Szkolenie klikerowe – jak je prawidłowo i skutecznie przeprowadzić?
Coraz więcej właścicieli psów stosuje skuteczne szkolenie klikerowe. To metoda pracy z pupilem, która pomaga w wypracowaniu prawidłowych reakcji czworonoga na wydawane mu komendy. Niepozornie wyglądający klikier to praktyczne narzędzie, które można wykorzystywać nie tylko do nauki podstawowych poleceń, ale także do różnego rodzaju, nawet bardzo skomplikowanych sztuczek.
Odpowiednie szkolenie, realizowane konsekwentnie i w sposób odpowiedzialny, daje duże prawdopodobieństwo, że pies będzie zawsze reagował na komendy właściciela i podążał za jego wskazówkami. Prawidłowa nauka psa i praca z nim we wczesnym lub nawet nieco późniejszym etapie jego życia, w sposób istotny wpływa na zachowanie tego zwierzęcia. Dobrze wyszkolony pies ma świetne relacje ze swoim właścicielem i doskonale rozumie polecenia. Pozwala to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Większość czworonogów chętnie uczy się nowych komend i zdobywa umiejętności. Istnieje spora ilość metod szkoleniowych, jednakże wszystkie wymagają konsekwencji i systematyczności, ponieważ tylko w ten sposób można osiągnąć zadowalające rezultaty. Według profesjonalnych szkoleniowców i psich behawiorystów, dobra nauka psa powinna być oparta na metodzie pozytywnego wspierania, ponieważ większość psów źle znosi przymus.

Dobrze wyszkolony pies ma świetne relacje ze swoim właścicielem i doskonale rozumie polecenia.
Konsekwentny i stanowczy opiekun, który stosuje łagodne metody szkoleniowe, jest w stanie efektywnie pracować z czworonogiem i osiągać spore sukcesy na tym polu. Jednym z najpopularniejszych sposobów szkolenia psów, jest nauka przy pomocy niepozornie wyglądającego narzędzia, jakim jest kliker. Okazuje się, że początkowo nic nie znaczący sygnał dla psa, wydawany przez ten przedmiot, z czasem nabiera określonego znaczenia i pozwala prawidłowo interpretować wydawane pupilowi polecenia. Szkolenie klikerowe w zoopsychologii opiera się na tak zwanym warunkowaniu klasycznym. Oznacza to, że konkretne dźwięki, wydawane przez określone przedmioty, są odpowiednio interpretowane przez psa i kojarzone z właściwymi reakcjami.
Skuteczne szkolenie klikerowe – zasady
- Główna zasada, obowiązująca w szkoleniu klinkierowym, opiera się na powiązaniu charakterystycznego dźwięku wydawanego przez kliker z pojawieniem się nagrody za prawidłowo wykonane polecenie.
- Praca z psem przy pomocy tego urządzenia, powinna kojarzyć się czworonogowi z czymś przyjemnym.
- Wydawany dźwięk sygnalizuje otrzymanie ulubionego smakołyku.
- Szkolenie klikerowe polega na wydawaniu komend, po których spełnieniu pies, otrzymując nagrodę, słyszy jednocześnie dźwięk kliknięcia. Wówczas zaczyna on kojarzyć ten dźwięk z czymś pozytywnym.
- Urządzenie ma za zadanie zbudować skojarzenie dźwięku z przekąska. W późniejszym czasie przedmiot ten będzie informował czworonoga, że po wykonaniu określonej komendy, otrzyma on nagrodę.
- Dźwięk klikera bardzo precyzyjnie wskazuje, w jakich sytuacjach pupil może liczyć na pochwałę w formie przekąski.

Skuteczne szkolenie klikerowe – zasady
Zdyscyplinowanie właściciela
Szkolenie klikerowe, w przeciwieństwie do innych metod, jakie obejmuje nauka psa, powinno odbywać się na określonych zasadach. Przede wszystkim właściciel psa musi uruchamiać kliker w odpowiednim momencie. Tylko wówczas można wymagać od psa prawidłowego interpretowania wydawanych poleceń i wzmacniać jego poprawne zachowanie poprzez budowanie odpowiednich skojarzeń.
Szkolenie nakłada na właściciela obowiązek posiadania dobrego refleksu, dlatego też przed przystąpieniem do treningu, należy samodzielnie popracować z tym narzędziem, aby uniknąć przypadkowego uruchamiania go, gdy zwierzę zachowuje się nieprawidłowo lub też nie reaguje na wydawane polecenia. Po kliknięciu zawsze należy podać psu obiecaną nagrodę. Dzięki temu można wypracować właściwe skojarzenia, utrwalone potem w umyśle czworonoga. Nieporozumieniem jest szkolenie klikerowe, polegające na nagradzaniu psa, tylko za reakcję na samo kliknięcie.
Szkolenie klikerowe – czego unikać?
Prawidłowo przeprowadzone szkolenie klikerowe, polega na połączeniu wydawanego polecenia z pojedynczym dźwiękiem kliknięcia. Powinien on sugerować czworonogowi, że po wykonaniu komendy, otrzyma w nagrodę smakołyk. Warto pamiętać, że kliker nie jest narzędziem służącym do zwracania uwagi psu. Nie można używać go do zabawy lub też przywołania czworonoga. To przedmiot przeznaczony tylko do zaznaczania i utrwalania konkretnych zachowań. Osoby, które mają problem ze skupieniem na sobie uwagi swojego czworonoga, powinny początkowo nauczyć się, w jaki sposób zainteresować go sobą. W przeciwnym razie szkolenie klikerowe może być czasochłonne i trudniejsze do przeprowadzenia, ponieważ dany pupil nie będzie reagował na komendy a wyłącznie na dźwięk urządzenia.

Gdzie najlepiej przeprowadzić szkolenie?
Gdzie najlepiej przeprowadzić szkolenie?
Wiele osób zastanawia się, czy szkolenie klikerowe można przeprowadzać na otwartym terenie, gdzie występuje wiele różnych bodźców, mogących odwrócić uwagę i zainteresowanie danego czworonoga. Zdaniem behawiorystów i profesjonalnych szkoleniowców, powinny odbywać się w miejscu, gdzie przebywa na co dzień dany pupil. Niektóre psy mają tendencję do szybkiego rozpraszania się i utraty koncentracji, spowodowanych występowaniem wielu bodźców zewnętrznych. Dlatego też nauka psa z pomocą klikera, powinna na początku być przeprowadzana w takim miejscu, w którym nie ma zbyt dużej ilości nowych, atrakcyjnych dla zwierzęcia sygnałów. Pozwala to na całkowite lub przynajmniej częściowe wyeliminowanie problemów z koncentracją i odwróceniem uwagi psa od komend, wydawanych przez jego właściciela.
Rodzaje szkoleń
Metoda naprowadzania
Szkolenie z użyciem klikera, można wykorzystać w nauce wielu różnych zachowań. Przy pomocy gestów, dźwięku i nagrody w postaci smakołyku, można nauczyć czworonoga podstawowych komend, dotyczących na przykład zmiany pozycji ciała. Kliker pozwala zaznaczyć odpowiedni moment, w którym pies musi skojarzyć wydawane słownie polecenie lub gest z koniecznością konkretnej reakcji. Nauka psa w tej formie, nazywana jest naprowadzaniem.
Metoda kształtowania
Drugą metodą szkoleniową, w której można wykorzystać kliker, jest kształtowanie. Różni się ona od naprowadzania, ponieważ nie używa się w niej żadnych gestów. Dźwięk klikera ma w tym przypadku nagradzać prawidłowe zachowanie psa. Dotyczy to głównie komend takich jak zostań, na miejsce lub czekaj. Przykładowo pies, który w wyniku wydanej mu komendy, posłusznie kieruje się w stronę swojego legowiska i pozostaje w nim aż do ponownego przywołania, powinien być nagrodzony przy pomocy dźwięku klikera i smakołyku. Działanie pupila powinno odbywać się bez podpowiadania i żadnych wskazówek. Dzięki temu samodzielnie uczy się on pewnych zachowań, obserwując i analizując postawę właściciela oraz reagując na dźwięk. Szkolenie klikerowe, obejmujące kształtowanie, powinno odbywać się w bardzo krótkich sesjach treningowych. Tylko wówczas przynoszą one spodziewane rezultaty. Posługując się tą metodą w procesie, jakim jest nauka psa, nie powinno wzbudzać się w czworonogu frustracji, lęku, zniechęcenia, czy agresji.

Jakie elementy wspierają szkolenie?
Jakie elementy wspierają szkolenie?
Bardzo ważne jest to, aby praca na płaszczyźnie człowiek – pies, była satysfakcjonująca dla obu stron. Krótkie sesje treningowe z pomocą takiego narzędzia jak kliker, pozwalają na szybsze kształtowanie odpowiednich zachowań. Pies chętnie uczy się nowych komend, jeśli za ich poprawne wykonanie dostaje przysmak, co z pewnością sprawia mu ogromną radość i zachęca go do kolejnych wyzwań. Szkolenie klikerowe jest proste w realizacji i satysfakcjonujące dla obu stron. Regularny trening wzmacnia prawidłową komunikację właściciela z jego psem, która dla zwierzęcia staje się bardziej czytelna i zrozumiała.
Precyzyjny sygnał, który wydaje kliker, jednoznacznie kojarzy się czworonogi z wydarzeniami, mającymi za chwilę nastąpić. Chodzi tutaj o otrzymanie nagrody za dobrze wykonane polecenie. Trening przy pomocy klikera oraz smakołyków, pomaga utrwalić psu pewne pożądane przez właściciela zachowania. Dzięki tej metodzie w późniejszym czasie, czworonóg będzie reagował na wydawane polecenia, zarówno te słowne, jak i wykonywane przy pomocy gestów, bez potrzeby używania do tego celu dźwięku klikera, a także stosowania nagród w postaci smakołyków, czy przekąsek.

Regularny trening wzmacnia prawidłową komunikację właściciela z jego psem
Szkolenie psa metodą klikerową nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności. W trakcie krótkich sesji treningowych, można skutecznie nauczyć czworonoga prawidłowych zachowań i szybkiego reagowania na wydawane mu polecenia. Wzmacnianie pozytywne, które odbywa się przy pomocy urządzenia, jakim jest kliker, to prosta metoda nauczania psa w każdym wieku.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu