Suchy nos u psa – czy jest powodem do zmartwień?
Suchy nos u psa niekoniecznie musi być objawem choroby. Wokół tego twierdzenia narosło wiele mitów. Warto więc dowiedzieć się, do czego służy psi nos, dlaczego jest wilgotny i co zrobić, gdy jest suchy.
Psi nos to fantastyczna część psiego ciała. Służy nie tylko do oddychania. U psów jest niezastąpionym narzędziem do węszenia. Pies jest w stanie rozpoznać i rozróżnić nawet 500 tysięcy różnych zapachów, to 250 razy więcej, niż człowiek. Swoje umiejętności pies zawdzięcza właśnie wilgotności nosa. Taki talent można wykorzystać w wielu zawodach. Psy wykorzystywane są w ratownictwie, do poszukiwania ludzi pod gruzami, śniegiem, a nawet pod wodą.
Służą w policji podczas tropienia przestępców, zaginionych, w poszukiwaniu narkotyków, czy materiałów wybuchowych. Coraz częściej psy szkoli się również do wykrywania chorób u ludzi. Odpowiednio wytresowany pies może z łatwością rozpoznać, że jego właściciel może dostać ataku padaczki. Wówczas układa się pod jego głową, żeby zabezpieczyć ją przed uderzaniem o twardą powierzchnię po upadku na ziemię. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że dzięki swoim zdolnościom, psy są prawdziwymi geniuszami. Ale psi nos to także łatwe narzędzie do rozpoznawania stanów chorobowych u pupila.

Pies jest w stanie rozpoznać i rozróżnić nawet 500 tysięcy różnych zapachów
Co oznacza suchy nos u psa?
Poranny suchy nos u psa
Suchy nos u psa niekoniecznie musi świadczyć o chorobie. Wpływ na to ma wiele czynników. Nos jest suchy najczęściej rano, zaraz po przebudzeniu. Wynika to z faktu, że podczas snu Twój pisak nie oblizuje się, wiec i nie rozprowadza wilgoci po powierzchni nosa. Może też być suchy nos u psa z powodu panującej wysokiej temperatury lub suchego powietrza. Może być skutkiem wygrzewania się na słońcu lub przy kaloryferze. Taka krótkotrwała suchość nie powinna budzić w Tobie niepokoju. Jest zupełnie naturalna i jest codziennością każdego psa.
Problemy zdrowotne u psa
Niestety suchy nos u psa może sygnalizować również problemy zdrowotne. Jeżeli pies stał się bardziej apatyczny lub nie ma apetytu, zmierz mu gorączkę. Pamiętaj, że temperatura psa mierzy się w odbycie i powinna mieć około 38 stopni Celsjusza. Jeżeli suchość nosa jest objawem długotrwałym, warto sprawdzić drożność kanalików nosowo- łzowych. To właśnie ich zatkanie może powodować brak nawilżenia powierzchni nosa. Suchy i popękany psi nos może być również objawem alergii na pokarm lub nawet tworzywo, z którego wykonana jest miska. Warto więc profilaktycznie zaopatrzyć się w miskę do podawania posiłków oraz wody, wykonaną z ceramiki lub stali nierdzewnej.
Twoją czujność powinna też wzbudzić nieprawidłowa wydzielina z nosa, zwłaszcza gdy przybiera ona kolor żółty lub zielony. W takich sytuacjach nigdy nie działaj na własną rękę. Odpowiednia diagnostyka nie tylko ułatwi szybki powrót psa do zdrowia. Największym błędem popełnianym przez właścicieli czworonogów jest leczenie na własną rękę. Absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie leków, przede wszystkim tych przeciwbólowych, czy przeciwgorączkowych, przeznaczonych dla ludzi.

Co oznacza suchy nos u psa?
Suchy i popękany psi nos jest niestety również charakterystyczny dla niektórych przedstawicieliależą do nich między innymi buldogi francuskie i angielskie, mopsy, pekińczyki, czy shih tzu. U psiaków tych ras może dochodzić do zatykania kanalików łzowych lub ich wrodzonej niedrożności. Pies taki nie ma też naturalnego odruchu oblizywania noska. Dlatego tak często zdarza się, że ich noski wyglądają na zrogowaciałe i spękane. W konsekwencji będzie to prowadziło do podrażnień, równego rodzaju infekcji, czy zadrapań. Stanowi to ogromny dyskomfort dla psiaka. Psi nos tych ras można zabezpieczać wazeliną lub specjalną maścią.
Dlaczego psi nos jest wilgotny?
Dokładnie tak, jak u ludzi, psie łzy nawilżają gałki oczne, ale wpływają również do nosa. Pies oblizujący się rozprowadza je po nosie, dzięki czemu jest trwale nawilżony i chłodny. Cienka warstwa śluzu przylegająca do nosa, pozwala psu lepiej węszyć i rozpoznawać zapachy, ponieważ cząsteczki zapachowe lepiej przylegają do wilgotnych powierzchni. To bardzo ważne, ponieważ psiaki kierują się w swoim codziennym życiu przede wszystkim węchem. Zwróć uwagę, że psy myśliwskie i tropiące, mają nie tylko duże nosy, ale i długie wargi, które są znacznie mocniej nawilżane śliną. To właśnie w dużym stopniu ułatwia im niebywałe rozpoznawanie zapachów.
Odpowiednio wilgotny psi nos jest też istotny dla komfortu psa. Wilgoć pozwala utrzymywać nos w dobrym stanie, zapobiega podrażnieniom i pękaniu jego powierzchni. Wilgoć stanowi też swego rodzaju zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Najważniejsze w trosce o zdrowie pupila i w unikaniu stanu, jakim jest suchy nos u psa, jest upewnianie się, że zawsze ma stały dostęp do czystej wody. To najlepszy sposób na nawodnienie organizmu i utrzymanie wilgotności noska na prawidłowym poziomie. Wodę miej też przy sobie podczas spacerów, zwłaszcza w upalne letni dni. Jej przenoszenie ułatwi Ci składana miska, butelka podróżna lub podróżny bidon z miską dla psa. Produkty te dostaniesz w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Są absolutnie niezbędne podczas wszelkich dłuższych spacerów, czy wyjazdów.

Dlaczego psi nos jest wilgotny?
Co nam powie psi nos?
Obserwowanie psiaka jest niezwykle ważne, by szybko wychwycić problemy zdrowotne. Wilgotność, jaką ma psi nos może być tu kluczowa. Popękany, wysuszony nos, na którym występują zrogowacenia, może świadczyć o przewlekłej chorobie lub o poważnych infekcjach. Suchy nos u psa może być objawem alergii lub chorób serca. W takiej sytuacji, po konsultacji z weterynarzem, należy zacząć stosować karmę weterynaryjną o odpowiednich parametrach. Jeżeli suchość występuje podczas lata i po długotrwałym przebywaniu na słońcu, może być objawem poparzenia słonecznego. Zabezpiecz więc nos swojego psiaka odpowiednim balsamem z filtrem.
W ekstremalnych przypadkach suchy nos u psa może oznaczać poważne choroby. Jeżeli zmienia barwę na czerwoną, może świadczyć o chorobie nowotworowej. Jeżeli suchości nosa towarzysz katar oraz infekcja dróg oddechowych, może świadczyć nawet o guzie w obrębie jamy nosowej. Nie należy panikować za każdym razem, gdy psi nos jest suchy. Ten stan może się zmieniać wielokrotnie w ciągu dnia. Ale jeżeli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, skonsultuj to ze specjalistą.

Przedstawiciele ras brachycefalicznych są bardzo podatni na wysuszanie nosa
Jak dbać o psi nos?
Jeżeli psi nos jest odpowiednio nawilżony w naturalny sposób, ingerencja człowieka nie ma sensu. Jeżeli zauważasz, że nosek Twojego psa wysycha podczas spacerów, na przykład w czasie wietrznych, gorących lub mroźnych dni, możesz go zabezpieczać odpowiednią maścią. Wykonanie tego zabiegu jeszcze przed spacerem ma znaczenie, ponieważ gdy pies będzie zainteresowany otoczeniem poza domem, zapomni o zlizywaniu specyfiku z nosa. Maść taka zawiera witaminę A i wspomaga naturalną regenerację psiego nosa. Dostaniesz ją w gabinecie weterynaryjnym lub w sklepie zoologicznym. Możesz też zaopatrzyć się w maść z witaminą E lub masłem shea. Psi nos nie powinien być smarowany przed posiłkiem, ponieważ maść zostanie niemalże natychmiast zlizana podczas jego spożywania. Ta metoda sprawdzi się również bardzo dobrze jako regularny zabieg u wspomnianych wcześniej przedstawicieli ras brachycefalicznych.
Jeżeli suchy nos u psa jest wynikiem braku wilgotności powietrza w Twoim mieszkaniu, zastanów się nad zakupem nawilżacza powietrza. Taki sprzęt będzie służył nie tylko zwierzakom, ale wszystkim domownikom. Suchość powietrza ma wpływ nie tylko na podrażnienie błon śluzowych nosa, jamy ustnej, czy oczu. Wpływa też negatywnie na jakość snu i odporność. W razie potrzeby psi nos można umyć wodą i mydłem. Zwróć uwagę, żeby mdło było produktem przeznaczonym dla psów. Pod żadnym pozorem nie wolno używać ludzkich kosmetyków do pielęgnacji czworonoga. Takie postępowanie może poważnie uszkodzić naskórek psa, wywołać podrażnienia i alergie.

Jak dbać o psi nos?
Wilgotność, jaką posiada psi nos, wcale nie musi być wyznacznikiem stanu zdrowia psa. Jednak jego długotrwała suchość, tak samo jak i nadmierna wilgotność, powinna bezwzględnie wzbudzić Twoje zainteresowanie. Jeżeli masz wątpliwości, co do stanu zdrowia pupila, a ma on jeszcze inne objawy chorobowe, jest apatyczny, nie ma apetytu lub ma gorączkę, niezwłocznie udaj się do weterynarza.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu