KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Cat yoga – czyli jak ćwiczyć z Twoim pupilem?

Jesteś miłośnikiem jogi, a jednocześnie opiekunem kota? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, okazuje się, że możesz ćwiczyć wspólnie ze swoim pupilem! Dla osób, które kochają ćwiczenia fizyczne i kontakt ze zwierzętami, cat yoga to doskonały sposób na zacieśnianie więzi ze swoim mruczkiem i jednocześnie dobry trening. Wyjaśniamy, na czym polega joga z kotem i jakie korzyści płyną z takiej aktywności.

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Koty to zwierzęta niezwykle gibkie i elastyczne. Jeśli masz mruczka, pewnie dobrze wiesz, o czym mowa. Dla kota praktycznie nie ma takiego miejsca, do którego nie mógłby się dostać. Mruczki chętnie wdrapują się na szafy i różne inne zakamarki, w które np. pies nie dałby rady się dostać. Dla kota nie stanowi również trudności przecisnąć się przez szczeliny i dziury, które wizualnie są znacznie węższe niż ciało samego mruczka. 

Często wchodzą także w różne naczynia i pojemniki, bez problemu znajdując w nich idealne miejsce na drzemkę. Jak to możliwe? Ciało kota jest niezwykle elastyczne i to zasługa nietypowej budowy anatomicznej. Obojczyki kotów przymocowane są do mięśni, a nie jak u ludzi do kości. To właśnie dlatego uważa się, że kot jest w stanie wejść w każdą szczelinę pod warunkiem, że zmieści się tam jego głowa. 

W praktyce jednak warto uważać, by mruczek nie utknął gdzieś, narażając się np. na syndrom uchylnego okna. Dzięki temu kot może z łatwością towarzyszyć Ci w wielu aktywnościach, nawet ćwiczeniach fizycznych.Dowiedz się, czym jest cat yoga i jak rozpocząć wspólne ćwiczenia ze swoim mruczkiem.

Czy wiesz, że…

Koty i joga mają ze sobą sporo wspólnego? Ze względu na swoją gibkość nazywane są czasami także urodzonymi joginami. I nic w tym dziwnego, ponieważ wiele z pozycji jogi wzorowanych jest właśnie na kocich ruchach.

Mruczki są niezwykle rozciągliwe i dzięki temu są w stanie precyzyjnie wyczyścić swoje futerko. Z gracją się poruszają i rozciągają, a także wspinają. To właśnie tymi kocimi ruchami inspirują się jogini. 

Okazuje się, że wspólne ćwiczenia z kotem są jak najbardziej możliwe. Choć w naszym kraju wciąż niewiele osób słyszało o czymś takim jak cat joga, to taka aktywność fizyczna zapoczątkowana została już kilka lat temu. Taka forma wspólnych ćwiczeń zyskała na popularności szczególnie w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

yoga z kotem.

Cat yoga – co to?

Cat yoga to forma jogi, która obejmuje praktykowanie jogi w towarzystwie kotów. Podczas sesji jogi uczestnicy wykonują asany (pozy jogi) w otoczeniu kotów, które swobodnie poruszają się po sali jogi. Celem kociej jogi jest połączenie relaksacyjnych korzyści jogi ze zwierzęcym towarzystwem, co może pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawie samopoczucia. Kocia joga jest popularna wśród miłośników mruczków i jogi, a sesje mogą odbywać się zarówno w studio jogi, jak i w schroniskach dla zwierząt lub innych lokalnych organizacjach. 

Wiele z grup zajęciowych jogi (w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) oferuje zajęcia relaksacyjne w towarzystwie kota. W praktyce jednak nie chodzi o to, że każdy z uczestników zajęć może przyjść na ćwiczenia z własnym podopiecznym. Kilkanaście miauczących kotów na sali mogłoby jednak popsuć atmosferę relaksu, dlatego w jodze towarzyszy jeden z kotów będących najczęściej „kotem szkolnym” albo mruczkiem jednego z instruktorów.

Zalety jogi z kotem

Joga to nie tylko seria pozycji fizycznych, ale także medytacja i oddychanie. Popularność jogi, dyscypliny praktykowanej od tysięcy lat, znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad, ponieważ coraz więcej osób odkrywa jej zalety. Czy wiedziałeś, że joga pomaga zmniejszać odczuwanie bólu i ogranicza stany lękowe? To doskonała alternatywa dla wszystkich zabieganych osób, a dodatkowo z łatwością możesz uprawiać ją w zaciszu domowym.

yoga z kotem.

Jogini uważają za doskonałe połączenie odprężających ćwiczeń fizycznych w towarzystwie mruczących przyjaciół. Ponieważ mruczenie kota samo w sobie jest przyjemne, dobrze się kojarzy i uspokaja, to w połączeniu z jogą stanowi idealną formę relaksu. 

Zobacz także: Czy koty się pocą? Sprawdź!

Jak ćwiczyć jogę z kotem?

Trzeba przyznać, że joga z kotem to brzmi intrygująco. Nie musisz się wybierać specjalnie na zajęcia jogi, a możesz z łatwością zaaranżować taką aktywność w domu ze swoim własnym mruczkiem. Istnieje aż 84 różnych pozycji w jodze, w których trakcie kot z łatwością może Ci towarzyszyć. Jednak, jak się do tego zabrać i jakie ćwiczenia wykorzystać? 

Rozciąganie z kotem

Okazuje się, że pozycje, w których śpią koty, stanowią inspirację do wielu z pozycji rozciągających ciało na początku i na zakończenie ćwiczeń. Rozciąganie w jodze jest istotnym elementem praktyki, ponieważ pomaga zwiększyć elastyczność, poprawić postawę, zmniejszyć ryzyko kontuzji i przynosi wiele innych korzyści zdrowotnych. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak prawidłowo rozciągać się w jodze w towarzystwie mruczącego przyjaciela.

Wykonuj rozciąganie po wcześniejszym rozgrzaniu ciała, np. poprzez serię asan zwanych Surya Namaskar (Salut Słońca), a także powoli i stopniowo. Zrezygnuj z nagłych ruchów i nie przeciążaj swojego ciała. Staraj się wykonywać ruchy płynnie i kontrolowanie, skupiając się na swoim oddechu. Pamiętaj, żeby słuchać swojego ciała i nie przeciążać go. Jeśli odczuwasz ból, zredukuj nacisk lub przestań ćwiczyć. Nigdy nie forsuj swojego ciała do przekroczenia swoich granic.

yoga z kotem.

Staraj się rozciągać całe swoje ciało, zaczynając od szyi i kończąc na stopach. W jodze rozciąganie koncentruje się na specyficznych częściach ciała, np. kręgosłupie, biodrach, ramionach, ale ważne jest, aby równomiernie rozciągać całe ciało. 

Przykłady asan, które są szczególnie pomocne w rozciąganiu, to takie jak Paschimottanasana (pozycja skrętu w przód), Uttanasana (pozycja stojąca zginając się do przodu), Adho Mukha Svanasana (pozycja psa z głową w dół) czy Balasana (pozycja dziecka). Warto wiedzieć, że rozciąganie w jodze to nie tylko asany, ale także pranajama (ćwiczenia oddechowe), które mogą pomóc rozluźnić mięśnie i poprawić ich elastyczność.

„Koci grzbiet” w jodze

Dostojne ruchy, rozciągnięte ciało i swobodne rozluźnienie – koty mają to w naturze. Do tego dążą także jogini w trakcie regularnych ćwiczeń. Z tego powodu jedna z najpopularniejszych asan jogi, nosi nazwę na cześć tego zwierzęcia. Ćwiczenie o nazwie „Marjariasana” znane jest w Europie joginkom i joginom jako „pozycja kota”. 

W tej pozycji uczestnik znajduje się w pozycji klęku podpierającym. Nadgarstki są umieszczone pod barkami, a kolana pod biodrami. Podczas wydechu uczestnik zaokrągla swoje plecy do pozycji „kota”, przyciągając brodę do klatki piersiowej. To przypomina „koci grzbiet”, który wiele kotów wykonuje, gdy intensywnie się przeciągają po przebudzeniu. 

yoga z kotem.

W jodze pozycja „kota” ma działanie równoważące i doskonale wspiera zachowanie poprawnej elastyczności kręgosłupa. Pozycją przeciwną do „pozycji kota” jest „pozycja krowy”, gdy głowa jest uniesiona do góry, a odcinek lędźwiowy w przeciwną stronę.

Co ciekawe, jeśli Twój mruczek jest spokojny, może śmiało towarzyszyć Ci w praktycznie każdej pozycji jogi. W niektórych nawet może on stanowić dodatkowe obciążenie dla Ciebie, co wzmocni efekt ćwiczenia. Pamiętaj jednak, by przed rozpoczęciem ćwiczeń zadbać o bezpieczeństwo kota i zapobiec jego upadkom. 

Sprawdź także: Koci język – co oznacza zachowanie kota?

Cat yoga – porady na temat jogi z kotem

Istnieje sporo korzyści, jakie daje joga. Kot jako towarzysz tej aktywności umili Ci ten i tak przyjemny czas. Warto jednak przed przystąpieniem do ćwiczeń odpowiednio przygotować pupila. Wtedy będzie to przyjemność również dla niego. 

Pobaw się z kotem

Zanim przejdziesz do konkretnych pozycji jogi i oddasz się błogiej medytacji, zadbaj o to, by Twój mruczek rozładował drzemiącą w nim energię. W przeciwnym razie może on harcować w najlepsze, kiedy Ty będziesz próbował się zrelaksować. Możesz pobawić się z nim chwilę jedną z ulubionych kocich zabawek taką jak np. Yarro Wędka teleskopowa z piórkiem 20/55/94cm. Dzięki temu Twój kot podczas jogi prawdopodobnie zrobi sobie drzemkę albo będzie się spokojnie przechadzał po pokoju, obserwując, co robisz. 

wędka dla kota.

Nakarm mruczka

Głodny kot to marudny kot! Przed rozpoczęciem relaksującej aktywności nakarm kota, by ten nie przeszkadzał Ci głośnym zawodzeniem z prośbą o posiłek. Możesz również podać mruczkowi przysmak, kiedy ten będzie grzecznie towarzyszył Ci w trakcie jogi. Doskonale sprawdzą się przysmaki z kocimiętką takie jak np. Beaphar Catnip Bits z kocimiętką 35g, które wprowadzą kota w błogi stan, podobny do tego, w który Ty przeniesiesz się w czasie ćwiczeń. 

Możesz także podać mruczkowi kilka smakowitych mięsnych przysmaków takich jak np. Alpha Spirit Cat Przysmak w kostce z kaczką 50g, które zajmą go na chwilę i pozwolą zachować miłe skojarzenia z Twoimi ćwiczeniami na macie.

przysmak dla kota.

Przygotuj stanowisko do jogi z kotem

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, zapewne sięgniesz po wygodny strój, butelkę wody, a na podłodze rozłożysz matę. Warto zadbać także o to, by mruczkowi miło spędzało się czas, kiedy Ty będziesz się rozciągać. 

Do takiego relaksu doskonale sprawdzi się np. Trixie Poduszeczka z walerianą 7x9cm, na której mruczek będzie mógł się położyć, a dodatek waleriany zrelaksuje go. 

W trakcie jogi nie zwracaj uwagi na mruczka, jeśli to Wasza pierwsza wspólna cat yoga. Początkowo mruczek może być zaintrygowany tym, co robisz i dlaczego przybierasz różne pozycje na rozłożonej macie. Jeśli przez ten czas nie będziesz zwracał na niego uwagi, istnieje spora szansa, że kot uzna to za normalne i przy kolejnych sesjach nie będzie Ci przeszkadzał, a wręcz przeciwnie.

Jak widzisz cat yoga to nietypowa forma aktywności fizycznej, która pomoże Ci się zrelaksować i zadbać o kondycję mięśni ich elastyczność, a przy okazji miło spędzić czas ze swoim kotem. Mruczek umili Ci ten czas swoim mruczeniem, a Ty będziesz mógł odprężyć się po ciężkim dniu. 

Pamiętaj, że w praktyce kot określany jest samodzielnym joginem, ponieważ naturalne pozycje jego ciała przypominają popularne pozycje w jodze. Trudno będzie Ci nauczyć mruczka poszczególnych pozycji, choć koty z łatwością mogą wykonać np. pozycję psa z głową w dół. A Ty co myślisz o jodze z kotem? Próbowałeś takiej aktywności? Podziel się doświadczeniami w komentarzu.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły