KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak zabezpieczyć łapy psa przed mrozem? 7 wskazówek

Mało kto przepada za zimą. Niskie temperatury, wiatr i śnieg  niekiedy ciężko jest nam znieść — nawet pomimo ciepłej odzieży i porządnych butów. Psy mają jeszcze gorzej: poduszki ich łap mają przecież bezpośredni kontakt z podłożem! Zobacz, jak chronić łapki psa przed mrozem i uniknąć nieprzyjemnych skutków zimowych spacerów. 

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Overzoo

Łapy psa zimą – na co są narażone?

Niektóre psy wręcz uwielbiają bawić się i tarzać w świeżym zimowym śniegu. Mroźna pora roku nie jest jednak łaskawa dla opuszek ich łap: niskie temperatury, sól na chodnikach i ogrzewanie w domu nie przyczyniają się do poprawy ich stanu. Dlaczego pielęgnacja łap psa zimą jest aż tak istotna? Wyjaśniamy!

Jak dbać o łapy psa zimą?

Zimą wahania temperatur, jakie odczuwamy, są naprawdę duże. W domu jest przecież ciepło — a wystarczy wyjść na zewnątrz, by poczuć, jak temperatura nagle obniża się o nawet kilkadziesiąt stopni. Podobnie dzieje się, gdy wracamy z przechadzki: gwałtownie robi się znacznie cieplej. Nie wszystkie psy znoszą to dobrze: w połączeniu z suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach, które przyczynia się do przesuszania skóry.

Musisz koniecznie pamiętać o tym, że psy pocą się poprzez opuszki łap. Jeśli więc pies z gorącego pomieszczenia wyjdzie na mróz, jego łapki mogą wciąż być wilgotne — a to prosta droga do nabawienia się odmrożenia. Opuszki łap pełnią rolę amortyzatorów podczas chodzenia, są też mocno unerwione — dzięki temu pies może odbierać wiele bodźców, które informują go o tym, po jakim podłożu się porusza. Jednocześnie jednak są przez to bardzo wrażliwe, a każde ich uszkodzenie powoduje silny ból.

jak chronić łapki psa przed mrozem pies na ośnieżonych schodach

Łapki psa zimą — niebezpieczna sól drogowa

Osłabione, przesuszone i podrażnione opuszki psich łapek są w zimie szczególnie narażone na uszkodzenia. Działanie soli, którą posypywane są drogi i chodniki, dodatkowo się do tego przyczynia. Drobinki soli wbijają się w naskórek i przedostają do każdego, najmniejszego zadrapania, co nie tylko boli, ale także utrudnia gojenie się ran. Nawet mikro urazy i drobne pęknięcia, które latem nie stanowiłyby problemu, w takich warunkach stają się dla psa nie do zniesienia.

Jak rozpoznać, że opuszki psich łap nie są w najlepszym stanie? Możesz to podejrzewać, gdy:

  • Podczas chodzenia pies kuleje, unika stawiania jednej z kończyn na ziemi lub w ogóle nie chce iść dalej
  • Pies zachowuje się agresywnie, gdy chcesz dotknąć jego łapy, warczy i piszczy
  • Pies intensywnie wylizuje łapki
  • Opuszki łap Twojego czworonoga są popękane, zaczerwienione i spuchnięte, sączy się z nich krew lub wydzielina ropna

Zauważyłeś takie objawy? Umyj i zdezynfekuj łapki psa, a następnie wybierzcie się do gabinetu weterynaryjnego.

Sprawdź również: Jak przygotować zwierzaka na zimę?

Jak chronić łapki psa przed mrozem?

Opuszki psich łap mają naturalną zdolność do szybkiej regeneracji. Łapki psa zimą są jednak narażone na wiele szkodliwych czynników, które mogą przyczyniać się do przykrych dolegliwości. Nikt z nas nie jest w stanie zmienić zimowych warunków atmosferycznych, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji da się zniwelować skutki mroźnej pogody. Zebraliśmy dla Ciebie listę skutecznych rozwiązań, dzięki którym zimowe spacery nie zaszkodzą łapkom Twojego pupila.

1. Jak chronić łapki psa przed mrozem? Zadbaj o optymalną temperaturę

Psy pocą się poprzez opuszki swoich łap. Na pewno możesz sobie wyobrazić, co stanie się, gdy mokre łapki zostaną wstawione na srogi mróz. Dlatego też temperatura w domu nie powinna być zbyt wysoka! Zwróć też uwagę na to, w jakim miejscu stawiasz psie legowisko. Nie umieszczaj go w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła. Warto zadbać również o nawilżanie suchego powietrza — w tym pomóc Ci może odpowiednie urządzenie.

jak chronić łapki psa przed mrozem opiekunka ogląda łapy psa

2. Łapki psa zimą — skróć pazurki!

Nie każdy właściciel psa wie o tym, jak bardzo ważne jest skracanie psich pazurków w trakcie zimy! Dlaczego? Długie pazury mogą zahaczać o poduszki łapek i powodować ich zranienia oraz podrażnienia. Zimą jest to szczególnie problematyczne — ponieważ, jak już wspomnieliśmy wcześniej, w tym okresie opuszki łap są szczególnie narażone na uszkodzenia. Ponadto, długie pazurki czasami utrudniają psom zachowanie równowagi podczas biegania lub skakania po śliskim, pokrytym lodem podłożu.

3. Czym smarować opuszki psa zimą? Zadbaj o nawilżenie!

Przesuszone opuszki łap są znacznie bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia — nie mówiąc już o tym, że same w sobie mogą sprawiać psu dyskomfort. A ponieważ przesuszanie się opuszek to problem, który nasila się podczas zimy — warto zadbać o odpowiednie ich nawilżenie. W tym celu należy zastosować specjalny balsam lub maść: jak wybrać odpowiednią?

Przede wszystkim — zrezygnuj z wazeliny! Nadal jest ona przez niektórych polecana, jednak wazelina jedynie natłuszcza powierzchnię skóry, a wcale nie wpływa na jej nawilżenie! Dodatkowo, nie wchłania się i stale się lepi, a pies, liżąc swoje łapki, będzie ją po prostu zjadał.

Co więc wybrać? Zwróć uwagę na skład produktu. Dobry balsam powinien zawierać jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego, a także substancji nawilżających i kojących. W składzie nie powinno być nic, co po zjedzeniu może psu zaszkodzić. Warto wybierać maści, które szybko się wchłaniają — śliskie podeszwy łap będą z pewnością przeszkadzały psu w chodzeniu. Opuszki łap psa powinieneś smarować codziennie, po wcześniejszym dokładnym umyciu ich i osuszeniu.

4. Jak dbać o łapy psa zimą? Przycinanie sierści

Spokojnie — nie chodzi o to, żeby strzyc każdą część ciała psa! Jeśli jednak Twój czworonóg należy do psów długowłosych, to w porze zimowej zdecydowanie powinieneś skracać sierść, która znajduje się pomiędzy jego palcami. Wystająca poza poduszki sierść zdecydowanie utrudnia utrzymanie łap w czystości: zbierają się w niej zanieczyszczenia i wilgoć, co może prowadzić do stanów zapalnych, bólu i dyskomfortu zwierzaka. Mokra sierść na łapkach zwiększa także ryzyko odmrożenia!

Krótkowłosych czworonogów ten problem nie dotyczy — mogą one jednak o wiele gorzej znosić niskie temperatury, szczególnie, gdy ich sierść nie stanowi zbyt dobrej izolacji termicznej. W takich sytuacjach przydatne mogą okazać się specjalne ubranka dla psa  takie, jak na przykład golf Chaba. Wygodna i ciepła odzież pomoże Twojemu podopiecznemu przetrwać mrozy — i znacznie zwiększy jego komfort podczas spacerów.

jak chronić łapki psa przed mrozem golf

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa dawać łapę? Sprawdź szkolenie!

5. Łapy psa zimą — co robić, gdy dojdzie do uszkodzenia opuszek?

Wiesz już, w jaki sposób zatroszczyć się o ochronę delikatnych psich łapek przed mrozem. Co jednak robić w sytuacji, gdy zdarzyło Ci się to zaniedbać, lub też ochrona była niewystarczająca? Na poduszkach łap pojawiają się w takich sytuacjach rany i otarcia — które są bolesne i sprawiają zwierzęciu duży dyskomfort. W zimie ośnieżone chodniki posypywane są obficie solą.

Z pewnością możesz sobie wyobrazić, że chodzenie po takim podłożu z poranionymi łapami będzie sprawiało zwierzęciu duży ból. A nawet, jeśli masz możliwość zabrania czworonoga w miejsce, gdzie na ziemi leży jedynie śnieg, to spacer z pewnością nie będzie dla niego przyjemny. Rodzi to pewien problem — pies przecież wyjść musi. Nie chodzi tu przecież jedynie o rozrywkę, ale chociażby o załatwienie potrzeb fizjologicznych.

Co więc robić? Przede wszystkim — zadbaj o prawidłowy opatrunek, a najlepiej zabierz swojego pupila do weterynarza. Podrażnione opuszki możesz posmarować specjalną nawilżającą maścią, która przyspiesza regenerację naskórka i zmniejsza nieprzyjemne odczucia. Możesz także sięgnąć po obuwie ochronne dla psa (na przykład Trixie Walker Buty Ochronne dla psa lub buty dla psa Chaba.

jak chronić łapki psa przed mrozem buty dla psa

Pamiętaj tylko, że na początku pies może czuć się w nich nieswojo: daj mu czas, by przyzwyczaił się do nowego elementu garderoby, a najlepiej zadbaj o takie przyzwyczajanie jeszcze przed sezonem zimowym.

jak chronić łapki psa przed mrozem but dla psa

6. Zadbaj o pełnowartościowe posiłki 

Być może właśnie zacząłeś zastanawiać się, co wspólnego ma ze sobą jedzenie dla psa i stan jego łap po zimowym spacerze. Jak się jednak okazuje — całkiem sporo! Musisz pamiętać o tym, że zdrowa dieta w ogromnym stopniu wpływa na cały organizm zwierzęcia — w tym na jego odporność i zdolność do regeneracji. Jeżeli pies otrzymuje pełnowartościowe pożywienie, które dostarczą mu odpowiedniej ilości kalorii i niezbędnych składników odżywczych, to rany lub otarcia na opuszkach jego łap będą goiły się zdecydowanie szybciej.

Zimą organizm psa potrzebuje nieco więcej energii, niż w czasie cieplejszych miesięcy. Nie ma co jednak przesadzać z dodatkową ilością pożywienia — nie przekarmiaj swojego pupila! Nadmiar kilogramów jest równie szkodliwy, co ich niedobór. Nadwaga wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami, na przykład nadciśnieniem.

Możesz za to zastanowić się, czy nie podzielić dziennej porcji pokarmu na więcej posiłków — na przykład, zamiast na dwie, to na trzy mniejsze porcje. Zdaniem specjalistów, zimą pies powinien jeść o 20—30% więcej. Do jedzenia warto dołączyć suplementy diety lub preparaty witaminowe, które uzupełnią wszystkie ewentualne niedobory i poprawią stan zdrowia oraz samopoczucie Twojego podopiecznego. Zdrowy pies to także szczęśliwy opiekun!

7. Zapewnij psu ciepłe schronienie

Niektóre rasy psów uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu — również w ciągu zimy. Niestraszne im niskie temperatury. Jeśli Twój czworonóg spędza dużo czasu, biegając po przydomowym podwórku, zadbaj, by miał gdzie schronić się przed śniegiem i mrozem. Zapewnij mu izolowaną od zimna budę wyścieloną kocami, do której nie dociera wilgoć, i regularnie sprawdzaj, czy wnętrze schronienia jest suche. Dzięki temu zwierzak, który lubi przebywać na zewnątrz, będzie mógł w razie potrzeby chwilę odpocząć w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

jak chronić łapki psa przed mrozem właściciel przytula psa

Łapki psa zimą — o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja łap psa zimą powinna obejmować nie tylko to, co robisz przed i w trakcie spaceru — ale również czynności, które należy wykonać po powrocie do domu. O czym musisz koniecznie pamiętać? Najważniejsze jest:

  • Dokładne mycie łap po powrocie do domu — na opuszkach zbierają się nie tylko zanieczyszczenia, ale także drobinki soli, którą posypywane są chodniki. Zabrudzenia drażnią suchą skórę i utrudniają jej regenerację. Dodatkowo, jeśli na opuszkach pojawiły się już uszkodzenia, to staranne mycie usuwa bakterie, które mogłyby przyczynić się do zakażenia ran.Niektórzy właściciele psów korzystają z wilgotnej szmatki, ale w ten sposób nie da się dokładnie wyczyścić wszystkich zakamarków łap czworonoga. Lepiej więc po prostu je umyć, pamiętając o starannym płukaniu. Gdy naskórek jest już czysty, dokładnie obejrzyj opuszki. Sprawdź, czy nie pojawiły się na nich żadne podrażnienia ani zadrapania.
  • Kontrola przestrzeni między palcami — rany i uszkodzenia, które się tam znajdują, często są na pierwszy rzut oka niewidoczne. Brodząc w głębokim śniegu, zwierzak może wdepnąć w ostry przedmiot, który wbije się w jego skórę. Regularnie sprawdzaj więc, czy w łapce Twojego podopiecznego nie utkwiło żadne ciało obce.
  • Ostrożne usuwanie kawałków śniegu i lodowych kulek — które często wplątują się w psią sierść, szczególnie po dłuższym spacerze w wilgotnym, lepkim śniegu. Nie wyrywaj ich na siłę! Postępując w ten sposób, sprawiasz swojemu psu ból. Znacznie lepszy rozwiązaniem jest umieszczenie łapki w letniej (nie gorącej) wodzie i odczekanie, aż lód roztopi się sam.

jak chronić łapki psa przed mrozem wypowiedź opiekuna

Wiesz już, jak chronić łapki psa przed mrozem!

Zima może być naprawdę wymagającym czasem — nie tylko dla ludzi, ale również dla towarzyszących im czworonogów. Możesz jednak umilić pupilowi ten czas. Pielęgnacja opuszek łap psa zimą to podstawa! Zwracając uwagę na kwestie, które poruszyliśmy w tym artykule, będziesz w stanie uchronić swojego podopiecznego przed bolesnymi konsekwencjami suchej, popękanej i skaleczonej skóry.

A jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o zdrowie i samopoczucie swojego psa (i to nie tylko zimą) — chętnie Ci w tym pomożemy! Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu Apetete: znajdziesz w nim akcesoria, zabawki, wysokiej jakości karmy, suplementy diety i wiele innych produktów, które poprawią jakość życia Twojego czworonożnego podopiecznego.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły