KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czemu kot załatwia się poza kuwetą?

Czemu kot załatwia się poza kuwetą Jednym z najczęściej pojawiających się problemów z naszymi mruczkami jest to, że kot nagle albo czasami załatwia swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą. Zdarza się, że z tego powodu kot traci dom, ponieważ opiekun nie chce lub nie potrafi sobie poradzić z tym problemem.

Butchers dla kota

Czemu kot załatwia się poza kuwetą?

O czym trzeba pamiętać, kiedy i nam zdarza się taka sytuacja z naszym kotem? Otóż to, że kot próbuje nam w ten sposób coś zakomunikować. Kot, jak każde zwierzę, ma ograniczone środki komunikowania się z człowiekiem, więc „mówi” do nas używając sobie dostępnych metod. Wbrew powszechnym i bardzo krzywdzącym dla kotów opiniom, kot nie robi tego ze złośliwości, potrzeby zemsty, etc. Koty nie kierują się takimi uczuciami, nie działają celowo. Zachowując się nietypowo próbuje nam wysyłać sygnały, że coś jest nie tak, woła o pomoc. W dzisiejszym poście opiszę kilka najczęstszych przyczyn takiego niepożądanego zachowania u kotów.

Czemu kot załatwia się poza kuwetą – przyczyny zdrowotne

Kiedy nagle nasz kot załatwia się poza kuwetą, w pierwszym rzędzie powinniśmy wykluczyć problemy zdrowotne. Wizyta u weterynarza, podstawowe badania krwi, moczu, badanie kału na pasożyty a w razie potrzeby dalsza diagnostyka jest koniecznością w takiej sytuacji. Przyczyną załatwiania się poza kuwetą mogą być problemy zdrowotne związane z układem moczowym lub pokarmowym naszego kota. Może to być np. zapalenie pęcherza, SUK (syndrom urologiczny kotów), chore nerki. Przy chorobach układu moczowego robienie siku może powodować ból, a w efekcie korzystanie z kuwety kojarzyć się będzie naszemu kotu z bólem. Szukając więc dla siebie komfortu znajdzie inne miejsce na zrobienie siku.

Savic Kuweta Litter Tray 37,2 x 25,6 x 6,5cm

Kiedy w ciele naszego mruczka grasują pasożyty o skutkiem tego może być natomiast kupa na dywanie. Stąd też sugerowane badanie kału. Czasem wystarczy kota odrobaczyć porządnym środkiem, aby ten problem rozwiązać.

Czemu kot załatwia się poza kuwetą  – przyczyny behawioralne

Koty mają bardzo wrażliwą psychikę. Źle znoszą wszelkie zmiany, nowości, straty. Kiedy szukamy przyczyny załatwiania się kota poza kuwetą warto zastanowić się, czy przed tym niepożądanym zachowaniem naszego kota nie zaszły w jego życiu lub otoczeniu jakieś zmiany, np.

 • zmiana miejsca zamieszkania,
 • przemeblowanie,
 • nowy członek rodziny,
 • nowy kot,
 • jakakolwiek inna zmiana / zdarzenie.
feliway feromonoterapia

Feromontoterpaia czyli leczenie zapachem, feromony DAP ukryte w preparacie Feliway wysyłają kotu informację, że jest bezpieczny. To te same feromony, które wydziela kocica by uspokoić swoje młode.

Jeśli taka sytuacja miała miejsce i nie ma możliwości jej odwrócenia, to trzeba kotu jakoś pomóc z poradzeniem sobie z tą zmianą. Może być wtedy pomocna np. obróżką z feromonami, krople Bacha lub feromony do kontaktu.

Warto się też zastanowić nad relacjami z kotem. Czy np. nowy członek rodziny nie spowodował, że kotu poświęca się mniej uwagi. Kot załatwiając się poza kuwetą próbuje zwrócić na siebie uwagę – halo, jestem, czemu mnie odrzuciłeś/łaś? baw się ze mną, kochaj mnie tak jak wcześniej. Lekarstwem (oczywiście jeśli potwierdziliśmy brak przyczyn zdrowotnych) więc w takiej sytuacji jest duża dawka miłości, zabawy…

Czemu kot załatwia się poza kuwetą

Czemu kot załatwia się poza kuwetą – przyczyny

Koty są bardzo czystymi zwierzętami i mają w tym względzie duże wymagania. Staramy się im sprostać, kupujemy nowe żwirki, kolorowe kuwety, odkryte, zakryte a kot chodzi ze swoimi potrzebami na fotel, czy na leżące ubrania… Dlaczego? Powodów oczywiście może być cała masa, tyle ile kotów 😉 ale może być też coś z pakietu:

 • zbyt rzadko czyszczona kuweta – są koty, które nie wejdą do kuwety, kiedy jest w niej jakaś nieczystość,
 • za mała ilość żwirku – no cóż, koty lubią sobie pokopać, niektóre bardziej niż inne,
 • nowy żwirek – zmiana nastąpiła zbyt szybko, kot był przyzwyczajony do poprzedniego żwirku,
 • zastosowany neutralizator – zapach jest dla kota drażniący, przeszkadza mu.
 • za mało kuwet – w zasadzie powinno być tyle kuwet ile kotów plus dodatkowo jedna kuweta. Powiem szczerze, że ja nigdy nie miałam tylu kuwet, maksymalnie dwie i dają radę, więc wiele zależy od konkretnych kotów. Może się trafić taki kot, który nie chce korzystać z kuwety, z której korzysta już inny,
 • czy kuweta jest wystarczająco duża? Kot powinien się swobodnie obrócić w kuwecie.
 • czy stoi w odpowiednim miejscu? Ważne jest, aby kuweta stała w miejscu, gdzie nikt kotu nie będzie przeszkadzał i żeby nie była tuż przy miejscu, gdzie kot je.
 • a może jak kot był w kuwecie to coś go przestraszyło i teraz negatywnie mu się kojarzy?

Remedium na powyższe problemy jest więc częste czyszczenie, ustawienie kuwety w miejscu, które będzie odpowiadało naszemu kotu, zmiana żwirku itd.

Czemu kot załatwia się poza kuwetą

Niby w kuwecie , ale poza nią

Zdarza się, że mamy też do czynienia z taką sytuacją, kiedy kot teoretycznie załatwia się do kuwety, bo w niej stoi, a mocz znajduje się poza kuwetą. Ten problem jest w zasadzie najprostszy do rozwiązania, bo wystarczy kupić większą kuwetę, z wysokim rantem. Najlepsza jest w takiej sytuacji kuweta zabudowana. Ja w ten sposób rozwiązałam swój problem – kupiłam kotom głęboką kuwetę zamkniętą z najwyższym brzegiem jaki znalazłam na rynku. Musiała być naprawdę duża, bo mam jeden duży koci egzemplarz. Na początku stawiałam tę kuwetę,bez przykrycia, żeby koty przyzwyczaiły się do wyższej zabudowy. Po jakimś czasie dodałam górę kuwety, ale nadal bez zamknięcia. Koty akceptują zmianę, a ja nie mam problemu z zasikaną podłogą wokół kuwety 🙂

 

Estetyczna, przypominająca rattanowy kosz toaleta z filtrem dla kota .

Czasem na zachowanie naszego kota wpływa kilka z wymienionych czynników, więc może się tak zdarzyć, że pomimo wdrożenia jednego rozwiązania problem nadal będzie się powtarzał. Trzeba wtedy próbować dalej. Nie wolno absolutnie bić naszego kota, krzyczeć na niego i stosować innych tego typu metod. To na pewno nie pomoże rozwiązać problemu, a wręcz przeciwnie, pogorszyć sytuację bo kot będzie się dodatkowo stresował i na dodatek nasza relacja z kotem zostanie mocno nadszarpnięta. Kot potrzebuje naszej pomocy, bo sobie nie radzi z czymś, z jakąś sytuację. Pomóżmy mu więc, a nie karzmy. Obserwujmy też naszego kota. Koty są bardzo skrytymi zwierzętami. Długo potrafią skrywać, że je coś boli, że chorują. Czujny opiekun jest w stanie zwrócić uwagę na nawet drobne zmiany w zachowaniu swojego kota, że coś się z nim dzieje, czy to w sferze zdrowotnej czy psychicznej. Szybka reakcja może zapobiec wielu problemom, w tym także omówionym powyżej.

Pozdrawiam

Danuta Laskowska

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

18 odpowiedzi na “Czemu kot załatwia się poza kuwetą?”

 1. Magdalena pisze:

  Witam, jakiś czas temu wypuszczaliśmy kota na podworko, oczywiście razem z nim, kotek to Maine Conn i załatwiał tam swoje potrzeby, teraz kiedy nie wypuszczamy go z domu zaczął załatwiać poza kuwetą, czy to może być tego przyczyna, że przestał wychodzić?

 2. Poza kuweta pisze:

  Witam od 3 tyg mamy kotkę 3 i pół miesięczna, znajoma złapała ja bo przychodziła do niej z matką i 3 rodzeństwa.w 1 dniu kotka siedziała w mojej łazience schowana ale wychodziła jeść i robić w Kuwecie, w 2dniu chodziła po pokoju i załatwiła się w łazience,w 5 dniu kupa w rogu pokoju,po kilku dniach to samo,w sumie 4 razy,wczoraj nasikala.co dalej robić?

 3. Ola pisze:

  Witam. Moja kotka rasy ragdoll kuwetuje jednak od 3 dni kupka jest obok kuwety albo w pokoju córki. Co może być przyczyną tego, że załatwia się na podłoge? Wcześniej się zdarzało jak miała biegunke ale teraz jest okay a nie robi kupy do kuwety. Proszę o i formacje.

 4. Urszula pisze:

  Zmieniło się coś w domu ostatnio? Miejsce kuwety, kuweta, a może żwirek? Czasem koty odmawiają korzystanie z kuwety z powodu żwirku

 5. Ola pisze:

  Właśnie nic . Ten sam żwirek a coś się jej przestawiło może ma pasożyty ? Z surowego mięsa

 6. Beata pisze:

  Witam. Mój kot od trzech dni sika poza kuwetą, np. na dywan czy moje kapcie. Ma niewydolność nerek, przyjmuje leki. Czy to oznacza, że już zawsze będzie się załatwiał poza kuwetą? Można coś na to poradzić?

 7. kiciomaniak pisze:

  Dobry wieczór. Moja kotka przez 3 miesiące od adopcji wzorowo używała kuwety. Ostatnio coraz częściej zdarza się jej zrobienie kupy w nocy lub nad ranem poza kuwetą (zazwyczaj w tym samym miejscu – przy drzwiach mieszkania). Mam wrażenie, że jest to „inna” kupa niż taka, którą robi w trakcie dnia – zawiera sporo sierści. W dzień kotka bezproblemowo załatwia wszystkie potrzeby fizjologiczne w kuwecie. Kotka była niedawno odrobaczana, nie zmienił się żwirek ani miejsce kuwety, w domu też nie ma żadnych zmian. Jak pani sądzi, co może być przyczyną?

 8. Urszula pisze:

  Dzień dobry, zapewne kotka jest mocno zakłaczona – proszę spróbować z pastami odkłaczającymi tryho pet/ bezo pet. Dodatkowo proszę częściej wyczesywać kotka, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jeśli to nie pomoże udałabym się na wizytę do lekarza weterynarii, by zbadał kicię. Pozdrawiam

 9. Mała furia pisze:

  Witam mam młodą kotkę ze schroniska która ma zawsze czystą kuwetę i była ostatnio odrobaczona dwu krotnie a po mimo tego cały czas robi kupę to w kuchni to na dywany potem raz zrobi w kuwecie a później wracamy do robienia kupy gdziekolwiek po za kuwetą jest jedynym kotem w domu i jest bardzo odwazna nie sądzę by robiła to ze starchu ani z powodów zdrowotych bo jest po wizycie u weterynarza jak mogę ja nakłonić do kuwetowania?

 10. Anna pisze:

  Witam. Mój Rudzienice też zaczął wisiowac. Kupka jest alo przy drzwiach wejściowych albo przy toalecie( ludzkiej). Wcześniej robił grzecznie do kuwety. Zawsze ma uprzatnieta natychmiast. To znajda więc nie wiem jaki żywot wiódł wcześniej. Kot prawdopodobnie z tego powodu stracił dom. Kuwety ustawiłem dwie,u weta byłam przyepisał kapsułki na wesolosc które nie zawsze pomagają. Nie mam już siły. Pozdrawiam

 11. Anna pisze:

  Rudzielec☆

 12. Urszula pisze:

  Jeśli przyczyną takiego zachowania jest podłoże behawioralne, bo cukrzyca i inne choroby zostały wykluczone – po zrobieniu badań moczu i krwi. To muszę uprzedzić, że efekty nie przyjdą natychmiastowo. Niestety, ale proces odwrażliwienia kota trwa długo. Oprócz tabletek polecam feromony do kontaktu oraz zapewnienie kotu rozrywki, poza odpowiednią ilością kuwet kotek musi mieć dostęp do drapaków, zabawek. Najlepiej aby Pani zaczęła się bawić z kotem np: zachęcając kota do pogoni za myszką umieszczoną na sznurku, czy wędce dla kota.
  Pozdrawiam i życzę wytrwałości.
  Warto też skontaktować się kocim behawiorystą, jeszcze pytanie jaką karmę Pani podaje? Lepsze są karmy mokre dla kotów bezzbożowe.

 13. Julka pisze:

  Witam, pare dni temu zaadoptowałam kotkę, u poprzedniej właśicielki załatwiała się w kuwecie i była ogólnie bardzo czystym kotem, od małego mieszkała w bloku, spędziła dwa tygonie w domu tymczasowym, a teraz jest u mnie. Kał oddaje w kuwecie, jednak sika wszedzie tylko nie w kuwecie i za każdym razem w innym miejscu, dodam że jest to troche uciążliwe, czy macie jakieś porady ?

 14. Urszula pisze:

  dzień dobry, proszę zapytać się w domu tymczasowym jakiego żwirku używali? Być mozę nie odpowiada kotu podłoże, ale w pierwszej kolejności szukałabym przyczyny gdzie indziej., bardzo często przyczyną moczenia jest choroba cukrzyca na przykład? Proszę przebadać kotkę, jeśli lekarz wyklucza choroby to zadzwoniłabym do tego domu tymczasowego…

 15. Patrycja pisze:

  Mam małego kotka 3,5 mies. Kotek ten nie korzysta z kuwety od godziny 16 i sika mi na łózko. Od 8 do godziny 16 kotek korzysta bez problemu z kuwety. Na noc 24 jest zamykany w klatce do 8h. Tam ma kuwetę i z niej korzysta. Co jest nie tak?

 16. Darek pisze:

  3 miesięczna kotka , zaczęła od paru dni robić kupę na fotel . Wcześniej robiła do kuwety . Jak jej pomoc ?

 17. Postronna pisze:

  Mam dwa koty. Filip ma 6 lat Bejbi 4 latka, mam ich od maleńkości. Do tego wychowywały sie z Yorczką. Najpierw Filip zaczął robić kupkę w przedpokoju w dwóch miejscach i zawsze z rana, teraz zaczęła Bejbi siusiać w łazience. Podejrzewam ,że kociaki tęsknią za nami ,bo wcześniej wyprowadziałm sie ja teraz moją córka , a obydwie jesteśmy bardzo z nimi związane.Natomiast my u siebie mamy dwa psy a koty zostały z moją mamą,Ciężko byłoby nam zamieszkać wszystkim razem więc musieliśmy tak to rozwiązać. Ale tak jak napisałam,myślę,zę to tęsknota bo jak przyjadę ja lub córka i nocujemy to wtedy nie ma problemu.

 18. Pati pisze:

  Witam, posiadam 2 letnią kotkę brytyjską. Niedawno przeprowadziliśmy się do nowego domu, w którym są również nowe osoby. Kotka siusia ładnie do kuwety, natomiast kał oddaje na korytarzu. Wiemy, że jest to związane z ogromnym stresem spowodowanym nowym otoczeniem i nowymi ludźmi , ale nie wiemy jak ją tego oduczyć?! Proszę o radę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły