Ile trwa ciąża u psa? – rozpoznanie i przebieg ciąży u psa
Wielu właścicieli psów zadaje sobie pytanie, ile pies chodzi w ciąży? Ciąża u psa trwa około 2 miesięcy. Zwykle pomiędzy 58 a 63 dni. Ze względu na to, że w początkowym stadium suka może nie wykazywać żadnych objawów, stan ten można łatwo przeoczyć.
Gdy znasz już odpowiedź na pytanie, ile pies chodzi w ciąży, należy zastanowić się, kiedy uzyskuje dojrzałość płciową. Pierwsza cieczka u suki pojawia się do pierwszego roku życia. W przypadku wielkich ras następuje to około 6 miesiąca. Od tego momentu suka ma możliwość zajścia w ciążę. Jednak przy planowaniu szczeniąt należy wziąć pod uwagę również jej dojrzałość psychiczną, aby była w stanie poradzić sobie z odchowem szczeniąt. Ciąża w zbyt młodym wieku, może bardzo negatywnie wpłynąć na psychikę psa i rzutować na jego zachowanie w całym dorosłym życiu.

Ciąża u psa trwa około 2 miesięcy
Tak więc przyjmuje się, że suka może zajść w ciążę po ukończeniu drugiego roku życia, a w przypadku ras małych lub wielkogłowych, po ukończeniu 15 – 18 miesiąca życia. Ciąża w zbyt młodym lub w zbyt późnym wieku, może stanowić poważne zagrożenie dla życia Twojego pupila. Pamiętaj również, że krycie psa powinno być przemyślane. W Polsce nielegalne jest rozmnażanie psów w celach sprzedaży, przez osoby niezrzeszonych w organizacjach mających w statucie działalność związaną z hodowlą psów.
Ile pies chodzi w ciąży?- rozpoznanie i przebieg ciąży u psa
Rozpoznanie ciąży u psa nie jest łatwe. Jeżeli jednak ciąża jest zaplanowana, należy od samego początku zwracać szczególną uwagę na postępowanie z psem, sposób karmienia, czy przebieg ewentualnego leczenia. Tu nieoceniony będzie stały kontakt z doświadczonym hodowcą oraz lekarzem weterynarii. Do ukończenia pierwszego miesiąca ciąży wygląd i zachowanie suki mogą pozostać niezmienione, choć właściciel może dostrzec pewne nietypowe symptomy. Jeżeli ciąża jest zaplanowana, może to być znacznie łatwiejsze, ponieważ pewnych zachowań, czy objawów można się u psa spodziewać.
Jak rozpoznać ciążę u psa?
Ciążę najpewniej można potwierdzić badaniem USG, wykonanym w gabinecie weterynaryjnym. Może to mieć miejsce jednak nie wcześniej niż po 4 tygodniu od zapłodnienia. Wiedząc ile pies chodzi w ciąży, to bardzo istotne, ponieważ będzie to już półmetek stanu błogosławionego. W tym czasie u suki mogą, ale nie muszą pojawić się różne sygnały świadczące o jej stanie. Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży, obwód brzucha może się nieznaczenie zwiększać. Gruczoły mlekowe powiększają się i powoli zaczyna pojawiać się w nich pokarm.
Suczka może zacząć znosić ulubione zabawki do legowiska, opiekować się nimi. Jednak te objawy mogą również świadczyć o ciąży urojonej, zatem tylko wizyta u weterynarza może dać stuprocentową pewność, czy suka rzeczywiście spodziewa się szczeniąt. Nierzadko zdarza się jednak, że zachowanie suki nie zmienia się niemalże wcale. Jest wciąż pełna energii, ma apetyt, a jej waga nie ulega zmianie, mniej więcej do połowy trwania ciąży. Z takiego stanu rzeczy można się tylko cieszyć, bo świadczy on o bardzo dobrej kondycji psa, zarówno psychicznej, jak i fizycznej.

Jak rozpoznać ciążę u psa?
Przebieg ciąży oraz poród
Tak naprawdę czas najszybszego rozwoju szczeniąt w łonie matki następuje po 6 tygodniu ciąży. W tym czasie wytwarza się układ kostny, rozwijają się ich narządy. Ciąża zaczyna być coraz bardziej widoczna, suka może powoli tracić energię na długie spacery. Jednak zanim do tego dojdzie, warto pamiętać, że ruch jest dla niej niezwykle istotny, a ciąża nie czyni z niej kaleki. Dopóki nie zauważysz, że pies szybciej się męczy, powinien prowadzić taki tryb życia, jak dotychczas. Może z wyjątkiem uprawiania sportów, czy na przykład udziału w polowaniach.
Istotne jest, by suka była pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. W końcowym stadium ciąży należy sukę bacznie obserwować, sprawdzać wydzielinę z pochwy, regularnie mierzyć temperaturę. W zależności od predyspozycji danej rasy, być może będzie trzeba rozważyć poród przez cesarskie cięcie. Podczas porodu naturalnego, suka instynktownie radzi sobie ze wszystkim sama, jednak warto jest poprosić o wsparcie kogoś doświadczonego. Może to być hodowca lub weterynarz. Taka pomoc może okazać się nieoceniona w przypadku, gdy wystąpią komplikacje.
Karmienie w czasie ciąży i odchowu szczeniąt
Wiedząc, ile pies chodzi w ciąży, pamiętaj, że dieta ciężarnej suki powinna diametralnie zmienić się mniej więcej w 4 tygodniu ciąży. W tym czasie jej zapotrzebowanie na energię zwiększa się o około 30- 40%. Wówczas należy stopniowo zmieniać sposób żywienia na karmę specjalistyczną typu Puppy, dostępną w dobrych sklepach zoologicznych. Karma dla psa taka musi posiadać znaczenie większą ilość kalorii, niezbędnych przy produkcji mleka, czy dla wzrostu szczeniąt. Ważne jest, by karma taka miała wysoki współczynnik strawności, aby maksymalnie zwiększyć wchłanianie wartości odżywczych z pożywienia. Istotne jest również, by pokarm miał zwiększoną ilość fosforu i wapna, które są ważnym budulcem układu kostnego u szczeniąt.
Jedzenie takie należy podawać w trakcie ciąży oraz po porodzie, aż do momentu, gdy suka przestanie karmić szczeniaki mlekiem. Jeżeli w trakcie ciąży zauważysz, że pies nie ma apetytu, nie stresuj się. To całkowicie normalne. Być może rozwijające szczenięta uciskają żołądek matki. Jeden dzień głodówki nie powinien być dla Ciebie niepokojący, potem apetyt zapewne szybko wrócić u pupilki. Jednak gdyby stan ten się przedłużał, koniecznie udaj się do weterynarza, aby upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo.

Jeżeli w trakcie ciąży zauważysz, że pies nie ma apetytu, nie stresuj się
Ile pies chodzi w ciąży – profilaktyka w czasie ciąży u psa
Biorąc pod uwagę, ile pies chodzi w ciąży, warto wcześniej zaplanować wszelkie formy leczenia profilaktycznego u suki. Nie zaleca się stosowania szczepień ochronnych w czasie ciąży, warto więc wykonać je odpowiednio wcześniej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku odrobaczania. Odrobaczenie suki w ciąży jest wręcz zalecane i powinno mieć miejsce po 4-6 tygodniu ciąży. Warto jednak upewnić się, że preparat, jaki zastosujesz, będzie bezpieczny dla szczeniąt. Bez problemu kupisz go w dobrym gabinecie weterynaryjnym lub sprawdzonym sklepie zoologicznym.
To samo dotyczy preparatów przeciwpchelnych oraz przeciwkleszczowych. Bardzo ważny jest ich odpowiedni dobór, aby były całkowicie bezpieczne dla psa. Ich stosowanie jest niezwykle istotne, ponieważ choroby odkleszczowe mogą być znacznie poważniejsze w skutkach niż efekty uboczne stosowania tych preparatów. Jeżeli masz w domu więcej niż jednego psa, zwróć uwagę na to, by wszystkie były zabezpieczone jednocześnie, ale przede wszystkim tym samym preparatem.
Leczenie w czasie ciąży.
Wiedząc ile pies chodzi w ciąży może zadbać o to, by w tym okresie zagwarantować mu właściwe leczenie, jeśli na przykład cierpi na jakieś schorzenia. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy chorobowe u swojej suki, nie wahaj się konsultować ich z lekarzem weterynarii. Pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nie leczyć psa na własną rękę środkami, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia suki i życia szczeniąt. Nie stresuj się, jeżeli konieczna będzie nawet kuracja antybiotykowa.
W obecnych czasach dostępne na rynku preparaty są całkowicie bezpieczne i nie powinny powodować żadnych efektów ubocznych. Bywają jednak sytuacje, gdy trzeba podjąć ryzyko, aplikując leki mogące stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia szczeniąt. Jednak podaje się je jedynie w sytuacjach, gdy taka terapia jest ważniejsza dla życia suki, niż utrzymanie ciąży. Najistotniejsza jest jednak obserwacja psa i stały kontakt z lekarzem. Tu bardzo ważne jest, by był to lekarz specjalizujący się w opiece nad sukami w ciąży. Musi być również dyspozycyjny, tak by w razie nagłej sytuacji dostęp do niego był zagwarantowany o każdej porze.

Karma podawana suce musi posiadać znaczenie większą ilość kalorii
Ciąża u psa to cudowny czas. Mając wiedzę, ile pies chodzi w ciąży, możesz spokojnie przygotować się do porodu i pomocy w odchowie szczeniąt. Dla psów jest to proces zupełnie naturalny i instynktowny. Ważne jest jednak, by w tym czasie mogły liczyć na właściwą opiekę ze strony swoich opiekunów.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu