KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zimny nos u psa – co oznacza i czy jest powodem do obaw?

Dotyk mokrego nosa to codzienne doświadczenie każdego właściciela psa. Zastanawiasz się jednak, jaką temperaturę powinien mieć nosek zdrowego czworonoga. Czy zimny nos u psa to powód do niepokoju? Wyjaśniamy!

Co oznacza zimny nos u psa? 

Psi nos to naprawdę fascynujący narząd – jego możliwości mogą zaskoczyć! Twój pies ma zimny nos i nie wiesz, czy wszystko jest w porządku? Nie wiesz, co oznacza zimy nos u psa? Czytaj dalej – rozwiejemy Twoje wątpliwości. 

Psi nos – co warto o nim wiedzieć?

Zanim przejdziemy do omawiania tematu prawidłowej temperatury psiego nosa, opowiemy Ci trochę o właściwościach narządu węchu Twojego czworonoga. A jest o czym opowiadać! Węch psa jest dziesięć tysięcy razy lepszy od ludzkiego, człowiek posiada bowiem 5-6 milionów komórek węchowych, a pupil aż 100-200 milionów. Człowiek nie jest w stanie wyobrazić sobie tego, jak wiele różnych zapachów rozpoznają ich podopieczni! Można więc łatwo się domyślić, jak bardzo ten narząd jest dla nich istotny. 

Każdy psi nos jest unikalny! To odpowiednik ludzkich odcisków palców – nie ma dwóch takich samych. Lusterka nosowe czworonogów są niekiedy określane jako trufle” z uwagi na podobieństwo do tego gatunku grzyba. 

Pies jest w stanie poruszać każdym nozdrzem osobno, a także rozszerzać nozdrza, by docierało do nich więcej powietrza i zapachów. Gdy zwierzak choruje, wygląd jego nosa zmienia się bardzo szybko. Jeśli więc wiesz, na co zwrócić uwagę, możesz w ten sposób zauważyć pierwsze oznaki problemów ze zdrowiem.

Przeczytaj także: Suchy nos u psa – czy jest powodem do zmartwień?

Zimny nos u psa

Prawidłowy nos u psa – czyli jaki?

Jeżeli chcesz na podstawie psiego nosa rozpoznać, czy Twój pupil czuje się dobrze, musisz przede wszystkim wiedzieć, jak prawidłowo wygląda nos u psa. Oczywiście, takie obserwacje zawsze będą jedynie nasuwały pewne podejrzenia. Mogą być powodem, dla którego zdecydujesz się na konsultację z weterynarzem, natomiast z pewnością nie są w stanie zastąpić prawdziwej diagnozy. Dlatego też wszystkie stwierdzenia mówiące o tym, że dany stan psiego nosa oznacza konkretną chorobę, po prostu nie mogą być prawdziwe. Miej to na uwadze!

Jaki więc powinien być psi nos? Odpowiedź jest prosta – zimny i mokry, z wyjątkiem upalnych dni, gdy suchy nosek jest czymś zupełnie normalnym. W ten sposób odpowiedzieliśmy poniekąd na zadane w tytule pytanie – czy to, że pies ma zimny nos to powód do niepokoju? Absolutnie nie, wręcz przeciwnie!

Dlaczego pies ma zimny nos? Psy bardzo często oblizują swoje nosy. Dodatkowo ich powierzchnia jest zwilżana przez łzy, które produkowane są przez gruczoły łzowe w nadmiarze i spływają w kierunku nozdrzy. To sprawia, że powierzchnia nosa pozostaje zazwyczaj zimna i wilgotna.

Suchy, ciepły nos – stres dla psa 

Psi węch jest naprawdę niesamowity! Być może zdarzyło Ci się kiedyś bycie świadkiem sytuacji, w której czworonóg wykorzystuje swój zmysł powonienia w wyjątkowy sposób. Za pomocą węchu psy odnajdują pożywienie i smaczki, tropią i polują, ale także orientują się w otaczającym je świecie. Znają zapach swojego właściciela, a wzajemne obwąchiwanie pomiędzy psami to sposób na zapoznanie się i powitanie. 

Zimny nos u psa

Na pewno nie zdziwi Cię więc to, że gdy węch psa przestaje działać tak, jak powinien – zwierzak czuje się bardzo zdezorientowany. Wywołuje to niepokój i stres. Czworonóg nie jest w stanie zrozumieć wszystkiego, co dzieje się wokół niego. Może czuć się w związku z tym zagrożony, przez co albo stanie się wystraszony i wycofany, albo zacznie przejawiać zachowania agresywne. 

Nadmiar wydzieliny lub patologiczna wydzielina upośledzają zdolność psa do rozpoznawania zapachów. Gdy rozwija się stan chorobowy lusterka nosowego, zwierzę odczuwa też dyskomfort wynikający ze swędzenia i pieczenia suchej, łuszczącej się skóry. By sobie ulżyć, może zacząć pocierać pyskiem o podłogę, ziemię lub dywan – co ostatecznie tylko pogarsza stan nosa, powoduje ból i krwawienie. Pocieranie pokaleczonym nosem o brudną powierzchnię może ponadto prowadzić do zakażeń.

Ciepły nos u psa – czy to normalne?

Zwróć uwagę na okoliczności, w których przebywa Twój pies. Nos może zmienić swoją temperaturę po prostu pod wpływem upałów. Większość psów nie przepada za gorącymi dniami. Niektóre rasy znoszą skrajne temperatury naprawdę kiepsko. Nie zawsze ciepły nos oznacza, że z czworonogiem dzieje się coś niepokojącego. Zadbaj jednak, by zwierzak mógł schronić się w cieniu i aby miał zawsze dostępną świeżą wodę do picia. Może Ci się przydać także specjalna, chłodząca mata do spania – na przykład Pet Nova Mata chłodząca.

Zimny nos u psa - mata chłodząca

Kiedy trzeba się martwić? Po pierwsze – gdy nos jest ciepły przez dłuższy czas, a Ty nie jesteś w stanie zauważyć żadnych zewnętrznych czynników, które mogłyby to powodować. Jeśli na lusterku nosa są niepokojące zmiany, również należy udać się do weterynarza. Przyjrzyj się temu, jak zachowuje się Twój czworonóg. Choroby zazwyczaj przejawiają się zmianami w zachowaniu. Pies staje się apatyczny, traci chęć do zabaw i jedzenia. Możesz także zmierzyć psu temperaturę. Pamiętaj jednak, że temperatura ciała zdrowego czworonoga nie jest taka sama, jak u ludzi. Zakres normy wynosi około 37,5-39,0 stopnia Celsjusza. 

Objawy, które przejawia Twój zwierzak, Cię niepokoją? Wybierz się do lekarza weterynarii. Specjalista określi, co dzieje się z psem i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie. 

Suchy nos u psa – o czym świadczy?

„Gdy pies ma suchy nos, to jest chory” – być może słyszałeś kiedyś takie stwierdzenie. Czy jest ono prawdziwe? Jak w wielu innych przypadkach – to zależy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, psi nos staje się wilgotny głównie dlatego, że czworonóg stale go oblizuje. Gdy zwierzak śpi, zostawia swój nos w spokoju – i właśnie wtedy może on stać się nieco bardziej suchy i cieplejszy. To nie jest powód do niepokoju! Jeżeli obawiasz się, że z Twoim pupilem dzieje się coś złego – zaczekaj, aż zwierzak się obudzi, i sprawdź stan nosa ponownie. 

Psie nosy wysychają także w pomieszczeniach klimatyzowanych. Powietrze jest w nich bardzo suche, a powierzchnia nosa jest na to bardzo wrażliwa. Gdy zwierzak wyjdzie na zewnątrz, jego narząd węchu wróci do swojego pierwotnego stanu. Nadmierne przesuszenie może jednak powodować pewien dyskomfort. 

Kolejnym powodem, dla którego psi nos wysycha, jest otarcie naskórka, które może być skutkiem żywiołowego kopania w ziemi lub otarcia pyska o podłoże. Nos staje się suchy także wtedy, gdy czworonóg jest odwodniony. To ważne szczególnie podczas upałów! Zwracaj uwagę na to, czy Twój podopieczny pije wystarczająco dużo wody. Zadbaj też o miejsce, w którym będzie mógł wypocząć. Z pewnością przyda się wygodne legowisko, takie jak na przykład Amiplay Legowisko owalne Basic. Jeżeli temperatura ciała zwierzęcia podniesie się, na przykład z powodu infekcji, suchość nosa także się pojawi.

Zimny nos u psa - legowisko.

Suchy i rogowaciejący nos u psa 

Suchość psiego nosa może wynikać z wielu przyczyn – nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Jeżeli jednak nos Twojego zwierzaka jest tak przesuszony, że skóra na jego powierzchni jest szorstka, łuszczy się i pęka, to z pewnością coś jest nie tak. Może to być „hiperkeratoza płytki nosowej”, zwana inaczej nadmiernym rogowaceniem nosa psa. 

Taki stan wynika z przerostu naskórka i odkładania się keratyny na płytce nosowej. Powoduje to uczucie grubszej i twardszej skóry – to po prostu zalegające masy nabłonka i keratyny. W wyniku takich zaburzeń zaczyna pękać – a to może doprowadzić do pojawienia się wtórnych infekcji. Można się więc łatwo domyślić, że pies w takiej sytuacji odczuwa dyskomfort. 

Przyczyny hiperkeratozy mogą być różne. Zaliczają się do nich zarówno kwestie genetyczne, jak i choroby zakaźne (nosówka), pasożytnicze lub autoimmunologiczne. Rogowacenie nosa może być również związane z niedoborami żywieniowymi – często w ten sposób objawia się niedostateczna ilość cynku. Temu można łatwo zapobiegać, jeśli karmisz swojego pupila wysokiej jakości, zbilansowaną karmą, taką jak Wiejska Zagroda Indyk z Jagnięciną.

Zimny nos u psa - karma

Jak radzić sobie ze zrogowaciałym nosem? Przede wszystkim – odwiedź weterynarza. Specjalista zaleci maści, które zmiękczą i nawilżą zgrubiałą skórę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, czworonóg dostanie również antybiotyk.

Przeczytaj także: Węch psa – 7 ciekawostek o nosie Twojego pupila

Co oznacza zimny nos u psa?

Zimny nos u psa – jak go pielęgnować? 

Nawet bardzo zimny nos u psa nie powinien być zazwyczaj powodem do obaw. Oznacza to, że jeżeli Twój pies ma chłodny, wilgotny nos wszystko jest w porządku i nie musisz podejmować żadnych działań. O zdrowy nos nie trzeba dodatkowo dbać. Co jednak zrobić, kiedy ten stan się zmieni?

Zimny i wilgotny nos – czy zawsze jest oznaką zdrowia?

Zgodnie z tym, co wyjaśnialiśmy wcześniej, suchy nos nie zawsze oznacza, że Twój pupil zmaga się z chorobą. Nie można zapomnieć, że działa to także w drugą stronę. Chłodny i wilgotny nos nie jest gwarancją zdrowia czworonoga! Trzeba o tym pamiętać, ponieważ zdarza się, że usypia to czujność właścicieli psów przez co zwierzak trafia do lecznicy z opóźnieniem. 

Jeszcze nie tak dawno temu szczepienia przeciwko nosówce – chorobie, która objawia się właśnie m.in. zmianą stanu psiego nosa – nie były powszechnie dostępne. Psy zapadały na nią dość często, i prawdopodobnie to właśnie stąd wzięło się przekonanie o tym, że suchy nos = choroba, a mokry nos = zdrowie. Dziś czworonogi chorują na nosówkę zdecydowanie rzadziej, a inne przypadłości mogą dawać zupełnie odmienne objawy. Jeśli więc Twój pies ma chłodny i wilgotny nos, ale zachowuje się nietypowo, np. ma gorączkę, stracił apetyt i jest osowiały – odwiedź weterynarza. 

Co zrobić, gdy pies ma suchy nos?

Psi nos nie bez powodu powinien być wilgotny. Umożliwia to prawidłową pracę gruczołów węchowych – a ponieważ zmysł węchu jest u psa bardzo rozwinięty, zapachy stanowią dla niego bardzo istotne źródło informacji o otaczającym go świecie. Dodatkowo wilgotność naskórka chroni go przed wysychaniem i uszkodzeniami oraz sprawia, że czworonóg czuje się komfortowo. Jeżeli nos Twojego psa zacznie nadmiernie wysychać – powinieneś zadbać o to, by zmienić ten stan rzeczy. Szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz panuje upał, czworonóg często przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach, lub jest już po prostu psim seniorem. 

Do nawilżania psiego nosa należy stosować specjalnie przeznaczone do tego celu kosmetyki. Mogą to być różnego rodzaju maści i kremy.  Jeżeli nie wiesz, jaki produkt będzie odpowiedni, zasięgnij porady lekarza weterynarii. Nie stosuj kosmetyków przeznaczonych dla ludzi! Mogą nie spełnić swojej funkcji – a co gorsza, zawarte w nich składniki zapachowe i konserwanty nierzadko wywołują u zwierząt reakcje alergiczne. Niektórzy proponują smarowanie psiego nosa wazeliną. Należy ją jednak chronić przed wylizywaniem i nakładać cienką warstwę.

Pies ma zimny nos

Jak wybrać właściwą maść do nosa psa?

Produktów do pielęgnacji psich nosów jest na rynku wiele. Nie każdy z nich będzie jednak skuteczny. Przede wszystkim należy wiedzieć, co chcemy osiągnąć – inaczej postępujemy przy hiperkeratozie, a inaczej działając profilaktycznie – i od tego uzależniamy skład preparatu. Jeśli chcesz wybrać maść, która dobrze spełni swoje zadanie, zwróć uwagę na:

  • Zawartość wazelinywazeliny nie należy używać przed spacerami, bo może sprzyjać odmrożeniom i szybko się ściera kiedy pies buszuje w zaroślach, ale po spacerach, jako ochrona – jest dobrym pomysłem. Pamiętaj jednak, że wazelina nie przepuszcza powietrza, więc jeśli na nosie pojawią się rany, to opóźni ich gojenie. 
  • Wosk w składzie – najlepszy będzie wosk pszczeli, który ma udowodnione lecznicze działanie na skórę. Nawilża, natłuszcza i dostarcza witamin, a także wspomaga gojenie się ran. 
  • Witaminę E w składzie – ta witamina doskonale wspiera naturalne właściwości regeneracyjne skóry. Warto jednak wybierać jej naturalną postać.
  • Brak substancji zapachowych – które będą podrażniały skórę nosa… i zmysły psa. Pamiętaj, że masz do czynienia ze zwierzęciem o wyjątkowo czułym węchu!
  • Brak substancji niejadalnych – pies oblizuje nos tak często, że jeśli będziesz stosował maść codziennie, to ostatecznie zje jej całkiem sporą ilość. Dlatego nie powinna mieć w składzie absolutnie niczego, co może źle wpływać na jego układ pokarmowy. Maści do stosowania na wysuszoną skórę nosa, są przystosowane do tego. Mimo że zwierzak nie może spożywać np. mocznika, jest on potrzebny w składzie, żeby przynieść psu ulgę – dlatego nakładamy cienką warstwę i odwracamy uwagę psa – zajmujemy go spacerem bądź zabawą, żeby preparat mógł się wchłonąć.
  • Konsystencję – wcieranie gęstej maści w obolały nos nie będzie dla zwierzaka przyjemne! Wybierz produkt o wodnistej, lekkiej konsystencji i nakładaj go bardzo delikatnie. Zwróć szczególną uwagę na skład produktu.

Pies - zimny nos. Porada weterynarza

Zimny nos u psa to nie powód do obaw! Przeciwnie – to zupełnie normalny stan, który jest jedną z oznak zdrowia czworonoga. Chłodny i wilgotny nos umożliwia zwierzakowi wykorzystywanie wszystkich możliwości swojego narządu węchu. Nie zawsze zmiana stanu nosa świadczy o chorobie. Jednak w takiej sytuacji warto bacznie obserwować swojego podopiecznego, by przekonać się, że nic mu nie dolega. 

Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela, zajrzyj do kategorii produkty lecznicze i suplementy w naszym sklepie internetowym Apetete. Znajdziesz tam szeroki wybór witamin oraz suplementów diety, dzięki którym poprawisz odporność psa, jego samopoczucie i funkcjonowanie wszystkich narządów w organizmie.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły