KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego pies liże łapy? Poznaj odpowiedź!

Obserwacja swojego psa na co dzień to chyba jedno z podstawowych czynności, jakie większość opiekunów cieszy najbardziej. Twój pies leży na plecach i wygląda zabawnie? A może uporczywie liże swoje łapy i inne części ciała? Baczna obserwacja swojego pupila jest ważna i może pomóc w wielu sytuacjach. Wyjaśniamy, dlaczego pies liże łapy i czy takie zachowanie powinno być powodem do niepokoju opiekuna.

Pies uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka i z tym stwierdzeniem nie zgodzą się chyba jedynie właściciele kotów. Wierne i lojalne czworonogi, chętne do wspólnej pracy i zabawy zyskały uznanie na całym świecie. Warto pamiętać o tym, że opieka nad psem to nie tylko zapewnianie mu posiłków i zabawy, ale również troska o jego zdrowie i obserwacja jego zachowań. 

Niektóre z psich zachowań są typowe dla wszystkich czworonogów, inne dla przedstawicieli wybranych ras. Niektóre są typowo charakterystyczne przede wszystkim dla psowatych jak np. gonienie za ogonem. A co w momencie, gdy pies liże sobie łapę? Takie zachowanie może wydawać się normalne, a dla innych dość nietypowe. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego pies liże łapy i co może oznaczać takie zachowanie. 

Czy wiesz, że…

Psia łapa wyposażona jest w poduszki, które pełnią aż kilka funkcji. Podstawowym zadaniem jest skuteczna amortyzacja, gdy pupil biega i się bawi. Dzięki temu chronią psa przed urazami i bolesnymi kontuzjami kości i mięśni. Pomagają psu także zachować stabilność na niepewnym, śliskim gruncie. 

Nie oznacza to jednak, że można biegać z pupilem po kolcach i twardych powierzchniach. Poduszki mogą zostać uszkodzone, co skutkuje intensywnym krwawieniem. Oczywiście odpowiednie opatrzenie rany i odkażenie jej pozwoli na szybkie zagojenie. 

Warto jednak zwracać uwagę na to, po czym pies stąpa w szczególności w lecie, gdy asfalt jest nagrzany i w zimie, kiedy chodniki pokryte są nierzadko warstewką soli. Poduszki psich łap są też jednocześnie dość wrażliwe. Pewnie niejednokrotnie zauważyłeś, jak Twój pies liże łapy, urządzając sobie jednocześnie dokładne czyszczenie całego ciała. Dobrym pomysłem jest również szczególna dbałość o psie łapy właśnie w sezonie letnim i zimowym. 

Pies liże sobie łapę, czyli mowa ciała psa

Poszukujesz odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies liże sobie łapy? Okazuje się, że takie zachowanie może mieć więcej niż jedno znaczenie. Psia mowa ciała jest bardzo rozbudowana i potrafią się one komunikować poprzez ułożenie ciała, uszu czy ogona. Niektóre z sygnałów wysyłanych przez psy może także zawierać komunikat o tym, że pies ma agresywne nastawienie albo wręcz przeciwnie – jest zrelaksowany i dobrze się czuje w obecnej sytuacji. Ale są również inne sygnały, mniej przyjemne, czyli takie, które świadczą o stresie, jaki pies odczuwa. 

pies liże łapy- właścicel z psem

Lizanie łapy przez psa może oznaczać, że pupil bardzo się czymś stresuje. Sytuacja, w której się znalazł, nie jest dla niego komfortowa i najchętniej zmieniłby on swoje obecne położenie. Ogólnie oblizywanie się to częsta oznaka zdenerwowania u czworonogów, jeśli tylko w pobliżu nie znajduje się jedzenie. 

Psy bardzo często oblizują kufę i nos, kiedy się denerwują. Z kolei lizanie łap innego psa może mieć wydźwięk pozytywny. To taki uspokajający komunikat o tym, że pupil ma dobre zamiary, szanuje drugiego psa i w ten sposób okazuje mu szacunek, dbając o czystość jego łap i sierści. 

Dlaczego pies liże łapy – przyczyny

Odpowiedź na pytanie, czemu pies liże łapy, nie może być jednoznaczna, ponieważ przyczyn takiego zachowania może być całkiem sporo. Normalnym zachowaniem jest wylizywanie sobie łap w celu zachowania odpowiedniej higieny. Może się zdarzyć nawet, że pupil liże łapki ze zwykłej nudy. Co więcej, czworonogi często liżą łapy również po to, aby wyładować nagromadzoną energię. 

Pamiętaj także, że lizanie uspokaja psy, dlatego taka czynność sprawia mu przyjemność. Problem pojawia się wtedy, gdy widzisz, że pies liże łapy zbyt często. Kiedy jednak zauważasz, że staje się to nawykiem wręcz nagminnym, warto baczniej przyjrzeć się psu, a w niektórych sytuacjach udać do gabinetu weterynaryjnego.

Pies liże łapy – urazy

Urazy są częstą przyczyną nadmiernego wylizywania łap przez psy. Robią to, by ukoić odczuwany ból i podrażnienie. Do takiego urazu najczęściej dochodzi przy intensywnej zabawie, choć może się również zdarzyć, że pies źle nastąpił np. na krawężnik. Niektóre z urazów bez problemu rozpoznasz, dokładnie oglądając łapę z każdej strony. 

Zajrzyj również między palce psa, by zobaczyć, czy nie wbiło się tam żadne żądło owada albo kawałki ciał obcych. Czasami są to gałązki albo źdźbła trawy, które sprawiły psu dyskomfort.

Zobacz także: Jak chronić łapki psa przed mrozem? 7 wskazówek

Pies liże łapy – zakażenia

Wspominając o zakażeniach, mamy na myśli zakażenia grzybicze, ale również stany zapalne. W ten sposób pupil próbuje przynieść sobie ulgę, odczuwając, że coś jest nie tak z jego łapą. Z reguły te dwie dolegliwości mogą być ze sobą powiązane. Wyobraź sobie sytuację, w której coś wbiło się w łapę psa, powodując stan zapalny, który szybko się rozwija. 

Pies liże łapy, ale ciało obce pozostaje w ranie, a w niej namnażają się liczne bakterie. Równocześnie prowadzi to również do stworzenia w przestrzeniach międzypalcowych ciepłych i wilgotnych warunków, co sprzyja rozwojowi grzybicy. 

pies liże łapy - łapa psa.

Kiedy takie schorzenie atakuje psa, warto również przyjrzeć się jego ogólnej kondycji zdrowotnej. Osłabiona odporność, a może inne choroby towarzyszące mogą wpływać na nieprawidłową kondycję skóry i problemy na tle dermatologicznym.

Pies liże łapy – problemy z hormonami

Problemy z hormonami również mogą być odpowiedzią na pytanie, dlaczego pies liże łapy. Pojawienie się grzybicy i innych problemów skórnych, które nieustannie powracają, nawet mimo podawania psu różnych specyfików i smarowania łap maściami. Może to być informacja, jaką psi organizm wysyła. Coś jest nie tak z hormonami i tylko wizyta u weterynarza i odpowiednie badania pozwolą określić, jak pomóc pupilowi. 

Pies liże łapy – za długie pazury

Czy regularnie dbasz o przycinanie pazurów swojego psa? Jeśli nie, to warto włączyć taki zabieg do pielęgnacji czworonożnego przyjaciela. Zbyt długie pazury mogą skłaniać psa do częstego lizania łap. Pies doskonale czuje, jakie pazury są dla niego wystarczające. Za długie pazury mogą się łamać i rozwarstwiać, co może jednocześnie zainteresować, jak i drażnić psa, co powoduje lizanie i gryzienie łap. Takie zachowanie znów może prowadzić do rozwoju drożdżaków i grzybicy. 

Kiedy lizanie łap przez psa może zaniepokoić?

Dla ogólnego bezpieczeństwa psa zaleca się, by każde nadmierne lizanie łap przez psa konsultować z weterynarzem, najlepiej od razu po zauważeniu niepokojących objawów. Umów wizytę także wtedy, kiedy pojawiają się inne niepokojące symptomy. Nie warto też popadać w paranoję. Jednorazowe lizanie łap w ciągu dnia nie powinno Cię niepokoić. Moment, w którym widzisz, że pies robi to kilka razy dziennie albo więcej to moment, w którym warto obejrzeć łapę pupila dokładnie, zachowując przy tym delikatność, by nie naruszyć ewentualnej rany i nie sprawić pupilowi dodatkowego bólu. Nadmierne wylizywanie kończyn należy skonsultować z weterynarzem zawsze wówczas, gdy staje się ono zachowaniem uporczywym. 

Przeczytaj także: Mowa ciała psa, czyli jak zrozumieć czworonoga

Jak dbać o psie łapy?

Prawidłowa higiena psich łap jest bardzo ważna. Choć niektórzy bagatelizują te kwestie, warto włączyć dbałość o psie łapki do Waszej pielęgnacji. Nie musisz specjalnie wybierać się z pupilem do weterynarza albo psiego fryzjera. Jeśli Twój pupil jest cierpliwym psiakiem, z łatwością zadbasz o jego łapy samodzielnie. Przede wszystkim, warto dbać o czystość psich łapek. 

Po spacerze w błocie, od razu umyj dokładnie kończyny pupila, sięgając po spray czyszczący taki jak np. Trixie Spray na łapki 50ml. Taki preparat dokładnie oczyści z wszelkich zanieczyszczeń i złagodzi ewentualne podrażnienia. Do mycia poduszek u psa należy używać tylko dedykowanych dla psów kosmetyków, by nie zmieniać pH na łapkach.

pies liże łapy - spray do łap

W trakcie mycia łapek możesz także sprawdzić stan psich pazurów. Jeśli są za długie, przytnij je odpowiednio, uważając jednocześnie na macierz pazura. W tym celu sprawdzą się precyzyjne obcinaczki takie jak np. Zolux Obcinacz do pazurów L 17cm.

pies liże łapy - cążki do pazurów.

Warto zastosować również jakiś środek ochronny na delikatne poduszki psa. Doskonale sprawdzi się w tym celu ochronny krem taki jak np. Dr Seidel Paw Wax Maść ochronna do łap 75ml. Warto sięgać po taki kosmetyk w szczególności latem i zimą.

Taka kompleksowa higiena łap psa pomoże mu w utrzymaniu odpowiedniej czystości i eliminacji niechcianych bakterii. 

A to historia!

Czy wiedziałeś, że na łapach psa znajdują się gruczoły potowe? Dzięki temu w gorące dni zawsze są lekko wilgotne, zapewniając pupilowi możliwość ochłodzenia i utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Łapy psa i znajdujące się na nich poduszki są więc dla pupila bardzo ważne i pełnią różne funkcje. Może się okazać nawet, że Twój pies jest fanem masażu łapek. Wiele czworonogów przepada za tym, kiedy ich łapki są delikatnie masowane. 

pies liże łapy - cytat właścicielki.

Znasz już możliwe przyczyny, dlaczego pies liże łapy. Okazuje się, że może być ich naprawdę sporo. W każdym przypadku nagminnego wylizywania kończyn przez psa dla psiego bezpieczeństwa warto umówić wizytę u weterynarza. Pamiętaj również, że regularne, ale niezbyt częste mycie łapek to normalne zachowanie, w którego trakcie pies czyści je i jednocześnie relaksuje się. 

Zachęcamy do podzielenia się własnymi doświadczeniami na temat psich łapek. Twój pies nadmiernie lizał przestrzenie międzypalcowe, a może przyczyna tego zachowania była inna niż te, które wymieniliśmy? Zostaw opinię w komentarzu.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły