KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kundel – najpopularniejszy pies w Polsce. Poznaj go bliżej!

Kundel może być Twoim czworonożnym przyjacielem na wiele lat. Jest uznawany za bardzo zdrowe zwierzę, ale nie jest też pozbawiony wad. Dowiedz się więcej o historii kundelków oraz ich wyglądzie i charakterze.

Jakim psem jest kundel? Polski język, a dokładniej jego użytkownicy niepotrzebnie nadali temu słowu negatywny wydźwięk. Tak naprawdę to po prostu zwierzak, który nie jest rasowy. Kundel to najpopularniejszy psiak w naszym kraju, często wybierany jest na nowego członka rodziny. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest to pies wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, często o nietypowym wyglądzie będącym konsekwencją mutacji genetycznych wielu pokoleń czworonogów nierasowych. Popularne są również krzyżówki psów rasowych. To z nich powstają osobniki takie jak mieszaniec, określany także mianem hybryda lub bastard.

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Kundel – opis czworonoga

Nazwa kundel to termin stosowany w odniesieniu do potomka psów nieokreślonego bądź nieznanego pochodzenia. Szczenięta suki zaliczanej do tej kategorii zazwyczaj powstały z ciąży przypadkowej lub też z niekontrolowanego rozmnażania tych zwierząt. Zdaniem członków Międzynarodowego Towarzystwa Kynologicznego kundel nie posiada wśród swoich przodków, przedstawicieli żadnej konkretnej rasy. Określenie mongrel to nazwa używana w terminologii naukowej w stosunku do czworonogów będących potomkami nierasowych rodziców.

Zdaniem prof. Wiesława Bogdanowicza z Muzeum i Instytutu Zoologii Państwowej Akademii Nauk w Warszawie pierwszy w historii kundel był potomkiem psów, które dotarły na obszary zachodniej Eurazji wraz z farmerami żyjącymi w okresie epoki Neolitu. Pochodzili oni z terenów Azji Wschodniej. Każdy z nich posiadał przynajmniej jednego tego rodzaju psa. Czworonogi te rozmnażały się poza kontrolą człowieka. Zazwyczaj puszczane były wolno przez właścicieli, swobodnie penetrując dalekie obszary poza terenem osad.

Przeczytaj także: Najlepsza obroża przeciw pchłom i kleszczom dla psa. Ranking!

Kundelki żyją zarówno w blokach, jak i domach jednorodzinnych.

Kundelek i mieszaniec – czym się od siebie różnią?

Kundelek i mieszaniec to dwie różne kategorie psów. Pierwsza z nich zaliczana jest do grupy nierasowców. Druga to krzyżówka lub hybryda dwóch odrębnych ras. Psy te znacznie różnią się od czworonogów rodowodowych, posiadających wzorcowe cechy fizyczne – głównie z powodu oryginalnego wyglądu i lepszego stanu zdrowia. Według statystyk w Polsce żyje około 8 milionów psów, z czego prawie 70% stanowią psy nierasowe lub mieszańce. Należy wspomnieć, że istnieje wyraźne rozgraniczenie pomiędzy wielorasowcem a typowym mongrelem.

Mieszańce psów rasowych powstają w wyniku skrzyżowania psów różnych ras. Działanie, jakim jest kojarzenie tego typu czworonogów, może być przypadkowe lub też celowe. Niektórzy hodowcy decydują się na skrzyżowanie psów dwóch odrębnych ras w celu uzyskania osobnika łączącego w sobie wybrane cechy rodziców. Prowadzi to do powstania nowej rasy. Dalsza hodowla mieszańców polega na kontynuowaniu określonego typu czworonoga charakteryzującego się pożądanymi cechami wyglądu i usposobienia psa rasowego.

Historia kundelków

Kundel żyjący w epoce Neolitu często łączył się w watahy, stada lub też wychodził poza nieogrodzony teren zajmowany przez opiekujących się nim osadników i farmerów. Sprzyjało to nawiązywaniu przez niego kontaktów z różnymi zwierzętami, należącymi do rodzaju psowatych żyjących na terytorium współczesnej Eurazji. Chodzi tu głównie o krzyżowanie się zwierząt z wilkami czy lisami. Połączenie się wielu różnych genów, w tym również pochodzących od zwierząt nieudomowionych lub półdzikich, które przez pokolenia były przekazywane kolejnym miotom, sprawiło, że suka kundelka mogła rodzić szczenięta całkowicie różniące się od siebie wyglądem, cechami charakteru, temperamentem i usposobieniem.

Warto pamiętać, że psy te w dalszym ciągu rozmnażały się w sposób niekontrolowany z innymi czworonogami, co doprowadziło do powstawania różnych osobników, często o bardzo oryginalnym wyglądzie na całym świecie. Kundelek jako pies należący do grupy nierasowców zyskał także pewne cechy, które zbliżyły go do praprzodków. Chodzi tutaj głównie o lepszy stan zdrowia, silniejszy układ immunologiczny, mniejsze prawdopodobieństwo występowania wad genetycznych w wyniku zbyt bliskiego spokrewnienia z przodkami.

Kundelek może pozytywnie zaskakiwać swoim bardzo oryginalnym wyglądem.

Kundelek – zalety

Możliwość przewidzenia wielkości i charakteru – to zalety, jakie bez wątpienia ma pies rasowy. Kundel również ma ich nieco. Po pierwsze, adopcja kundla nie wymaga wydawania dużej ilości pieniędzy. Bardzo popularne rasy psów lub też czworonogi, które mają wybitne cechy, w 100% zgodne ze wzorcem ustalonym przez Międzynarodowy Związek Kynologiczny kosztują od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Potencjalny właściciel rodowodowego szczeniaka, którego rodzice są Interchampionami lub bardzo cenionymi medalistami międzynarodowymi, zobowiązany jest do uiszczenia przedpłaty rezerwacyjnej. Wynosi ona nawet do 50% kwoty bazowej. Za kundelki takich opłat nie ma, a co ważne są uznawane za zdrowsze.

Kundelek – niepowtarzalny pies

Tym, co na pierwszy rzut oka odróżnia kundla od psa przynależącego do konkretnej rasy, jest jego wygląd. Wielokrotne mutacje genetyczne i niekontrolowane krzyżowanie się różnego rodzaju psów sprawia, że kundelek może pozytywnie zaskakiwać swoim bardzo oryginalnym wyglądem. Dotyczyć to może nietypowego umaszczenia, koloru i rozstawu oczu, kształtu uszu czy długości pyska. Pies kundel jest niepowtarzalny. Temat psów kundelków został poruszony przez wielu specjalistów. Według badań przeprowadzonych przez międzynarodowe ośrodki zajmujące się zoogenetyką kundelek jest konsekwencją niekontrolowanego rozmnażania się tych zwierząt i krzyżowania z wieloma gatunkami należącymi do rodziny psowatych.

Liakony, jenoty, wilki szare, które kojarzyły się z udomowionymi kundlami, wzbogacały ich łańcuch DNA, dodając do niego między innymi chromosomy diploidalne. Odpowiadały one za lepszy stan zdrowia tych zwierząt, ciekawe umaszczenie czy dłuższy okres życia. Oprócz tego kundelek poruszający się swobodnie po nieogrodzonym terenie bardzo często nawiązywał kontakty z dziko żyjącymi psami. Geny tych zwierząt również miały ogromny wpływ na wygląd czy stan zdrowia współcześnie żyjących kundelków.

Przeczytaj także: Jak przyzwyczaić psa do kota? Poradnik

Pies kundel - ze schroniska czy domu tymczasowego zwierzę zaadoptujesz za darmo.

Jak wygląda pies kundel?

Trudno jednoznacznie określić, jak wygląda kundelek. Wiele zależy przecież od jego rodziców. Ta grupa psów jest tak zróżnicowana, że można znaleźć w niej zwierzęta o różnorodnych cechach wyglądu. Kundelek może być niewielkim, całkowicie białym psiakiem z trójkątnymi uszami. Nie brakuje zwierząt średniej wielkości, o dłuższej, falowanej sierści. Pies kundel może być też sporych rozmiarów.

Zdarza się, że po psie można zauważyć, jacy byli jego przodkowie. Używa się wtedy określenia, że zwierzę jest „w typie rasy”. Oczywiście zdarzają się też psiaki, których wygląd nie przywodzi na myśl żadnej konkretnej rasy. Odwiedzając schronisko lub dom tymczasowy, możesz więc napotkać na drobne psy lub te masywniejsze, jednobarwne lub o zróżnicowanym umaszczeniu, krótkiej, sztywnej sierści i dłuższej, falowanej. 

Kiedy wybierzesz się do schroniska czy domu tymczasowego, żeby obejrzeć szczenięta, nie masz tak naprawdę pewności, jakiej wielkości będą. Jak długo rośnie pies kundel? Zwierzę osiąga swój wzrost mniej więcej w 12–18 miesiącu życia, ale zdarzają się czworonogi rosnące jeszcze kilka miesięcy dłużej. Nie ma więc pewności do tego, jak długo rośnie pies kundel i jak duży będzie.

Kundel – charakter

O psach rasowych można znaleźć więcej informacji niż na temat kundelków, co wynika z określonych wzorców. Zachowanie rasowca i jego charakter często można przewidzieć. Jak jest w przypadku kundelka?

Kundelki są różnorodne zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. W przypadku zwierząt rasowych można wyróżnić pewne konkretne cechy, jakimi powinien wyróżniać się przedstawiciel danej rasy. Na charakter kundelków wpływ ma między innymi historia ich życia. Nierzadko są to zwierzęta lękliwe, dlatego będą potrzebowały pracy z behawiorystą. Niektóre mogą reagować źle na inne czworonogi mijane na spacerze. Jeśli zwierzę żyło wiele czasu samodzielnie, nie miało łatwego dostępu do jedzenia, może zjadać swoje porcje bardzo szybko, co nie jest bezpieczne dla zdrowia.

Wśród kundelków jest mnóstwo bardzo grzecznych zwierzaków. Takich, które najchętniej spędzałyby czas na kolanach opiekuna i chcą mu towarzyszyć dosłownie przez cały dzień. Niektóre potrzebują wiele zróżnicowanej aktywności fizycznej, a inne nieco mniej. Niezależnie od tego, jak aktywny jest kundelek, warto zapewnić mu różne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Niech może wybiegać się na dłuższym spacerze, pobawić matą węchową w domu i aportować.

Kundelki żyją zarówno w blokach, jak i domach jednorodzinnych. Wszystko zależy od tego, jak duże są i czego potrzebują. Niektóre będą fantastycznym towarzyszem dla osoby aktywnej fizycznie, a inne chętniej spędzą czas z opiekunem na kanapie.

Trudno też ocenić, jak zwierzę będzie się zachowywało względem innych psów i zwierząt. Zdarza się, że dom tymczasowy czy schronisko jest w stanie określić, czy psiak toleruje koty znajdujące się w tej samej placówce, jednak zawsze warto uważać przy poznawaniu ze sobą zwierząt. Równie trudno ocenić, jak zwierzę będzie zachowywało się względem dziecka. Z pewnością warto wytłumaczyć maluchowi, jak ma się zachowywać, żeby jego relacje z psem układały się w prawidłowy sposób.

Ile kosztuje kundel? Najczęściej nic. Ze schroniska czy domu tymczasowego zwierzę zaadoptujesz za darmo. To jednak nie oznacza zupełnych braków kosztów. Musisz przygotować się na wydatki związane z wizytą u weterynarza, chipem, szczepieniami, a czasem także pomocą behawiorysty. Wystarczy wypełnić ankietę preadopcyjną. Należy liczyć się z wymogiem uczestniczenia w wywiadzie. Przeprowadzany jest przez oddelegowanego do tego celu pracownika schroniska. Władze tej placówki mogą odmówić adopcji psa nierasowego. Przyczyną może być brak spełnienia warunków przedstawionej do wglądu umowy. Chodzi tutaj głównie o warunki mieszkaniowe, w jakich miałby przebywać kundelek.

Kundel - pies o różnorodnych cechach wyglądu.

Pies kundel – jak o niego dbać?

Wiesz już, ile kosztuje kundel, jak może wyglądać i czym się charakteryzować. Warto dowiedzieć się więcej na temat dbania o zwierzę.

Karmienie

Co powinien jeść kundel? Pies ten – jak każdy inny – potrzebuje karmy o dobrym składzie, dużej zawartości mięsa i wartościowych dodatków dietetycznych. Możesz dobrać ją, biorąc pod uwagę wielkość zwierzęcia. Znajdziesz bowiem zarówno karmy dla psów małych, jak i dużych. Sprawdzą się suche i mokre produkty. Warto pilnować odpowiedniej kaloryczności posiłków, żeby nie przekarmić zwierzaka. Grozi to wystąpieniem nadprogramowych kilogramów, a to z kolei może przyczynić się do wystąpienia chorób.

Pielęgnacja

Zwierzę potrzebuje czesania – częstotliwość jest uzależniona między innymi od długości i rodzaju sierści. Warto też przeczesać zwierzaka po spacerze latem, bo to właśnie wtedy jest szczególnie narażony na kleszcze, które można przeoczyć, jeśli sierść jest gęsta i długa. Oczywiście pamiętaj o zabezpieczeniu zwierzęcia przed kleszczami – sposobów jest mnóstwo, na przykład obroże. Pielęgnacja kundelka to też kąpiele. Częstotliwość trzeba dopasować do zwierzaka, pamiętaj, że nie dla każdego jest to przyjemne.

Oprócz pielęgnacji zwierzę potrzebuje przestrzeni dopasowanej do jego potrzeb. Zwróć uwagę na to, by psiak miał miejsce, w którym może odpocząć w samotności, jednocześnie nie tracąc z oczu domowników. Zdecyduj się na legowisko, które może mieć formę mini fotela wypełnionego poduszką. Zwróć uwagę na plecione legowisko DUVO+ – sprawdzi się dla małego pieska. Latem przydatna może być mata chłodząca Trixie, która w upalne dni na kilka minut zastąpi posłanie, zapewniając zwierzęciu komfort.

Plecione legowisko DUVO+

Zdrowie

Kundelki są uznawane za bardzo zdrowe zwierzaki. Rasowce mają często wiele schorzeń związanych z ich budową, a ryzyko choroby jest jeszcze większe ze względu na mnogość pseudohodowli. Dobre zdrowie kundelków nie jest jednak powodem, żeby rezygnować z wizyt u weterynarza. Regularne badania to podstawa. Zwierzę może mieć problemy z robakami. Zdarza się również cukrzyca. Ile żyje kundel? To tak zróżnicowana grupa zwierząt, że trudno odpowiedzieć na to pytanie. Można założyć, że miłością takiego zwierzaka będziesz cieszyć się nawet kilkanaście długich lat.

Kundel - pomoc behawiorysty była niezbędna, żeby zwierzak mógł wygrać z lękiem.

Kundelki są jednymi z najpopularniejszych psów na świecie, również w naszym kraju. Są tak różnorodne, że trudno określić wzorzec ich wyglądu czy charakteru. Jak może wyglądać kundel? Pies może być mały, ale też przypominać wielkością nawet owczarka niemieckiego. Bywają zwierzaki zarówno z długą, jak i krótką sierścią. Mogą szczekać głośno lub woleć ciszę, być kanapowcami lub pełnymi energii zwierzakami, które wciąż się bawią. Wiesz już, ile żyje kundel, jak o niego dbać i na co może chorować. Wiesz, że właśnie taki psiak zamieszka z Tobą w niedalekiej przyszłości? Zajrzyj do oferty Apetete, dzięki której stworzysz wyprawkę dla czworonożnego przyjaciela.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Kundel – najpopularniejszy pies w Polsce. Poznaj go bliżej!”

  1. Ola pisze:

    Sama mam takiego kundelka i uwielbiam go. To bardzo mądre i przyjazne czworonogi. Chcą cały czas się bawić i spędzać czas na powietrzu. Staram się bardzo często z nim wychodzić. Jedyne czego nie rozumiem, to np. moich sąsiadów którzy nagminnie o tym zapominają i nie sprzątają po pieskach. Mimo załatwienia u nas na ulicy uroczej Psiej Stacji Dora z ekologicznymi woreczkami Pucek. Kiedy coś się zmieni i ludzie pomyślą o innych i o przestrzeni, którą dzielą z innymi ludźmi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły