KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Psy obronne – czy są odpowiednie dla każdego właściciela?

Psy obronne wymagają specjalnego wychowania, dlatego przyszli właściciele powinni dokładnie zapoznać się z tematem. Przeprowadzona na wczesnym etapie życia pupila, prawidłowa socjalizacja i umiejętny trening posłuszeństwa, to gwarancja tego, że czworonóg nie będzie stanowił zagrożenia dla domowników, innych zwierząt i osób postronnych.

Osoby, które pragną posiadać psy obronne, powinny bardzo dokładnie przemyśleć tę decyzję. Zdaniem behawiorystów i osób zajmujących się profesjonalnym szkoleniem czworonogów, określenie agresywny pies, nie dotyczy konkretnej rasy. Należy pamiętać, że psy obronne lub te należące do ras myśliwskich, mogą mieć skłonność do agresji. Kluczowe znaczenie ma tutaj prawidłowa i wczesna socjalizacja, a także umiejętnie przeprowadzone szkolenie. Dają one gwarancję, że pupil będzie reagował na polecenia jego właściciela. W Polsce istnieją przepisy, regulujące posiadanie psów, zaliczanych do ras niebezpiecznych.

Wpływ na zachowanie psa, mają także jego doświadczenia z okresu szczenięcego.

Wpływ na zachowanie psa, mają także jego doświadczenia z okresu szczenięcego.

Psy obronne – jakie rasy do nich należą?

Pozwolenia wymaga hodowanie:

  • Owczarków kaukaskich,
  • Buldogów amerykańskich,
  • Dogów argentyńskich,
  • psów Kanaryjskich,
  • Tona Inu,
  • Rottweilerów,
  • Dobermanów,
  • amerykańskich Pitt Bull terierów,
  • psów z Majorki,
  • Anatolian karabash
  • psów moskiewskich stróżujących.

Rasy te uznawane są za groźne, ponieważ mają one dziedziczne skłonności do dominacji i zachowań agresywnych oraz obronnych. Posiadanie psów wyżej wymienionych ras lub prowadzenie ich hodowli, wymaga specjalnego zezwolenia, wydawanego przez burmistrza, wójta lub prezydenta miasta. Zgoda ta wydawana jest wyłącznie po złożeniu odpowiednich wniosków.

Psy obronne - jakie rasy do nich należą?

Psy obronne – jakie rasy do nich należą?

Warto pamiętać, że zachowania obronne i agresywne, mogą występować nie tylko u psów rasowych, ale i u popularnych mieszańców. Pies ma zaprogramowane genetycznie bronienie swoich zasobów i reakcje na niektóre sytuacje. Uznaje się, że pies agresywny, może zachowywać się w sposób niekontrolowany, bez względu na swój wiek, wagę, czy przynależność rasową. W przypadku psich molosów (mastiffów, dogów niemieckich, Tona Inu itp.), dodatkowym czynnikiem, który może powodować wyrządzenie dotkliwej krzywdy innym zwierzętom lub osobom postronnym, jest duża masa ciała tych zwierząt, a także silny ścisk szczęk.

Wpływ na zachowanie psa, mają także jego doświadczenia z okresu szczenięcego. Nierzadko traumatyczne przeżycia, mogą wyzwalać agresję lub też prowokować do ataku w niektórych sytuacjach, uznawanych przez pupila za zagrażające jemu lub właścicielowi. Zdaniem naukowców określenie pies agresywny, dotyczy wielu różnych czynników genetycznych, wpływających na występowanie niektórych zachowań. Chodzi tu przede wszystkim o poziom odczuwanego lęku.

Psy obronne – kto może posiadać tego typu psa?

Duże znaczenie ma także osobowość opiekuna, jego temperament, charakter i sposób postępowania z czworonogiem. Psy obronne, zaliczane do ras wymagających, są dedykowane osobom doświadczonym, które dysponują odpowiednim zasobem czasu na pracę z tego typu czworonogami. Przyszli właściciele psów, uznawanych za groźne, powinni mieć świadomość, że niektóre rasy, wymagają poświęcenia in sporej ilości uwagi, systematycznego szkolenia i treningu. W przeciwnym razie nowy członek rodziny, może stać się zagrożeniem, nie tylko dla domowników, ale również innych zwierząt i osób trzecich. Większość ataków na ludzi i zwierzęta, spowodowana jest tym, że dany pies nie ma zapewnionej należytej opieki i uwagi.

Niewłaściwe wychowanie – konsekwencje

Psy obronne, które nie są poddawane prawidłowej socjalizacji i szkoleniu, już we wczesnym etapie ich życia, mogą wykazywać szereg niepożądanych zachowań. Zaliczamy do nich, pozbawioną kontroli agresję wobec nieznajomych, innych psów lub zwierząt. Może spowodować u psa poczucie rywalizacji i chęć dominowania oraz podporządkowywania sobie całego otoczenia. Psy obronne, pozostawione bez należytej opieki, uczą się nieodpowiednich zachowań, które w późniejszym czasie bardzo trudno jest wyeliminować. Może prowadzić to do wielu nieprzyjemnych sytuacji, w których dany pupil będzie stwarzał poważne zagrożenie, nierzadko skutkujące dotkliwym pogryzieniem innego zwierzęcia lub człowieka. W momencie, gdy dana osoba decyduje się na posiadanie czworonogów, określanych mianem psy obronne, powinna wdrożyć odpowiednie ich szkolenie. Jest ono zupełnie inne niż to przeprowadzane u pozostałych psów.

Psy obronne – kto może posiadać tego typu psa?

Psy obronne – kto może posiadać tego typu psa?

Jak przebiega szkolenie?

Psy obronne wymagają konsekwentnego treningu posłuszeństwa. Na szkoleniu obronnym nie powinny znaleźć się psy bojowe, używane głównie w wojsku. Ich zadaniem jest uczestniczenie w działaniach militarnych, dlatego też czworonogi te nie nadają się do pracy jako psy stróżujące, czy chroniące dobytku właściciela. Program szkoleniowy, dotyczący psów obronnych, powinien zawierać odpowiednie elementy, niezbędne do zaliczenia przez czworonoga egzaminu końcowego. W szkoleniu mogą uczestniczyć jedynie psy zdrowe, które nie mają wrodzonych wad fizycznych lub dysfunkcji psychicznych, uniemożliwiających im wykonywanie poleceń, czy też podejmowanie określonej aktywności fizycznej.

Szkolenie psa do obrony, przeprowadza się na specjalnie przygotowanym placu. W trakcie zajęć ćwiczy się gotowość do podjęcia konfrontacji z agresorem w celu zapewnienia bezpieczeństwa właścicielowi, domownikom i ochrony dobytku. W trakcie szkolenia wykorzystuje się pozoranta, pełniącego rolę agresora. Jest on ubrany w specjalny kombinezon, ponieważ większość psów, zaliczany do kategorii obronnych, ma ścisk szczęki o sile 700 do nawet 1200 kg. Oznacza to, że w przypadku ich konfrontacji z nieosłoniętymi częściami ciała, mogłoby dojść do poważnych urazów, a nawet śmierci pozoranta. Wyposażeniem pozoranta mogą także być kije, czy pałki, elementy, które musi się nauczyć rozpoznawać pies obronny. W jego świadomości musi zostać zakodowane, że tego rodzaju przedmioty, mogą jednocześnie stanowić zagrożenie i być dowodem na złe zamiary danej osoby.

Zachowania korygowane w czasie szkolenia psa obronnego

W trakcie szkolenia, psy obronne nabywają umiejętności rozpoznawania zagrożenia i sposobu szybkiej reakcji na zaistniałą sytuację. Pozorant zazwyczaj ucieka pokonany, gdyż pies, przygotowany do obrony, nabiera pewności siebie i wierzy we własne siły. Dzięki temu kształtuje się jego wola działania, a także gotowość do podjęcia ewentualnego ataku. Szkolenie psa obronnego wymaga także kontroli poziomu jego agresji, by mógł odpowiednio się zachować w momencie konfrontacji. Niedopuszczalne jest, aby w trakcie treningów wzmacniano niektóre zachowania, mogące w przyszłości skutkować nieprzewidywalnymi reakcjami na sytuacje stresogenne i nieznane danemu czworonogowi. Głównym zadaniem psa obronnego, jest zatrzymanie napastnika i reagowanie na komendy oraz polecenia właściciela.

Psy obronne szkolone są do tego, aby właściwie reagowały na zaistniałe sytuacje

Psy obronne szkolone są do tego, aby właściwie reagowały na zaistniałe sytuacje

Cel szkolenia

Psy obronne szkolone są do tego, aby właściwie reagowały na zaistniałe sytuacje. Ma to na celu wyeliminowanie zachowań, kiedy pupil atakuje daną osobę, bez powodu lub też nieprawidłowo reaguje na niektóre sytuacje. Jednym z etapów szkolenia psa obronnego jest pościg za napastnikiem, a także pilnowanie przedmiotu. Oprócz tego pies uczy się także nie reagować na niektóre bodźce z otoczenia, jakie mogłyby odwrócić jego uwagę lub też spowodować, że straci on swoją czujność. Psy obronne muszą znać podstawowe komendy i reagować na polecenia, wydawane przez właściciela. Plan treningowy ma na celu naukę obserwowania zachowań ludzi, zwierząt i otoczenia, w taki sposób, aby pies miał świadomość, jakie gesty i ruchy mogą świadczyć o próbie konfrontacji, czy przeprowadzenia ataku. Szkolenie psa obronnego, ma bardzo duże znaczenie, ponieważ w jego efekcie, zwierzę nabiera pewnych doświadczeń i uczy się reagowania na niektóre sytuacje.

Pies przeznaczony do obrony, musi być przygotowany na różne stresujące sytuacje, dlatego jego trening ma między innymi na celu wzmocnienie jego pewności siebie. Oprócz tego, zwierzę to powinno być oddane i posłuszne właścicielowi, w taki sposób, aby reagować na jego wszystkie komendy i polecenia.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły