KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Co kształtuje charakter kota? Jak go określić?

O kotach mówi się, że są indywidualistami, którzy chodzą własnymi ścieżkami. Każdy mruczek jest jednak inny – ma niepowtarzalną osobowość. Co definiuje charakter kota? Podpowiadamy.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Butchers

Są pewne stereotypowe cechy, które przypisuje się kotom. Niektórzy twierdzą, że to zwierzęta złośliwe, inni, że leniwe, a dla niektórych to najmilsze stworzenia na świecie. Takie opinie mogą wynikać z różnych doświadczeń osób, które je wypowiadają. Wszystko bowiem zależy od tego, jakie koty spotkali na swojej drodze. Pamiętaj, że każde z tych zwierząt jest inne, a na charakter pupila wpływają różnorodne czynniki, na przykład przeżycia, ale w dużej mierze również rasa.

Jeśli znasz przynajmniej dwa mruczki, z pewnością zauważasz między nimi różnice. Jeden może być prawdziwym wulkanem energii, a drugi zwolennikiem wylegiwania się na kanapie. Są zwierzęta, których niemal nie da się zagłaskać i takie, które nie potrzebują zbyt wiele bliskości na co dzień. Z czego to wynika? Jak rozpoznać charakter kota? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania!

charakter kota kot leży na podłodze

Charakter kota – kiedy się kształtuje?

Z definicji wynika, że charakter jest „zbiorem cech obejmujących temperament, cechy dziedziczne oraz nabyte i wyuczone, doświadczenia i nawyki”. Na usposobienie zwierzęcia wpływa wiele czynników. To między innymi środowisko, w którym zwierzę wychowało się i przebywa, jego doświadczenia i przeżycia. Kot skrzywdzony przez człowieka raczej będzie wykazywał się większą lękliwością niż mruczek, który od pierwszych dni życia przebywa z kochającą i dbającą o niego rodziną.

Specjaliści są zgodni co do tego, że koty danej rasy mają wiele stałych, wspólnych dla swojej grupy cech osobowości. Można więc przewidywać, że zwierzęta rasowe mają określone usposobienie albo przynajmniej pewne powtarzające się potencjalne cechy.

Charaktery kotów kształtują się przez całe ich życie. Już kocięta są od siebie różne. Wszystkie mają mnóstwo energii, jednak niektóre boją się każdego nowego kąta, a inne od razu chcą poznać nawet najmniejszy zakamarek domu. W kolejnych etapach życia charakter zwierzęcia może się rozwijać – być może początkowo lękliwy zwierzak w końcu nabierze odwagi.

charakter-kota-kot-na-dywanie

Sprawdź również: Choroba sieroca u kota. Czym się objawia i jak sobie z nią radzić?

Jakie mogą być charaktery kotów?

Utarło się przekonanie, że koty dzielą się na pieszczochy, leniuchy i te złośliwe. Czy da się w ogóle określić usposobienie zwierzęcia w przyszłości? Wiele zależy od rasy zwierzęcia. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach postanowili przyjrzeć się kocim charakterom. Zbadali 4300 kotów 26 ras przy pomocy ankiet. W ten sposób wyodrębnili 5 cech osobowości. Są to: aktywność (skłonność do zabawy), lękliwość, skłonność do socjalizacji z ludźmi, skłonność do socjalizacji z innymi kotami, agresywność wobec ludzi. Wyróżnili też problemy z kuwetą oraz nadmierną pielęgnację, jednak były to konkretne zachowania, a nie cechy zwierząt.

Analiza wykazała, że niektóre cechy występują częściej u pewnych ras kotów. Badania nie odbywały się w specjalnych pomieszczeniach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Koty zachowują się inaczej poza domem, w towarzystwie obcych. W domu są natomiast naturalne, więc warto polegać na obserwacjach właścicieli kotów.

Rasy kotów a ich charakter

Koty to zwierzęta, które zdecydowanie chodzą własnymi ścieżkami. Można jednak wyróżnić u nich pewne wspólne cechy, co wynika między innymi z rasy. Kot perski różni się przecież od bengalskiego. Poznaj kilka przykładów ras wraz z cechami charakteru. Kot brytyjski jest łagodny i mądry. To zwierzę, które potrafi szybko dostosować się do nowej sytuacji i otoczenia. Usposobienie tego zwierzaka sprawia, że jest czuły i opiekuńczy. Może mieszkać z dziećmi.

Ragdolle natomiast są uważane za spokojne, a nawet nieco flegmatyczne. Jednocześnie to zwierzęta przyjacielskie i łagodne. Zrównoważony charakter rasy ragdoll jest wręcz legendarny. Mruczki tak mocno zżywają się ze swym ludzkim opiekunem, iż mawia się, że mają psi charakter. Potrafią chodzić przy nodze ukochanego człowieka.

Kot syberyjski jest towarzyski, łagodny i mądry. Ten olbrzymi zwierzak ma ogromną potrzebę kontaktu z człowiekiem. Odrobina dzikości wciąż ma wpływ na jego charakter, przez co kot syberyjski przychodzi i odchodzi, kiedy chce.

charakter kota kot z przekręconą głową

Bengale to żywiołowe, ciekawskie, a jednocześnie czułe i bardzo przywiązane do opiekuna koty. Mają zrównoważony charakter i odwagę, jak przystało na potomka lamparta. Jednak ta odrobina dzikości wciąż ma wpływ na ich charakter, przez co koty bengalskie wymagają specjalnego wychowania.

Kot perski to dostojny i spokojny kanapowiec. Jest nastawiony przyjaźnie do ludzi i niezwykle wierny swoim opiekunom. Kot perski ma charakter leniwca, chętniej więc wybierze wylegiwanie się na kanapie niż zabawę. Nie miauczy i nie mruczy bez powodu. Kot perski bywa też uparty i należy do zwierząt inteligentnych.

Charakter dachowca jest trudny do zdefiniowania. To tak zwana rasa naturalna, dlatego w jej obrębie będą zarówno osobniki żywiołowe i wesołe, jak i spokojne, leniwe.

Jak rozpoznać charakter kota? Już wiesz!

Jak określić przyszły charakter kota? Głównie poprzez obserwację i analizę zachowania maluchów i ich reakcji na konkretne sytuacje i bodźce. Jeśli kocię jest skłonne do zabawy, wesołe i śmiało podchodzi do człowieka, to zapowiada łatwą socjalizację. Lękliwe lub nadpobudliwe kocięta mogą być trudniejsze do wychowania, jednak nie jest to zasada.

Wyobraź sobie sytuację, w której zwierzę w pierwsze dni w domu obawia się Ciebie oraz pozostałych członków rodziny. To przecież nie oznacza, że będzie tak zawsze. Zwierzę musi się do Ciebie przyzwyczaić i poznać swój nowy dom. Lękliwe zachowanie w pierwszych dniach w nowym domu może zwiastować, że dorosły kot nie będzie lubił momentu, w którym przychodzą goście. Przy obcych niektóre zwierzęta tracą poczucie bezpieczeństwa, chowają się w kryjówce, a wychodzą z niej, dopiero gdy goście wyjdą.

Charakter kota – przydatne akcesoria!

Jeśli zwierzę jest lękliwe przez długi czas, warto spróbować go do siebie przekonać. Nie należy tego jednak robić na siłę. Doskonale sprawdzi się zabawa, którą możesz zakończyć przysmakami. Zwróć uwagę na odtwarzanie cyklu łowieckiego. Potrzebujesz do tego wędki. Świetnie sprawdzi się teleskopowy model marki Yarro, który ma piórka. Pamiętaj, żeby zakończyć cykl łowiecki przysmakami. Wybieraj spośród takich, które wyróżniają się prostym, krótkim składem.

charakter kota wędka do zabawy z kotem

Dobrze sprawdzą się przysmaki Brit Premium by Nature Cat Sticks. Przypominają kabanosy. Możesz je podzielić na mniejsze części i podać zwierzęciu po zabawie wędką.

charakter kota przysmaki dla kota

Wykorzystasz je też do maty węchowej. Ukrywanie przysmaków i pozwalanie kotu na wykorzystanie węchu do ich znalezienia to aktywność, która sprawdzi się świetnie, gdy chcesz zacieśnić relacje ze zwierzęciem.

charakter kota mata węchowa

Niektóre mruczki w pierwszych dniach w nowym domu są niezwykle odważne. Od razu chcą poznać każdy kąt, nie boją się żadnego z domowników. Jako dorosłe koty tak odważne mruczki wciąż mogą być nieustraszone. Wizyta obcego człowieka, na przykład hydraulika, nie wywoła w nich strachu. Wręcz przeciwnie – chętnie przywitają się z nowo poznaną osobą.

Pamiętaj jednak, że zachowanie w pierwszych dniach w nowym domu nie musi być wyznacznikiem usposobienia zwierzęcia. Cechy charakteru u kota zależą od wielu czynników i trudno jest określić, jaki mruczek będzie w przyszłości.

Czy kastracja zmienia charakter kota?

Zastanawiasz się, czy kastracja zmienia charakter kota? Po zabiegu zwierzę staje się spokojniejsze. Nie występują u niego zachowania związane z poszukiwaniem partnera. Kotki nie mają już rui, a kocury przestają strzykać moczem.

Umaszczenie kota a charakter – czy istnieją między nimi zależności?

Przeprowadzono badania, które potwierdzają, że istnieją zależności między kolorem futra a usposobieniem kota. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że czynników decydujących o osobowości jest znacznie więcej. Umaszczenie kota a charakter to więc zależności, które trzeba poznawać z przymrużeniem oka. Może się okazać, że Twoje zwierzę zupełnie nie wpisze się w założone przez kogoś ramy.

Mówi się, że mruczki trójkolorowe i szylkretowe wyróżniają się silnym charakterem i nie przepadają, jeśli w domu mieszka drugi kot. Rude zwierzęta uważa się za kapryśne, a jednocześnie niezwykle czułe. Czarne dobrze dogadują się z innymi mruczkami, a brązowe są niezwykle gadatliwe. Ciemnoszare koty są ostrożne w kontaktach.

charakter kota śpiący kot

Przeczytaj także: Zachowanie kota przy kobiecie w ciąży – czy mruczek wyczuwa ciążę u właścicielki?

Teraz już wiesz, co kształtuje charakter kota!

Wśród kotów domowych można wyróżnić zarówno odważne, jak i strachliwe zwierzęta. Istnieją mruczki aktywne i leniwe, kochające pieszczoty i stroniące od nich, lubiące kontakt z innymi kotami i wolące samotność. Jak widzisz, zwierzęta te podobnie jak ludzie są niezwykle różnorodne. Cechy charakteru kota i jego upodobania rozwijają się przez całe życie. Kocie osobowości zależą od wielu czynników – między innymi przeszłości konkretnego osobnika i rasy.

Niektóre mruczki prowadzą samotniczy tryb życia, a inne koty lubią towarzystwo człowieka. Część ma ograniczony sposób wyrażania emocji, a inne są niezwykle wylewne. Te mruczące zwierzęta chodzą własnymi ścieżkami, ale warto przyjrzeć im się bliżej i określić, jaki mają charakter. Niezależnie od usposobienia, każdy zwierzak chętnie zje smakołyki, na przykład po zabawie. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz wiele propozycji zdrowych przysmaków.

 

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Kot Perski

Kot perski zwany też „persem” to jedna z popularniejszych ras ...