KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

No-Spa dla psa – działanie, dawkowanie

Choroby i wypadki mogą przytrafić się każdemu. Czworonogom również zdarzają się sytuacje, w których zastosowanie leków jest konieczne. Jakie lekarstwa możesz podawać swojemu psu. Czy No-Spa dla psa jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

Nospa dla psa – czy może być potrzebna?

Zmiany w zachowaniu psa, niewystępująca wcześniej agresja, niepokój, brak chęci do zabawy to wszystko może oznaczać, że Twój pupil cierpi z powodu bólu. Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z pomocy weterynarza od razu. Często zastanawiamy się wtedy, czy można podać psu leki dla ludzi by choć trochę zmniejszyć jego cierpienie do czasu wizyty u specjalisty. Nie można jednak zapominać o tym, że organizm psa jest zupełnie inny, niż organizm człowieka, i nie wszystko, co służy ludziom, będzie dobre również dla czworonoga. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie środki są dla psa bezpieczne, a jakich w żadnym wypadku nie należy mu podawać. 

Nospa dla psa

No-spa dla psa ulga przy bólu brzucha

Dolegliwości układu pokarmowego często wiążą się z nadmiernym skurczem mięśni gładkich. Po podaniu leku rozkurczowego, takiego jak No-Spa, pies szybko odczuje ulgę. Preparat wchłania się szybko, osiągając maksimum działania nawet po 45 minutach. To dostępny praktycznie wszędzie, łagodny lek, znoszący napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Nie każdy wie, że substancja czynna No-Spy, czyli drotaweryna, ma swoje zastosowanie również w leczeniu chorób układu moczowego. Jeżeli więc podejrzewasz, że Twój pies cierpi z powodu zapalenia pęcherza lub cewki moczowej, możesz podać mu ten preparat w oczekiwaniu na wizytę u lekarza.

Przy dolegliwościach pokarmowych nierzadko pojawiają się także wzdęcia – wyjątkowo niekomfortowa dolegliwość. Jeśli chcesz pomóc swojemu psu, możesz podać mu w takiej sytuacji nie tylko No-Spę, ale również Espumisan. Najlepiej wybrać wówczas preparat w formie kropli, przeznaczony dla niemowląt. Odpowiednią dawką będzie zazwyczaj jeden ml na kilogram masy ciała zwierzęcia. Jak jednak przeczytasz w dalszej części tego artykułu, podawanie psu leków na własną rękę bywa ryzykowne. Zanim to zrobisz, lepiej skonsultuj się ze specjalistą nawet jeśli mowa jest o niegroźnej z pozoru substancji. 

No-Spa dla psa: jak działa ten lek?

Substancją, która znajduje się w leku No-Spa, jest chlorowodorek drotaweryny. Działa ona rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego niezależnie od tego, jaka przyczyna wywołała skurcz. Preparat niweluje skurcze mięśni w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, układu krążenia, ale również układu moczowo-płciowego. Wchłania się skutecznie po podaniu doustnym i nie wchodzi w interakcje z dużą ilością leków. Działania niepożądane pojawiają się stosunkowo rzadko. 

Bóle brzucha mogą mieć wiele przyczyn. Mogą być spowodowane przez spożycie nieświeżego lub nieodpowiedniego pokarmu, zakażenie, chorobę lub po prostu stres. Nie jest to specyficzny objaw jednak pojawia się niezwykle często, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Warto więc wiedzieć, jak można sobie z nim radzić. 

Zobacz także: Smecta dla psa – czy można ją podawać pupilowi? 

Nospa dla psa

Czy można podawać psu No-Spę?

“Czy można podać psu No-Spę?” , “No-Spa dawkowanie. Pies źle się czuje” to tylko niektóre z licznych przykładów wypowiedzi na forach internetowych. Wielu właścicieli psów zastanawia się więc, czy może podać swoim czworonogom ten lek. A jak jest w rzeczywistości?

No-Spa dla psa: czy pies może dostawać ludzkie leki?

Niektóre leki przeznaczone dla ludzi zawierają takie same substancje, jak leki przeznaczone dla psów. Nie jest tak jednak w każdym przypadku! Istnieje lista lekarstw, które są dla psa bezpieczne, inne natomiast mogą śmiertelnie mu zaszkodzić. Jakich popularnych leków musisz absolutnie się wystrzegać?

  • Paracetamol dla ludzi jest to stosunkowo bezpieczne lekarstwo, zażywane przy wielu dolegliwościach. Mogą go stosować dzieci oraz kobiety w ciąży, co sprawia, że niektórzy właściciele psów uznają go za bezpieczny wybór dla czworonogów. Duży błąd! Metabolizm paracetamolu jest u człowieka zupełnie inny, niż u psa. Nasze wątroby wytwarzają enzymy, które są w stanie rozkładać składniki tego leku i zniwelować toksyczne metabolity. Wątroby czworonogów nie mają takiej możliwości, przez co nietrudno u nich o zatrucie paracetamolem. Wystarczy 100 g leku na kilogram masy ciała, by pojawiły się pierwsze objawy. Jedna tabletka popularnych środków zawierających paracetamol (takich jak na przykład APAP) to zazwyczaj 500g substancji. Jeżeli więc Twój pies jest nieduży, to nawet jedna taka tabletka stanowi dla niego niebezpieczeństwo!
  • Ibuprofen – to kolejny środek, po który w dobrych intencjach sięgają właściciele psów. Może on jednak doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka zwierzęcia! Nie ma żadnej bezpiecznej dawki ibuprofenu, jaką można podać psom. Ich organizmy nie są w stanie poradzić sobie z tą substancją. Jej metabolity gromadzą się i powodują objawy zatrucia: może dojść do wrzodów żołądka, zaburzeń pracy serca, zaburzeń pracy nerek i krwotoków.

Jak rozpoznać, że pies odczuwa ból?

Pies, nawet gdyby bardzo chciał, to nie może powiedzieć Ci, że coś go boli. Dlatego właśnie jako opiekun czworonoga musisz być czujny: obserwować swojego pupila i reagować na wszystkie podejrzane zmiany w jego zachowaniu. Zwierzę, które cierpi, potrzebuje Twojej uwagi, opieki i pomocy nie jest przecież w stanie poradzić sobie samodzielnie!

To, że pies odczuwa ból, objawia się najczęściej zmianą zachowania, która może przybierać różnorodne formy. Możesz na przykład zauważyć, że zawsze energiczny, żywiołowy i skłonny do zabaw zwierzak stał się osowiały i markotny. Pies może stracić znienacka całą ochotę do zabawy, nie podbiegać do Ciebie, by się przywitać i z niechęcią podnosić się ze swojego posłania. Kolejnym niepokojącym symptomem jest zawsze brak apetytu. Jeśli czworonóg pogardzi jednym posiłkiem, a kolejne zje już normalnie, to raczej nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak odmawia jedzenia przez dłuższy czas, to z dużym prawdopodobieństwem nie czuje się najlepiej. 

Pies będzie zawsze odruchowo chronił obolałe części ciała. Jeśli dotkniesz bolesnego miejsca, zareaguje odruchowo cofnie się, odsunie, lub nawet zareaguje agresją! Może także utykać, nienaturalnie wyginać ciało podczas chodzenia, a także lizać zmienione chorobowo miejsce. Cierpiące psy nierzadko zaczynają przejawiać zachowania agresywne, które wcześniej zupełnie u nich nie występowały. Silny ból może również doprowadzić do biegunki, wymiotów, niekontrolowanego wypróżniania się. Każdy pies jest nieco inny a Ty, jako członek rodziny swojego pupila, z pewnością znasz go najlepiej. Jeśli masz wrażenie, że dzieje się z nim coś niedobrego, to powinieneś zaufać swojej intuicji. Kontrolna wizyta u weterynarza nigdy nie zaszkodzi a może sprawić, że uratujesz zwierzęciu życie!

Przeczytaj także: Zapalenie stawów u psa – objawy i leczenie 

Nospa dla psa

Co się stanie, jeśli podasz psu niewłaściwe leki?

Podawanie psu leków to odpowiedzialne zadanie – jeśli nie masz pewności, czy na pewno dany środek jest bezpieczny, nie ryzykuj! U psa, który dostał szkodliwe dla niego lekarstwa, może wystąpić:

  • Biegunka
  • Wymioty
  • Drgawki
  • Śpiączka
  • Zapalenie wątroby
  • Uszkodzenie wątroby
  • Zapalenie otrzewnej
  • Ostra niewydolność nerek
  • Zaburzenia akcji serca
  • Problemy z oddychaniem
  • Zgon

Co w sytuacji, gdy podałeś psu lek, który nie jest dla niego odpowiedni? To może być groźne nawet dla jego życia! Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

No-spa – dawkowanie dla psa

Aby lekarstwa działały właściwie, trzeba zażywać je w odpowiedniej dawce. Zbyt mała nie przyniesie pożądanych rezultatów, zbyt duża może zaszkodzić. Ile No-Spy należy dać psu?

No-Spa dla psa – dawka. Jak ją odmierzyć?

Przyjmuje się, że bezpieczną dawką No-Spy dla psa jest około 2-4 mg/kg masy ciała, podawane 2-3 razy dziennie. To łagodny i stosunkowo nieszkodliwy lek, jednak tak naprawdę najlepiej byłoby, gdybyś konsultował z weterynarzem podawanie psu każdej leczniczej substancji. Nawet te niewinne mogą zaszkodzić szczególnie jeśli pies choruje na jakieś choroby przewlekłe lub przyjmuje więcej, niż jeden lek. Interakcje pomiędzy z pozoru bezpiecznymi substancjami mogą przebiegać w dramatyczny sposób. Może więc okazać się, że zamiast pomóc psu pogorszysz jego stan. 

Jeśli już wiesz, że możesz bezpiecznie podać swojemu psu No-Spę, to pamiętaj, że tabletki te są gorzkie i nieprzyjemne w smaku. Twój pupil najprawdopodobniej nie będzie miał najmniejszej ochoty na to, by je skonsumować. Najlepszym sposobem będzie więc “przemycenie” ich w osłonie jakiegoś smakołyku, najlepiej takiego o intensywnym aromacie i smaku. Nie rozpuszczaj tabletek w wodzie i nie krusz ich na pył! Pies, czując nieprzyjemny smak, zacznie ślinić się i pluć pozbywając się z pyska większości leku. 

 

Czy podawanie psu leków na własną rękę jest bezpieczne?

Jako opiekun czworonoga na pewno zadajesz sobie pytanie, czy ostatecznie podawanie psu leków na własną rękę może być bezpieczne. Jeśli już wcześniej zdarzało Ci się korzystać z określonej substancji i wiesz, że Twój pupil dobrze na nią reaguje, możesz (z zachowaniem ostrożności) zdecydować się podanie jej w domu. Zrób to jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy masz absolutną pewność, że zwierzę nie jest uczulone na żaden składnik leku, i gdy podawanie go było w przeszłości konsultowane z lekarzem weterynarii. 

Pamiętaj też o tym, że doraźnie działające lekarstwa nie usuwają dolegliwości, która je powoduje. Mogą przynieść chwilową ulgę, ale mogą również maskować kryjącą się za nimi poważną chorobę. Dlatego też nawet jeśli zauważysz, że dolegliwości czworonoga zniknęły nie rezygnuj z wizyty u weterynarza. 

Leki i suplementy dla psa: to może Ci się przydać!

Dbanie o zdrowie psa to nie tylko lekarstwa. Dostępne na rynku suplementy dla zwierząt mogą działać profilaktycznie i przyczyniać się do poprawienia stanu zdrowia oraz samopoczucia pupila. Są też bezpieczniejsze, niż lekarstwa i możesz podawać je psu na własną rękę bez większych obaw. W co warto się zaopatrzyć?

Olejek CBD dla psa CBD służy nie tylko ludziom. Ma doskonały wpływ także na zdrowie czworonogów! Uśmierza przewlekły ból, uspokaja i relaksuje, wspomaga zdrowy sen. CBD redukuje także stany zapalne, korzystnie wpływa na pracę serca i układu nerwowego. Co ważne dotychczas nie zaobserwowano u psów efektów ubocznych jego stosowania! Pamiętaj, żeby kupować olejki CBD ze sprawdzonych źródeł (takie jak na przykład Green Story Olejek CBD 2,5% dla psów). Dzięki temu zyskasz gwarancję, że zawartość substancji aktywnych w preparacie jest faktycznie taka, jaką deklaruje producent.

Olejek CBD dla psów

Regularnie podawane suplementy dla psa pomogą Ci zatroszczyć się o sprawne funkcjonowanie wszystkich układów w jego ciele. Warto zadbać o podawanie witaminy A, C oraz E, a także cynku, manganu, biotyny i kwasu hialuronowego. Psom zdecydowanie służą oleje rybne, takie jak Brit Care Olej z łososia doskonałe źródło cennych składników oraz kwasów Omega-3. Jeśli Twój pies miewa problemy z układem pokarmowym, sięgnij po probiotyki. 

Olej z łososia

Jeśli chcesz dbać o zdrowie psa, musisz koniecznie zatroszczyć się o prawidłową higienę. Zabiegi higieniczne u tych zwierząt należy zawsze wykonywać z zastosowaniem specjalnych środków do pielęgnacji dla psów. Przydadzą się odpowiednie szampony, płyn do przemywania uszu, obcinaczka do pazurów i wiele innych zależnie od tego, czego potrzebuje Twój pupil.

Właściciele czworonogów często przyznają, że korzystają leków działających rozkurczowo, gdy ich podopieczni cierpią na ból brzucha. “Ostatnio podawałem No-Spę swojemu psu, gdy miał bóle z powodu kamieni w pęcherzu” pisze pan Sebastian. “Jest strasznie gorzka, dlatego zawijałem ją w kawałek tłustego mięsa, inaczej nie chciał jej zjeść” dodaje.

Podsumowanie

Czy leki podawane ludziom są dla psów bezpieczne? Jak możesz wywnioskować z powyższego artykułu to zależy. Niektóre substancje nie powinny czworonogom zaszkodzić, jednak i tak przed ich zastosowaniem najlepiej byłoby skonsultować to z weterynarzem. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie swojego psa, możesz zaopatrzyć się w zestaw witamin i suplementów, które będą wspierać naturalną odporność i prawidłową pracę jego organizmu. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu Apetete – z pewnością znajdziesz tam wszystko, czego potrzebuje Twój czworonożny przyjaciel. 

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły