KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Brzydki zapach psa

Brzydki zapach psa, czyli dlaczego mój pies śmierdzi? Czasami pomimo naszych starań i zabiegów pielęgnacyjnych pojawia się przykry zapach sierści u naszego podopiecznego. Czym zneutralizować zapach psa jeśli do tego dojdzie,  a może to objaw poważniejszej choroby?

perfumy dla psa

perfumy dla psa skutecznie likwidują brzydkie zapachy

Brzydki zapach psa czyli dlaczego mój pies śmierdzi?

Wszystkie psowate mają swój, indywidualny acz wyrazisty zapach związany z wydzieliną gruczołów skórnych oraz psich feromonów. Jego nasilenie zależy od od rasy, płci czy nawet wieku podopiecznego. Najintensywniejszy zapach wydzielają duże, niekastrowane samce. Mniejsze psy, szczególnie samiczki są mniej kłopotliwe pod tym względem.

szampon dla psa na brzydkie zapachy

Szampon dla psów elminujący brzydkie zapachy

Nawet jeśli Twój pies ma wyjątkowo silny zapach osobniczy, istnieje mnóstwo szamponów i preparatów zapachowych, które mogą go stłumić.  Dlatego najlepszy sposób na śmierdzącą sierść psa to po prosu wykąpać go!

Jeśli pomimo kąpieli, brzydki zapach powrócił – warto poszukać jego źródła. W przypadku gdy sierść naszego podopiecznego praktycznie cała nieładnie pachnie oznacz to braki w ogólnej higienie – za mało go kąpiemy, nie czeszemy, nie strzyżemy, lub nieodpowiednio go trymujemy. Pamiętajmy, że wiele psów należy kąpać raz na miesiąc, inne znowu rzadziej. Mieszanina kurzu i brudu z otoczenia z naturalnym sebum skóry psów oraz resztek odkładającej się martwej tkanki jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które w pierwszej kolejności nadadzą jej nieprzyjemny zapach a później mogą prowadzić nawet do chorób. Porządna kąpiel z dobrym szamponem i wyczesanie szybko sprawi, że ten przykry zapach sierści zaraz zniknie.

Ponadto jeśli nie chcemy kąpać psa za często szybko usunie brzydki zapach: roztwór z octu:

Wystarczy na szklankę wody dać łyżkę octu i tak przygotowanym preparatem przetrzeć sierść psa, ocet natychmiast pochłonie brzydkie zapachy a jego silny zapach odstraszy owady w tym kleszcze.

Jeśli nie higiena to może choroba?

Znacznie bardziej niepokojące jest jeśli sierść ma nieprzyjemny zapach w konkretnych okolicach ciała.

  • Przykry zapach sierści w okolicach pyska – oznacza problemy z uzębieniem. W pierwszej kolejności zgłaszamy się do weterynarza na kontrolę uzębienia psa. Jeśli stwierdzi on kamień nazębny – będzie trzeba poddać pieska zabiegowi skalingu – czyli usunięcia kamienia. Najczęściej zabieg ten wykonuje się w pełnym znieczuleniu.
  • Zapach z pod ogona – jeśli zapach znajduje się w okolicach odbytu, może wskazywać on na zaczopowanie zatok okołoodbytowych – wymaga to usunięcia zaczopowanej zawartości przez delikatne masowanie i wyciskanie. Jak temu zapobiegać na przyszłość? Uważać na dietę psa, nie poddawać zbyt dużej ilości kości, psy po 5 roku życia nie powinny w ogóle dostawać kości, lepiej jest gdy w ramach profilaktyki stomatologicznej dostaną ciastka dentystyczne.
ciasteczka twarde dla psów doskonale czyszczą zęby

ciasteczka twarde dla psów doskonale czyszczą zęby

  • Zapach z sierści – jeśli nieprzyjemnemu zapachowi towarzyszy wysypka, krosty lub ropiejące ranki, wskazuje to na atopowe zapalenie skóry, czyli alergia. Ostatnią możliwością jest „przebiałczenie”, które prowadzi do podobnych objawów, co alergia w postaci krost na ciele, jednak głównie pojawiają się one na brzuchu.
karma dla psa z problemami skórnymi

karma podawana przy chorobach skóry – dermatozach, świerzbie, pchlim zapaleniu skóry, grzybicy, itp.

  • Zapach z okolic uszu – jeśli Twojemu psu brzydko pachną uszy to świadczy o ich zanieczyszczeniu, w pierwszej kolejności trzeba uszy wymyć, jeśli zwierzę nie daje sobie wyczyścić uszu może to oznaczać postępujący proces zapalny. Pamiętaj, że psy z długimi uszami nie mają odpowiedniej wentylacji kanału słuchowego, co jest doskonałym siedliskiem dla rozwoju beztlenowych bakterii i grzybów, które lubią takie wilgotne i bez powietrza miejsca zasiedlać.

O czym należy pamiętać?

Brzydki zapach sierści jest pierwszym symptomem chorób skórnych. Dlatego jeśli Twój pies jest regularnie kąpany koniecznie sprawdź skąd dochodzi ten zapach. Następnie udaj się z nim na wizytę do lekarza weterynarii!  Być może, Twój mały przyjaciel cierpi z powodu obecności pasożytów, albo jest alergikiem? Sprawdź to koniecznie, zamiast zastanawiać się czym zneutralizować zapach psa.

W tym temacie pojawiły się również następuje wpisy:

Alergia u psów, najczęstsze objawy

Łysienie u psów, kotów – przyczyny

Fryzjer dla zwierząt – kiedy warto się wybrać?

 

Dbanie o sierść czworonoga – praktyczne wskazówki

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły