Jak oduczyć kota wchodzenia na stół i inne miejsca? Poradnik
Koty zawsze chadzają swoimi ścieżkami i czasami prowadzą one…na stół! O ile niektórym właścicielom mruczków obecność kota na stole wcale nie przeszkadza, tak wielu kocich opiekunów nie chce tam widzieć futrzanego lokatora. Jak oduczyć kota wchodzenia na stół? Podpowiadamy!
Koty są zwierzętami nader zwinnymi i skocznymi. Ich pomysłowość w wyszukiwaniu coraz to nowszych wyzwań jest niesamowita. Wspiąć się na wysoką półkę? Nie ma problemu! Zawisnąć na karniszu? Patrz na to! Wejść do najwyżej położonej szafki w kuchni i przy okazji wyrzucić połowę jej zawartości? Ja tego nie zrobię?!
Zapewne każdy właściciel kota choć raz znalazł go w miejscu, w którym zdecydowanie nie powinien się znajdować. Nawet jeśli kocie wybryki nie robią na Tobie większego wrażenia, to zapewne są takie miejsca w mieszkaniu, do których kot nie powinien mieć wstępu. Wielu właścicieli za takie przestrzenie uważa blat kuchenny i stół w jadalni. Służą one bowiem do przygotowywania i spożywania posiłków, dlatego też powinny być zawsze czyste i higieniczne.
Jeśli Twój mruczek ukochał sobie właśnie te przestrzenie, istnieje kilka sposobów, by zniechęcić go do tych zakazanych wycieczek. Jak odzwyczaić kota od wchodzenia na stół? Poznaj nasze triki!
Jak odzwyczaić kota od wchodzenia na stół i dlaczego mruczek to robi?
Koty to mądre stworzenia, dlatego też dobór ulubionych miejsc w mieszkaniu wcale nie jest przypadkowy. Wiele mruczków na cel swoich harców najczęściej wybiera stół. Dlaczego tak się dzieje? Jak oduczyć kota wchodzić na stół? Odpowiadamy!
Natury nie oszukasz
Kocia budowa ciała, z umięśnionymi nogami i mocnymi plecami pozwala mu na spektakularne skoki. To właśnie skoczność i szybkość pozwalają kotom umykać wrogom i dbać o swoje bezpieczeństwo w mało przyjaznych warunkach. Koty domowe, zwłaszcza niewychodzące również odczuwają potrzebę wskakiwania na wysokie miejsca – taka ich natura.
Wskakiwanie na półki, szafy, blaty, czy stół to dla kota swoiste ćwiczenie, które jest dla niego niezbędne, by zachować sprawność fizyczną. Koty niewychodzące mają ograniczoną przestrzeń, dlatego też wykorzystują ją najlepiej, jak mogą, by doskonalić swoje umiejętności. Dodatkowo mruczki czują się bezpieczniej obserwując świat z góry
Kot na wysokości
Pomimo tego, że domowe koty mają zapewnione wygody godne prawdziwych królów życia, to po swoich dzikich przodkach odziedziczyły instynkty kierujące ich zachowaniem. Jednym z nich jest potrzeba obserwacji otoczenia z wysokości. Taka pozycja sprawia, że koty są w stanie szybko zauważyć zbliżające się niebezpieczeństwo i zareagować odpowiednio.
Stół wydaje się idealnym miejscem do monitorowania toczącego się życia swoich opiekunów. Mebel ten jest dość wysoki, by mruczek czuł się bezpiecznie i najczęściej znajduje się w centralnym punkcie pomieszczenia, dzięki czemu kot wszystko dokładnie widzi. Nie bez przyczyny więc stół jest częstym miejscem odpoczynku pupila.
Urodzony łowca
Stół to miejsce, na którym często znajduje się smakowite jedzenie. Pachnące smakołyki kuszą kota, a ten za wszelką cenę próbuje się do nich dostać. Zapachy po posiłku często są dość intensywne i utrzymują się jeszcze długo po jego zakończeniu. Koty mają bardzo czuły węch, dlatego właśnie to miejsce jest dla nich tak niezwykle interesujące.
Towarzysz dnia codziennego
Koty uważane są za samotników, jednak wcale tak nie jest! Mruczki kochają towarzystwo swoich właścicieli i często chcą brać czynny udział w czynnościach przez nich wykonywanych. Przy stole często zbiera się cała rodzina i spędza razem czas. W takich sytuacjach kot często chce zaakcentować swoją obecność i bezceremonialnie wskakuje na sam środek stołu po to, by domownicy na pewno go zauważyli.
Sprawdź również: Jak oduczyć kota wychodzenia na dwór? 6 porad
Jak zniechęcić kota do wchodzenia na stół?
Koty eksplorują niemal każdy zakątek mieszkania. Jest to ich naturalną cechą i trudno z tym walczyć. Jednak niektóre miejsca, takie jak stół nie powinny być dla nich dostępne. Na szczęście, niepożądane zachowania czasem da się zmienić! Sprawdź, co możesz zrobić, by oduczyć swojego kota wchodzenia na stół!
Zastosuj komendę
Wbrew powszechnej opinii, że kota nie da się niczego nauczyć, to niektóre mruczki są bardzo pojętnymi uczniami. Warto więc już od początku zaznajamiać go z najpopularniejszymi komendami. Jeśli kot lubi wskakiwać na stół, należy nauczyć go reagować na komendę „zejdź” lub „nie wolno”. Jeśli wejdzie na mebel, zdejmij go i wypowiedz wybraną komendę.
Możesz reagować już w momencie, gdy szykuje się do skoku. Jeśli słowne upomnienie poskutkuje, a pupil zniechęci się do wskakiwania na stół, nie zapomnij szczodrze go wynagrodzić. Nabywanie nowych umiejętności może trochę potrwać, jednak dzięki konsekwencji i dużej dawce kocich przysmaków, możesz nauczyć swojego mruczka, że stół jest miejscem zakazanym. Pamiętaj jednak, by nigdy nie podnosić na zwierzę głosu, a komendy wydawać stanowczo, ale spokojnie.
Odwróć kocią uwagę
Aby zastosować tę metodę, musisz być szczególnie uważny. Obserwacja zamiarów zwierzęcia to klucz do sukcesu. Kiedy kot będzie przymierzał się do skoku na stół, możesz odwrócić jego uwagę przy pomocy zabawki, głośnego dźwięku, czy nawet kociego przysmaku rzuconego w kierunku przeciwnym niż stół. Świetnie sprawdzi się na przykład Trixie Mysz pluszowa z kocimiętką 7cm. Kot zajęty inną czynnością zapomni o swoich zamiarach.
Zaproponuj kotu alternatywę
Jeżeli Twój mruczek traktuje stół jak punkt obserwacyjny, warto zaproponować mu inne miejsce, z którego będzie mógł patrzeć na świat. Może to być wysoki drapak, np. Trixie Drapak Salamanca beż 138cm, legowisko zawieszane na szybie, czy nawet półka. Miejsce to można ulokować blisko stołu, aby kot widział co się na nim dzieje, ale nie czuł potrzeby, aby na niego wskoczyć.
Jeśli Twoja propozycja będzie dostatecznie atrakcyjna, zwierzak zmieni swoje upodobania i przestanie wskakiwać na stół. Możesz wykorzystać siłę kocich przysmaków umieszczonych na nowym miejscu, by kot przekonał się, że warto tam przebywać. Wypróbuj Alpha Spirit Cat Przysmak w kostce z rybą 50g. W nowym miejscu warto umieścić kocie zapachy – jego ulubiony kocyk, zabawkę.
Stół idealnie czysty
Stół zastawiony jedzeniem przyciąga kota niczym magnes. Niedojedzony kotlet pozostawiony na talerzu, okruszki, czy nawet kropla sosu mogą stać się smacznym kąskiem dla mruczka. Aby nieco osłabić atrakcyjność stołu, warto sprzątać wszelkie resztki zaraz po zakończeniu posiłku. Możesz stosować środki czyszczące o zapachu cytrusów. Zapach ten jest dla kotów szczególnie nieprzyjemny i może skutecznie zniechęcać do przebywania w tym miejscu.
Posiłek zawsze w misce
Nigdy nie powinno się podawać kotu niczego do jedzenia, gdy ten znajduje się na stole. Jeśli podzielisz się z pupilem choćby odrobiną, to będzie kojarzył stół z miejscem do spożywania posiłku. Im częściej będziesz karmić mruczka na stole, tym ciężej będzie oduczyć go wskakiwania tam. Ustal więc stałe miejsce, gdzie kot będzie otrzymywał swoje posiłki. Możesz też dostosować pory karmienia mruczka do swoich posiłków tak, by podczas gdy Ty jesz, również miał swoją ucztę.
Zmniejsz atrakcyjność stołu
Aby zniechęcić kota do wskakiwania na stół, musi on stać się dla niego zupełnie nieatrakcyjny. Możesz na stole wyłożyć materiały, które skutecznie odbiorą kotu chęć przebywania w tym miejscu. Takimi kocimi odstraszaczami może stać się szeleszcząca folia, czy kawałki lepkiej taśmy dwustronnej. Niektóre zwierzaki może odpychać także…bałagan! Jeśli na stole znajduje się wiele rzeczy, kot nie będzie miał miejsca, by komfortowo się na nim ułożyć. Może zaniechać prób wskakiwania tam.
Nie oznacza to, że Twój stół już zawsze będzie obklejony taśmą, czy zawalony stosem różnych bibelotów. Jednak na początkowym etapie zmiany niepożądanego zachowania u kota, taki odstraszacz może okazać się niezwykle pomocny. Warto zaznaczyć, że takie metody odstraszania kota mogą być stosowane jedynie wtedy, gdy wiesz, że Twój zwierzak nie należy do nadmiernie strachliwych. Nie powinieneś też zostawiać na stole żadnych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów na stole podczas Twojej nieobecności. Spłoszony mruczek może zrobić sobie krzywdę!
Odetnij dostęp do stołu
Koty są niezwykle inteligentne. Może więc zdarzyć się tak, że w Twojej obecności kot unika stołu, a gdy wracasz z pracy do domu, to na blacie znajdujesz odciski kocich łapek. Jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji, warto zabezpieczyć stół na czas Twojej nieobecności. Możesz nałożyć na niego krzesła, by utrudnić kotu zadanie. Jeśli nawet ta przeszkoda nie stanowi dużego wyzwania dla Twojego kota, jedynym w pełni skutecznym rozwiązaniem będzie całkowite odcięcie zwierzaka od pomieszczenia, w którym znajduje się stół.
Jak oduczyć kota wchodzić na stół, czyli co zrobić, jeśli wspomniane sposoby nie działają?
Kupiłeś designerski drapak za miliony monet, a kot nadal wyleguje się na stole? Sprawdź, co możesz zrobić i czego unikać w sytuacji, gdy wszelkie próby zawiodły.
Prośbą, nie groźbą
Frustracja związana z niepowodzeniem może prowadzić do zachowań wywołujących efekt całkowicie odwrotny do oczekiwanego. Podniesiony głos, czy też spryskiwanie kota wodą, gdy ten wejdzie na stół, mogą prowadzić do pogorszenia się relacji pomiędzy zwierzęciem i właścicielem oraz zmniejszeniem u mruczka poziomu bezpieczeństwa.
Zaufanie u kota buduje się przez długi czas, niestety bardzo łatwo jest je stracić. Dlatego też, pod żadnym pozorem nie powinno się stosować kar, ani siłowych rozwiązań. Pomimo tego, że opiekunom kotów czasami wydaje się, że mruczki robią im na złość, to takie zachowania, jak wchodzenie na stół są ściśle związane z kocią naturą, a nie aktem złej woli, czy też złośliwości.
Jasne zasady od początku
Znane przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ta zasada powinna również przyświecać opiekunom kotów, którzy powinni wprowadzać zakazy już na początku wspólnej drogi. Łatwiej jest bowiem zapobiec powstaniu niepożądanych zachowań, niż ich oduczyć, gdy już się pojawią. Ta wskazówka może okazać się cenna zwłaszcza dla właścicieli młodych kotów. Jeśli chcesz, by stół stał się miejscem niedostępnym dla mruczka, komunikuj ten zakaz za każdym razem, kiedy kot się do niego zbliża. Brak konsekwencji i zbytnia pobłażliwość mogą zdezorientować kota. Dlatego też należy zawsze reagować w ten sam sposób i nie pozwalać kotu nawet na jednorazową drzemkę na stole.
Przeczytaj także: Jak nauczyć kota podawać łapę? Wskazówki specjalisty
Kot wchodzi na stół? Komentarz eksperta
Wiesz już, jak oduczyć kota wchodzić na stół!
Jako kochający opiekun futrzanego przyjaciela, z pewnością chcesz zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje, by był szczęśliwy. Czasami ta troska wiąże się z nadmierną ustępliwością. Dostosowywanie się do kocich upodobań poniekąd jest konieczne, jeśli chcesz żyć ze swoim mruczkiem w harmonii, jednak pozwalanie mu na wszystko nie zawsze odnosi pozytywny skutek.
Stawianie granic i reagowanie na negatywne zachowania pozwalają na kontrolę poczynań zwierzaka i zminimalizowanie strat związanych z nieodpowiednim sprawowaniem się kota. Wskakiwanie na stół może nie stanowić dużego problemu dla wielu kocich opiekunów, jednak ci, którym to przeszkadza, są większością. Bo kto chciałby spożywać posiłek w towarzystwie kociego futra latającego dookoła?
Strącenie ulubionego kubka przez kota zeskakującego gwałtownie ze stołu również nie jest przyjemnym doświadczeniem. Warto więc od samego początku wprowadzać jasne zasady i pokazywać kotu, co mu wolno, a co jest dla niego zabronione. Jeśli jednak kot nauczył się wskakiwać na stół, można spróbować go od tego odzwyczaić.
Dostosowanie otoczenia do potrzeb zwierzaka, konsekwencja w działaniu, a czasami nawet zastosowanie środków odstraszających zwierzaka mogą sprawić, że stół stanie się miejscem mało interesującym, a Twój problem się rozwiąże. Pamiętaj jednak, by zawsze kierować się dobrem zwierzęcia i nie stosować metod potencjalnie niebezpiecznych, czy wywołujących u niego strach. Czy da się oduczyć kota wskakiwania na stół? Jakie sposoby zadziałały w przypadku Twojego mruczka? Podziel się swoją historią i zainspiruj innych!
Jeśli szukasz jakościowych produktów dla swojego kota, odwiedź stronę internetową Apetete! Znajdziesz tam szeroki wybór karm suchych i mokrych od sprawdzonych producentów, a także zabawki, akcesoria, czy środki higieniczne. Kupuj wygodnie przez Internet, bez wychodzenia z domu i rozpieść swojego mruczka z Apetete!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu