KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

5 niezbędnych elementów udanego spaceru z psem

Gdy zbliża się pora spaceru, większość psiaków wprost nie może pohamować swojej ekscytacji i radości. Codzienne przechadzki to bez wątpienia klucz do dobrego samopoczucia domowych czworonogów. W trakcie długich wędrówek nasz pupil może zaspokoić nie tylko potrzeby fizjologiczne, ale również liczne potrzeby behawioralne. Niestety dość często w spacery wkrada się pewna monotonna, a na psim pysku z czasem zaczyna malować się znudzenie. Co zrobić, by każdy spacer z psem był naprawdę udany? Oto 5 niezbędnych elementów, których nigdy nie powinno zabraknąć w trackie codziennych przechadzek z pupilem.

Spacer z psem a eksploracja terenu i węszenie

Idealny spacer z psem powinien pozwalać zwierzakowi na swobodną eksplorację terenu. Czworonogi czerpią bowiem mnóstwo radości z węszenia i penetrowania okolicznych zakamarków. W czasie przechadzek chcą wnikliwie zbadać każdy obiekt. W ten sposób czerpią bardzo dokładne informacje o swoim otoczeniu i dowiadują się o obecności w okolicy innych czworonogów. Taka aktywność dostarcza im dużej dawki stymulacji zmysłowej. Warto dać im na to czas.

Bez wątpienia to pośpiech jest tym, co najbardziej przeszkadza w spacerze z psem. W codziennej krzątaninie, między wyjściem do pracy a zakupami, trudno wygospodarować czas na przechadzkę z czworonogiem. Tymczasem spacer trwający 5 czy 10 minut nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb psa związanych z poznawaniem otoczenia. Najdłuższa w ciągu dnia przechadzka z pupilem powinna trwać minimum 30 minut. Najlepiej wygospodarować na nią przynajmniej godzinę – zwłaszcza w przypadku psów aktywnych. Jeśli widzimy, że nasz podopieczny jest czymś wyraźnie zainteresowany, zatrzymajmy się na chwilę, pozwólmy mu powęszyć i zbadać interesujący obiekt. Dostosujmy rytm wędrówki do rytmu pupila.

Idealny spacer z psem powinien pozwalać zwierzakowi na swobodną eksplorację terenu.

Idealny spacer z psem powinien pozwalać zwierzakowi na swobodną eksplorację terenu.

Choć bodźce zapachowe mają dla psów największe znacznie, dodatkowej stymulacji dostarczają zwierzakom także nowe bodźce wzrokowe i słuchowe. By nasz podopieczny mógł czerpać jak najwięcej frajdy z codziennych spacerów, regularnie zmieniajmy trasy przechadzek. Wybierajmy miejsca obfitujące w wiele nowych, interesujących dla zwierzaka bodźców. Starajmy się spacerować z psem po terenach o zróżnicowanej nawierzchni, rzeźbie terenu czy roślinności. Poszukajmy rozległych terenów, gdzie nasz psiak będzie mógł trochę powęszyć. Latem zabierzmy zwierzaka nad jezioro.

Na bezpiecznym, ogrodzonym terenie warto pozwolić czworonogowi na swobodne eksplorowanie otoczenia. Jeśli nie jest to możliwe, powinniśmy zaopatrzyć się w długą linkę treningową (8-12 m), dzięki której nasz zwierzak będzie miał większą swobodę, a my zachowamy kontrolę nad jego poczynaniami.

Nauka posłuszeństwa podczas spaceru z psem

Spacer z psem to bardzo dobry moment na naukę posłuszeństwa i doskonalenie komend. Aby jednak nauka przebiegała bez problemów i sprawiała frajdę zwierzakowi, warto przestrzegać kilku zasad. Z pewnością lepiej nie zaczynać przechadzek od sesji treningowych, lecz najpierw pozwolić pupilowi trochę rozładować energię i wyciszyć emocje. W trakcie spacerów z psem najlepiej pracować nad komendami, z którymi zwierzak miał okazję już się wcześniej zapoznać w domowym otoczeniu. To odpowiedni czas na utrwalenie komend w obecności bodźców rozpraszających (ruch uliczny, inne czworonogi). Ćwicząc w różnych miejscach, pies ma też szansę zgeneralizować swoje umiejętności, czyli nauczyć się wykonywać komendy w różnych miejscach, niezależnie od otoczenia i okoliczności. Poprzeczkę należy jednak podnosić stopniowo – zaczynając ćwiczenie w pewnej odległości od innych psów i ludzi. Najlepiej organizować krótkie, kilkuminutowe sesje treningowe, przeplatane z węszeniem czy eksploracją terenu.

W trakcie wędrówek można łatwo sprawdzić faktycznie umiejętności zwierzaka. O ile bowiem większość psów bez trudności wykonuje polecenia w cichym, spokojnym otoczeniu, czworonogi nierzadko zupełnie ignorują komendy, gdy wokół nie brakuje interesujących bodźców. Na spacerach możemy zweryfikować, czy musimy nadal pracować nad szkoleniem czworonoga. Przechadzki warto wykorzystać zwłaszcza do nauki komend „do mnie”, „zostań”, „nie”. W trakcie spacerów możemy również ćwiczyć z psem chodzenie przy nodze, na luźnej smyczy czy skupianie uwagi na przewodniku.

Szczególne walory edukacyjne spacery mają dla szczeniąt i młodych psów. Czworonożni juniorzy mogą w trakcie przechadzek zapoznać się z wieloma bodźcami (ludzie, pojazdy, nawierzchnie, hałasy) i sytuacjami (np. jazda komunikacją publiczną). Takie lekcje to najlepsza profilaktyka przeciw psim lękom w wieku dorosłym.

Spacer z psem to bardzo dobry moment na naukę.

Spacer z psem to bardzo dobry moment na naukę.

Spacer z psem to doskonały moment na aktywności fizyczną i zabawa

Idealny spacer powinien pozwalać psu na spożytkowanie energii. W trakcie codziennych wędrówek nie może zabraknąć zabaw i ćwiczeń o różnej dynamice. Najlepiej zacząć od mniej intensywnych ćwiczeń i stopniowo przechodzić do tych bardziej dynamicznych. W ramach rozgrzewki można zaproponować zwierzakowi krótki trening sztuczek.

Aktywność na spacerach powinna być dostosowana do temperamentu, predyspozycji i potrzeb psa. Warto wybierać takie zabawy, które nie tylko rozładują skumulowaną psią energię, ale również pobudzą zmysły czworonoga. Udana zabawa powinna bazować na interakcji między nami i pupilem. Musimy więc nie tylko ją nadzorować, ale brać w niej czynny udział. Jeśli chcemy, by nasz pupil szukał ukrytego w zaroślach skarbu, udzielajmy mu wskazówek wokalnych i wizualnych. Dzięki temu zabawa stanie się ciekawsza, a nasz podopieczny będzie miał większą motywację do ćwiczeń.

Jakie rozrywki możemy zaproponować czworonożnym spacerowiczom? Do najbardziej uniwersalnych należą: aportowanie, jogging, zabawa w berka, przeciąganie liny, zabawy węchowe (wyszukiwanie ukrytych zabawek, tropienie ludzi). Żywiołowym czworonogom spodoba się też agility czy canincross. W trakcie letnich dni możemy urozmaicić przechadzki pływaniem i zabawami w bezpiecznych akwenach. W czasie upałów lepiej zrezygnować z forsujących ćwiczeń i zapewnić psu dostęp do wody na spacerze. Starajmy się, by aktywność na spacerach z psem nie była zbyt monotonna. Okresowo zmieniajmy zabawki i otoczenie do ćwiczeń. Maksimum frajdy gwarantowane!

Spacer z psem to doskonały moment na aktywności fizyczną i zabawę

Spacer z psem to doskonały moment na aktywności fizyczną i zabawę

Kontakty społeczne podczas wspólnych wędrówek

Psy to zwierzęta społeczne, które do pełni szczęścia potrzebują interakcji z przedstawicielami swojego gatunku. Z pewnością tym, czego najczęściej brakuje czworonogom na spacerach, są kontakty z innymi zwierzakami. Aby spacer z psem był naprawdę udany, warto udać się na przechadzkę wraz z zaprzyjaźnionymi psiarzami i ich podopiecznymi. Sporą atrakcją dla naszego zwierzaka może być wycieczka do psiego parku, gdzie będzie mógł bezpiecznie pohasać z innymi czworonogami. Nie ingerujmy zbytnio w interakcje między czworonogami – psy na ogół świetnie dogadują się we własnym języku. Ograniczmy się jedynie do obserwowania ich poczynań i niezbędnych interwencji. Respektujmy przy tym prośby innych psich opiekunów – nie wszystkie zwierzaki dobrze dogadują się z obcymi czworonogami. Nie próbujmy więc nigdy na siłę zapoznać ze sobą psów, jeśli wyraźnie nie mają ochoty na bliższe kontakty.

Pamiętajmy, że choć psiaki są na ogół towarzyskie, zdarzają się wśród nich także osobniki nieśmiałe czy lękliwe. W przypadku takich psów trzeba zachować szczególną ostrożność podczas inicjowania spotkań. Lepszym rozwiązaniem może okazać się wtedy spacer z jednym zaprzyjaźnionym psim kumplem niż spotkanie z obcymi czworonogami w psim parku.

Nie ingerujmy zbytnio w interakcje między czworonogami – psy świetnie dogadują się we własnym języku.

Nie ingerujmy zbytnio w interakcje między czworonogami – psy świetnie dogadują się we własnym języku.

Wypoczynek i wyciszenie emocji

Spacer jest dla psów bardzo ekscytującym wydarzeniem. Po intensywnych zabawach i aktywności na świeżym powietrzu należy zadbać o zmniejszenie psiego pobudzenia i wyciszenie emocji. Tylko wtedy nasz czworonóg wróci ze spaceru rzeczywiście zrelaksowany. Zawsze przed zakończeniem spaceru z psem powinniśmy wygospodarować chwilę na odpoczynek i aktywności rozluźniające. Pozwólmy więc poleżeć czworonogowi w cieniu drzew lub powęszyć. Wracajmy do domu powolnym tempem. Po powrocie z przechadzki uraczmy zwierzaka przekąską wymagającą długiego gryzienia – żucie doskonale wycisza emocje.

Po takim spacerze z pewnością nasz pupil z radością utnie sobie krótką drzemkę, by kolejnego dnia z entuzjazmem wrócić na spacerowy szlak.

 

O Autorce

Marta Majewska
Absolwentka hodowli i ochrony zwierząt towarzyszących i dzikich (SGGW) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (UW). Dyplomowana zoopsycholog, stale poszerzająca swoją wiedzę na licznych kursach i szkoleniach. Na co dzień przybliża tajniki zwierzęcej psychiki czytelnikom portali zoologicznych. Prywatnie opiekunka psa, kota oraz papug.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły