KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak karać psa, by odnieść sukces w jego wychowaniu?

Prawidłowe ułożenie psa to niełatwe zadanie, wiele osób zadaje sobie pytanie jak karać psa, by odnieść sukces w jego wychowaniu? To niezwykle ważny temat, z którym powinien zapoznać się każdy właściciel czworonoga. Im szybciej bowiem zaczniemy psią edukację, tym lepsze efekty osiągniemy.

Odpowiednie wychowanie psa jest bardzo ważne, byśmy mogli cieszyć się szczęśliwym pupilem oraz nie narażali się na straty, czy ewentualne konsekwencje prawne jego negatywnych zachowań. Jeżeli zastanawiasz się, jak karać psa, by Twoje metody wychowawcze przyniosły odpowiednie efekty, odpowiedź może Cię zaskoczyć. Lepiej psa nagradzać niż stosować negatywne kary. Minęły już czasy, kiedy uważano, że najlepszą metodą szkolenia jest kara w postaci klapsa, czy krzyk właściciela. Obecnie, zgodnie z naukami behawiorystów, należy się skupić na nagradzaniu psa za dobre zachowanie.

Odpowiednie wychowanie psa jest bardzo ważne

Odpowiednie wychowanie psa jest bardzo ważne

Jak karać psa, by oduczyć go niepożądanych zachowań?

Wspomniane już karanie negatywne, może przynieść zupełnie odwrotny efekt. Więź pomiędzy psem, a jego właścicielem, oparta jest przede wszystkim na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Jeżeli pies będzie otrzymywał z Twojej strony kary cielesne, może to wywołać u niego lęk, a nawet agresję. Pamiętaj, że każdy ma prawo do gorszego dnia, jednak wtedy o wiele trudniej trzymać emocje na wodzy. Dlatego też coś, co zignorowałbyś jednego dnia, może wzbudzić Twój gniew kiedy indziej. Takie niejednoznaczne sygnały wysyłane psu, będą powodowały u niego frustrację, ponieważ w naturze czworonoga leży przede wszystkim chęć zadowolenia właściciela.

Wychowanie psa może być oparte na stosowaniu nagród, czyli wzmacnianiu pozytywnego lub też unikaniu, zwanym wygaszaniem negatywnym. To bardzo proste sposoby postępowania, które przynoszą szybkie efekty. Dzięki temu szkolenie psa może stać się prawdziwą przyjemnością i radością. Wychowanie psa trwa tak naprawdę całe jego życie, choć kluczowe są pierwsze miesiące, kiedy jego umysł jest najbardziej chłonny. Najważniejsza jest konsekwencja. To całkowity klucz do sukcesu, który szybko przyniesie wymierne korzyści.

Jak karać psa, by oduczyć go niepożądanych zachowań?

Jak karać psa, by oduczyć go niepożądanych zachowań?

Wzmocnienie pozytywne

Zamiast zastanawiać się, jak karać psa, skup się na jego nagradzaniu. Wzmocnienie pozytywne to metoda polegająca na bodźcach apetytywnych, czyli pozytywnych. Brzmi skomplikowanie, ale w skrócie chodzi o nagradzanie psa za dobre zachowanie. W tym celu warto zaopatrzyć się z smakołyki dla pupila. W sklepach zoologicznych jest bardzo szeroki wybór tak zwanych psich smaczków. Mogą to być miniaturowe ciasteczka, wędzone przysmaki lub po prostu niewielkich rozmiarów przysmaki treningowe. Niezbyt zalecane są ludzkie kiełbaski, czy parówki, nawet w niewielkich kawałkach, ponieważ zawierają dużo substancji szkodliwych dla psów.

Można również zakupić specjalną saszetkę na smakołyki, którą łatwo zabrać ze sobą na spacer. Dzięki niej unikniesz rozsypywania smaczków w kieszeniach, czy zabrudzenia odzieży. Jeżeli zaopatrzyłeś się we wszystkie narzędzia, rozpocznij wychowanie psa. Możesz zacząć od prostych komend typu „siad”, „daj łapę”, „waruj”. Za każdym razem, gdy pies wykona Twoje polecenie, musisz go nagrodzić. Ważne jest, by zrobić to od razu, aby pupil otrzymał od Ciebie jasny sygnał, że wykonał Twoje polecenie prawidłowo. Nagroda będzie mu się należała za każdym razem, gdy przyjdzie do Ciebie na zawołanie. Pamiętaj, że to nie muszą być smaczki. Pies ucieszy się również z zabawki lub z Twojej pochwały.

Wygaszanie negatywne

Jak zapewne zdążyłeś się przekonać, wychowanie psa to nie tylko nagrody. Jak karać psa i jego niepożądane zachowania? Bardzo efektywne jest tak zwane wygaszanie negatywne. Polega ono na zabieraniu psu czegoś, co jest dla niego ważne, jako konsekwencję złego zachowania lub niewykonania polecenia. Tym czymś może być między innymi Twoja obecność. Jeżeli więc Twój pies wita Cię po powrocie do domu skacząc, szczekając i nadmiernie się ekscytując, odwróć się i wyjdź. Twoje znikniecie będzie dla niego wystarczającą karą.

Wygaszanie negatywne

Wygaszanie negatywne

Zakończenie zabawy

Jeżeli Twój pies podczas zabawy zbyt mocno Cię podgryza, zakończ zabawę. To będzie dla niego jasny sygnał, że zachował się źle, a w konsekwencji stracił Twoją uwagę. To samo może dotyczyć sytuacji na przykład podczas zabaw z innymi psami. Jeżeli Twój czworonóg bawi się w sposób, który wymyka się pod kontroli i może to przerodzić się w agresję którejś ze stron, odciągnij go. Przerwana zabawa jest dla niego największą karą i na tym polega wychowanie psa. Po chwili możesz pozwolić mu powrócić do zabawy, jednak reaguj każdorazowo, gdy widzisz, że pies zaczyna się zachowywać niepoprawnie.

Izolacja

Zbliżoną metodą na wychowanie psa, jest „Time out” , który polega na odizolowaniu psa i ponownym jego wprowadzeniu. Jak karać psa w ten sposób? Może to mieć miejsce właśnie podczas nieprawidłowej zabawy, gdy podekscytowany pies zaczyna zbyt mocno gryźć lub szczekać. Wówczas psa należy wyprowadzić do innego pomieszczenia i pozostawić tam na kilka minut. Dobrym narzędziem do izolacji może być też klatka dla psa o rozmiarach dobranych do jego wielkości.

Jeżeli akurat znajdujecie się poza domem, możesz wziąć psa na smycz i odciągnąć go na chwilę na bok, by mógł się wyciszyć. Po upływie określonego czasu wypuść psa i ponownie rozpocznij z nim zabawę. Jeżeli złe zachowanie się powtórzy, ponownie wykonaj tę czynność. Pies bardzo szybko zrozumie, jaki jest związek między jego zachowaniem i tego konsekwencjami. To niezwykle pojętne i szybko uczące się stworzenie. Bardzo łatwo wychwytuje takie sygnały, a efekt jest na pewno zdecydowanie lepszy, niż tłumaczenie psu czegokolwiek. W ten sposób prowadzone jest nie tylko prawidłowe wychowanie psa, ale i kontrolowanie jego emocji.

Jak nie karać?

Krzyki i bicie

To bardzo ważne, by dokładnie wiedzieć, jak karać psa, by nie wywołać negatywnych skutków. Stosowanie takich kar, jak krzyk, bicie, będzie prowadziło do niebezpiecznych konsekwencji. Może to być depresja, wycofanie. Pies ze strachu może przekierować swoją agresję na właściciela. Często frustracja psa powoduje jego nadmierną aktywność, w panice może popełniać kolejne błędy, które znów wywołają kary. Jak sam widzisz, ten sposób postepowania nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Może jedynie doprowadzić do poważnych zaburzeń relacji między psem, a właścicielem.

Jak nie karać?

Jak nie karać?

Skarcenie

Naprawienie tych błędów może być bardzo czasochłonne i z pewnością będzie wymagało pomocy specjalisty. Pod wpływem zdenerwowania możesz zastosować karę w niewłaściwy sposób. Jeżeli podczas spaceru próbujesz przywołać psa, a ten nie ma zamiaru Cię słuchać, wzrasta Twój gniew. To sytuacja znana każdemu właścicielowi czworonoga. Gdy w końcu za dziesiątym razem pies przybiegnie do Ciebie, często naturalnym odruchem jest skarcenie. To poważny błąd w kwestii, jaką jest wychowanie psa. Weź głęboki oddech i daj mu nagrodę. Wtedy będzie wiedział, że przyjście na Twoje zawołanie oznacza coś fajnego, a nie karę.

Niewłaściwe wykorzystywanie nagród

Wychowanie psa to prawdziwe wyzwanie, podejmij je i wykaż się pomysłowością i sprytem. Jeżeli na przykład chcesz oduczyć psa wylegiwania się na kanapie lub łóżku, pamiętaj, że krzyki mogą nie przynieść pożądanego efektu. Pies będzie korzystał z tych udogodnień podczas Twojej nieobecności bez większych zahamowań. Nie sprawdzi się też nagradzanie go smakołykiem za zejście z łóżka. Sprytny czworonóg może zacząć powielać to zachowanie, bo dostanie nagrodę ilekroć zejdzie na ziemię.

Musisz go przechytrzyć – na tym też polega wychowanie psa. Spraw, by wylegiwanie na łóżku zaczęło mu się źle kojarzyć. Za każdym razem, gdy przyłapiesz go na nielegalnym pobycie w pościeli, zacznij czyścić mu uszy, obcinać paznokcie. Wykonuj konieczne zabiegi higieniczne, za którymi pies nie przepada. Wkrótce zacznie kojarzyć mięciutkie łóżko z miejscem, gdzie nie zazna spokoju. Przy okazji upewnij się, że Twój pupil ma odpowiedniej wielkości legowisko, w którym będzie mógł spokojnie się wyspać.

Wychowanie psa to prawdziwe wyzwanie, podejmij je i wykaż się pomysłowością i sprytem.

Wychowanie psa to prawdziwe wyzwanie, podejmij je i wykaż się pomysłowością i sprytem.

Decyzja o przyjęciu psa do swojego domu musi być odpowiedzialna. Nie należy skupiać się na tym, jak karać psa, tylko jaki jest powód jego niepożądanych zachowań. Znajdź sposób na to, by je eliminować i do nich nie dopuszczać. Nie bój się sięgać do fachowej literatury, czy po profesjonalną pomoc. W ten sposób stworzysz wspaniałego przyjaciela na wiele lat, a wychowanie psa przyniesie dobre efekty

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Jak karać psa, by odnieść sukces w jego wychowaniu?”

  1. Anonim pisze:

    Porady są wspaniałe !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły