KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Choroby oczu psa – rodzaje, objawy, jak sobie z nimi radzić?

Właściciele czworonogów, pragną dowiedzieć się, jakie są najczęstsze choroby oczu psa – rodzaje, objawy, jak sobie z nimi radzić? Przydatne informacje na ten temat znajdują się w poniższym tekście.

Narząd wzroku to bardzo ważny zmysł, nie tylko u ludzi, ale również u psów. Wiele czworonogów, narażonych jest na różnego rodzaju schorzenia, dotyczące ich oczu, co może znacząco obniżać komfort ich życia. Choroby oczu u psa nieprawidłowo diagnozowane lub w ogóle nieleczone, mogą doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Dlatego też bardzo ważne znaczenie ma regularne badanie oczu i niebagatelizowanie takich objawów, jak przekrwienie, łzawienie, czy nagłe puchnięcie powiek.

Choroby oczu u psa nie należą do rzadkości. Ich pierwszym symptomem może być pocieranie a także częste mrużenie lub nieustępujące zaczerwienienie oczu. Niektóre rasy mają szczególne predyspozycje do schorzeń, obejmujących narząd wzroku. Wynika to ze specyficznego układu ich czaszki, a także osadzenia w niej samego oka. Rasy takie, jak chihuahua, pekińczyk, shih tzu, jak również basset, mogą cierpieć na częstsze zapalenie i podrażnienie gruczołów łzowych lub zaczerwienienie spojówek.

Leczenie chorób oczu w gabinecie weterynaryjnym, często polega nie tylko na stosowaniu wybranych farmaceutyków, ale także na wdrażaniu procedur zabiegowych, polegających na mechanicznym usuwaniu powstałego problemu lub konsekwencji przebytego urazu narządu wzroku. Do najczęstszych chorób narządu wzroku u psa, należą entropium a także ektropium. Zdarzają się one nie tylko u psów, ale również u kotów, nie tylko rasowych, ale i popularnych dachowców. W większości przypadków entropium i ektropium, wynikają z wad wrodzonych, które bardzo często pojawiają się u przedstawicieli niektórych ras psów. Niekiedy tego typu choroby oczu, powstają w wyniku urazu mechanicznego powieki, przewlekłego stanu zapalnego, czy skurczu, spowodowanego problemami o podłożu neurologicznym.

Do najczęstszych chorób narządu wzroku u psa, należą entropium a także ektropium.

Do najczęstszych chorób narządu wzroku u psa, należą entropium a także ektropium.

Objawy choroby oczu psa

Pierwszym objawem entropium lub ektropium jest:

  • intensywne łzawienie,
  • pocieranie pyskiem lub głową o dywan czy inne miękkie materiały,
  • intensywne tarcie łapą w okolicach oczu,
  • towarzyszy temu zapalenie rogówki lub intensywne przekrwienie spojówek,

Najczęstsze choroby oczy u psa

Entropium

Entropium u psa polega na podwinięciu się jednej z powiek górnej lub dolnej, a w niektórych przypadkach obu. Podwinięcie następuje w stronę gałki ocznej, czyli do wewnątrz. Wywinięcie powieki dolnej jest znacznie częstsze niż górnej. Problem ten powoduje, że rzęsy i sierść nieustannie mają kontakt z powierzchnią oka, co doprowadza do podrażnienia i w konsekwencji przewlekłego stanu zapalnego. Obejmuje on, zarówno rogówkę, jak i spojówkę, a w przypadku zaniechania jakiegokolwiek leczenia, również głębsze struktury narządu wzroku. Oko zaczyna intensywnie łzawić, boleć, a pies traci zdolność prawidłowego widzenia. W wyniku entropium czworonóg próbuję za wszelką cenę odwinąć nieprawidłowo ukształtowaną powiek, poprzez mechaniczne drażnienie okolic narządu wzroku, przy pomocy swoich łap.

Przyczyny

Nieleczone entropium lub też niewłaściwa diagnoza, postawiona w gabinecie weterynaryjnym, może w konsekwencji doprowadzić do całkowitej utraty wzroku lub też bardzo poważnego uszkodzenia oka. Wywinięta powieka, powinna zostać natychmiast skorygowana. Zdaniem naukowców, zajmujących się genetyką i dziedziczeniem chorób przez czworonogi, entropium może być przenoszone genetycznie, szczególnie u tych szczeniąt, których przodkowie cierpieli na podobne dolegliwości. Entropium jest podstawową przeszkodą, uniemożliwiającą dalsze wystawianie psów czy rozmnażanie ich w hodowli. Wywinięta powieka, często występuje u zwierząt młodych, choć dotyczy także osobników dorosłych i tych w nieco starszym wieku. Czasami zdarza się, że jest to schorzenie nabyte, wynikające z wcześniej doznanego, poważnego urazu oka.

Wywinięta powieka, powinna zostać natychmiast skorygowana.

Wywinięta powieka, powinna zostać natychmiast skorygowana.

Jakie rasy są w szczególności narażone na choroby oczu?

Rasy, u których najczęściej występuje entropium, to buldog angielski, labrador, retriever, dog niemiecki, ogar polski, seter irlandzki, bernardyn, bullmastiff, rottweiler i chow chow. Oprócz tego na wywinięcie powieki cierpią także przedstawiciele rasy Shar Pei i golden retriever. Entropium może zdarzyć się także u psów wielorasowych. Ta wada genetyczna nierzadko przekazywana jest przez suki, których rodzice byli spokrewnieni z wyżej wymienionymi psimi rasami, będącymi przedstawicielami raz narażonych na tego typu dolegliwość. W przypadku mieszańców, diagnoza i postępowanie lecznicze, odbywają się w taki sam sposób, jak u psów rasowych.

Jak leczyć choroby oczu u psa?

Schorzenie to można bardzo łatwo wykryć we wczesnym stadium rozwoju zwierzęcia. Szczególnie w drugim i trzecim miesiącu jego życia. Wówczas istnieje bardzo duża szansa na całkowite wyleczenie tej wady, bez potrzeby stosowania zabiegów chirurgicznych. Dzieje się tak z powodu tego, że głowa szczeniaka nadal jest w fazie wzrostu, dlatego też pies dostaje wyłącznie wsparcie farmakologiczne. Pozwala to powrócić powiece do swojego normalnego ułożenia, bez potrzeby korzystania z zabiegów operacyjnych. W przypadku psów starszych i w podeszłym wieku, entropium wymaga przeprowadzenia niekiedy dość skomplikowanego leczenia chirurgicznego. Lekarz weterynarii stosuje mechaniczne metody przywracania prawidłowej pozycji powieki.

Rekonwalescencja po zabiegu, może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od stanu zdrowia danego pupila. Tego typu choroby oczu u psa, nie mogą być leczone chirurgicznie, gdy cierpi on na poważne schorzenia kardiologiczne i neurologiczne, uniemożliwiające podanie mu narkozy. W przypadku, gdy stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, pomocne w leczeniu entropium, mogą być podawane psu medykamenty i ciągła kontrola narządu wzroku.

Jak leczyć choroby oczu u psa?

Jak leczyć choroby oczu u psa?

Ektropium

Objawy

Choroby oczu u psa, mogą dotyczyć także problemów, związanych z zawijaniem się dolnej powieki na zewnątrz od oka. Przypadłość ta nosi nazwę ektropium. Jej charakterystyczne objawy są zauważalne niemal od razu, od czasu pojawienia się tych problemów z narządem wzroku. Pies ma wyraźnie odsłonięte dolne powieki w taki sposób, że zauważyć można charakterystyczne zagłębienie. Odsłonięty narząd wzroku u psa, uwidacznia powiekę i spojówkę. Wolna przestrzeń, która powstaje pomiędzy tymi elementami budowy narządu wzroku, powoduje, że zaczyna gromadzić się w niej kurz, pyłki, a także inne zanieczyszczenia. Powodują one stopniowe podrażnienie delikatnej struktury oka, doprowadzając do stanów zapalnych i intensywnego przekrwienia spojówek.

Ektropium często wiąże się z nadmierną produkcją łez. Przypadłość ta nie ma nic wspólnego z żadnymi dolegliwościami bólowymi, odczuwanymi przez psa. Jednakże zaniechanie jakiegokolwiek leczenia może być przyczyną licznych, nawet bardzo poważnych powikłań.

Jakie rasy są w szczególności narażone na choroby oczu?

Ektropium bardzo często występuje u psów rasowych z charakterystyczną budowa oka, głównie u wyżłów weimarskich, amstaffów, bokserów, spanieli i mastifów, a także innych psów, zaliczanych do kategorii molosowatych. Nadmiernie przekrwione oczy i pojawiające się załzawienie oczu, jest często symptomem poważnej choroby. Ektropium również może ujawnić się u mieszańców, chodź przypadłość ta wynika przede wszystkim z ukształtowania powiek i woreczka łzowego. Właściciele pupili, którzy zauważyli jakieś problemy ze wzrokiem u swojego psa, powinni jak najszybciej udać się do gabinetu weterynaryjnego, w celu oceny, jakie konkretnie schorzenie, dotyczy posiadanego przez nich czworonoga.

Jak leczyć choroby oczu u psa?

Ektropium wykryte w bardzo wczesnym wieku nie powoduje żadnych powikłań i nie wpływa też na kondycję oraz samopoczucie danego psa. W przypadku zwierząt dorosłych i starszych, nieleczone ektropium i entropium, powodują trudne do samodzielnego leczenia stany zapalne, przekształcające się w przewlekłe. Wiążą się one z pogorszeniem zdolności widzenia, nadmiernym łzawieniem i tendencją do szybkiego podrażnienia spojówek. Zaczerwienione i przekrwione oczy, są bardzo wrażliwe na niektóre bodźce.

Jakie rasy są w szczególności narażone na choroby oczu?

Jakie rasy są w szczególności narażone na choroby oczu?

Wymienione wyżej choroby oczu psa, mogą negatywnie wpływać na jego zdolność percepcji, a także powodować dolegliwości bólowe, wymagające podawania mu specjalnie dobranych medykamentów. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, nie należy podejmować prób samodzielnego leczenia pupila w domu. Choroby oczu u psa, wymagają interwencji lekarza weterynarii, ponieważ tylko ten specjalista jest w stanie postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć specjalistyczne leczenie. Tylko wówczas jest szansa na to, że pupil pozbędzie się problemów z narządem wzroku i odzyska utracone zdrowie.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły