naszym sklepie karm — na przykład Josera Festival Adult. A jeśli chcesz gotować psie obiady samodzielnie, to dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy psiego dietetyka. I tak jak wspominaliśmy wcześniej, najlepiej zrezygnuj z podawania psu kości.
Pies powinien stale mieć swobodny dostęp do wody pitnej. Dbaj o to, by kilka razy dziennie ją wymieniać. Zwierzęta często nie chcą pić, gdy woda nie jest wystarczająco świeża. Dodatkowo zachęca zwierzę do picia: szczególnie gdy widzisz, że pies zaabsorbowany jest innymi czynnościami i dawno nie zaspokajał pragnienia.
Gdy pies często ma zaparcia pomóc może włączenie do codziennej rutyny dodatkowej dawki ruchu. Aktywność pobudza pracę jelit, nie mówiąc już o tym, że bardzo korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie czworonoga.
Wymienione wyżej sposoby nie zadziałały? Znaną wielu właścicielom psów metodą jest podawanie oleju parafinowego. Możesz kupić go w aptece, a następnie podać zwierzęciu za pomocą strzykawki. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, jaka ilość specyfiku będzie odpowiednia. Jeśli problem jest duży, to konieczne może okazać się wsparcie farmakologiczne. Łagodne środki przeczyszczające szybko przyniosą Twojemu pupilowi ulgę. Podawanie zwierzakowi lekarstw powinieneś jednak zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii: nie zawsze jest to bezpieczne i odpowiednie rozwiązanie!
Co dać psu na zatwardzenie, gdy potrzebne są lekarstwa?
W niektórych sytuacjach domowe sposoby to za mało. Kiedy powinieneś skonsultować się ze specjalistą? Przede wszystkim, gdy pies przejawia inne, niepokojące objawy. Gorączka, wzdęty, bolesny brzuch, wymioty to tylko niektóre z nich. Niepokojąca jest także nagła utrata masy ciała, brak chęci do jedzenia i zabaw, pogorszona kondycja sierści oraz skóry. Symptomem, który może świadczyć o poważnych chorobach, są też zaparcia występujące na przemian z biegunkami lub pojawianie się krwi w stolcu psa.
Lekarza weterynarii powinieneś też odwiedzić zawsze, gdy pies nie może wypróżnić się dłużej, niż 48 godzin, a także, gdy problem regularnie się powtarza. Możesz udać się do lecznicy zawsze wtedy, gdy wydaje Ci się, że coś może być nie tak: w końcu to Ty znasz swojego czworonoga najlepiej. Jeśli dzieje się coś poważnego, to szybko wdrożone leczenie może nawet uratować Twojemu pupilowi życie. Nie warto więc zwlekać i ryzykować.
W gabinecie lekarz weterynarii dokładnie zbada psa, a z Tobą przeprowadzi wywiad. Spyta, w jaki sposób karmisz czworonoga, jak wygląda jego tryb życia i w jakich okolicznościach u zwierzaka pojawiają się zatwardzenia. Czasami niezbędne jest wdrożenie dodatkowej diagnostyki (na przykład USG, RTG).
Jeśli doszło do niedrożności jelit, konieczna będzie natychmiastowa pomoc, a nawet interwencja chirurgiczna! Po ustaleniu przyczyny problemów z oddawaniem kału lekarz poda odpowiednie leki, kroplówki, a w razie potrzeby – lewatywę. Wyjaśni Ci też, jak uniknąć podobnych problemów w przyszłości.
Zatwardzenie u psa – jak zapobiegać?
Czytając ten artykuł, mogłeś dojść do wniosku, że większość problemów z zaparciami wynika z nieodpowiedniego żywienia psa. Masz rację – zdaniem wielu lekarzy weterynarii zmiana diety w przeważającej liczbie przypadków rozwiązuje problem z wypróżnianiem. Dbaj więc, aby prawidłowo karmić swojego psa. Nie dawaj mu resztek ze stołu ani ludzkich przysmaków. To, co jest dobre dla nas, wcale nie musi służyć zdrowiu psa.
Pamiętaj, że układ pokarmowy czworonoga jest zbudowany w inny sposób, niż Twój! Ważnym elementem zdrowej psiej diety jest dodatek błonnika, który świetnie wpływa na pracę jelit i pomaga w regularnym wypróżnianiu. Dodatkowo pilnuj, by pies wypijał odpowiednią ilość wody.
Dbaj o regularne spacery z psem, a także o to, by zwierzak nie był narażony na nadmierny stres. Zaparcia są niekiedy wywołane przez czynniki psychologiczne. Na spacerach nie poganiaj czworonoga, pozwól, by spokojnie załatwił swoje potrzeby. Nie kończ przechadzki od razu po tym, gdy zwierzak się wypróżni: wtedy Twój pupil uczy się, że zrobienie kupy oznacza koniec spaceru, i będzie starał się powstrzymać potrzebę tak długo, jak tylko się da! Podczas wyjść dbaj o odpowiednią dawkę ruchu.
Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza. W ten sposób możesz szybko wykryć wszystkie ewentualne problemy zdrowotne czworonoga – również te, które wpływają na problemy z perystaltyką jelit. Jeżeli Twój pies ma długą sierść, nie zapominaj o wyczesywaniu! W przeciwnym wypadku zwierzę może wylizywać i połykać dużo sierści, która później będzie blokowała jego jelita.
Zaparcia u psa – wypowiedź właściciela
Przeczytaj także: Nużyca u psa – czym się objawia i jak wyleczyć zwierzaka?
Zatwardzenie u psa – podsumowanie
Wielu właścicieli psów zetknęło się z problemem zaparć u czworonoga. To nieprzyjemna dolegliwość, na szczęście w wielu przypadkach wcale nie świadczy i poważnych problemach. Przyczyny można wyeliminować odpowiednią dietą i zwiększeniem aktywności fizycznej. Czy Twój pies także zmagał się z takim problemem? W jaki sposób udało Ci się temu zaradzić? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu