KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pierwsze dni szczeniaka w domu – zasady aklimatyzacji

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu – zasady aklimatyzacji

Szczeniak w naszym domu to wyjątkowa, długo wyczekiwana chwila. Z perspektywy czworonożnego lokatora ten przełomowy moment nie jest jednak łatwy. Rozstanie z rodziną i zmiana otoczenia wywołują u psiaków prawdziwą huśtawkę emocji. Niepewność, strach, ekscytacja, tęsknota – różne uczucia ciągle się ze sobą mieszają, wprowadzając spory zamęt do psiego życia. Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to szczególny czas, w którym mały pupil potrzebuje dużej dozy wsparcia i wyrozumiałości. Jak ułatwić szczeniakowi aklimatyzację w nowym domu?

Szczeniak w naszym domu to wyjątkowa, długo wyczekiwana chwila

Szczeniak w naszym domu to wyjątkowa, długo wyczekiwana chwila

Przygotowanie domu na przybycie szczeniaka

Do przyjęcia do domu szczeniaka należy dobrze się przygotować. Już kilka tygodni przed przybyciem nowego czworonożnego mieszkańca, warto odpowiednio przystosować domowe otoczenie i skompletować wyprawkę dla szczeniaka.

Czworonożne maluchy są z natury ciekawskie i wszędobylskie. Jednym z podstawowych sposobów poznawania świata jest dla nich eksploracja oralna – żucie i gryzienie. Młode psiaki nie mają jeszcze pełnej kontroli nad swoimi zwieraczami, przez co zdarza im się nabrudzić w domu. Z tego względu należy zadbać o bezpieczeństwo psiaków i ochronę domowych sprzętów przed zniszczeniem. Wszystkie cenne przedmioty, elementy garderoby, niebezpieczne środki chemiczne, ostre narzędzia trzeba schować do szafek. Z podłogi i dolnych półek lepiej usunąć szklane, łatwo tłukące się figury, wazony i ozdoby. Rośliny doniczkowe należy ustawić na najwyższych półkach lub parapetach, znajdujących się poza psim zasięgiem. Aby uchronić dywany i chodniki przed zabrudzeniem, można je zwinąć.

Zawczasu powinniśmy pomyśleć o strefach zakazanych i wolno dostępnych dla naszego pupila. Jeśli musimy przeprowadzić przemeblowanie, zróbmy je, zanim nowy domownik się u nas pojawi. Zastanówmy się, czy w domu są jakieś pomieszczenia, w których nie powinien przebywać nasz podopieczny. Jeśli tak, od samego początku nie pozwalajmy zwierzakowi do nich wchodzić.

Jeszcze zanim powitamy szczeniaka w domu, zakupmy i ustawmy wszystkie niezbędne akcesoria. W wyprawce dla szczeniaka powinny znaleźć się: obroża (szelki), smycz, adresówka, miski na pokarm i wodę, gryzaki, karma podstawowa i przysmaki, legowisko, zabawki, transporter, akcesoria pielęgnacyjne (szczotka, grzebień, cążki do pazurów) i kosmetyki.

Czworonożne maluchy są z natury ciekawskie i wszędobylskie

Czworonożne maluchy są z natury ciekawskie i wszędobylskie

Bezpieczna podróż do domu ze szczeniakiem

Opuszczenie znajomego środowiska i podróż w nieznane to trudne doświadczenie dla szczeniąt. Należy postarać się, by sam dojazd do domu był krótki i jak najmniej stresujący. Najlepiej podróżować własnym samochodem. Po szczeniaka powinna udać się osoba, którą miał już okazję poznać podczas wcześniejszych wizyt w hodowli/schronisku. Warto pojechać po zwierzaka razem z kimś, kto przejmie rolę kierowcy lub zadba o bezpieczeństwo psiaka w trakcie jazdy. Można poprosić hodowców o kocyk lub zabawkę psiaka – znajomy zapach ukoi psie nerwy podczas podróży i po przybyciu do nowego domu. Należy zaplanować przejazd najkrótszą i najprostszą możliwą trasą, bez zbędnych postojów.

Szczeniak – przestrzeń do poznawania świata 

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to trudny czas aklimatyzacji. W tym okresie szczeniak jest ciągle bombardowany nowymi bodźcami. Intensywnie poznaje swoje otoczenie i ludzi, z którymi przyjdzie mu mieszkać. Jednocześnie wciąż doskwiera mu tęsknota za psią rodziną. Nie czuje się jeszcze pewnie i bezpiecznie.

W pierwszym okresie wspólnego życia ze szczeniakiem powinniśmy wykazać się szczególną ostrożnością i cierpliwością. Małemu psiakowi należy pozostawić wybór. Szczeniak musi mieć możliwość poznawania otoczenia w komfortowym dla siebie tempie. Dobrze sprawdza się tu zasada: „nic na siłę”. Pozwólmy czworonogowi zwiedzić domowe pomieszczenia, ale nie zmuszajmy go do wchodzenia tam, gdzie nie chce. Jeśli pupil sam inicjuje kontakt, delikatnie go pogłaszczmy, ale nie przytulajmy i nie bierzmy na ręce, jeśli nie ma na to wyraźnie ochoty. Nie izolujmy go od domowego życia, ale gdy chce na chwilę się oddalić, nie narzucajmy mu naszej obecności. Zrezygnujmy z wyprawiania przyjęć na cześć nowego czworonożnego lokatora – na wizyty gości przyjdzie czas, gdy szczeniak zaaklimatyzuje się już w nowym otoczeniu.

Jeśli pupil sam inicjuje kontakt, delikatnie go pogłaszczmy

Jeśli pupil sam inicjuje kontakt, delikatnie go pogłaszczmy

Ograniczenie stresu u szczeniaka

Młode czworonogi zwykle bardzo przeżywają rozłąkę ze swoją mamą i rodzeństwem. Jeśli szczeniak po przybyciu do nowego domu jest wyraźnie niespokojny i intensywnie wokalizuje, można wyposażyć go w obrożę adaptacyjną z feromonami D.A.P. Są one analogiczne do feromonów przywiązania neonatalnego wydzielanych przez sukę zaraz po porodzie. Pomagają złagodzić lęk i budować u psiaka poczucie bezpieczeństwa. W zmniejszeniu stresu u szczeniaka pomoże także ograniczenie dopływu niepokojących bodźców. W pierwszych dniach pobytu szczeniaka w nowym domu można nieco przygasić światła, przysłonić okna i wyciszyć domowe sprzęty.

Szczególnie trudne dla młodych psów są pierwsze noce w nowym domu. Czworonożne maluchy w nocy często głośno wokalizują, nawołując swoją mamę. By zmniejszyć stres u szczeniaka, można kilka pierwszych nocy spędzić razem z nim – w pomieszczeniu, w którym znajduje się jego legowisko.

Szczeniak – odpowiednia dieta

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to nie najlepszy moment na zmianę diety. W okresie adaptacji psy czują się zestresowane, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie ich przewodu pokarmowego. Wszelkie nagłe zmiany w jadłospisie mogą więc wywołać u psów problemy żołądkowo-jelitowe. Co najmniej przez kilka pierwszych dni należy karmić pupila tą samą karmą, którą otrzymywał w hodowli. Najlepiej zachować też dotychczasowy rozkład posiłków. Gdy upłynie już przynajmniej tydzień od zmiany domu, można zacząć wprowadzać do diety szczeniaka nową karmę. Powinniśmy robić to stopniowo – mieszając dotychczasowy pokarm z nowym. W ciągu 5-10 dni trzeba zmieniać proporcje obu pokarmów, aż do całkowitego wycofania pierwszego. Karma dla szczeniaka ma istotny wpływ na odpowiedni rozwój pupila. Jej wybór nie powinien być pochopny i podyktowany tylko i wyłącznie ceną!

W okresie adaptacji psy czują się zestresowane

W okresie adaptacji psy czują się zestresowane

Stały plan dnia

Młode psy czują się najbezpieczniej w przewidywalnym, prawie niezmiennym środowisku. W budowaniu poczucia bezpieczeństwa u szczeniaka pomoże ustalenie stałego harmonogramu dnia. Zaplanujmy godziny posiłków, spacerów, zabaw, samotnego wypoczynku, zabiegów pielęgnacyjnych i interakcji społecznych. Dzięki temu wszystkie czynności szybko staną się dla zwierzaka rutyną i przestaną być źródłem niepokoju. Pamiętajmy – dzienny harmonogram nie musi zgadzać się co do godziny. Dla zwierzaków znaczenie ma przede wszystkim powtarzalność pewnych elementów i ich kolejność względem siebie. Zaangażujmy w opiekę nad szczeniakiem wszystkich domowników.

Szczeniak – nauka niezależności

Gdy nowy czworonóg przybędzie do domu, większość opiekunów chce spędzić z nim jak najwięcej czasu i niejako zastąpić psią mamę, zawsze czuwającą nad maluchem. Nie najlepszym rozwiązaniem jest jednak spędzanie każdej wolnej chwili ze szczeniakiem. Silny stres, związany ze zmianą otoczenia, sprzyja wytworzeniu się nadmiernego przywiązania szczeniaka do swoich nowych opiekunów. Młode psiaki, które niedawno rozstały się z matką, ustanawiają silny związek ze swoimi opiekunami. Nadmierna opiekuńczość wobec szczeniaka może doprowadzić do tego, że proces odłączenia emocjonalnego nigdy nie nastąpi, przez co zwierzak w przyszłości będzie cierpiał z powodu lęku separacyjnego.

W budowaniu poczucia bezpieczeństwa u szczeniaka pomoże ustalenie stałego harmonogramu dnia

W budowaniu poczucia bezpieczeństwa u szczeniaka pomoże ustalenie stałego harmonogramu dnia

Szczeniaka od początku należy uczyć niezależności. Trening zaczynamy od kilkuminutowych sesji, w trakcie których pozostawiamy pupila samego w wybranym pomieszczeniu. Następnie wychodzimy na chwilę poza dom. Stopniowo wydłużamy czas, jaki zwierzak spędza w samotności. Po powrocie unikamy wylewnego witania się z pupilem. Aby ułatwić szczeniakowi naukę samodzielności, warto zaoferować mu zabawki interaktywne i gryzaki, które zapewnią mu interesujące rozrywki w czasie naszej nieobecności.

Wyrabianie dobrych nawyków u szczeniaka

Szczeniak od pierwszych chwil w nowym domu zdobywa wiedzę o otoczeniu i poznaje nasze zasady. Jeśli więc pupil gryzie nasze ręce czy ubrania, nie liczmy, że z czasem z tego wyrośnie, tylko reagujmy od razu. Nie pozwalajmy pupilowi na praktykowanie niepożądanych zachowań. Wyznaczmy jasne granice – co wolno, a czego nie. Nagradzajmy czworonoga za pozytywne zachowania. Już 3-miesięczny szczeniak jest w stanie nauczyć się reagować na imię, skupiać uwagę na przewodniku i przyswoić proste komendy takie jak siad, leżeć.

Jeśli zadbamy o aklimatyzację szczeniaka w nowym domu, z pewnością dużo łatwiej będzie mu kroczyć ku dorosłości u naszego boku.

 

O Autorce

Marta Majewska
Absolwentka hodowli i ochrony zwierząt towarzyszących i dzikich (SGGW) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (UW). Dyplomowana zoopsycholog, stale poszerzająca swoją wiedzę na licznych kursach i szkoleniach. Na co dzień przybliża tajniki zwierzęcej psychiki czytelnikom portali zoologicznych. Prywatnie opiekunka psa, kota oraz papug.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły