KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Biegunka u kota. Sprawdź jakie są przyczyny oraz co robić, gdy kot ma rozwolnienie

Koty, jak wszystkie żywe stworzenia, mogą zachorować. Biegunka u kota jest często powodem niepokoju u opiekuna. Nie zawsze jest jednak ona tak groźna, jak mogłaby się wydawać. Sprawdź, co powinno wzbudzić Twoje obawy.

Wszystkie zwierzęta mogą chorować – nawet te, które bezpiecznie siedzą w domu. Rozwolnienie u kota może pojawić się wskutek działania wielu czynników, na które opiekun nie do końca ma wpływ. Niektóre z nich można wyeliminować, ale inne wymagają kontaktu ze specjalistą. Część przyczyn znika samoistnie i wówczas kot w krótkim czasie – nawet tego samego dnia – wraca do dobrej kondycji.

Biegunka u kota nie zawsze musi być niebezpieczna, ale zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, gdy u kota wystąpi rozwolnienie i trwa ono ponad jeden dzień. Aby zrozumieć, dlaczego porada specjalisty jest koniecznością, należy wyjaśnić w jakich okolicznościach może dojść do biegunki u kota.

Gdy Twój kot ma biegunkę

Na samym początku należy wyjaśnić, że biegunka u kota sama w sobie nie jest chorobą. Jest jednak zawsze objawem chorobowym, informującym o tym, że w organizmie zwierzęcia dzieje się coś niedobrego. Nie muszą być to groźne schorzenia. Aby je jednak wykluczyć, należy kota zbadać. Odpowiednią diagnozę może wydać jedynie lekarz weterynarii. Z tego powodu, poza przypadkami, w którym weterynarz zdecyduje inaczej, nie należy podawać kotu żadnych leków przeciwbiegunkowych, aby nie zaburzać obrazu całego jego stanu.

Biegunka u kota przybiera postać luźnego, płynnego i wodnistego kału. Mogą w niej występować domieszki krwi lub śluzu – zawsze powinny one niepokoić właściciela zwierzęcia. Mogą one m.in. świadczyć o zakażeniu zwierzęcia pasożytami. Zwierzę traci w ten sposób z organizmu wodę oraz substancje odżywcze. Zagraża to bezpośrednio jego zdrowiu. Ostra biegunka może trwać 14 dni. O przewlekłej biegunce mówimy, gdy nie przemija przez ponad 4 tygodnie.

Warto tutaj zaznaczyć jeszcze jedną, bardzo istotną rzecz. Jeśli kot ma biegunkę, to załatwia się bardzo często w ciągu dnia. Mowa tutaj o 5-6 wypróżnieniach, które mają formę wodnistą, bezkształtną. Jednokrotne, czy nawet dwukrotne oddanie wodnistego kału nie świadczy jeszcze o biegunce. Warto jednak i wówczas obserwować zwierzę, zwłaszcza jeśli sytuacja się powtarza w określonych okolicznościach albo po prostu o konkretnych porach dnia. Może to być wskazanie do dalszej diagnostyki, na przykład w kierunku przewlekłych chorób trzustki czy wątroby.

biegunka u kota

Biegunka u kota – objawy

Jeśli kot ma rozwolnienie, to podstawowym objawem mówiącym o tym rodzaju schorzenia jest oczywiście sama biegunka. Jest to, jak zostało opisane, luźny kał oddawany ponad 5-6 razy na dobę. Zdarza się, że jest to jedyny objaw, który towarzyszy kotu. Nie oznacza to, że można go ignorować, bo długotrwała biegunka u kota może doprowadzić do silnego odwodnienia, zwłaszcza że zwierzęta te niechętnie piją.

Często bywa jednak tak, że biegunka u kota to nie jedyny objaw tego, że coś nie jest w porządku. Zwierzę może mieć gorsze samopoczucie, na przykład nie chcieć pić, jeść, a nawet bawić się. Czasami unika mycia własnego futra, zwłaszcza gdy okolice brzucha są obolałe. Wzdęcia oraz bolesność powłok brzusznych to kolejny objaw tego, że coś jest nie tak. 

Zdarza się, że u kota cierpiącego na biegunkę występuje bladość dziąseł, a także ogólne osłabienie związane z odwodnieniem. W takim przypadku sytuacja staje się alarmująca i wymaga nagłej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Czasem zwierzę może mieć gorączkę albo podwyższoną ciepłotę ciała. Może omijać kuwetę szerokim łukiem, zwłaszcza gdy długotrwała biegunka u kota daje się mu we znaki. W takiej sytuacji Twój pupil kojarzy kuwetę z nieprzyjemnością i bólem, przez co zaczyna załatwiać się w innych miejscach.

Biegunka u kota – objaw szczególnie niebezpieczny u kociąt

Biegunka u małego kota jest szczególnie niebezpieczna z uwagi na niedojrzałość organizmu, który atakuje. Odwodnienie organizmu kocięcia, wywołane biegunką, może nastąpić już po kilkunastu godzinach od wystąpienia pierwszych objawów. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby w przypadku kociąt reagować natychmiast.

Biegunka u dorosłych kotów

O ile małe kocię może odwodnić się bardzo szybko, o tyle biegunka, która minie po jednym dniu u dorosłego kota nie musi wzbudzać paniki i strachu. Każda biegunka u kota, która trwa dłużej niż jeden dzień to jednak powód do niepokoju opiekuna. Nawet jeśli kot ma rozwolnienie tylko co kilka dni, warto zgłosić się do weterynarza, aby znaleźć przyczynę takich zaburzeń w wypróżnieniach.

Rozwolnienie u kota – przyczyny

Źródeł biegunki u kota może być wiele. Do najważniejszych należą następujące przyczyny:

  • infekcja wirusowa u kota;
  • zakażenie bakteryjne;
  • zakażenie pasożytami;
  • zatrucie pokarmowe;
  • reakcja alergiczna na określony typ pokarmu;
  • stresująca sytuacja dla zwierzęcia.

Infekcja wirusowa, zakażenie bakteryjne lub pasożytnicze

Zakażenie wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze może nastąpić w wyniku spożycia zainfekowanego pokarmu bądź wypicia wody zanieczyszczonej odchodami chorych zwierząt. Może także być efektem zarażenia się patogenami lub pasożytami w wyniku kontaktu bezpośredniego z chorym osobnikiem. W każdym z wymienionych wyżej przypadków, gdy kot ma biegunkę, wizyta u weterynarza jest niezbędna i powinna nastąpić jak najszybciej.

Zatrucie pokarmowe u kota

Zatrucie pokarmowe może być wywołane podaniem kotu nieświeżego pokarmu lub spożyciem przez niego trującego jedzenia. Szczególnie na spacerach należy uważać na zwierzęta, by nie jadły znalezionych odpadków bądź innych form pożywienia. Bardzo niebezpieczne jest polowanie kotów na myszy, które wcześniej pożywiły się trutką. W takim przypadku może dojść do zatrucia również u kota.

Właściciel powinien także zwrócić uwagę, gdy kot na spacerze je napotkane rośliny. Niektóre z nich mogą być trujące dla kociego organizmu. W przypadku zauważenia takich czynności, należy kota zabrać od roślin, które wzbudzają jego zainteresowanie. Warto też zadbać o to, aby w domu nie były dla kota dostępne rośliny, które mógłby on po prostu zjeść. Jeśli lubisz zielone wnętrze, wybierz raczej gatunki nietoksyczne dla Twojego pupila. W razie zatrucia pokarmowego, weterynarz po badaniu zaleci odpowiednią terapię.

Alergia pokarmowa u kota

Jeśli mamy do czynienia z alergią pokarmową, zazwyczaj nie będzie łatwo wyróżnić czynnika alergizującego. Wraz z weterynarzem należy wówczas opracować na początek dietę eliminującą i w trakcie selekcji spróbować znaleźć składnik pokarmu, który szkodzi kotu. Kiedy alergen zostanie znaleziony, należy w przyszłości przestrzegać diety i wyłączyć szkodliwy czynnik z menu kota. Wbrew powszechnemu mniemaniu biegunka u kota po mokrej karmie również może wystąpić – alergia nie dotyczy rodzaju podania pokarmu, tylko konkretnego jego składnika.

Reakcja kota na sytuacje stresujące

Sprawy psychiczne mają kolosalne znaczenie nie tylko w przypadku ludzi, ale także w przypadku zwierząt. Kot jest zwierzęciem bardzo wrażliwym. Wszelkie sytuacje, jakie mogą wywołać u niego stres, mogą też spowodować biegunkę, jeśli koci organizm jest podatny na tego rodzaju dolegliwości. Wykluczenie sytuacji stresujących powinno przyczynić się do pozbycia się dolegliwości.

Panleukopenia u młodych kotów

U kociąt możemy mieć też do czynienia z poważnymi wirusowymi chorobami, które mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na ten aspekt u kociąt, które nie były jeszcze szczepione. Jedną z najgroźniejszych chorób, powodujących biegunkę jest panleukopenia kotów, czyli tzw. kocia parwowiroza. Powoduje ona śmiertelność nawet u 75% zarażonych młodych kotów. Co ważne, jest bardzo zaraźliwa. Narażone są na nią koty, które przede wszystkim żyją w skupiskach, jak hodowle czy schroniska.

Połknięcie niebezpiecznych dla kota przedmiotów

Mały kotek, podobnie jak małe dziecko, może też połknąć jakieś małe przedmioty. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna dla kociego zdrowia, a nawet życia. Połknięty przedmiot może całkowicie zablokować przepustowość układu pokarmowego. To z kolei może w konsekwencji wywołać biegunkę bądź także odruchy wymiotne. Wszelkie zmiany w pyszczku, jak ślinotok bądź wydzielanie piany, powinny zaalarmować właściciela kota, że mogło dojść właśnie do połknięcia przez kotka ciała obcego. Jak najszybciej trzeba kotu pomóc i bez zwłoki zadzwonić do weterynarza.

Co jeszcze może przydarzyć się kotu, co może wywołać rozwolnienie? Mogą to być niestety bardzo poważne choroby. W niektórych przypadkach mogą się one wiązać z niewydolnością organów wewnętrznych u kota, ze złym funkcjonowaniem tarczycy. Mogą biegunkę wywołać wreszcie zapalenie jelit lub żołądka, jak również choroby nowotworowe.

biegunka u małego kota

Biegunka u kota – jak ją leczyć?

Rozwolnienie u kota, które trwa ponad dzień, powinno być zawsze konsultowane z lekarzem weterynarii. W większości przypadków nie należy podawać żadnych leków – nawet tych potencjalnie niegroźnych – bez konsultacji ze specjalistą. Nie należy też serwować zwierzęciu farmaceutyków i suplementów przeznaczonych dla ludzi, bo w dużej mierze mogą być one dla niego toksyczne.

Biegunka u kota – domowe sposoby

W pierwszym dniu, szczególnie u dorosłych kotów, można zastosować domowe sposoby na leczenie biegunki. Jeżeli jest ona wywołana przez zatrucie pokarmowe, organizm kota powinien sobie z nią szybko poradzić, usuwając szkodliwe substancje właśnie m.in. wraz z odchodami. Jeśli nie występują inne objawy, jak na przykład zmiany w zachowaniu, zmiany w kolorze śluzówek czy krew w kale, możesz obserwować kota.

Pamiętając o odwodnieniu, jakie może wystąpić w kocim organizmie, można rozstawić w mieszkaniu kilka misek z wodą, aby zachęcić w ten sposób kota do picia. Ludzkim lekarstwem, które można zastosować u kota jest węgiel aktywny. Dokładne dawkowanie należy jednak skonsultować z lekarzem weterynarii. Można do niego choćby zadzwonić i zapytać.

Kota, u którego wystąpiła biegunka należy także bacznie obserwować. Jeśli nie dostrzeżemy innych objawów chorobowych, przegłodzenie zwierzęcia może okazać się pomocne w zwalczaniu dolegliwości. Pamiętaj jednak, że nie głodówka nie powinna trwać zbyt długo, bo to również jest groźne dla zwierzęcia.

Leczenie biegunki u kota sposobami medycznymi

W przypadku, gdy domowe sposoby nie zadziałają, a biegunka trwa dłużej niż jeden dzień lub też w przypadku nasilenia się objawów, należy bezwzględnie pójść z kotem do weterynarza. Warto podkreślić, że im dłużej kot ma biegunkę, tym trudniej go będzie z niej wyleczyć. Jego organizm będzie tym bardziej wycieńczony, im dłużej trwa rozwolnienie u kota.

Lekarz weterynarii dysponuje różnymi medycznymi instrumentami, które pozwolą na postawienie poprawnej diagnozy. Może on wykonać badanie USG, badanie krwi lub badanie kału. Po zdiagnozowaniu problemu, podjęta zostanie odpowiednia terapia.

Lekarz weterynarii może przepisać kotu specjalistyczne środki farmakologiczne i witaminy. Może też podać mu kroplówkę lub poddać go hospitalizacji. Wszystko zależy od przyczyny biegunki, jak również stopnia nasilenia występujących objawów.

Biegunka u kota minęła – i co dalej?

Jeśli szczęśliwie wszystko się dobrze skończyło, biegunka ustała i kot jest wyleczony, należy zastanowić się, jak przywrócić mu dawne siły. Najlepszym sposobem w tym wypadku, podobnie, jak u ludzi, będzie stosowanie lekkostrawnej diety, która pomoże kotu odzyskać wigor i pełnię zdrowia. Pamiętaj – jeśli wystąpiła biegunka u kota po mokrej karmie, nie podawaj jej ponownie. Zdecyduj się raczej na gotowe produkty o wysokiej kaloryczności i doskonałej strawności, które znajdziesz w gabinecie weterynaryjnym.

Lekkostrawna dieta dla kota – domowe sposoby

Aby nie nadwyrężać układu pokarmowego kota, by mógł on powrócić do codziennej normalnej pracy, należy wprowadzić lekkostrawną dietę dla kota. Można samemu przygotować odpowiednie jedzenie, czerpiąc z przepisów diet lekkostrawnych dla ludzi. Potrawą, którą możemy przygotować w domu podczas biegunki jest gotowany kleik ryżowy

Dobrą potrawą, którą możemy przygotować w domu, a która wzmocni organizm kota, jest gotowany kleik ryżowy na wodzie z dodatkiem gotowanego mięsa kurczaka i gotowanej marchewki. Dla uzupełnienia flory bakteryjnej, która w znacznym stopniu została zniszczona przez biegunkę, można podać kotu probiotyki. Pozwolą one szybciej zregenerować się, układowi pokarmowemu kota. Najpierw jednak skonsultuj ten pomysł z lekarzem weterynarii, zwłaszcza jeśli kot przyjmuje jakieś leki.

długotrwala biegunka u kota

Rozwolnienie u kota – profilaktyka

Nie istnieje odpowiednia profilaktyka do każdego schorzenia związanego z kocią biegunką. Jest to zwykle objaw, nie choroba sama w sobie, dlatego warto zwalczyć jej przyczyny. Pomocne jest szczepienie kota przeciwko chorobom zakaźnym i regularne odrobaczanie, a także podawanie świeżego jedzenia z pewnego źródła.

Lekkostrawna dieta – gotowe karmy dla kota

Jeśli biegunka u kota wywoła duże zaburzenia pracy układu pokarmowego kota, można zdecydować się także na podawanie kotu przez jakiś czas gotowej lekkostrawnej karmy. Takie karmy dla kota będą również bardzo użyteczne, gdy u naszego kota pojawiają się częste problemy z układem pokarmowym i trawiennym. W razie powtarzających się biegunek szczególnie polecane są wysokostrawne karmy, takie jak Farmina Vet Life Cat Gastrointestinal.

Odpowiednio dobrane składniki odżywcze w gotowych karmach są zbilansowane w taki sposób, by kot otrzymał w pożywieniu wszystko, co jest mu niezbędne do odzyskania bądź też zachowania zdrowia. W domu możemy nie być w stanie ułożyć diety zwierzęcia w taki sposób, by niczego w niej nie brakowało.

Ponadto skład karm wspomagających zwierzęta podczas rekonwalescencji, bądź też wspomagających koci układ pokarmowy jest zawsze konsultowany ze zwierzęcymi specjalistami. Są wśród nich zwierzęcy dietetycy, lekarze weterynarii oraz osoby, które zajmują się na co dzień karmieniem zwierząt. Producenci karm korzystają z ich obszernej wiedzy oraz szerokich doświadczeń, aby przygotować odpowiednią recepturę.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, którą karmę możesz podawać swojemu kotu po przebytej biegunce, najlepiej skonsultuj ten wybór z lekarzem weterynarii, który opiekuje się Twoim pupilem.

Gdy przydarza się biegunka u małego kota albo dorosłego zwierzęcia, opiekun bardzo się niepokoi. Nic w tym dziwnego – każde pogorszenie samopoczucia zwierzęcia odbija się też na nastroju opiekuna. Aby odpowiednio zadbać o kota w takim okresie oraz po zażegnaniu problemu warto mieć pod ręką właściwe preparaty, omówione z lekarzem weterynarii. Odwiedź dział Preparaty i suplementy dla kotów w sklepie Apetete.pl, aby znaleźć profesjonalne środki pomocne w razie biegunki u kota.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły