Pies ze schroniska – jak się z nim zaprzyjaźnić?
Psiak ze schroniska może stać się prawdziwym przyjacielem, jednak często to zwierzę po przejściach, które wymaga od Ciebie pracy i cierpliwości. Nieprawidłowe zachowania da się wyeliminować i stworzyć ze zwierzęciem przyjacielską relację. Podpowiadamy, co zrobić, żeby pies ze schroniska przestał być lękliwy.
Pierwsze dni w nowym domu są bardzo ważne dla Twojego pupila. Nowy czworonożny przyjaciel będzie zdezorientowany. Nie zna przecież zasad panujących u Ciebie w domu, ale nie zna również Ciebie. Wprowadzenie od początku jasnych reguł, a także Twoja cierpliwość i łagodność pozwolą zwierzęciu przetrwać te pierwsze dni w dobrym nastroju.
Pamiętaj, że psy ze schroniska mogą mieć traumy, które wyzwalają agresję lub wręcz przeciwnie tak duży, paraliżujący lęk, że zwierzę w ogóle nie będzie chciało przebywać w towarzystwie człowieka. Na szczęście z tymi problemami możesz sobie poradzić – samodzielnie lub z pomocą behawiorysty. Podpowiadamy, co zrobić, żeby socjalizacja psa ze schroniska przebiegała prawidłowo.
Adopcja psa ze schroniska – wyzwanie dla opiekuna
Adopcja zwierzęcia ze schroniska jest pięknym gestem, jednak przygotuj się, że oprócz chwil radości mogą czekać Cię również trudniejsze momenty. Oczywiście nie znaczy to, żeby rezygnować z uratowania czworonoga. Po prostu lepiej być przygotowanym na pewne problemy.
Po zaadoptowaniu nie oczekuj od razu od zwierzęcia ogromnej miłości. Musisz wykazać się cierpliwością. Spójrz na niego jak na kosmitę, który ląduje na ziemi. Pies ze schroniska nie wie, co go czeka i nie zna Twoich zwyczajów ani języka. Możesz jedynie mową ciała pokazywać, że nie zrobisz mu krzywdy. Jak postępować z psem ze schroniska? Mów do niego spokojnym głosem i nie przytrzymuj go przy sobie na siłę, jeśli podejdzie.
Pamiętaj, że nim zaczniesz szkolić psa, musisz stworzyć mu bezpieczne miejsce! Pies nie będzie skupiony na ćwiczeniach, kiedy w jego głowie trwa walka o przetrwanie. Pomyśl: uczyłbyś się dalej języka angielskiego, gdyby płonął Ci dom? Nie nauczysz niczego wystraszonego psa. Na razie musisz dać mu szansę, by Ci zaufał i poczuł się z Tobą dobrze. Potem przyjdzie czas na sztuczki i szkolenie posłuszeństwa.
Nie ingeruj w jego przestrzeń, nie chodź za nim, nie głaszcz go na siłę. Zachęcaj zwierzę delikatnie, by samo do Ciebie podchodziło, na przykład przy pomocy smakołyków. W pierwszym dniu daj mu jednak odpocząć. Zobaczysz, że z czasem Twoja cierpliwość i łagodność zostaną nagrodzone.
Pies ze schroniska musi być odpowiednio karmiony. Co mu podawać? Musisz wiedzieć, że psy w schronisku często dostają słabej jakości pożywienie. Może się zdarzyć, że Twój pupil został adoptowany z domu tymczasowego i fundacji, wówczas zapytaj, co jadł, albo ewentualnie poproś o próbkę karmy. To zdecydowanie ułatwi sprawę karmienia. Jeśli uważasz, że nie jest to odpowiedni posiłek, zmień go w przeciągu kilku dni, ale stopniowo. Teraz dla zwierzaka każda zmiana będzie dużym stresem. Co jeszcze jest ważne po adopcji psa? Jeśli nie chce jeść, nie zmuszaj go.
Pies ze schroniska – problemy
Zwierzęta przebywające w schroniskach często są tam przez większość życia. Niejednokrotnie są to czworonogi po przejściach – mogły być źle traktowane w przeszłości. Zdarza się, że do takiego miejsca trafiają psy głodzone, a nawet bite. Są to też zwierzęta z pseudohodowli, które są wyczerpane życiem w tragicznych warunkach.
Często też przeszłość zwierzęcia nie jest znana. Lękliwy pies ze schroniska to nic dziwnego. Zwierzę, które wiele przeszło, może mieć trudności w zaufaniu człowiekowi. Nawet jeśli zaufało już opiekunom ze schroniska, nie musi od razu polubić Ciebie.
Warto wiedzieć, że pies ze schroniska problemy może mieć też zdrowotne. One również wpływają na zachowanie czworonoga. Mogą powodować, że zwierzę nie daje się dotykać. Jeśli więc masz podejrzenia, że pies ze schroniska nie był zbyt dobrze przebadany, warto zabrać go do weterynarza możliwie jak najszybciej.
Sprawdź również: Pierwsza wizyta u weterynarza z psem
Jak opiekować się psem ze schroniska? Przede wszystkim z ogromnymi pokładami cierpliwości. Pamiętaj, że to, co dla szczenięcia z hodowli nie jest żadnym wyzwaniem, może okazać się ogromną trudnością dla zwierzęcia, które wiele czasu spędziło w schronisku.
Lękliwy pies ze schroniska może mieć między innymi problem na spacerach – będą go przerażały dźwięki aut lub obce zwierzęta. Czasem zdarza się, że zwierzę chce zjadać wszystko, co napotka. Nad tym zachowaniem trzeba będzie w przyszłości popracować. Na szczęście da się mu zaradzić, na przykład przy pomocy komendy „zostaw”. Oduczenie zwierzęcia zjadania wszystkiego z ziemi jest bardzo ważne dla jego zdrowia. Nie chodzi jedynie o problemy żołądkowe, ale nawet o życie. Niestety często pojawiają się informacje o przekąskach wypełnionych truciznami, które są rozkładane w dużych miastach.
Pies ze schroniska – pierwsze dni
Przed przyjechaniem ze zwierzęciem do Twojego domu przygotuj dla niego bezpieczną przestrzeń. Warto ustawić w odpowiednim miejscu legowisko. Posłanie powinno znajdować się w zacisznym kącie, z którego jednak zwierzę może obserwować wszystkich domowników. Możesz zdecydować się na legowisko Bimbay. To model, który został wykonany z wodoodpornego materiału. Szybko schnie, więc w razie potrzeby wyczyścisz go na mokro.
Przygotuj sobie również transporter dla psa. To szczególnie przydatne rozwiązanie, jeśli zwierzę jest chorowite. Akcesorium pozwoli Ci bezpiecznie przewozić czworonoga w samochodzie. Zwróć uwagę na transporter Ferplast, w którym znajduje się nawet miejsce na wodę.
Pierwsze dni po adopcji psa są bardzo ważne. Gdy dotrzecie do domu, pozwól zwierzęciu zapoznać się z terenem. Oczywiście nie zostawiaj go bez opieki – pierwsze dni psa ze schroniska w nowym domu to nie czas, żeby uczyć czworonoga pozostawania samemu na 8 godzin.
Pies ze schroniska pierwsze dni powinien spędzić w Twoim towarzystwie. Warto więc wziąć sobie kilka dni wolnego. Pierwsze dni po adopcji psa wychodź z domu na krótko – zaczynaj dosłownie od 5 minut i sprawdzaj reakcję zwierzęcia. Najlepiej jest dać psu coś do gryzienia i niepostrzeżenie wyjść. Za chwilę wróć do domu i nagródź zwierzę za ładne zachowanie. Zalecane jest, aby wychodzić tak kilka razy dziennie, co pozwoli przyzwyczaić zwierzę do pozostawiania w samotności. Następnie bardzo stopniowo możesz wydłużać czas wyjścia do kilkunastu minut. Jeżeli pies będzie zachowywał się spokojnie, możesz wyjść na godzinę. W ten sposób czworonożny przyjaciel uczy się, że wyjście domownika oznacza, że zaraz on wróci.
Po powrocie pobaw się ze zwierzęciem, daj mu coś do gryzienia czy wyjdź z nim na spacer. Jeśli coś zostało zniszczone, absolutnie nie krzycz na psa, bo zupełnie straci do Ciebie zaufanie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kamerki internetowej. Dzięki niej możesz obserwować pierwsze dni psa ze schroniska w nowym domu nawet ze smartfona. Ponadto, jeśli boisz się o zniszczenia, możesz zastosować bramkę dla dzieci albo specjalną dla psów, która uniemożliwia przejście do następnego pokoju. Mimo tego, że psy ze schroniska nie pachną pięknie, postaraj się wstrzymać ze stresującą kąpielą.
Zabierz zwierzę na krótki spacer, aby mógł się spokojnie załatwić. Unikaj zatłoczonych parków i głośnych ulic, aby go nie przestraszyć. Postaraj się wybrać takie miejsca, w które nie chodzi zbyt wielu opiekunów ze swoimi psami.
Socjalizacja psa ze schroniska – 6 sprawdzonych wskazówek
Przed Tobą adopcja psa? Pierwsze dni są bardzo ważne, ale pamiętaj, że nie tylko one decydują o Twoim sukcesie. Musisz podjąć kroki, dzięki którym pies ze schroniska nabierze różnorodnych umiejętności społecznych. Takich, których większość zwierząt uczy się, gdy jest szczenięciem.
1. Zapewnij zwierzęciu bezpieczną przestrzeń
W Twoim domu zamieszka pies ze schroniska? Jak postępować, żebyście mogli nawiązać nić porozumienia? Przede wszystkim stwórz zwierzęciu bezpieczną przestrzeń. Ważne jest wspomniane wcześniej legowisko, ale możesz też zdecydować się na klatkę kennelową, która da czworonogowi schronienie. Pamiętaj jednak, żeby pozwolić pupilowi powęszyć dokładnie tam, gdzie chce.
W pobliżu klatki czy legowiska postaw miskę z wodą i jedzeniem. Nie przeszkadzaj zwierzakowi w czasie posiłku – daj mu przestrzeń i poproś innych członków rodziny, zwłaszcza dzieci, by nie dotykały psa w czasie jedzenia. W klatce lub na posłaniu pozostaw zabawkę.
2. Nie pospieszaj zwierzęcia
Zwierzę z nieznaną lub trudną historią nie powinno być do niczego zmuszane, bo może to przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Pamiętaj, że pies ze schroniska powinien uczyć się wszystkiego we własnym tempie. Nie zmuszaj go do zabawy z obcymi zwierzętami i nie pozwalaj głaskać obcym osobom. Spotkania z innymi psami lepiej organizować przy pomocy specjalisty, który oceni postępy i da wskazówki, co jeszcze można poprawić.
3. Nagradzaj za dobre zachowania
Pozytywne wzmocnienie to coś, na czym warto się skoncentrować. Dobre zachowania nagradzaj przy pomocy smakołyków. Pies ze schroniska zachował się spokojnie w towarzystwie obcego psa? Daj mu do zrozumienia, że postąpił prawidłowo. Oprócz smakołyków stosuj też chwalenie na głos, głaskanie lub zabawę.
4. Zadbaj o rutynę
Warto wprowadzić do codzienności rutynę – stałe pory karmienia oraz spacerów są ważne dla zwierząt, których życie dotąd nie było zbyt przewidywalne. Wspólnie ustalonych zasad musi przestrzegać każdy domownik. W innym przypadku starania jednej osoby pójdą na marne.
5. Spacery z adoptowanym psem – o czym pamiętać?
Na pierwsze spacery zakładaj szelki, przypnij obrożę, do której dołączysz adresówkę. Dopóki nie nauczysz psa przychodzenia na zawołanie, nie puszczaj go bez smyczy. Oczywiście, pies potrzebuje swobodnie węszyć, ale nie znasz go jeszcze zbyt dobrze! Nie wiesz, jak zareaguje na widok przechodnia, ciężarówki czy dźwięku motoru. Przerażony pies może biec na oślep, a to nie zawsze kończy się szczęśliwie.
Nigdy nie zostawiaj psa przypiętego przed sklepem – jest to dla niego bardzo stresujące przeżycie. Pamiętaj, że nie wszyscy przechodzący obok niego ludzie mogą mieć dobre zamiary. Nie chcesz przecież narażać zwierzęcia na niebezpieczeństwo. Na zakupy wybierz się samodzielnie, gdy wrócisz ze spaceru z psiakiem.
6. Skorzystaj z pomocy specjalisty
Problemy zwierzęcia ze schroniska mogą być na tyle skomplikowane, że trudno będzie Ci poradzić sobie z nimi samodzielnie. Co w takim razie zrobić? Zdecyduj się na pomoc behawiorysty, jeśli dotychczasowe próby nie przynoszą zbyt dużych efektów. Specjalista pomoże zwierzęciu wyjść z traumy oraz odzyskać zaufanie do człowieka. Przydatne mogą się też okazać preparaty uspokajające bez recepty. To delikatne, ale często skuteczne środki, które redukują poziom stresu.
Przeczytaj także: Psi behawiorysta konta psi psycholog – w jaki sposób mogą pomóc psu?
Wiesz już, jak postępować z psem ze schroniska. Zbuduj z nim więź, mów do niego spokojnym głosem i karm z ręki. Jak to mówi stare przysłowie – przez żołądek do serca. Dzięki temu pies uczy się, że najlepsze rzeczy pochodzą od Ciebie! Pamiętaj, że jeśli nie radzisz sobie z problemem samodzielnie, warto skorzystać z pomocy behawiorysty. Adopcja psa ze schroniska to piękny gest, a jednocześnie wyzwanie. Praca nad zwierzęciem przyniesie doskonałe rezultaty, dzięki czemu zyskasz przyjaciela na wiele lat. Zajrzyj do kategorii legowisk i transporterów dla psów. W Apetete znajdziesz akcesoria, które przydadzą Ci się, jeśli planujesz przyjąć zwierzę ze schroniska pod swój dach.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu