KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak urządzić dom dla kota?

W kocim świecie wszystko musi być starannie rozplanowane. Terytorium kota jest bardzo istotne dla funkcjonalnego podziału przestrzeni w mieszkaniu, gdzie mieszka kot. W warunkach domowych to na nas spoczywa odpowiedzialność za stworzenie im dogodnych warunków do jedzenia, wypoczynku czy zabawy. By nasz futrzak mógł realizować wszystkie potrzeby życiowe w domowych pieleszach, warto odpowiednio zaaranżować otoczenie. Jak urządzić dom przyjazny dla kota?

Terytorium kota – jak wygląda?

Posiadanie własnego terytorium to jedna z podstawowych kocich potrzeb. Na swoim terytorium kot realizuje wszystkie potrzeby życiowe – związane z wypoczynkiem, aktywnością, zdobywaniem pożywienia, wydalaniem. Wielkość terytorium uzależniona jego przede wszystkim od dostępności pokarmu, a w przypadku kocurów aktywnych płciowo również od dostępności potencjalnych partnerek.

W obrębie terenu zamieszkiwanego przez mruczka wyróżnić można terytorium centralne i peryferyjne/poboczne. Terytorium centralne uznawane jest przez kota za strefę całkowitego bezpieczeństwa, gdzie nie jest narażony na spotkania z innymi mruczkami. Futrzaki znakują ten teren feromonami policzkowymi. Dużo bardziej problematycznym obszarem kociego życia jest terytorium peryferyjne. Jest ono znacznie większe i bardzo często pokrywa się z obszarem odwiedzanym przez inne koty. Mruczki wykorzystują terytorium peryferyjne przede wszystkim do polowania. Zachowują tam dużą czujność, bacznie obserwują otoczenie i szukają potencjalnych dróg ucieczki. Podczas wypraw łowieckich koty są narażone na spotkania z innymi mruczącymi drapieżnikami. By uniknąć sporów, regularnie patrolują i znakują odwiedzany obszar pazurami i moczem. Pozostawianie śladów swojej obecności pozwala kotom dzielić się przestrzenią w czasie. Dzięki temu mogą swobodnie egzystować na jednym terenie, zupełnie nie wychodząc sobie w drogę.

Posiadanie własnego terytorium to jedna z podstawowych kocich potrzeb

Posiadanie własnego terytorium to jedna z podstawowych kocich potrzeb

W warunkach domowych terytorium kota powinno być zorganizowane w podobny sposób jak w naturze. Choć koty niewychodzące dysponują zwykle znacznie mniejszą przestrzenią życiową niż wolno żyjące czy wychodzące, nawet w małym mieszkaniu możliwy jest funkcjonalny podział ich terytorium. W jego obrębie muszą znajdować się strefy: wypoczynkowa, aktywności, toaletowa i karmienia.

Planując organizację kociego terytorium, powinniśmy mieć na uwadze, że mruczki żyją nie tylko w przestrzeni naziemnej, ale również nadrzewnej. Z tego powodu aranżując przestrzeń, musimy pamiętać o elementach znajdujących się na wysokości. W domach zamieszkiwanych przez kilka kotów każdy z nich powinien dysponować oddzielnymi strefami życiowymi. By między mruczkami nie dochodziło do rywalizacji o ważne zasoby, najlepiej stosować zasadę: 1 akcesorium (kuweta, drapak, miska, legowisko) na każdego kota + 1 dodatkowe na całą grupę. Należy przy tym unikać ustawiania ważnych dla futrzaków obiektów w rogach pomieszczeń, gdzie inne zwierzaki mogą skutecznie odciąć im drogę wyjścia. Jak prawidłowo wyznaczyć wszystkie strefy, by stworzyć dom przyjazny dla kota?

Jak prawidłowo wyznaczyć wszystkie strefy, by stworzyć dom przyjazny dla kota?

Jak prawidłowo wyznaczyć wszystkie strefy, by stworzyć dom przyjazny dla kota?

Terytorium kota – strefa jadalna

Strefę jadalną dla kota wyznaczają miseczki z jedzeniem. Wbrew pozorom nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest wytyczanie kociej jadalni w kuchni. Wiele mruczków nie poprzestaje bowiem na zjedzeniu pokarmu z miseczki, ale stara się – wymownym spojrzeniem czy smutnym miauczeniem – wymusić na opiekunach, by podzielili się posiłkiem. Koty karmione w kuchni często próbują też szukać tam na własną łapę smakowitych kąsków. Jeśli chcemy uniknąć baraszkowania pupila po kuchni, poszukajmy innej dogodne lokalizacji na kocią strefę karmienia.

Wiele kotów lubi spożywać posiłki na podwyższeniu, dlatego miseczki z pokarmem można pozostawić na półkach czy stolikach. Dobrym pomysłem bywa też rozmieszczenie miseczek z pożywieniem lub karmików interaktywnych w kilku pomieszczeniach w domu.

Warto wiedzieć, że w strefie karmienia (zwłaszcza w pobliżu misek z pokarmem) nie należy ustawiać miseczek z wodą. W naturze koty nie łączą jedzenia z piciem. Konsumpcja ofiary w pobliżu wodopoju może bowiem doprowadzić do zanieczyszczenia wody.

W naturze koty nie łączą jedzenia z piciem

W naturze koty nie łączą jedzenia z piciem

Terytorium kota – strefa toaletowa

Strefa toaletowa to dla opiekunów mruczków jeden z najtrudniejszych obszarów do zaaranżowania w domu przyjaznym dla kota. Kocie oczekiwania i potrzeby w tym zakresie zwykle nie są bowiem zbieżne z preferencjami opiekunów. Przy odrobinie wysiłku można je jednak pogodzić. Centralnym elementem kociej strefy toaletowej jest kuweta. Powinna być ona na tyle duża, by zwierzak mógł swobodnie się niej obrócić (minimum 1,5 x długości kota). Kuwetę kota należy ustawić w miejscu łatwo dostępnym, spokojnym i dyskretnym. Warto postawić ją w taki sposób, by z tyłu przylegała do ściany. Pozostałe ścianki nie powinny być natomiast osłonięte. Kuwety nie należy ustawiać w miejscach o dużym natężeniu ruchu (np. przy drzwiach) ani w pobliżu hałaśliwych urządzeń (np. pralki). W dostaniu się do kuwety nie powinny kotu przeszkadzać inne obiekty. Z tego względu lepiej nie umieszczać jej za szafkami. W kilkupiętrowym domu kuweta powinna znajdować się na każdym poziomie.

Przy planowaniu strefy toaletowej dla kota warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo innych stref. Koty, ze względów higienicznych, nie wydalają tam, gdzie jedzą lub wypoczywają. Z tego powodu kocia strefa toaletowa nie powinna znajdować się w pobliżu legowisk ani miseczek z jedzeniem lub wodą.

Terytorium kota – strefa wypoczynkowa

Udany wypoczynek w dużej mierze decyduje o samopoczuciu kota. Preferencje dotyczące relaksu są u kotów bardzo zróżnicowane. Często zmieniają się wraz z porą roku i dnia. Właśnie dlatego najlepiej urządzić dla kota kilka miejsc do wypoczynku. Mruczki z reguły do odpoczynku preferują miejsca ciepłe, suche, miękkie i nasłonecznione.

Wiele futrzaków lubi wypoczywać na wysokości lub w czasie relaksu obserwować otoczenie z góry. Odpowiednie dla nich są miejsca do wypoczynku umieszczone na parapecie czy półkach. Zimą mruczki preferują natomiast obszary w pobliżu źródeł ogrzewania (np. przy kaloryferze).

Mruczki z reguły do odpoczynku preferują miejsca ciepłe, suche, miękkie i nasłonecznione

Mruczki z reguły do odpoczynku preferują miejsca ciepłe, suche, miękkie i nasłonecznione

Strefy wypoczynku dla kota najlepiej zaaranżować w miejscach spokojnych, ale jednocześnie takich, w których przebywają domownicy w porze relaksu. Mruczki po leniwej drzemce zwykle rozciągają swoje mięśnie i ścięgna, dlatego tuż obok legowiska w strefie wypoczynku powinien znajdować się drapak. Dodatkowo każdy kot w domu musi dysponować przynajmniej jednym miejscem odosobnienia z osłoniętą kryjówką (w formie jamy). Należy usytuować ją w ustronnym i mało uczęszczanym pomieszczeniu, do którego dostępu nie mają inne zwierzaki i dzieci.

Strefa aktywności

Strefa aktywności to miejsce, w którym kot bawi się i wchodzi w interakcje ze swoimi opiekunami. Nie musi mieć ona stałej lokalizacji. Jeśli jednak chcemy stworzyć dla mruczącego pupila plac zabaw, powinniśmy zaaranżować go tam, gdzie nasz ulubieniec najchętniej przebywa. U kotów zwieńczeniem udanych łowów jest konsumpcja ofiary, dlatego strefa aktywności może sąsiadować ze strefą karmienia.

Aby skłonić pupila do zabawy, powinniśmy udostępnić mu różnorodne kryjówki, drzewka do wspinaczki, tunele i zabawki interaktywne. Zabawki muszą pozwalać kotu na różnorodną aktywność – ukrywanie się, wspinaczkę, pogoń.

Zabawki muszą pozwalać kotu na różnorodną aktywność – ukrywanie się, wspinaczkę, pogoń

Zabawki muszą pozwalać kotu na różnorodną aktywność – ukrywanie się, wspinaczkę, pogoń

Ciągi komunikacyjne

Ciągi komunikacyjne to ścieżki, którymi kot przemieszcza się po domu. Łączą one różne strefy aktywności. Szlaki komunikacyjne są newralgicznym elementem terytorium kota. To właśnie tam najczęściej dochodzi do konfliktów. Warto zawrócić uwagę na ich odpowiednią organizację – zwłaszcza w domach zamieszkiwanych przez kilka mruczków. Ciągi komunikacyjne należy wyznaczyć w taki sposób, by pozwalały zwierzakom swobodnie się mijać. Oprócz typowych ścieżek naziemnych warto stworzyć również przejścia na wysokości (np. przy użyciu odpowiednio rozmieszczonych półek). W miejscach, gdzie dochodzi do konfliktów, można ustawić jakiś neutralny obiekt, który pozwoli kotom mijać się bez wchodzenie w interakcje. Na kocich szlakach warto ustawić miseczki z wodą i drapaki.

Tak zorganizowane terytorium z pewnością pozwoli na stworzenie domu przyjaznego dla kota, w którym zwierzak będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo.

O Autorce

Marta Majewska
Absolwentka hodowli i ochrony zwierząt towarzyszących i dzikich (SGGW) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (UW). Dyplomowana zoopsycholog, stale poszerzająca swoją wiedzę na licznych kursach i szkoleniach. Na co dzień przybliża tajniki zwierzęcej psychiki czytelnikom portali zoologicznych. Prywatnie opiekunka psa, kota oraz papug.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły