KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Poradnik

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Spacery z niektórymi czworonogami przypominają zabawę w przeciąganie. Pupil podekscytowany wizją szalonych zabaw na świeżym powietrzu gna ile sił w łapkach, a my próbujemy za wszelką cenę go zatrzymać. W ten sposób odprężająca przechadzka zamienia się często w wyprawę ekstremalną. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy? W jaki sposób okiełznać czworonoga ciągnącego na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?

Spacer to szczególny moment w psim harmonogramie dnia. Większość czworonogów, spędzających niemal cały dzień w zaciszu domowym, wprost nie może doczekać się momentu, gdy wyjdzie na zewnątrz. Nowe zapachy, spotkania z innymi zwierzakami, możliwość rozładowania energii – przechadzki wywołują u psów zrozumiałą ekscytację. Nic więc dziwnego, że zwierzaki chcą jak najszybciej dotrzeć do celu. Zaczynają ciągnąć na smyczy i z reguły szybko odkrywają, że to doskonała metoda na zwiększenie tempa spaceru.

Wielu opiekunów na dłuższy spacer z psem wybiera się dopiero po powrocie z pracy. U ludzi w trakcie popołudniowej przechadzki dominuje zmęczenie. Zupełnie odmienne nastawienie mają psy, które wyleżały się przez wiele godzin w domu – rozpiera je energia. Często spacery odbywają się też w pośpiechu i nerwowej atmosferze. Pies czuje, że musi się śpieszyć, żeby obwąchać każdy krzaczek i dokładnie zwiedzić parkową przestrzeń. Trudno w takiej sytuacji dobrać rytm spaceru odpowiedni zarówno dla psa, jak i człowieka.

Ciągnięcie leży w naturze niektórych ras psów. Jako zachowanie samonagradzające nie wymaga dodatkowego wzmacniania. Skłonność do ciągnięcia jest szczególnie silnie wyrażona u psów ras zaprzęgowych (siberian husky, alaskan malamute). Nie da się jej całkowicie wyeliminować, ale można odpowiednio ukierunkować, w taki sposób, by nie przeszkadzała w spacerach.

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?

Niestety bardzo często na utrwalenie się u psa nawyku ciągnięcia na smyczy wpływają zachowania opiekunów. Bo jak sprawić, aby zwierzak szedł szybciej albo nie zatrzymywał się przy każdej latarni? Co zrobić, by nie dopuścić do spotkania miniaturowego czworonoga z psim olbrzymem? Receptą na opanowanie pupila na spacerze niejednokrotnie okazuje się właśnie szarpanie smyczą. Trudno więc wymagać od zwierzaka, by zachowywał się w inny sposób, jeśli sami komunikujemy mu, że smycz służy do ciągnięcia.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?– przydatne akcesoria

Aby ułatwić psu naukę chodzenia na luźnej smyczy, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Trening najlepiej przeprowadzać przy użyciu lekkiej i dosyć elastycznej (np. nylonowej) klasycznej smyczy o długości minimum 3 m. Smycz automatyczna nie nadaje się do nauki – mechanizm jej działania skłania czworonoga do ciągnięcia i powoduje utrwalanie się niepożądanego nawyku. Dodatkowo musimy wyposażyć pupila w szelki lub obrożę.

Jeśli chcemy oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, możemy zakupić akcesoria ułatwiające wyrabianie dobrych nawyków związanych ze spacerowaniem. Przydatne będą szelki typu easy walk. W odróżnieniu od klasycznych szelek model ten wyposażony jest w zapięcie znajdujące się z przodu. Dzięki temu zawsze gdy zwierzak zaczyna napinać smycz, jego ciało delikatnie odwraca się w naszym kierunku. Pies przekonuje się wtedy, że ciągnięcie na smyczy nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Innym akcesorium, które można wykorzystać w trakcie nauki psa chodzenia na smyczy, jest kantarek. Działa on na podobnej zasadzie co szelki treningowe, jednak zapina się go pod pyskiem psa. Oba akcesoria powinny być stosowane wyłącznie w ramach sesji treningowych i z dużą ostrożnością – ich nieumiejętne wykorzystanie może spowodować u psa dyskomfort, a nawet doprowadzić do urazów.

Trening najlepiej przeprowadzać przy użyciu lekkiej i dosyć elastycznej smyczy

Trening najlepiej przeprowadzać przy użyciu lekkiej i dosyć elastycznej smyczy

Czym jest chodzenie na luźnej smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Każdy opiekun psiego spacerowicza z pewnością słyszał o nauce chodzenia na luźnej smyczy, ale co to właściwie znaczy? Chodzenie na luźnej smyczy to nic innego jak swobodne spacerowanie, które nie powoduje naprężania smyczy i napięcia w ciele psa. Co istotne, czworonóg nie musi przez cały czas wędrować przy nodze swojego opiekuna, ale może przemieszczać się w różnych kierunkach i badać swoje otoczenie na tyle, na ile pozwala długość smyczy. Taki sposób przechadzek zapewnia komfort zarówno zwierzakowi, jak i jego opiekunowi.

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Chodzenie na luźnej smyczy to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie powinien nabyć każdy szczeniak. Trening warto rozpocząć zaraz po przybyciu pupila do domu, gdy zaaklimatyzuje się już w nowym otoczeniu. Choć u młodych psów łatwiej jest kształtować różne zachowania, na naukę nigdy nie jest za późno. Jeśli więc adoptowaliśmy dorosłego psa ze schroniska lub nasz pupil ciągnie na smyczy już od lat, nie rezygnujmy nigdy ze szkolenia z przekonaniem, że tak już musi być. Owszem trening może potrwać dłużej, ale nie należy się tym zniechęcać.

Naukę chodzenia na luźnej smyczy należy rozpocząć w otoczeniu domowym, wolnym od rozpraszających bodźców. W przypadku szczeniąt trening powinien być poprzedzony oswojeniem z obrożą/szelkami i smyczą. Aby nauka przebiegała bez zakłóceń, pies nie powinien zwracać uwagi na smycz i obrożę (szelki), ani podejmować prób wyswobodzenia się z akcesoriów bądź ich przegryzienia.

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Pierwsze ćwiczenia mają na celu zachęcenie czworonoga do grzecznego przemieszczania się na smyczy przy zachowaniu kontaktu z opiekunem. Ćwiczymy następująco: bierzemy do ręki smakołyki dla psa i chwytamy końcówkę smyczy. Stoimy w miejscu lub kucamy i nagradzamy pupila za każdym razem, gdy do nas podejdzie. Następnie, trzymając smakołyki na wysokości głowy psa, zaczynamy się powoli przemieszczać i zachęcamy czworonoga przypiętego do smyczy do podążania za nami.

Możemy wypróbować również inne ćwiczenie: ustawiamy miskę wypełnioną przysmakami kilka kroków od czworonoga i wraz z pupilem na smyczy kierujemy się w stronę smakowitej przekąski. Za każdym razem, gdy pies napina smycz, wracamy na początek trasy i zaczynamy całe ćwiczenie od początku. Jeśli zwierzak przejdzie cały dystans na luźnej smyczy, nagradzamy go zawartością miski. Stopniowo wydłużamy odległość, jaką pies musi przejść na luźnej smyczy. Gdy nasz pupil poprawnie wykonuje wszystkie ćwiczenia w domu, możemy zacząć trenować z nim na zewnątrz.

Co zrobić, gdy pies ciągnie na smyczy?

Zwierzaki powtarzają te zachowania, które przynoszą im korzyść. Aby oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, trzeba więc pokazać mu, że w ten sposób niczego nie osiągnie. Zachowanie czworonoga powinno stać się niefunkcjonalne. Za każdym razem, gdy pies napina smycz, musimy się zatrzymać i poczekać, aż zwierzak odwróci się w naszą stronę i rozluźni smycz. Możemy wtedy dać psu sygnał do dalszego marszu (np. idziemy) i wyruszyć w dalszą drogę. Kluczem do sukcesu jest jednak konsekwencja – nawet jeśli oznacza to zatrzymywanie się co kilka kroków.

Podczas nauki psa chodzenia na luźnej smyczy pomocny może okazać się tzw. sygnał neutralny (np. cmoknięcie). Sygnał ten ułatwia komunikację z czworonogiem – bez szarpania i czekania na ruchy zwierzaka. Skłania on psa do spojrzenia na przewodnika i podążania za jego ruchami. Jeśli w czasie spaceru zauważymy, że pies zaczyna oddalać się niemal na całą długość smyczy lub koncentruje na czymś niepotrzebnym, zastosujmy sygnał neutralny i zmieńmy kierunek marszu. Powtarzajmy to ćwiczenie przynajmniej kilka razy w ciągu jednej przechadzki. W ten sposób nauczymy pupila polegania na naszych wskazówkach.

Warto nauczyć czworonoga reagowania na imię

Warto nauczyć czworonoga reagowania na imię

Jeśli pies jest nadmiernie podekscytowany spacerem i trudno mu panować nad swoimi emocjami, warto zmienić nieco przebieg spacerów. Można zacząć od krótkiej zabawy lub swobodnego biegania, a dopiero potem wyruszyć w dalszą drogę na smyczy. Dobrym pomysłem bywa też wykonanie przed spacerem kilku ćwiczeń z zakresu posłuszeństwa, które zwiększają koncentrację psa na przewodniku. W czasie spaceru warto robić krótkie postoje.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? -pomóc mogą proste ćwiczenia, które uczą psa precyzji ruchów, samokontroli i współpracy z człowiekiem. Warto nauczyć czworonoga reagowania na imię, nawiązywania i utrzymywania kontaktu wzrokowego z przewodnikiem, rezygnowania z różnych aktywności, pozostawania w jednej pozycji, wracania na zawołanie czy wolnego przemieszczania się między przeszkodami.

Chodzenie na luźnej smyczy to nie tylko samo wyzbycie się nawyku ciągnięcia. To przede wszystkim współpraca i wspólny rytm spacerów. Nawet najlepszy trening na niewiele się zatem zda, jeśli nie zadbamy o naszą relację z czworonogiem.

 

O Autorce

Marta Majewska
Absolwentka hodowli i ochrony zwierząt towarzyszących i dzikich (SGGW) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (UW). Dyplomowana zoopsycholog, stale poszerzająca swoją wiedzę na licznych kursach i szkoleniach. Na co dzień przybliża tajniki zwierzęcej psychiki czytelnikom portali zoologicznych. Prywatnie opiekunka psa, kota oraz papug.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły