KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pierwsza wizyta u weterynarza z psem

Większość psów nie przepada za odwiedzaniem klinik weterynaryjnych. Niestety często to konieczność. Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u weterynarza z psem. To pozwoli Ci się do niej lepiej przygotować i być może nieco ograniczyć stres.

Niezależnie, czy to dorosły pies, czy szczeniak, pierwsza wizyta u weterynarza może być dla niego stresująca. Zmiana miejsca, nowe zapachy powodują, że u zwierzęcia pojawia się stres. Pierwsza wizyta u weterynarza to też często nieprzyjemne wydarzenie dla opiekuna. Żeby uniknąć niepotrzebnych emocji, dobrze się do niej przygotuj. Podpowiadamy, kiedy pierwsza wizyta u weterynarza z psem powinna się odbyć, jak dobrać lekarza i ile kosztuje wizyta.

pierwsza wizyta u weterynarza z psem

Pierwsza wizyta u weterynarza z psem

Jeśli adoptujesz czy kupujesz szczenię, to z wizytą u weterynarza nie ma co czekać zbyt długo. Najlepiej do lekarza udać się po kilku dniach. Dzięki temu zwierzę najpierw będzie mogło przyzwyczaić się do nowego miejsca, czyli do Twojego domu. Odpowiedź na pytanie, kiedy ze szczeniakiem do weterynarza pójść, będzie też zależeć od tego, czy bierzesz psa z hodowli, czy od osoby prywatnej. Zwierzę z hodowli powinno być już po odrobaczeniu czy pierwszych dawkach szczepionki. W przypadku małych czworonogów zabranych od osoby prywatnej, szczególnie ze złych warunków, z pewnością będzie inaczej.

Promocja Overzoo

Kiedy pierwsza wizyta u weterynarza z dorosłym psem? To już zależy od potrzeb. Wybierz się z czworonożnym przyjacielem do lekarza, kiedy będzie już przyzwyczajony do dotyku i do nowego domu. Z drugiej strony, w przypadku gdy adoptujesz czy znajdujesz zwierzę w złym stanie, odpowiedź na pytanie „kiedy pierwsza wizyta u weterynarza?” może być tylko jedna — natychmiast.

Pierwsza wizyta u weterynarza z psem powinna być dobrze zaplanowana. Przede wszystkim wybierz odpowiedniego lekarza. W jaki sposób? Najlepiej zapytać o opinie znajomych, którzy mają własnego pupila. Możesz również poszukać wiarygodnych opinii w internecie. Sprawdź, czy do weterynarza trzeba się umawiać. Zasady są różne. Do niektórych weterynarzy możesz wejść od razu i odczekać na swoją kolej w poczekalni. Część wymaga jednak umawiania – kolejki bywają tak duże, że czas oczekiwania na wizytę może wynosić nawet kilka dni. Pamiętaj jednak, że w takich miejscach często ktoś znajduje się na dyżurze i przyjmuje nagłe przypadki. W przypadku takiej wizyty trzeba być gotowym na wyższy koszt.

Przeczytaj także: Czy można dotykać szczeniaki po urodzeniu?

Wizyta u weterynarza – jak się do niej przygotować? 5 wskazówek

Wiesz już, czy do weterynarza trzeba się umawiać. Czas dowiedzieć się, w jaki sposób pierwsza wizyta szczeniaka u weterynarza powinna przebiegać i jak się do niej przygotować.

Wybierz dobry termin

Wybierz termin, który zaoszczędzi wam czekania. Zazwyczaj najwięcej pacjentów zbiera się w godzinach 17–20 oraz w weekendy. Najlepiej w celu zrealizowania bezstresowej wizyty u lekarza wybrać się w dzień powszedni w godzinach, kiedy większość osób pracuje, na przykład o 12:00. Wizyta u weterynarza w takich godzinach to szansa, że w poczekalni będzie znajdowało się mniej zwierząt. To ważne, bo obecność obcych zwierząt może stresować twojego pupila.

pierwsza wizyta u weterynarza z psem

Zabierz ze sobą smakołyki

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest łakomczuchem, zabierz smakołyki i nagradzaj go za grzeczne zachowanie. Wytworzy to w nim pozytywne skojarzenia z weterynarzem. Czasem sami lekarze mają w zanadrzu coś pysznego dla „strachliwych pacjentów”. Dobrym rozwiązaniem jest też umówienie się wcześniej na wizytę „pokazową”. Wówczas możesz poprosić lekarza o pogłaskanie psa, podniesienie go na stół i zbadanie, ale bez szczepionek i podawania past. Ta wizyta u weterynarza ma być przyjemna!

Podczas takiej wizyty weterynarz może sprawdzić stan uszu i zębów psa oraz skontrolować, czy na jego sierści nie ma pasożytów. Dobrze taką pierwszą wizytę zakończyć nagrodą. Najlepiej, aby ciasteczko pies dostał bezpośrednio od lekarza. Takie skojarzenie sprawi, że następnym razem zwierzę chętniej pójdzie do doktora i być może stres będzie mniejszy.

O co należy zapytać u weterynarza?

Przed wizytą spytaj o mniej zatłoczoną porę dnia, by nie stresować szczeniaka czekaniem. Przed wizytą warto poczytać też o możliwych chorobach dziedzicznych u rasy Twojego psiaka, w czasie wizyty możesz dopytać się, czy widać coś niepokojącego i na co zwracać uwagę. Dobrze też spytać o proponowane terminy szczepień. Przy pierwszej wizycie piesek powinien zostać zbadany, a jeśli nie ma przeciwwskazań, lekarz poda odpowiedni preparat do odrobaczania. Nie powinno się szczepić zarobaczonego psa, dopiero przy kolejnej wizycie albo po skutecznym odrobaczeniu weterynarz zaproponuje kalendarz szczepień. Poza wścieklizną szczenię powinno zostać uodpornione na choroby zakaźne takie jak nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby i kaszel kenelowy.

O czym należy pamiętać?

Nigdy nie pozwól na szczepienie psa, który nie jest odrobaczony. Odrobaczenie przed odbyciem szczepienia gwarantuje wytworzenie prawidłowej odporności oraz skuteczność szczepionki. W innym przypadku możesz psu tylko zaszkodzić.

Ile kosztuje wizyta u weterynarza?

Trzeba być przygotowanym również na ceny w gabinecie weterynaryjnym. Ile kosztuje wizyta u weterynarza? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie kroki podejmie lekarz. Koszt szczepienia będzie inny niż badania krwi. Podczas wizyty może się odbyć również tylko badanie kliniczne, które polega na sprawdzeniu stanów węzłów chłonnych, skóry, błon śluzowych, oczu, uszu, brzucha. Weterynarz osłucha również pacjenta i sprawdzi temperaturę. Koszt wizyty może więc wynosić około 100 zł lub znacznie więcej.

Sprawdź również: Naturalne przysmaki dla psa – nagroda i uzupełnienie diety

pierwsza wizyta u weterynarza z psem

Pierwsza wizyta u weterynarza – polecane produkty

Wiesz już, kiedy pierwsza wizyta u weterynarza z psem powinna się odbyć, ile kosztuje i jak wygląda. Czas na poznanie produktów, które mogą Ci się wtedy przydać.

Transporter

Transporter Ferplast dla średniego psa zapewnia bezpieczny transport zwierzęcia. Produkt ma ergonomiczną rączkę, która ułatwia przenoszenie. Konstrukcja modelu zapewnia maksymalną wentylację. Drzwiczki są ocynkowane, co gwarantuje długą żywotność.

transporter ferplast

Torba transportowa

Torba transportowa Amiplay Morgan jest dobrym rozwiązaniem dla małych psów. Sprawdzi się, jeśli gabinet znajduje się blisko domu i możesz dojść tam z psem pieszo lub podjechać tramwajem. Torba jest od góry zapinana na suwak, a po bokach ma pasy, które umożliwiają wygodne noszenie na ramieniu. Model ma otwór, przez który zwierzę może wystawić głowę i obserwować, co dzieje się dookoła.

torba transportowa morgan

Feromony

Dyfuzor ze sztucznym feromonem uspokajającym jest przeznaczony dla dorosłych psów i szczeniąt. Produkt przydaje się w stresujących sytuacjach. Sprawdzi się, jeśli u zwierzęcia występuje stres separacyjny. Psie feromony Adaptil są łatwe do stosowania. Wystarczy, że podłączysz je do kontaktu.

psie feromony adaptil

Spray adaptacyjny

Produkt zawiera naturalną kompozycję feromonów, dzięki czemu działa uspokajająco na zwierzę. Spray adaptacyjny Dr Seidel przyda Ci się przed samą wizytą w gabinecie. Pierwsza wizyta szczeniaka u weterynarza może okazać się mniej stresująca, jeśli zaaplikujesz preparat do wnętrza transportera lub do samochodu. Produkt jest też przeznaczony dla dorosłych zwierząt.

spray adaptacyjny dr seidel

Preparat łagodzący stres

Kalmvet VetExpert jest przeznaczony do łagodzenia objawów stresu i niepokoju. To produkt, który zawiera tryptofan. Aminokwas ten pobudza wytwarzanie serotoniny. Produkt ma wygodną, płynną formę, dlatego możesz dodać go do karmy.

kalvet vetexpert

suplementy diety pies

cytat właściciela

Wiesz już, kiedy ze szczeniakiem do weterynarza należy się udać. Nie musi być to bardzo stresujące wydarzenie, wystarczy, że zadbasz o spokojną atmosferę i stopniowo zapoznasz psa z lekarzem. Możesz zabrać transporter, w którym zwierzę będzie mogło się skryć. Nie zapomnij o smakołykach – dzięki nim pies będzie miał pozytywne skojarzenia z gabinetem. Możesz wypróbować również środków uspokajających, na przykład w sprayu.

Sprawdź w Apetete produkty, dzięki którym wizyta w gabinecie weterynaryjnym przebiegnie spokojniej.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły