KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Odgłosy świnki morskiej – co oznaczają?

Każde zwierzę, w taki czy inny sposób, stara się komunikować ze swoim otoczeniem. Koty miauczą, psy szczekają, konie rżą, a co ze świnkami morskimi? Poznaj poszczególne odgłosy świnki morskiej i dowiedz się, co one oznaczają. Dzięki naszemu przewodnikowi Twój zwierzak nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic!

Promocja dla czytelników bloga

farmina dla psa promocja apetete

Czy wiesz, że…

Kawia domowa, potocznie nazywana świnką morską, to popularny gryzoń, który towarzyszy wielu rodzinom. Jej łatwość w pielęgnacji, niewielkie rozmiary czy uległość wobec ludzi sprawiają, że jest doskonałym pupilem dla zapracowanych miłośników zwierząt.

Pierwsze informacje o tym gryzoniu pochodzą już z 1500 roku, a na nasz kontynent przybył najprawdopodobniej z Peru. Początkowo sprowadzono go do Europy przez hiszpańskich konkwistadorów, gdzie był ceniony jako egzotyczne zwierzę domowe, zwłaszcza wśród elity i członków dworów królewskich – na przykład sama królowa Anglii, Elżbieta I, była jedną z pierwszych europejskich miłośniczek świnek morskich.

Amerykański prezydent, Theodore Roosevelt, także był uwielbiał kawie domowe. Podczas jego kadencji w Białym Domu mieszkało aż 5 osobników – admirał Dewey, dr Johnson, biskup Doane, Fighting Bob Evans i ojciec O’Grady.

Co ciekawe, świnki morskie wcale nie są spokrewnione ze świniami. I chociaż samce świnek morskich nazywane są knurami, a samice maciorami, to zwierzęta są gryzoniami. Ich nazwa naukowa brzmi „Cavia porcellus”, dlatego czasami określa się je mianem „świnek”. Słowo „porcellus” to po łacinie „mała świnka”. Ta nazwa mogła powstać z powodu wydawanych przez zwierzęta świńskich odgłosów piszczących, o których więcej powiemy w dalszej części artykułu.

Świnki morskie odgrywały – i nadal odgrywają – ważną rolę w peruwiańskiej medycynie i religii. Niektórzy uważają, że gryzonie mogą być wykorzystywane do diagnozowania chorób. Ponoć czarne świnki morskie mają do tego szczególne zdolności.

Świnki morskie odgrywały istotną rolę w życiu religijnym. Niektóre cywilizacje, takie jak Moche (około 100 n.e. do 800 n.e. w północnym Peru), czciły je i często uwieczniały na swoich dziełach sztuki lub stawiały im posągi. Tymczasem Inkowie złożyli kawie domowe w ofierze swoim bogom.

odgłosy świnki morskiej dwie świnki morskie

Świnki morskie mogą żyć zaskakująco długo jak na swój niewielki rozmiar. Średnia długość życia zadbanej świnki morskiej wynosi 7 lat. Księga Rekordów Guinnessa wymienia Snowballa jako najstarszą zarejestrowaną świnkę morską, która żyła aż 14 lat i 10 miesięcy.

Sprawdź również: Grzybica u świnki morskiej – jak się objawia i jak ją leczyć?

Odgłosy świnek morskich –  co oznaczają poszczególne dźwięki?

Osoby, które nigdy wcześniej nie były właścicielami kawii domowej, mogą nie zdawać sobie sprawy, jak gadatliwe są to zwierzęta. Świnki morskie nie są głośne, ale uwielbiają porozumiewać się z ludźmi lub swoimi współlokatorami. To właśnie dlatego powinny one przebywać z innymi osobnikami z własnego gatunku. Trzymaj je w klatce w parach lub w małych grupkach, by nie doskwierała i samotność i mogły swobodnie wymieniać się między sobą ważnymi informacjami.

Odgłosy świnek morskich są zróżnicowane, co początkowo może budzić ciekawość, a nawet zaniepokojenie u właścicieli. Dobra wiadomość jest taka, że ekspertom z dziedziny zoologii udało się je rozszyfrować.

Kwiczenie

Jednym z najpopularniejszych dźwięków, jaki można usłyszeć, żyjąc w jednym domu ze świnką morską, jest kwiczenie. Ten odgłos pozwala kawii komunikować się zarówno z człowiekiem, jak i innymi przedstawicielami swojego gatunku. Najczęściej jest to wołanie, które sygnalizuje, że zwierzę potrzebuje naszej uwagi.

Świnki morskie bardzo często kwiczą, gdy doskwiera im nuda i potrzebują towarzystwa. Dźwięk pojawia się także w porze karmienia, kiedy to kawia domaga się szybszego podania pokarmu. Nie bądź zdziwiony, kiedy gryzoń zacznie kwiczeń, gdy otworzysz lodówkę lub usiądziesz do rodzinnej kolacji.

Masz w domu więcej niż jedną świnkę? Być może kwiczenie nie jest skierowane do Ciebie, a do drugiego zwierzęcia. W ten sposób jedna kawia próbuje zachęcić kolejną do wspólnej zabawy.

odgłosy świnki morskiej ruda świnka

Gruchanie i pomrukiwanie

Oprócz kwiczenia, z klatki gryzonia może dochodzić dźwięk błogiego gruchania. To doskonała wiadomość! Odgłos oznacza bowiem, że kawia jest w szampańskim nastroju. Gruchanie najczęściej usłyszysz w trakcie wspólnej zabawy, pieszczot czy po podaniu porcji ulubionego jedzenia świnki. Jeśli już o zabawie mowa, w przypadku tego gryzonia świetnie sprawdzi się Trixie Drewniana piłka z dzwonkiem dla gryzoni

odgłosy świnki morskiej piłeczka

Gruchanie to odgłos, który towarzyszy zwierzakom podczas kopulacji. I w tym przypadku związany jest on z uczuciem zadowolenia i zaspokojenia potrzeb.

Oznaką szczęścia u świnek morskich jest również mruczenie. Zwierzęta wydają wtedy odgłosy, które do złudzenia przypominają mruczenie odprężonego, szczęśliwego kotka.

Chrumkanie

Kwiczenie i gruchanie to nie jedyne odgłosy świnki morskiej. Równie często możesz usłyszeć chrumkanie, charakterystyczne dla „prawdziwej” świnki. W przypadku kawii jest ono jednak znacznie cichsze.

Powodem chrumkania gryzonia może być chęć zwrócenia na siebie uwagi lub żądza wyjścia poza klatkę. Ten odgłos służy do komunikacji zarówno między człowiekiem a świnką, jak i między osobnikami tego samego gatunku.

Ćwierkanie

Jakie jeszcze dźwięki świnki morskiej mogą dobiegać z klatki Twojego pupila? Dość nietypowym odgłosem jest ćwierkanie, które bliższe wydaje się ptakom, niż kawii domowej. Zwykle występuje ono rzadko – maksymalnie raz lub dwa w miesiącu, częściej w nocy niż w dzień.

Powstały liczne teorie, dlaczego świnki morskie ćwierkają, jednak żadna z nich nie doczekała się jeszcze potwierdzenia naukowego. Zauważono, że do wydawania tego rodzaju odgłosów skłonne są szczególnie samiczki, więc jedną z hipotez jest to, że ćwierkanie związane jest z porą godową. Twój gryzoń wydaje odgłosy, które łudząco przypominają nienaoliwiony kołowrotek lub ptasie trele? Jedyne co możesz zrobić, to pozostawić kawię samą z jej śpiewami.

Szczękanie zębami

Odgłosem, który powinien wzbudzić Twoją czujność, jest dochodzące z klatki szczękanie zębami.  Zadowolona, oswojona z domownikami świnka nie powinna mieć żadnych powodów do okazywania zdenerwowania. Szczękanie zębami najczęściej usłyszysz, gdy jesteś posiadaczem co najmniej dwóch świnek. Oznacza ono, że jedna kawia zachowuje się wobec drugiej w sposób agresywny. Charakterystyczny dźwięk szczękających zębów jest przejawem samoobrony.

Trzymasz swojego gryzonia na kolanach, gdy on niespodziewanie zaczyna szczękać zębami? Przygotuj się na to, że zwierzę może nawet Cię ugryźć. Zapewne coś wzbudziło jego niepokój lub mocno zestresowało.

odgłosy świnki morskiej świnka w trawie

Terkotanie

Niezwykle ciekawym odgłosem, który możesz usłyszeć jako posiadacz co najmniej dwóch świnek, jest terkotanie. Rolą tego dźwięku jest ustalanie hierarchii w grupie. Terkotaniu bardzo często towarzyszy kręcenie kuprem. Kawia, która zachowuje się w ten sposób, chce pokazać pozostałym osobnikom chęć dominacji i przewodzenia.

Dziwne odgłosy świnek morskich – czy to powód do niepokoju?

Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do jednostajnego mruczenia kotów czy szczekania psów, to zróżnicowane odgłosy świnki morskiej mogą budzić w nas niepokój. Czy faktycznie jest się czym martwić?

W niektórych przypadkach dźwięki wydawane przez kawie mogą być sygnałem choroby. Jeśli Twój gryzoń nieustannie kwiczy i piszczy, a dodatkowo przestał być ruchliwy, to warto jak najszybciej umówić się na wizytę do weterynarza. Pamiętaj o tym, by przewieźć świnkę morską w transporterze przeznaczonym dla małych ssaków. Jeśli temperatura na zewnątrz jest niska, to okryj zwierzę kocem, aby się nie przeziębiło.

Nie bagatelizuj dźwięków, które wydaje kawia – to jedyny sposób, w jaki zwierzę może zasygnalizować, że coś jest nie tak. Uporczywe, długotrwałe piski mogą być konsekwencją nieodpowiedniej diety i niedobór składników odżywczych, bólu zębów czy problemów z układem trawiennym – na przykład oznaką bolesnych wzdęć.

Co jeszcze, oprócz uważnego nasłuchiwania, możesz zrobić, by Twoja świnka morska cieszyła się dobrym zdrowiem? Pamiętaj o regularnym przycinaniu pazurków gryzonia. Nieobcinane pazurki będą się podwijać i zaginać, co znacznie utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia, kawii swobodne poruszanie się. Zabieg ten wymaga sporo uważności i ostrożności, dlatego po raz pierwszy najlepiej wykonać go w gabinecie weterynarza.

Kolejne przycinanie możesz wykonać samodzielnie, ale wyłącznie przy użyciu specjalnego obcinacza przeznaczonego dla gryzoni. Dlaczego to takie ważne? Otóż struktura ich pazurków znacznie różni się od budowy ludzkich paznokci.

Podczas przycinania pazurków świnki morskiej należy uważać na to, by nie obciąć ich zbyt dużo. W przeciwnym wypadku możesz dotrzeć do ukrwionej części i doprowadzić nawet do niebezpiecznej dla zdrowia zwierzęcia infekcji. Unikniesz tego, jeśli całą procedurę wykonasz w dobrze oświetlonym miejscu.

Kolejną kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, jako właściciel kawii domowej, jest pielęgnacja zębów gryzonia. Zęby świnek morskich nieustannie rosną, więc bardzo ważne jest to, by dawać zwierzakowi okazję do ich ścierania. Zbyt długie uzębienie uniemożliwi kawii jedzenie.

Zęby trzonowe ulegają procesowi ściernia wtedy, gdy świnka je siano. Siekacze potrzebują już twardszego materiału – świetnie sprawdzą się tutaj drewniane gryzaki, np. Ham Stake Gryzaki kwiatowo-ziołowo-warzywne,  gałązki drzew owocowych czy kolby.

odgłosy świnki morskiej gryzaki

Jak zapewne się domyślasz, niemałą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu świnki morskiej odgrywa zbilansowana dieta. W jadłospisie zwierzęcia nie może zabraknąć siana, które za sprawą zawartości błonnika pozytywnie wpływa na działanie układu trawiennego. Obowiązkowym punktem menu jest wysokiej jakości granulat dla świnek. Kawia domowa powinna zajadać także marchewkę, selera, rzodkiewkę, kalarepę, ogórka czy sporadycznie jabłko, gruszkę lub banana. Gryzonie lubią natkę pietruszki, szpinak i liście buraka.

Dieta świnki morskiej powinna obfitować w witaminę C. Jej niedobór bardzo często prowadzi do przeziębień, wypadania zębów czy niezwykle niebezpiecznego paraliżu świnkowego. Zadbaj o zdrowie zwierzaka, uzupełniając jego dietę o witaminy i minerały, np. dzięki Beaphar Cavi Fruit Nager Witamina C dla świnek morskich i gryzoni.

odgłosy świnki morskiej witaminy

A to historia!

Świnki morskie to urocze zwierzęta, które cieszą się ogromną popularnością. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tego gatunku jest Elliot – kawia domowa z Nowej Zelandii, która została wcielona do policji w Wellington.

Pierwsza policyjna świnka morska została oficjalnie przedstawiona światu w 2017 roku. W portalach pojawiło się zdjęcie Elliota ubranego w mundur. Zwierzę, które osiąga maksymalną prędkość 9 km/h, promowało bezpieczną, powolną jazdę w okolicy szkół.

Elliot nie jest jedynym celebrytą w świecie świnek morskich. Bella, Bianca, Victoria, Frodo, Audrey i Jean Harlow to gryzonie, które żyją na co dzień w Nowym Jorku. Ich konto na Instagramie śledzi niemal 190 tysięcy osób. Zwierzaki uwieczniane są przez swoich właścicieli w trakcie zabawy, jedzenia czy wspólnych pieszczot.

Trio świnek z Holandii na tej samej platformie ma ponad 150 tysięcy fanów. Buffa, Wally’ego i Conana możesz podziwiać w wywołujących uśmiech postach. To konto to prawdziwa kopalnia filmików przedstawiających świnki morskie biegające po trawiastych polach czy bawiące się ze swoimi rodzicami-świniakami i ludzkimi opiekunami. Nie da się nie lubić wideo, na których zwierzęta biegną w zwolnionym tempie!

Przeczytaj także: Co je świnka morska?

odgłosy świnki morskiej zbliżenie na świnkę morską

Odgłosy świnki morskiej – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu jesteś już ekspertem na temat tego, co oznaczają odgłosy świnek morskich. Większość z nich tak naprawdę jest oznaką zadowolenia, jednak niektóre powinny wzbudzić Twoją czujność.

Jako właściciel kawii domowej nie bagatelizuj żadnych sygnałów, które daje Ci Twój zwierzak. O wiele lepiej udać się do weterynarza na marne, niż przeoczyć niebezpieczne symptomy.

Koniecznie opowiedz nam o swoich doświadczeniach ze świnkami morskimi. Jesteś ich właścicielem, a może dopiero przymierzasz się do zakupu? Apetete to miejsce, gdzie znajdziesz wszystko, co najlepsze dla swojego pupila.

Apetete - baner świnka morska

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły