KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak obciąć psu pazury? 6 porad od Apetete

Pielęgnacja pupila to wymagające odpowiedniej wiedzy zadanie. Nie sprowadza się jedynie do karmienia i spacerów. Pies wymaga także kąpieli czy przycinania pazurów i warto wiedzieć, jak to prawidłowo zrobić. Podpowiadamy, jak obciąć pazury u psa i co wykorzystać do tego zabiegu w domu. 

Promocja Butchers

Pazury u psa wymagają regularnego podcinania, ponieważ rosną tak samo, jak ludzkie. Kiedy są zbyt długie, mogą powodować skaleczenia poduszek i łap. Czasami ścierają się podczas spacerów po asfalcie, jednak warto dbać o to, by przyciąć je równo samodzielnie. Oczywiście można robić to w gabinecie weterynaryjnym albo w specjalnym salonie piękności dla psów. 

Jednak w takim przypadku to dodatkowy koszt, który można wyeliminować, wykonując przycinanie pazurów psa samodzielnie. Taka usługa, jaką proponuje weterynarz – obcinanie pazurów, cena za taką usługę może być niemała. W przypadku samodzielnego obcinania kupujesz tylko potrzebny sprzęt, który służy na lata. Przedstawiamy przewodnik po obcinaniu pazurów u psów, w którym zawarliśmy wszystkie przydatne wskazówki. Wyjaśniamy przede wszystkim, jak obciąć pazury u psa, by nie zrobić niechcący krzywdy pupilowi. 

Jak obciąć psu pazury?

Zastanawiasz się, jak obciąć psu pazury? W trakcie tej czynności trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Obcinanie pazurów u psa należy wykonywać zgodnie z określoną procedurą. Nie należy po prostu obcinać ich jak leci, nie patrząc na zachowanie odpowiednich odległości. Mowa tutaj o macierzy, która widoczna jest w każdym pazurze czworonoga

pazury psa - łapki.

Ważne jest, aby jej nie naruszyć, ponieważ jest to bolesne. Jednak zachowując określone zasady, można z łatwością przeprowadzić cały proces bez obaw o bezpieczeństwo pupila. Podczas zabiegu skracania pazurów powinieneś przede wszystkim zachować refleks i czujność. 

Odpowiednia pora dnia

Planując obcinanie psich pazurów najlepiej zaplanować to na określony moment w ciągu dnia. Lepiej, gdy pazury będą lekko namoczone. Przed przycinaniem dobrze jest wyjść z pupilem na dwór, by pazury naturalnie się zmoczyły. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz śmiało zamoczyć łapki psa w wodzie. 

Dobre nastawienie

Mogłoby się wydawać, że Twoje zachowanie nie ma możliwości wpłynąć na pupila podczas zabiegu, jednak nic bardziej mylnego. Jeśli opiekun zachowa spokój i będzie zrelaksowany, jest dużo większe prawdopodobieństwo, że pies nie będzie się denerwował. Mów do psa spokojnym głosem, to również może go zrelaksować.

Odpowiednia technika i precyzja

Obcinanie pazurów u psa to czynność, w której nie ma miejsca na niepewność. Każdy ruch powinien być zdecydowany i stanowczy. Jednocześnie należy wykonywać przycięcia pod odpowiednim kątem i pamiętać o jednej ważnej kwestii. Pazury u psa zawsze należy przycinać pod kątem 45 stopni i jednocześnie zachować odstęp od macierzy pazura około 1 mm. 

Ustawiając przyrząd do przycinania pazurów pod odpowiednim kątem, należy wykonać stanowczy ruch i przyciąć pazur. Za każdą pomyślnie zrealizowaną czynność możesz nagrodzić psa, by wiedział, że nie ma się czego bać, a wręcz przeciwnie, to się opłaca i ma z tego korzyści. Cały zabieg powinieneś wykonać jednym i zdecydowanym ruchem, niczego nie poprawiać. Zawsze lepiej uciąć mniej i poprawić, niż przyciąć zbyt wiele, jeśli nie masz pewności. 

Ostrożność w trakcie obcinania pazurów

Zachowanie ostrożności ma ogromne znaczenie przy tego typu zabiegach pielęgnacyjnych. Co więcej, chwila nieuwagi może skutkować poważnym urazem i obfitym krwawieniem. Tak się objawia uszkodzona macierz podczas obcinania. Pies odczuwa ból związany z tym nieumyślnym uszkodzeniem, ponieważ macierz jest dość dobrze unerwiona. Leją się często spore ilości krwi, a takie krwawienie należy szybko zatamować. 

Przy okazji ranę można odkazić, a następnie spróbować założyć opatrunek. Pies pewnie zdejmie gazik, choć warto przytrzymać go na chwilę. Z czasem wszystko się zagoi, a pazur powinien odrosnąć na nowo. 

Odpowiednie oświetlenie w trakcie zabiegu

To, co może się okazać pomocne w czasie przycinania pazurków psa to odpowiednie oświetlenie w postaci latarki. Możesz ustawić ją tak, by dobrze oświetlała łapy Twojego psa. Dzięki temu będziesz wyraźnie widzieć, gdzie jest macierz, a to jest kluczowe w trakcie bezpiecznego zabiegu. W słabym świetle macierz może nie być tak dobrze widoczna, ponieważ jest ona dość jasna, jeśli jasne są pazury. Gorzej widoczna jest w ciemnych pazurach. Lepsza widoczność to w tym przypadku lepsza precyzja i pewność, że wszystko przebiegnie w porządku. 

pazury psa - weterynarz.

Jak przycinać psu czarne pazury?

Wielu opiekunów może zadawać sobie pytanie, jak obciąć psu czarne pazury. Tutaj sytuacja się komplikuje, a macierze nie są praktycznie w ogóle widoczne. Wtedy należy zachować jedną prostą zasadę. Cięcie powinno przebiegać po linii prostej wyznaczonej przez opuszki palcowe, w czasie, gdy pies stoi. 

W sytuacji, kiedy wiesz, że konieczne będzie obcięcie dużej części pazura warto, abyś przeprowadził obcinanie po kolei, małymi fragmentami. Inne pazury przycinamy do tej samej długości. Wszystkie powinny być możliwie maksymalnie zbliżonej do siebie długości. 

Zobacz także: Jak dbać o psa? Sprawdź, jak powinna przebiegać pielęgnacja psa!

Czym obcinać pazury u psa?

Pazury u psa należy obcinać tylko przyrządami do tego przeznaczonymi. Sprawdzą się specjalne cążki przeznaczone dla psów. Znajdziesz je w różnych rozmiarach dopasowanych do wielkości samego psa, a tym również jego łapek i pazurów. Pazury dużych psów są znacznie grubsze niż czworonoga rasy chihuahua albo maltańczyka. Wybierz klasyczne cążki do obcinania jak np. Trixie Obcinaczka do pazurów dla średnich i dużych psów. To proste rozwiązanie z blokadą i antypoślizgowym uchwytem. 

Dla mniejszego psa wybierz odpowiednio dostosowany obcinacz taki jak np. Trixie Obcinacz do pazurów de luxe. Sprawdzą się także nożyczki takie jak np. Trixie Nożyczki do pazurów 8cm. Nimi dokonasz również drobnych poprawek i wyrównasz pazury, gdy te np. rozwarstwiają się w niektórych miejscach.

pazury psa - cążki.

Innym rozwiązaniem jest wygodny obcinacz wyposażony w gilotynkę taki jak np. Trixie Obcinacz gilotynka do pazurów. Umożliwia przeprowadzenie precyzyjnego cięcia, co jest tak ważne przy poprawnym skracaniu długości psich pazurków.

pazury psa - obcinacz.

Jak często obcinać psu pazury?

Jak często należy przycinać pazury czworonoga? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy pupil jest inny i ma inne potrzeby. Pazury jednego psa mogą rosnąć znacznie szybciej niż innego. Tu podobnie jest jak u ludzi. Dlatego należy obserwować stan pazurów i sprawdzać, jak szybko rosną i na tej podstawie ustalać częstotliwość zabiegów skracania. 

Każdy pies powinien mieć obcinane pazury po upływie określonego czasu, uzależnionego od tempa, w jakim rosną pazury. U psów, których pazury rosną wyjątkowo szybko, warto przycinać raz w tygodniu przynajmniej 2 – 3 mm. 

Psie pazury należy przycinać wtedy, gdy widoczna jest ku temu potrzeba. Kiedy widzisz, że pazury są znacząco za długie. Sięgnij po obcinacz i wyrównaj wszystkie. 

Jak oswoić psa z obcinaniem pazurów?

Większość psów dość niechętnie podchodzi do kwestii przycinania pazurków. Z reguły sprawdza się jednak odpowiednie zachęcanie psa i właściwe podejście. Bądź delikatny w stosunku do pupila i zachowaj cierpliwość. Daj mu możliwość oswoić się z tą nową sytuacją. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, które mogłyby pupila wystraszyć. 

Nagradzanie i motywacja

Obcinanie pazurów powinno stać się dla psa czynnością kojarzoną pozytywnie. Przede wszystkim skup się na nagradzaniu każdego pozytywnego zachowania, jakie pies wykaże w stosunku do pielęgnacji łapek. Możesz zacząć od nagradzania za dotykanie łap. Wiele psów ma problem nawet z tym. Oswajaj psa z dotykiem i pokazuj mu cążki, gdy jest spokojny.

Skup się na tym, by wyrobić w psie nawyk, że za każdy przycięty pazur może liczyć na drobny przysmak. To może wydawać się przesadzone, ale zupełnie takie nie jest. Być może kojarzysz popularne filmiki w sieci, na których opiekun zakłada na głowę folię spożywczą i smaruje ją masłem orzechowym. Pies wylizuje przysmak i trzyma głowę w górze, zupełnie nie zwracając uwagi na to, co dzieje się na dole. W tym czasie opiekun obcina pazury psa. 

Niektóre pupile panicznie boją się takich zabiegów, dlatego kreatywni opiekunowie wprowadzają swoje pomysły w życie. Przynoszą zamierzone efekt, a więc może wcale nie są takie złe. Jeśli chodzi o zachętę, proponujemy wybrać specjalne masło orzechowe dla psów. 

Pochwała i dobre słowa

Pies rozumie dużo i może rozumieć także, co do niego mówisz. Warto zachować spokój w trakcie zabiegu skracania pazurków i mówić do pupila spokojnym zrelaksowanym głosem. Ważne są też pochwały za dobre sprawowanie, które także umocnią pozytywne skojarzenia z obcinaczem do pazurów. 

Przeczytaj także: Jak karać psa, by odnieść sukces w jego wychowaniu?

pazury psa - cytat właściciela.

Jak widzisz, obcinanie pazurów u psa nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Warto zadbać o to, by pies przekonał się do tej czynności, ponieważ znacznie łatwiej będzie Ci przeprowadzić przycinanie, gdy będzie spokojny. Nerwowy pies w trakcie obcinania to najczarniejszy scenariusz. Wtedy lepiej poczekać aż się uspokoi niż ryzykować złym przycięciem. Kiedy pies zachowuje spokój, warto go nagradzać atrakcyjną dla niego przekąską

Pamiętaj, że dbanie o prawidłową długość pazurów u psów jest bardzo ważne. To nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie czworonoga. Problemy z zachowaniem poprawnej postawy i urazy poduszek to tylko niektóre ze skutków za długich pazurów. A Ty, przycinasz pazury u psa samodzielnie? Podziel się opinią w komentarzu i zajrzyj na stronę Apetete po obcinacze do pazurów i inne akcesoria.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły