KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jamnik merle – jaki jest i czy jest dla Ciebie? Przeczytaj!

Z pewnością potrafisz wyobrazić sobie, jak wygląda jamnik. Czy wiesz jednak, że ras tych psów jest aż dziewięć? Jednym z najbardziej charakterystycznie wyglądających jest jamnik merle, którego umaszczenie przyciąga uwagę z daleka. Co warto o nim wiedzieć?

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Butchers

Jamnik merle — pochodzenie 

Jamniki to bardzo stara rasa psa. Dawniej hodowana była przede wszystkim z uwagi na swoją przydatność podczas polowań — dziś te zwierzęta świetnie sprawdzają się jako towarzysze codziennego życia ludzi. 

Skąd pochodzi jamnik merle?

Nie wiadomo, skąd właściwie pochodzą jamniki, jednak najstarsze wzmianki dotyczące tej rasy pochodzą z Niemiec, a konkretnie — z Bawarii. Te niewielkie psy popularne są już od czasów średniowiecza: początkowo selekcjonowano je pod kątem użyteczności, a pierwsza hodowla pojawiła się w XIX wieku. W 1888 roku założony został Niemiecki Klub Jamnika. 

Niektórzy badacze twierdzą, że przodkami jamników były psy gończe o nazwie dachsbracke” (słowo dachs” oznacza w języku niemieckim borsuka: czworonogi były wykorzystywane do tropienia borsuków oraz królików w ich norach). 

Najstarsza jest krótkowłosa odmiana jamnika: długowłosy jamnik merle pojawił się w XVI roku w wyniku skrzyżowania jamnika ze spanielem. Odmiana szorstkowłosa jest z kolei krzyżówką jamnika i sznaucera. 

jamnik merle jamnik na ciemnym tle

Jamnik merle — cena 

Zastanawiasz się nad zakupem psa rasy jamnik merle? Ceny za szczeniaka zaczynają się zazwyczaj od około 2 tysięcy złotych — w porównaniu do cen psów innych ras nie jest to więc wygórowana kwota. To, ile dokładnie zapłacisz, będzie zależało od rodowodu psa, renomy hodowli, płci oraz typu umaszczenia zwierzaka.

Nie warto nadmiernie oszczędzać — a już na pewno nie warto kupować szczeniąt z tzw. pseudohodowli. Mogą one kusić niskimi cenami, jednak nie ma nic za darmo: takie psy zazwyczaj hodowane są w kiepskich warunkach, a ich podstawowe potrzeby nie są zaspokajane. Skutkuje to często późniejszymi problemami behawioralnymi, chorobami i wadami genetycznymi. Walka z nimi kosztuje — więc w ostatecznym rozliczeniu wcale nie zaoszczędzisz, a zakupem przyczynisz się do wspierania nieodpowiednich sposobów hodowania psów. 

Merle — jamnik o nieprzeciętnym umaszczeniu

Jamniki są psami o charakterystycznym wyglądzie. Odmiana merle wyróżnia się jednak jeszcze bardziej!

Jamnik merle — umaszczenie 

Co pierwsze zwróci Twoją uwagę, gdy spojrzysz na jamnika merle? Z pewnością będzie to jego nietypowe umaszczenie, często określane nazwą „marmurkowe”. Czworonogi posiadają nieregularne plamki oraz łaty na sierści w odcieniu brązu, czerwieni lub czerni. Łaty mogą być szare, czerwone lub niebieskie (wówczas mówimy o psie rasy jamnik blue merle). Zauważalne są także białe znaczenia, obecne prawie na całym ciele. 

Za to charakterystyczne umaszczenie odpowiada przede wszystkim genetyka, a konkretnie — gen zwany „epistatycznym”. Profesjonalni hodowcy wiedzą jednak, że aby uzyskać jamnika o takim zabarwieniu sierści, nie wolno krzyżować ze sobą dwóch przedstawicieli rasy merle. Może to bowiem prowadzić do wystąpienia u potomstwa wielu wad genetycznych, do których zalicza się na przykład głuchota i ślepota. Tylko jeden z rodziców może więc być jamnikiem typu merle!

Cechą wyróżniającą jamniki merle są również intensywnie niebieskie, „porcelanowe” oczy. Nie wszyscy przedstawiciele rasy je mają — wzorzec rasy dopuszcza także tęczówki brązowe. Błękitna barwa oczu jest jednak pożądana przez wielu hodowców: wyjątkowo przyciąga uwagę, a w połączeniu z niecodziennym umaszczeniem nadaje psu naprawdę niecodzienny wygląd. 

Jamnik merle — budowa ciała 

Cechami charakterystycznymi jamników są:

  • Długi tułów
  • Bardzo krótkie, proste, masywne nogi
  • Mocna, muskularna budowa ciała
  • Długa szyja
  • Wysoko osadzone, zwisające uszy
  • Prosty ogon
  • Wydłużony pysk
  • Czarny nos 
  • U jamników krótkowłosych — krótka, lśniąca, gęsta, przylegająca do ciała sierść
  • U jamników długowłosych — proste lub falowane, błyszczące włosie
  • U jamników szorstkowłosych — szorstka, gęsta sierść, krzaczasta broda i brwi

Sprawdź także: Pies faraona – poznaj rasę z niezwykłą historią!

Jamnik merle — charakter

Jamnik merle to połączenie wyjątkowego charakteru i wyrazistej osobowości. Jakich zachowań można spodziewać się po tym czworonogu?

Jamnik merle — charakter indywidualisty

Jamniki to wyjątkowo uparte psy. Jeżeli chcesz prawidłowo przeprowadzić szkolenie jamnika, musisz rozpocząć je bardzo wcześnie i wykazać się dużą konsekwencją. Nauczenie tego psa wykonywania poleceń nie jest łatwe! Pomimo tego, jest to czworonóg inteligentny, błyskotliwy i pełen entuzjazmu. Jeśli uda Ci się znaleźć z nim wspólny język — na pewno uda Wam się zrobić razem wiele ciekawych rzeczy.

Jamniki stosunkowo dobrze znoszą samotność — nie przeszkadza im, gdy część dnia spędzają same w mieszkaniu. Warto jednak pamiętać, że te psy naprawdę sporo szczekają i są dość hałaśliwe. Nie ufają obcym, a widząc, że ktoś nieznajomy się zbliża — głośno wyrażają swoje zaniepokojenie. 

jamnik merle jamnik na tle trawy

Jamniki były przez lata wykorzystywane jako psy do polowań — ten instynkt nadal jest u nich silny. Nieprawidłowo wyszkolony, źle wychowany jamnik będzie skłonny do ucieczek, pogoni za tropami lub zwierzyną”. Jego wrodzona ciekawość i wścibskość prowadzi też do tego, że może niszczyć meble oraz wyposażenie domu. Gdy coś go zainteresuje — nie odpuszcza łatwo!

Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary i sympatyczny wygląd, jamniki merle często są wybierane na pierwszego psa. To może być dobra decyzja — ale warto ją rozważyć, ponieważ wiele osób bagatelizuje znaczenie silnego, upartego charakteru tego zwierzaka i jego dużej potrzeby ruchu. A jeśli nie zadbasz o odpowiednie wychowanie i socjalizację jamnika, to współżycie z nim w jednym mieszkaniu może okazać się bardzo trudne. 

Czy jamnik merle jest towarzyski?

Jamnik to pies o osobowości indywidualisty — jednak wbrew pozorom wcale nie oznacza to, że nie lubi towarzystwa! Jamnik merle chętnie spędza czas z innymi psami… choć jego towarzystwo może być dla innych czworonogów nieco uciążliwe. Uparte jamniki bywają natarczywe, głośne i zbyt nachalne: jeżeli chcesz, by pies tej rasy dogadał się z innym zwierzakiem, musisz już od pierwszych miesięcy jego życia zadbać o prawidłową socjalizację i naukę odpowiednich zachowań. 

Koty nie są dla jamnika merle najlepszymi współlokatorami. Gdy zwierzęta wychowują się razem, są w stanie się dogadać — jednak należy pamiętać, że jamnik ma silnie rozwinięty instynkt myśliwego. Sprawia to, że swojego kociego towarzysza chciałby upolować, a to nie sprzyja tworzeniu przyjacielskich relacji. 

Jamniki to czworonogi, które dobrze nadają się do mieszkania w domach, w których znajdują się dzieci. Psy tej rasy są wobec najmłodszych bardzo wyrozumiałe: praktycznie nigdy nie wykazują zbędnej agresji i pozwalają na naprawdę wiele. Nie oznacza to oczywiście, że dzieci powinny przebywać z jamnikiem bez nadzoru: zawsze należy zadbać, aby wiedziały, jak obchodzić się z psem i jak odczytywać wysyłane przez niego sygnały. Jeżeli chodzi o osoby starsze — jamniki często bywają dla nich zbyt energiczne i żywiołowe. Dla spokojnego seniora najlepiej nadaje się jamnik długowłosy: bardziej ułożony, grzeczniejszy i łagodniejszy. 

Jamnik merle — tryb życia 

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (jamnik miniaturowy merle waży co najwyżej cztery kilogramy) czworonóg ten jest psem energicznym, o silnie rozwiniętym instynkcie myśliwego. Uwielbia przebywać na zewnątrz, jednak życie w mieszkaniu w bloku nie jest dla niego problemem — dopóki ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. Jeżeli prowadzisz bardziej “kanapowy” tryb życia, najodpowiedniejszym wyborem będzie dla Ciebie jamnik długowłosy merle — ta odmiana jest najspokojniejsza i najłagodniejsza spośród wszystkich jamników. 

Wszystkie jamniki potrzebują codziennej dawki ruchu — i to nie tylko zwykłych spacerów, ale również ćwiczeń, które angażują ich zmysł węchu i stanowią wyzwanie intelektualne. Musisz jednak pamiętać, że z uwagi na swoją budowę ciała jamniki nie mogą wykonywać niektórych ćwiczeń: stanowi to zagrożenie dla ich kręgosłupa! Niewskazane są na przykład energiczne, wysokie podskoki. 

Przeczytaj również: Pinczer miniaturka – jak wygląda i skąd pochodzi?

jamnik merle jamnik na trawniku

Jamnik merle — pielęgnacja

Choć jamniki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, to rasa ta ma pewne specyficzne wymagania i kwestie problematyczne, o których warto wcześniej wiedzieć. Na co powinieneś zwrócić uwagę? 

Czy jamnik merle często choruje?

Jamniki żyją średnio około 13 lat, jednak są naprawdę długowiecznymi i wytrzymałymi psami: często dożywają naprawdę sędziwego wieku. Pomimo tego, dość często miewają problemy zdrowotne, które wynikają głównie z ich specyficznej budowy ciała. Zalicza się do nich:

  • Dyskopatia
  • Zwyrodnienia kręgosłupa
  • Choroby neurologiczne
  • Problemy z grzbietem
  • Choroby serca
  • Nowotwory

Jamniki mają także skłonność do nadwagi — a przy długim kręgosłupie, nadprogramowe kilogramy szybko prowadzą do poważnych problemów. Ich właściciele muszą więc zwracać szczególną uwagę na kontrolowanie wielkości porcji. Do diety warto włączyć witaminowe suplementy, które będą naturalnym wsparciem dla organizmu czworonoga — na przykład Over Zoo Omega Complex.

jamnik merle suplement

 

Psy rasy jamnik merle dobrze znoszą niskie temperatury — choć nie przepadają za nimi, jeśli nie wykonują w danym momencie aktywności fizycznej. Podczas gorących dni preferują schronienie w cieniu i spokojniejsze spędzanie czasu. 

Jakiej pielęgnacji wymaga jamnik merle?

Pielęgnacja jamnika merle nie jest skomplikowana. Jeśli Twój pies jest przedstawicielem odmiany krótkowłosej — wystarczy, że raz na jakiś czas wyczeszesz jego sierść, by pozbyć się martwego włosia. Regularne kąpanie jamników nie jest konieczne: nie powinieneś robić tego częściej, niż 3 razy w ciągu roku. Jeżeli jednak pojawi się taka potrzeba — pamiętaj, by zastosować odpowiedni szampon dla psa.

Jamniki długowłose powinny być czesane znacznie częściej — szczególnie po długich spacerach, gdy sierść zbija się w strąki i plącze. Psy szorstkowłose z kolei potrzebują profesjonalnego strzyżenia — mniej więcej dwa razy w ciągu roku. 

Jamnik merle: jak odpowiednio go karmić?

Jak karmić jamnika merle? Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, dieta psa jest bowiem kwestią bardzo indywidualną. Powinna być dostosowana do poziomu aktywności fizycznej psa, jego masy ciała, wieku i stanu zdrowia. Ważne są też osobiste preferencje czworonoga: niektóre psy potrafią być naprawdę wybredne!

Samodzielne przygotowywanie posiłków dla jamnika nie jest złym rozwiązaniem — takie jedzenie może być bardzo zdrowe i smaczne. Problem w tym, że trudno jest samemu ułożyć zbilansowany jadłospis, który będzie dostarczał odpowiedniej ilości kalorii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Może Ci w tym pomóc weterynarz albo psi dietetyk. Równie dobry rozwiązaniem będą też wysokiej jakości karmy gotowe: zarówno te suche, jak i mokre. Sięgnij po posiłki sprawdzonych producentów — do dobrych karm zaliczają się na przykład Fitmin Dog For Life Beef & Rice.

jamnik merle karma dla psa

Metabolizm jamnika sprawia, że trawienie dużych porcji pokarmu naraz jest dla tego zwierzęca problematyczne. Dlatego też zaleca się rozłożenie dziennej dawki kalorii na kilka mniejszych posiłków.

jamnik merle wypowiedź właściciela

Jamnik merle – podsumowanie 

Zastanawiasz się, czy jamnik merle jest odpowiednim psem dla Ciebie? Te niewielkie czworonogi potrafią być uparte, jednak jednocześnie cechują się wysoką inteligencją i niezależnością. Jeżeli zadbasz, by nauczyć go odpowiednich zachowań, i wykażesz się sporą dozą cierpliwości — może stać się wspaniałym towarzyszem codziennego życia! Jesteś właścicielem jamnika? A może dopiero planujesz nim zostać? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły