Spanie z psem – czy wpływa na nasze zdrowie? Czy to dobry pomysł?
Spanie z psem ma mnóstwo zalet. Według niektórych jest jednak bardzo niehigieniczne i niewygodne. Poznaj wady i zalety spania z psiakiem, żeby podjąć decyzję.
Są psy, które spędzają z opiekunem każdą chwilę, również w nocy nie odstępują go na krok. Niektórzy lubią spać ze swoimi zwierzakami, a innym to przeszkadza. Argumenty obu stron są różne. Zastanawiasz się, czy pies powinien spać w łóżku? Jest to tak naprawdę indywidualna kwestia. Najważniejsze jednak, żeby podjąć decyzję już w pierwsze dni, gdy zwierzę pojawiło się w domu i konsekwentnie się jej trzymać. Podpowiadamy, czy spanie z psem jest zdrowe i jakie płyną z tego korzyści. Dowiesz się też, czy niesie to za sobą jakieś zagrożenia.
Spanie z psem – dlaczego pies woli łóżko opiekuna?
Psy uwielbiają spać z nami! Dla nich wielkim dowodem miłości jest możliwość położenia się obok opiekuna. Musisz wiedzieć, że jeśli raz pozwolisz kudłatemu przyjacielowi zaznać luksusu spania w łóżku, trudno będzie go z niego przepędzić. Pies również potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Czy wiesz, że dziko żyjące psy śpią blisko siebie? Dzięki temu łatwiej im przetrwać chłodną noc, a poza tym daje im to poczucie bezpieczeństwa.
W łóżku zwierzę może przyjąć wygodną pozycję, czyli się wyciągnąć. Dzięki temu wejdzie w fazę REM i naprawdę wypocznie. Przy opiekunie będzie mu też cieplej.
Może być też tak, że spanie psa w łóżku wynika z tego, że nie przepada on za swoim posłaniem. Dlaczego? Powodów jest kilka. Być może posłanie jest zbyt małe lub jego wypełnienie ubiło się i przez to legowisko stało się niewygodne. Ważne jest też, gdzie leży posłanie. Jeśli znajduje się w salonie, a Ty śpisz w sypialni, zwierzak może po prostu poczuć się samotny. Jeśli to psiak, który uwielbia Twoje towarzystwo, z pewnością noce również będzie chętniej spędzał z Tobą.
Jeśli masz podejrzenia, że legowisko jest dla Twojego psa niewygodne, zdecyduj się na wymianę. Warto wybrać większy model, w którym zwierzak przyjmie komfortową pozycję. Polecamy legowisko Bimbay. Jest to prostokątne posłanie z wodoodpornego materiału. Nie chłonie wilgoci i szybko wysycha. Pokrowiec możesz łatwo zdjąć za sprawą zamka błyskawicznego, a wypierzesz go ręcznie.
Przeczytaj także: Jak oduczyć psa spania w łóżku? 5 porad
Czy pies może spać w łóżku z opiekunem?
Pies w łóżku – dla jednych to udręka, dla innych ogromna przyjemność. Wiele zależy zarówno od Twojego podejścia, jak i samego zwierzaka. Duży czworonożny przyjaciel może przecież nieustannie kłaść się na Tobie w trakcie nocy, a to utrudni Ci wypoczynek. Z drugiej strony możliwość przytulenia się do ukochanego zwierzaka sprawi, że sen będzie jeszcze przyjemniejszy.
Istnieje wiele powodów, dla których warto otworzyć zwierzakowi drzwi do sypialni. Dla niektórych trudna jednak do pokonania jest kwestia higieny. Zwierzę brudzi się na spacerach, czasem zjada coś, co dla opiekuna jest obrzydliwe, a gdy jest bardzo małe, może nawet załatwić swoje potrzeby na łóżku. Na co dzień natomiast zwierzak gubi sierść, a niektóre rasy intensywnie się ślinią. Jeśli przykładowo sierść bardzo Ci przeszkadza, lepiej od razu nauczyć zwierzę, żeby spało w swoim posłaniu. Przy tym jednak warto pamiętać, że nie doświadczysz wielu pozytywów, które niesie za sobą spanie z psem w jednym łóżku. Wzmacnianie więzi, przyjemne ciepło i zmiana nastroju na lepsze – tym cieszą się psiarze, którym nie przeszkadza sierść zwierzęcia na materacu.
Czy są osoby, które szczególnie powinny uważać na spanie z psiakiem? Opiekunowie zmagający się reakcjami alergicznymi powinny przemyśleć, czy spanie z psem jest zdrowe w ich przypadku. Konieczna jest więc wiedza, na co konkretnie występuje uczulenie.
Spanie z psem – wady i zalety
Jak widzisz, spanie z psem to temat, który warto dobrze przemyśleć przed zaadaptowaniem czy kupieniem czworonożnego przyjaciela. Poznaj wady i zalety spania ze zwierzakiem w jednym łóżku.
Pies jest najlepszym grzejnikiem
Żaden ciepły kocyk czy pierzasta kołdra nie może konkurować z miękkością i ciepłotą psiego ciała. Dzieje się tak, gdyż mają one fizjologicznie wyższą temperaturę od człowieka. Temperatura zdrowego psa to średnio 38,5 stopni. Warto zauważyć, że nie jest to zależne od wielkości i grubości podszerstka. Również pozbawione okrycia psy sprawdzają się genialnie jako naturalne termofory. Przykładem jest grzywacz chiński. Pies ten został całkowicie pozbawiony sierści, a pomimo tego doskonale sprawdza się w roli grzejnika.
Odgłos psa wprowadza w stan odprężenia
Nikt nie ma wątpliwości co do faktu, że odpowiednio dobrana muzyka ma właściwości lecznicze. Udowodniono, że 60 uderzeń na minutę poprawia koncentrację i przyspiesza uczenie. Natomiast spokojne tony largo pozwalają się wyciszyć, zmniejszają ciśnienie krwi. Harmonijne dźwięki mają bezpośrednie i pozytywne oddziaływanie na mózg. Muzykolodzy uważają, że odpowiednio dobrana muzyka potrafi leczyć.
Wracając do psów, warto wiedzieć, że podobnie jak muzyka działa na człowieka rytmiczny dźwięk bicia serca czworonożnego przyjaciela i jego spokojny oddech. Te niezbyt słyszalne dla ucha tony wprowadzają człowieka w stan odprężenia, dlatego pies w łóżku gwarantuje dobry i spokojny sen.
Przeczytaj także: Szkolenie behawioralne psów – kiedy okaże się niezbędne?
Wspólny sen wzmacnia więź
Spanie z psem jest świetnym sposobem, żeby wzmocnić więź między Tobą a czworonogiem. Podczas przytulania zwierzęcia zwiększa się poziom oksytocyny, czyli hormon odpowiadający za poczucie przywiązania.
Pies działa na człowieka uspokajająco
Spanie psa w łóżku ma pozytywne działanie na Twój nastrój. Odczujesz zredukowanie stresu. Przebywanie z psiakiem w łóżku tuż przed zaśnięciem sprawi, że łatwiej będzie Ci się rozluźnić. To natomiast spowoduje, że bez trudu zaśniesz.
Niewłaściwe zachowanie zwierzaka w nocy
Spanie z czworonogiem ma mnóstwo zalet, ale nie jest pozbawione wad. Bywają zwierzęta, które budzą się, gdy usłyszą nawet najmniejszy hałas i zaczynają wtedy delikatnie szczekać lub biec pod drzwi. Takie zachowanie zwierzęcia z pewnością wybudzi Cię ze snu. Może się też okazać, że pies będzie się w nocy rozpychał, co w przypadku dużego czworonoga jest naprawdę niekomfortowe. Niektóre czworonogi chrapią – jeśli źle reagujesz na jakikolwiek dźwięk nocą, możesz się po prostu nie wysypiać.
Psy też dość często się wybudzają i zmieniają pozycję. Jeśli porcje karmy będą zbyt małe, zwierzak może domagać się kolejnego posiłku, gdy Ty będziesz spać. Warto więc zadbać o właściwe porcje i pory karmienia, żeby Twój pies nie odczuwał w nocy głodu. Polecamy karmę Cesar, która ma formę pasztetu, nie zawiera sztucznych barwników i sprawdzi się nawet dla wybrednych czworonogów.
Higiena
Oczywiście trzeba mieć na względzie to, że mając psa, nie da się żyć w sterylnych warunkach. Przy większej ilości zwierząt jest to wręcz niewykonalne. Jednak jeśli wybierasz życie z psem, to właściwie jednoznacznie podpisujesz przyzwolenie na: wszechobecną sierść, piasek oraz porozwalane zabawki i psie chrupki. Jeśli natomiast chcesz z nim spać, musisz wiedzieć, że sierść będzie na kołdrze i poduszce, a czasem nawet pojawi się na nich ślina. Nie dla każdego jest to komfortowe i może zaważyć na decyzji. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci sierść w pościeli, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwolić psu na ogrzewanie Cię podczas snu. Spanie w psim towarzystwie gwarantuje zdrową i spokojną noc.
Zastanawiając się, czy pies powinien spać w łóżku, weź pod uwagę zarówno korzyści dla zwierzęcia, jak i siebie. Nieważne, czy posiadasz molosa, owczarka czy yorka. Sam fakt, że śpi obok Ciebie pies, daje Twojej podświadomości informację o bezpieczeństwie. Dlaczego tak jest? Wszystko dzięki zakorzenionej w ludziach świadomości, że pies jest obrońcą domu. Od zawsze te zwierzęta były wykorzystywane do obrony stad. Nie tylko poprzez gabaryty, lecz także przez zwykłe, alarmowe szczekanie pełnią ważną funkcję strażniczą. Spanie z psiakiem w jednym łóżku pozwala Ci się zrelaksować, a poza tym sprawia, że nawet w najchłodniejsze noce jest Ci ciepło. Wadą z pewnością jest konieczność jeszcze większego zwrócenia uwagi na higienę. Nawet jeśli chcesz spać ze zwierzakiem, zapewnij mu jego własne legowisko. Znajdziesz je w Apetete, gdzie czekają na Ciebie wszystkie niezbędne akcesoria i zdrowe karmy dla psów.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu