KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy psy płaczą – jak poznać emocje psa?

Czy psy płaczą – jak poznać emocje psa?

Pytanie czy psy płaczą powinniśmy raczej zamienić na inne: dlaczego psy płaczą? Odpowiedź na to drugie pytanie jest bardzo ważna dla opiekuna psa. Pozwoli zadbać w prawidłowy sposób o zdrowie psa. Psie łzy bowiem, nie mają związku z czymś takim, jak emocje psa, natomiast mają dużo wspólnego z chorobami oczu.

Czy psy płaczą, gdy chorują? Jak najbardziej, podczas różnych chorób narządu wzroku, mogą pojawić się w oczach psa łzy. Jest to ten moment, w którym, jak najszybciej, właściciel psa powinien umówić się na wizytę z weterynarzem lub zwierzęcym okulistą.

Czy psy płaczą - jak poznać emocje psa?

Czy psy płaczą – jak poznać emocje psa?

Ludzie często zapominają, że ich czworonogi są innym gatunkiem. Traktując psy, jak ludzi czy też małe dzieci, mogą niechcący wyrządzić zwierzętom krzywdę. Jednak odpowiednia wiedza powinna uchronić opiekunów psów przed pomyłkami. Na szczęście w dzisiejszych czasach, praktycznie codziennie, naukowe odkrycia pozwalają na poznanie coraz szerszych aspektów życia zwierząt i konstrukcji ich psychiki.

Na pewno podstawową różnicą, która odróżnia ludzi od zwierząt jest płacz, jako objaw przeżywanych emocji. Tylko człowiek potrafi płakać z powodu żalu, smutku, straty. Aby rozpoznać emocje psa, trzeba po pierwsze mieć wiedzę z zakresu zwierzęcej psychiki, określającą, które emocje może odczuwać pies. Po drugie należy być obeznanym z mową ciała psa. Tylko na podstawie wnikliwych obserwacji oraz znajomości naszego czworonoga, możemy przypuszczać, co pies odczuwa.

Czy psy płaczą – jak udzielić psu pomocy w przypadku pojawienia się łez?

Kiedy już znamy odpowiedź na pytanie czy psy płaczą, możemy zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, kiedy pies płacze.

Dlaczego w psich oczach pojawiają się łzy?

Podobnie, jak ludzie, psy też posiadają kanaliki łzowe, które produkują łzy. U psów, są one przeznaczone do nawilżania oka oraz do pełnienia funkcji ochronnej. Kiedy powieki się zamykają, łzy nawilżają gałkę oczną, by ruch powiek nie sprawiał bólu. Kiedy natomiast jakieś ciało obce znajdzie się w oku, łzy mają za zadanie wypłukać powierzchnię oka i usunąć z niej wszystkie zanieczyszczenia. Oczywiście w miarę możliwości.

Dlaczego w psich oczach pojawiają się łzy?

Dlaczego w psich oczach pojawiają się łzy?

Kiedy zauważysz w oku swego psa łzy…

Najpierw sprawdź czy do psiego oka nie dostało się jakieś ciało obce. Sprawdź dokładnie powierzchnię gałki ocznej oraz miejsca pod powiekami. Dla pewności możesz przemyć psu oczy solą fizjologiczną. Istnieją także specjalne płyny do przemywania oczu dla psów i kotów. Jeśli jednak nie masz ani soli fizjologicznej, ani dedykowanego płynu, możesz posłużyć się wodą. Dobrze, aby była ona przegotowana i przefiltrowana, np. przez gazik. Czynności te pozwolą pozbyć się z wody możliwych zanieczyszczeń. Gotujemy wodę, ponieważ surowa woda może zawierać bakterie. Filtrujemy, żeby pozbyć się drobinek, np. kamienia.

Zapalenie spojówek u psa

Może się okazać, że istnieje inny powód łez psa. Jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie mogą spotkać psa, jest zapalenie spojówek. Jest to bardzo bolesna przypadłość. Nieleczona – może doprowadzić do poważnych powikłań.

Zapalenie spojówek często występuje, jako dodatkowy objaw alergii, bądź też towarzyszy entropium lub ektopium (podwinięciu powiek w kierunku do lub od spojówki). Oprócz powyższych przyczyn, zapalenie spojówek mogą też powodować inne czynniki. Dlatego jak najszybciej trzeba się skontaktować z lekarzem weterynarii, aby postawił on odpowiednią diagnozę i wdrożył, jak najszybciej, prawidłowe leczenie.

Inne choroby oczu

Nie tylko zapalenie spojówek może przytrafić się psu. Może to być także np. zakażenie oka, jaskra lub grudkowe zapalenie trzeciej powieki. W każdym wypadku, właściciel nie poradzi sobie sam, bez weterynarza. Jak najszybciej trzeba się zatem umówić z nim na wizytę.

Jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie mogą spotkać psa, jest zapalenie spojówek

Jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie mogą spotkać psa, jest zapalenie spojówek

Czy psy płaczą bez udziału łez?

Aby dowiedzieć się, czy psy płaczą bez udziału łez, musimy najpierw rozważyć sprawę psich emocji. Przez wiele wieków wiedza, którą dzisiaj posiadamy, nie była dostępna ludzkości. Snuto, czasami całkiem bajkowe teorie, na temat uczuć zwierząt. W dawnych religiach: babilońskich, egipskich, greckich – nadawano psom nadprzyrodzone moce i wierzono m. in., że łączą one świat bogów i ludzi. Później, ok. XVII w., gdy zaczęła rodzić się nauka, jaką znamy dzisiaj, wysnuwano całkowicie fantastyczne teorie, że zwierzęta są maszynami, ubranymi w biologiczne ciało.

Struktura mózgu psa

Dopiero współczesne czasy przyniosły choć część odpowiedzi na pytania, interesujące ludzkość od wieków. I tak, możemy stwierdzić dzisiaj z całą pewnością, że struktura mózgu psa jest zbliżona do struktury mózgu człowieka. Nie posiada ona co prawda takiego stopnia skomplikowania, jak u ludzi, ale w mózgu psa istnieją wyspecjalizowane obszary, które odpowiadają za zadaniowość.

Psy wydzielają również te same enzymy i hormony, jakie są udziałem układów dokrewnych i innych w ciele człowieka. Zatem pies rozwija swoją psychikę podobnie do człowieka, ale tylko do pewnego momentu.

Czy psy płaczą bez udziału łez?

Czy psy płaczą bez udziału łez?

Jakie emocje odczuwa pies?

Naukowcy stwierdzili, że mózg psa dorównuje rozwojem mózgowi około dwuletniego dziecka (niekiedy dwu i pół letniego). Stąd przypuszczamy, że wszystkie emocje, które może odczuwać dwuletnie dziecko, odczuwa także pies. Warto tutaj wspomnieć, że niektóre emocje rozwijają się u ludzi znacznie później, niż w wieku dwóch lat. Nie musi też być tak, że u każdego człowieka, rozwiną się wszystkie, znane ludzkości emocje. Zależy to od wielu czynników.

Co zatem idzie, także nie wszystkie emocje, które rozwijają się u ludzkiego dziecka do drugiego roku życia, muszą się rozwinąć jednakowo u każdego psa.

Człowiek w pierwszym roku życia rozwija kolejno takie emocje, jak:

  • podekscytowanie, które w czasie rozdziela się na odczuwanie pozytywne i negatywne;
  • wstręt;
  • strach;
  • gniew;
  • radość;
  • nieśmiałość;
  • podejrzliwość;
  • miłość.

Kolejne, bardziej skomplikowane emocje,  pojawiają się  dopiero około trzeciego roku życia i później. Uważa się, że pies nie może już odczuwać tych późniejszych emocji człowieka, gdyż nie rozwijają się one już u niego. Do tych bardziej skomplikowanych, z punktu rozwoju, emocji, należą:

  • wstyd;
  • duma;
  • pogarda;
  • poczucie winy.

Kiedy pies może odczuwać wszystkie dostępne mu emocje?

Jak wiadomo, rozwój psa następuje znacznie szybciej, niż rozwój człowieka. Stąd już w 4 bądź 6 miesiącu życia (w zależności od szybkości rozwoju danej rasy) pies poznaje wszystkie możliwe emocje.

Kiedy pies może odczuwać wszystkie dostępne mu emocje?

Kiedy pies może odczuwać wszystkie dostępne mu emocje?

Czy psy płaczą?

Czy psy płaczą bez udziału łez? Z powyższej analizy wiemy, że na pewno potrafią odczuwać negatywne emocje. Zatem wydaje się, że wszelkie skomlenie, popiskiwanie i inne tego typu dźwięki, wydawane przez psa, istotnie mogą być formą płaczu w pojęciu człowieka.

Czy psy odczuwają poczucie winy – emocje psa

Pomimo wielu sporów wśród właścicieli na temat tego, że ich pies czasem czuje się winny, nauka stoi po stronie niemożności odczuwania przez psy tej złożonej emocji. U ludzi pojawia się ona dopiero około 9 roku życia.

Wiele razy można zobaczyć filmy w Internecie, na których pies chowa głowę, tuli uszy, ukrywa wzrok. Słychać często też głos psich właścicieli, wygłaszających do psa mowę, której sens można ująć w dwóch słowach: „Wstydź się!”.

Otóż emocjami, które w ten sposób okazuje pies, wcale nie jest poczucie winny. Natomiast może nimi być poczucie strachu. Jeśli kiedyś popełniło się pewne błędy wychowawcze wobec psa, mógł on sobie zapamiętać, że w pewnych sytuacjach właściciel zachowuje się nieprzyjemnie. I pies wcale tego nie rozumie, ponieważ nie kojarzy tego, co zrobił np. godzinę temu z późniejszym krzykiem właściciela. Ale wie, że jeżeli w domu znajdują się porozrywane rzeczy, brązowe odchody na środku pokoju, czy bałagan, przyjdzie właściciel i będzie np. krzyczał.

Wtedy pies bardzo się boi tych reakcji właściciela. Dlatego, żeby unikać takich sytuacji, nie należy okazywać psu negatywnych emocji wtedy, gdy uczynił coś, co nie jest pożądane przez opiekuna. Zawsze należy używać metody pozytywnego wzmocnienia w przypadkach, gdy pies robi to, czego od niego oczekujemy. Natomiast, gdy jego zachowania są przez nas niepożądane – zupełnie ignorujemy ten fakt. Wtedy nie powinny się zdarzać takie sytuacje, w których pies okazuje strach, jak na wyżej wspomnianych filmach.

Czy psy odczuwają miłość?

Człowiek uczy się odczuwać miłość około dziewiątego miesiąca życia. Zatem jest to odczucie, które może towarzyszyć także psu. Co ciekawe, uczucia takie mogą się pojawiać zarówno u człowieka, jak i u jego psa jednocześnie. Zbadano, że w tym samym czasie u opiekuna i jego pupila może wydzielać się oksytocyna – hormon, który pojawia się w momencie odczuwania bliskości i miłości.

Czy psy odczuwają miłość?

Czy psy odczuwają miłość?

Uczucie miłości, jakim pies może darzyć człowieka jest tym najważniejszym, za które właściciele psów tak bardzo kochają swe czworonogi. Nie ważne jest więc to, że nasi pupile nie odczuwają bardziej skomplikowanych emocji. Jak wspomniano na początku, nie zapominajmy po prostu, że psy stanowią odrębny gatunek. Są drapieżnikami. Ich życie rządzi się swoimi prawami.

Inne emocje, których nie odczuwa pies

To, że psy nie odczuwają wstydu, może być w pewnych sytuacjach korzystne dla człowieka. Niektórzy opiekunowie psów stwarzają sytuacje, w których pies mógłby czuć za nich wstyd lub obdarzyć ich pogardą. A jednak pies zazwyczaj kocha ich bezgranicznie i zawsze jest gotowy ich bronić. Dlatego pies nie obraża się, niczego nie wypomina. Jest prawdziwym przyjacielem.

Pies, gdy wygra wystawę, czy popisze się w psich sportach, nie będzie też odczuwał dumy. Jednak właściciel może nagrodzić psa w wyjątkowy sposób. Radość i miłość to emocje, które na pewno będzie odczuwał w tej sytuacji jego pies.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły