Czy mogę zostawić psa w samochodzie?
Podróżując samotnie z psem, bywamy zmuszeni pozostawić pupila samego w samochodzie. Pytanie czy mogę pozostawić psa w samochodzie, jeśli tak to na jakich warunkach, jak zminimalizować ryzyko ewentualnego udaru u psów? W artykule znajdziesz też odpowiedź na pytanie, jak reagować kiedy to Ty widzisz psa zamkniętego w aucie?
Przed podróżą z psem – wszystko dokładnie zaplanuj
Jeśli wybierasz się z psem w podróż musisz się do tego dobrze przygotować. Powinieneś spakować wszystko, co niezbędne (o tym jak się przygotować pisałam TUTAJ) Przede wszystkim przed planowaną podróżą: zrób zakupy, wyposaż siebie i psa w niezbędne artykuły, a także nie zapomnij o środkach medycznych, czy apteczce. Zatankuj samochód do pełna i sprawdź jego stan. Ponadto zabierając pupila na wakacje musisz uwzględnić liczbę postojów oraz wybrać miejsce noclegu, które będzie akceptowało psy. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci naprawdę dobrze wypocząć!

Podróżując z psem czasem trzeba modyfikować plany i wybierać miejsca na obiad przyjazne zwierzętom
Czy muszę zostawiać psa samego w samochodzie?
Jeśli podróżujesz z psem i boisz się zostawić go samego w samochodzie, lepszym rozwiązaniem jest zabranie pupila ze sobą. Na szczęście, coraz więcej powstaje miejsc przyjaznych psom! Między innymi możemy wejść z psem do restauracji/knajpki na obiad, zwłaszcza, jeśli takowa posiada ogródek. Możemy z psem nawet zrobić zakupy. Sieć popularnych sklepów z zielonym zwierzątkiem w logo – daje takie przyzwolenie. Razem możecie nawet odwiedzać muzeum np: Muzeum Neonów w Warszawie, czy Zamek w Czorsztynie:), a nawet zrobić zakupy budowlane. Większość stacji benzynowych również nie ma nic przeciwko obecności psów. Ponadto na stacjach jest pozostawiana miska z wodą, by w każdej chwili Twojej kudłaty podróżnik mógł uzupełnić płyny. Mimo wszystko, bywają sytuacje pod bramkowe, kiedy w pobliżu nie ma żadnego miejsca przyjaznego psom, a my musimy wejść do sklepu czy apteki, co wtedy zrobić z psem?
Wskazówki, jeśli musisz zostawić psa bez opieki w samochodzie
Jeśli znajdziesz się w sytuacji bez wyjścia i będziesz zmuszony pozostawić psa bez opieki, oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać:
- Gdy temperatura jest zbyt wysoka lub niska, nie pozostawiaj psa bez nadzoru – nigdy.
- Weź pod uwagę wiek Twojego psa, jego zdrowie, a także rasę – psy o krótkich pyskach ( mopsy, pekińczyki, yorki, buldogi, boksery) mają utrudnione oddychanie przez co są dużo bardziej podatne na udar – jeśli masz takiego psa – zabierz go ze sobą!
- Wybieraj parkingi w zacienionym miejscu.
- Użyj ekranu, aby zablokować jak najwięcej słońca przed wejściem do samochodu.
- Otwórz okna!
- Zostaw miskę z wodą, aby pies mógł się schłodzić!
- Nie zostawiaj psa na dłużej jak 10 minut i jeśli to możliwe obserwuj swojego zwierzaka ze sklepu.
- Nie przywiązujmy psa do pasów, ani do siedzenia.
- Najlepiej to poprośmy kogoś, aby został z naszym psem.
- Jeśli nie mamy możliwości zaparkowania w zaciemnionym miejscu, a jest naprawdę ciepło – zabierzmy psa ze sobą! Niektóre miejsca pozwalają na krótką wizytę psa.

Podróżowanie z psem może być przyjemne
Czy legalne jest pozostawienie psa w samochodzie?
Obecnie pozostawianie psów, kotów i innych zwierząt w nagrzanym samochodzie jest karalne. Nieodpowiedzialny właściciel pupila może zostać oskarżony dotkliwą karą za znęcenie się nad zwierzętami – praw. ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Co więcej, obecne przepisy krajowe dają możliwość ratowania psa pozostawionego w aucie. W praktyce oznacza to, że obywatele którzy chcą uratować pozostawionego psa w samochodzie otrzymują ochronę przed odpowiedzialnością cywilną i nie mogą być pozwani za szkody wyrządzone w samochodzie! Jednym słowem mogą wyrwać klamkę, stłuc szybę w aucie byleby tylko dostać się do poszkodowanego psa.

Wybicie szyby w samochodzie w celu uratowania psa jest stanem wyższej konieczności wobec tego osoba ratująca nie może być oskarżana za zniszczenie mienia
Co zrobić, kiedy to my zobaczymy psa w samochodzie?
Jeśli w upalny dzień widzisz zamkniętego psa w samochodzie – nie bądź obojętny, ale nie wybijaj od razu szyby bo masz takie prawo. Bez przesady, najpierw sprawdź czy sytuacja jest rzeczywiście niebezpieczna. Zapukaj w szybę i oceń zachowanie psa – czy jest przytomny, czy reaguje na głos. Rozejrzyj się po okolicy w poszukiwaniu właściciela pozostawionego auta. Jeśli pies jest przytomny a Ty obawiasz się o konsekwencję pozostawienia bez opieki. Poczekaj 5 minut przy samochodzie i sprawdź czy jego właściciel wraca. Jeśli rzecz dzieje się na parkingu w hipermarkecie poprośmy kogoś by pobiegł do recepcji i poprosił o powrót właściciela. My w tym czasie jeśli sytuacja tego wymaga możemy zadzwonić na policję, czy straż miejską. Jednak nie reagujmy zbyt pochopnie, czasem ktoś zostawi psa na 2 minuty i po chwili wraca.

Nigdy nie zostawiaj psa na słońcu, jeśli musisz zostawić psa samego – postaraj się szybko załatwić swoją sprawę by nie narażać psa na stres
Co zrobić jeśli pies zamknięty w samochodzie nie rusza się lub jest wyraźnie wyczerpany
Zadzwoń na straż miejską i pomyśl jak wydostać psa z samochodu. Sprawdź w pierwszej kolejności czy drzwi do samochodu są otwarte. Jeśli nie masz innej opcji – możesz wybić szybę w samochodzie. Wybieraj tę która znajduje się najdalej od leżącego psa. Do wybicia można użyć twardego przedmiotu. Po wydostaniu psa z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i zawieźć do weterynarza.
- Przenieś psa w bezpieczne zacienione miejsce, z dala od gapiów!
- Zrób okłady z wilgotnych ręczników i schładzaj łapy, kark, podbrzusze (nie lodowatymi ręcznikami) i nie polewaj psa zimną wodą bo może doznać szoku termicznego!
- Daj mu chłodną wodę do picia, ale podawaj ją powoli.
- Kontynuuj schładzanie do momentu wyrównania się oddechu u psa.
- Zabierz psa do weterynarza.
Czy w porządku jest zostawić psa w samochodzie?
To wszystko zależy od sytuacji, jeśli nie mamy wyjścia to pozostawienie psa na około 5 minut nikomu nie zaszkodzi. Starajmy się unikać takich sytuacji, zwłaszcza latem czy zimą. Dla psa jest to niepotrzebny stres bo ludzie mogą drażnić zwierzę pozostawione w aucie, a także nie raz spotykamy się z przypadkami kradzieży psa z samochodu. Ponadto dla zdrowia i życia psa lepiej tego nie robić. Zauważmy, że pies wyjściową temperaturę ma wyższą od naszej – 38,6 stopni. Stres dodatkowo podwyższa ją. Dodatkowo psy pocą się tylko przez opuszki i przez zianie więc zdolności cyrkulacji powietrza mają dużo gorsze od naszych! Jeśli temperatura ciała psa jest taka sama jak otoczenia może dojść do udaru.
Im cieplej jest w samochodzie, tym trudniej jest oddychać Twojemu psu. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza pies nie jest w stanie się ochłodzić, co powoduje udar cieplny.

Każdego lata ginie setki psów zamkniętych w samochodzie, dlatego nie zostawiaj psa samego na parkingu.
O czym należy pamiętać?
W czasie gdy na dworze panuje temperatura powyżej 20 stopni nie zostawiaj psa samego w samochodzie! Czy wiesz, że pozostawienie otwartych okien czasem nie wystarczy! Co roku, wiele psów umiera od pozostawienia ich w pojazdach w takich okolicznościach.
[envira-gallery id=”13622″]Najciekawsze propozycje z naszego sklepu