KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ciekawostki o kotach – sprawdź swoją wiedzę! 10 faktów o mruczkach

Koty cieszą się ogromną popularnością w mediach społecznościowych. Filmy z tymi zwierzakami biją rekordy wyświetleń, a mruczki zaskakują swoimi zachowaniami. Poznaj ciekawostki o kotach, dzięki którym dowiesz się więcej o tych wyjątkowych czworonogach. 

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Koty to tajemnicze zwierzęta. Nawet gdy myślisz, że wiesz już o nich wszystko, one wciąż potrafią czymś zaskoczyć. Z pewnością istnieją ciekawostki o tych czworonogach, których jeszcze nie znasz. Daj się zaskoczyć! Przygotowaliśmy dla Ciebie kocie ciekawostki. Dzięki nim lepiej poznasz zwierzaka, który spędza czas na Twoich kolanach. Być może pozwolą Ci one także przygotować się do przyjęcia pod swój dach nowego, kociego przyjaciela rodziny.

Ciekawostki o kotach. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz!

Posiadanie kota to ogromna odpowiedzialność, ale też wielka radość. Czy wiesz, że kocie mruczenie redukuje stres? Przebywanie ze zwierzakiem jest więc dla Ciebie szansą, żeby się rozluźnić i po prostu poczuć lepiej. Nie tylko dźwięki wydawane przez czworonoga mają pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Głaskanie go, a nawet samo bycie ze zwierzęciem na co dzień, ogranicza ryzyko wystąpienia różnych chorób i minimalizuje stres. To pierwsza ciekawostka, którą warto znać. Przygotowaliśmy ich dla Ciebie jednak nieco więcej.

Koty są uznawane za tajemnicze zwierzęta. Na przestrzeni dziejów były uważane za bóstwa, a dzisiaj wiele osób zamieszkujących niebezpieczne tereny, korzysta z wyjątkowych umiejętności tych zwierząt. Dowiedz się, dlaczego tak jest i poznaj interesujące fakty o kotach.

Ciekawostki o kotach. Kot leży

10 ciekawostek o kotach

Czas dowiedzieć się więcej o mruczących przyjaciołach człowieka. Wymienione przez nas informacje, utwierdzają w przekonaniu, jak wyjątkowymi zwierzętami są koty. 

Koty są mądrzejsze od psów

Jak pokazują najnowsze badania naukowe, kora mózgowa kota składa się z 300 milionów neuronów, podczas gdy psi mózg ma ich tylko 160 milionów. Również kocia pamięć długotrwała jest lepsza od psiej, zwłaszcza gdy dotyczy tego, co mruczek zrobił lub w jakich wydarzeniach uczestniczył, a nie tego, co jedynie widział. Społeczne IQ kotów jest natomiast niższe od psów, które lepiej radzą sobie w kontaktach interpersonalnych. Koty nawiązują więzi, tylko jeśli mają na to ochotę.

Sprawdź również: Kot czy pies, który jest droższy w utrzymaniu?

Koty nie czują słodyczy

Zdaniem naukowców, smak służył do rozpoznawania tego, czy rośliny są jadalne i czy warto je jeść. Za prawdziwością tej teorii przemawia fakt, że większość zwierząt mięsożernych, takich jak koty, hieny czy gepardy, nie wykształciła zdolności do rozpoznawania słodkiego smaku. Dla ludzi cukier to smak energii i umiejętność rozpoznania go stanowiła element strategii przetrwania. Dla mięsożerców słodki smak nie ma większego znaczenia, bo mięso nie jest słodkie. Za to całkiem niedawno okazało się, że koty mają co najmniej siedem sprawnych receptorów pozwalających im rozpoznawać gorycz. Istnieje teoria, że te zdolności miały chronić mruczki przed zatruciem, ponieważ większość trujących pokarmów jest gorzka.

Ciekawostki o kotach. Kot z małym kociakiem

Kot w zasadzie jest krótkowidzem i daltonistą

Kolejna ciekawostka o kotach dotyczy ich wzroku. Najwyraźniej zwierzę widzi obiekty, które znajdują się nie dalej niż 6 metrów od niego, podczas gdy dla większości z nas, dobrze widoczne jest wszystko w promieniu 30 metrów. Za to błyskawicznie i doskonale koty wychwytują ruchome obiekty, na przykład uciekającą mysz. Również w słabym świetle lub w ciemnościach widzą 6, a nawet 8 razy lepiej niż człowiek. Wszystko przez to, że kocie oko zbudowane jest z większej liczby fotoreceptorów – na ich siatkówce znajduje się więcej pręcików niż na siatkówce ludzkiego oka. W zasadzie można też powiedzieć, że koty są daltonistami, ponieważ ich oczy reagują na promieniowanie fioletowo-niebieskie i zielono-żółte, przez co w ogóle nie rozpoznają czerwieni.

Zobacz także: Jak widzą koty?

Koci ogon pomaga utrzymać równowagę

Wszystko wskazuje na to, że koci ogon działa jak przeciwwaga. Można go porównać do drugiej tyczki trzymanej przez linoskoczka. Zasada „działania ogona”, a w zasadzie używania go jako przeciwwagi, jest prosta. Jeśli kota przechadzającego się po wąskim dachu zainteresuje coś na dole i zdecyduje się temu przyjrzeć, to jego ruch wpłynie na zmianę środka ciężkości. Balansowanie ogonem w przeciwnym kierunku do wychylenia się, przywraca położenie środka ciężkości i tym samym ratuje kota przed upadkiem. Ogon stanowi przeciwwagę również wtedy, gdy czworonóg chce zrobić nagły zwrot w czasie biegu.

Ciekawostki o kotach. Kot odpoczywa

Kot niczym wokalista

Naukowcy udowodnili, że kot potrafi wydawać mnóstwo dźwięków – jest ich nawet 100! To o wiele więcej niż psy, które wydają 10 różnych rodzajów dźwięków. Ciekawe jest też to, że jego mruczenie może mieć taką częstotliwość, że nie będziesz w stanie go usłyszeć.

Koty niechętnie sięgają po wodę

Jeśli dopiero planujesz przygarnięcie kota, może być to dla Ciebie zaskakujące, że niewiele spośród tych zwierząt sięga do miski z wodą, chociaż raz dziennie. Większość kotów omija ją szerokim łukiem. Nie zdziw się, gdy zauważysz, że wody nie ubywa. Przodkowie tych zwierząt żyli na terenach pustynnych, gdzie dostęp do wody jest ograniczony. Właśnie dlatego, aż do dzisiaj mruczki czerpią wodę z pokarmu. Najlepiej więc karmić je mokrą karmą, bo dzięki niej, nawodnią one swój organizm. Pamiętaj też, że możesz dolewać nieco wody do posiłku, jeśli Twój kot zupełnie nie korzysta z miski z wodą.

Ciekawostki o kotach. Kot patrzy

Szósty zmysł kota

Koty posiadają dodatkowy zmysł. Na czym on polega? Tak zwany szósty zmysł mruczka to zdolność nieustannego analizowania pozycji głowy w przestrzeni. Specjalne receptory w uchu wewnętrznym zwierzęcia, są w stanie wyczuć to, co człowiek zobaczy lub usłyszy o wiele później. Zmysł czucia jest na tyle wrażliwy, że kot będzie wcześniej wiedział o tsunami, wybuchu wulkanu czy burzy. Zwierzęta umieją odebrać mikrowstrząsy, czyli delikatne wibracje skorupy ziemskiej. Takie, których nie wykrywają nawet bardzo czułe przyrządy. O działaniu kociego szóstego zmysłu jest kilka teorii. Jedna z nich bierze pod uwagę wibrysy, które potrafią wychwycić nawet delikatne prądy powietrza. Mówi się też o organie Jacobsona. Znajduje się on w górnej części podniebienia i sprawia, że zwierzę jest w stanie identyfikować małe cząsteczki zapachu.

Koty przesypiają większość dnia

Gonitwy za wędką, jedzenie, mycie się – te czynności w gruncie rzeczy nie zajmują mruczkom zbyt wiele czasu. Wyglądanie przez okno, zabawa czy wspólne spędzanie czasu z opiekunem to niewielka część dnia i nocy. Największą jego ilość  zajmuje bowiem kotom spanie. Kiedy ich sierść jest czysta, a brzuch najedzony, zwierzęta udają się na drzemkę. Przeciętny kot przesypia w ciągu dnia nawet 16 godzin, a małe kociaki jeszcze dłużej, bo 20! Co ważne, najczęściej jest to drzemka. Kot domowy jest więc w stanie wybudzić się błyskawicznie. Śpi, a jednocześnie jest czujny. Gdy nie śpi, zapewnij mu aktywne spędzanie czasu. Zabawa wędką z kocimiętką Trixie rozpocznie cykl łowiecki, który zakończysz bezzbożowymi przysmakami Naturea Healthy Treat.

Ciekawostki o kotach. Produkt dla kotów

Wyjątkowy odcisk nosa

Ciało kota jest zwinne i wyjątkowe. Zwróć szczególną uwagę na nos. Czy wiesz, że jest on unikalny tak jak linie papilarne u człowieka? Kociego nosa nie da się podrobić!

Zabieg, który przedłuża życie kotów

Wymieniając ciekawostki o kotach, nie można nie wspomnieć o zabiegu, który potrafi, według statystyk, przedłużyć ich życie o kilka lat. Mowa o kastracji. Dlaczego warto ją wykonać? Dzięki temu zabiegowi koty płci żeńskiej i męskiej są mniej narażone na różne choroby. U samic bardzo spada ryzyko wystąpienia ropomacicza. Takie fakty o kotach powinny być znane każdemu opiekunowi, który chce przez wiele lat cieszyć się obecnością swojego mruczącego przyjaciela.

A co o zachowaniach kotów twierdzą ich opiekunowie?

Ciekawostki o kotach. Cytat

Koty wydają mnóstwo dźwięków, a ich nos jest wyjątkowy niczym linie papilarne człowieka. Te zwierzęta posiadają również dodatkowy zmysł, dzięki któremu są w stanie wiele minut wcześniej niż ludzie, wykryć zbliżające się niebezpieczeństwo, na przykład huragan. To tylko niektóre kocie ciekawostki potwierdzające, jak wyjątkowe są te czworonogi. Znasz inne informacje na temat kotów? Podziel się z nami ciekawostką w komentarzu!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły