KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot abisyński – charakter, umaszczenie, opis rasy

Koty abisyńskie uwielbiają bawić się i spędzać czas z opiekunem. Te skoczne mruczki zachwycają urodą i charakterem. Dowiedz się, czy to kot dla Ciebie!

👉 Waga3-5 kg
⭐ Sierśćkrótka, ciekawe umaszczenie
🐱 Charakterenergiczne, towarzyskie, inteligentne
❤️ Długość życia13 – 15 lat

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Butchers

Małe pumy o żywiołowym charakterze i skocznej naturze czy może dostojne i eleganckie koty faraonów? Oba te obrazy ukazują się w wyobraźni ludzi, kiedy mowa o kotach abisyńskich. Jaka jest jednak prawda? A może te wizje wcale się nie wykluczają? Dowiedz się więcej o jednej z najstarszych ras kotów.

Podpowiadamy, dla kogo ten zwierzak będzie najlepszym przyjacielem i w jaki sposób o niego dbać, żeby długo cieszył się zdrowiem. Chcesz, żeby w Twoim domu zamieszkały koty abisyńskie? Cena jest ważną informacją. Dowiedz się też, na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz hodowlę.

Kot abisyński – opis rasy

O kotach abisyńskich mówi się, że były zwierzętami chodzącymi po dworach faraonów. Czy w tej historii jest ziarnko prawdy?

Koty abisyńskie uznaje się za jedną z najstarszych ras. Ponoć towarzyszyły one ludziom już za czasów panowania faraonów, czego dowodem mają być podobizny rzekomych abisyńczyków na płaskorzeźbach i posągach. Stąd też ma pochodzić ich nazwa – od regionu Abisynii, czyli terenów, na których współcześnie znajduje się Etiopia. Nie są to jednak w żaden sposób potwierdzone dane.

koty abisyńskie kot na podłodze

Wiadome jest natomiast, że to wyjątkowo stara rasa, której korzeni nie da się w pełni ustalić. Jak wiemy, że pod koniec dziewiętnastego wieku rasę tę zawieziono na statkach do Anglii z kontynentu i szybko zaskarbiła sobie ona serca szlachty. Pierwotnie w Europie zwierzę było określane jako kot zajęczy, co było nawiązaniem do jego futra.

Dopiero w późniejszym okresie utarła się nazwa kotów abisyńskich wypromowana przez hodowców, co prawdopodobnie miało na celu podkreślenie szlachetnego pochodzenia zwierząt. Tuż po tym, jak mruczki zawitały do Anglii, postanowiono je hodować oraz uszlachetnić, zachowując jednocześnie unikalne cechy.

Do krzyżówek używano najrozmaitszych kotów innych ras krótkowłosych, stąd pojawiła się u nich niezwykła rozpiętość barwna. Należy jednak zauważyć, że wyróżnikiem rasy, którego nigdy nie porzucano, był charakterystyczny abisyński ticking. Efektem tych domieszek była znacznie ulepszona struktura futra. Kot zyskał też bardziej smukłą sylwetkę.

Zwierzę pojawiło się w 1871 roku na wystawie kotów w Crystal Palace. Uznane zostało po 11 latach. Standard rasy ustanowił ówczesny prezes angielskiego klubu felinologicznego.

W 1934 roku koty abisyńskie przywieziono do USA, gdzie zaczęła się ich niezależna hodowla. Doprowadziło to do sytuacji, w której w dzisiejszych czasach wyróżnia się dwa typy kotów abisyńskich – amerykański uznawany przez CFA oraz europejski uznany przez FIFe. Pierwszy typ jest znacznie bardziej smukły, ma głębszy kolor oraz większy rozstaw między uszami.

Typ europejski jest mniej smukły, ma mniej wyrazisty kolor oraz większą głową, ale za to mniejsze uszy. W wyniku hodowli amerykańskiej powstała też hodowla kotów abisyńskich o długim włosie – z czasem wyodrębniono z niej nową rasę, czyli koty somalijskie.

Warto wiedzieć, że w latach 60. XX wieku populacja zwierząt uległa zmniejszeniu. Był to czas epidemii kociej leukozy.

Jak wyglądają koty abisyńskie?

Kot abisyński jest średniej wielkości zwierzęciem z wagą od 4 do 5 kg, jednak niektóre samce ważą nawet do 7 kg. Ma on smukłą sylwetkę z długimi nogami, wyciągniętą, szczupłą szyję. Charakterystyczne dla zwierzęcia są wyjątkowo duże, odstające od siebie, spiczaste uszy. Jego głowa jest smukła.

Łapy kota abisyńskiego są małe i owalne. Pasuje to do jego skocznej natury, dzięki czemu rasa wśród hodowców otrzymała miano małej pumy. Duże oczy kota abisyńskiego są w kształcie migdałów o bursztynowym, zielonym lub żółto-brązowym odcieniu. Niezależnie jednak od ich koloru posiadają ciemną obwódkę.

Sama sierść jest krótka, miękka i z dość małą ilością podszycia, dzięki czemu mocniej przylega do ciała. Co ciekawe, na barkach sierść jest dłuższa. Poza obwódką wokół oczu kot abisyński ma również specyficzny wzór sierści na tylnej części uszu, zwany „odciskiem kciuka Mahometa”. Sierść oraz umaszczenie są jedną z bardziej charakterystycznych cech tego kota.

koty abisyńskie kot w centrum zdjęcia

Występujący u niego gen „agouti” sprawia, że każdy z włosów kota ma kilka prążków o różnej tonacji – od trzech do sześciu. Tworzą one nieregularne zabarwienie zwane pręgowaniem lub inaczej „tickingiem”. Ticking nie jest też równomiernie rozłożony na ciele kota. Barwa podstawowa bez pręgowania występuje na klatce piersiowej, całym brzuchu oraz wewnętrznej stronie nóg. Natomiast strona zewnętrzna nóg wraz z głową, ogonem oraz plecami posiada wyraźny ticking. Co ciekawe, pręgowanie nie jest cechą występującą u kota abisyńskiego od najmłodszych lat. Ujawnia się dopiero w 6. miesiącu, a wykształca swoją pełną formę w 2. roku życia.

Kolorystyka umaszczenia bywa różna, ale wśród odmian klasyfikowanych przez związki hodowców jako mieszczące się w obrębie rasy kota abisyńskiego zaliczane są jedynie te, które zawierają w pigment zwany eumelaniną. Z tego powodu obecnie wyróżnia się jedynie cztery oficjalne typy umaszczenia:

  • Dziko umaszczony – tułów rudobrunatny z czarnym pręgowaniem oraz ciemnopomarańczowym podszerstkiem; nos różowy otoczony czarną sierścią, a pięty, koniec ogona oraz poduszki – czarne.
  • Niebieski – ten sam rozkład barwny co u dzikiego umaszczenia, jednak o rozcieńczonych (słabszych) barwach.
  • Sorrel – tułów miedzianorudy z brązowo-mlecznym pręgowaniem oraz ciemnobrzoskwiniowym podszerstkiem. Zarówno nos, jak i poduszki są różowe.
  • Beżowo-płowy – ten sam rozkład barwny co u odmiany sorrel jednak o rozcieńczonych barwach.

Przeczytaj także: Ragdoll – rasa łagodnych kotów o niebieskich oczach

Abisyńskie koty – charakter

Koty tej rasy są delikatne. Nie wykazują agresji poza niezwykle specyficznymi sytuacjami (jak na przykład obrona młodych), ale mają też zaskakująco duży temperament oraz potrzebują sporo ruchu. Są wyjątkowo skoczne i zwinne, dlatego należy im zapewnić możliwość wspinania się i drapania.

Dobrze sprawdzi się tak zwana kociostrada, czyli półki zamontowane na ścianie na różnych wysokościach. Wykonany z nich tor będzie dla zwierzęcia świetnym miejscem zarówno do zabaw, jak i odpoczynku. Półki nie mogą być śliskie – warto czymś je wyłożyć. Dobrze też urozmaicić koci tor przy pomocy drapaków przyczepianych do ściany, mających formę tuby. Dzięki temu mruczek zyska miejsce do zostawienia swoich zapachów i naostrzenia pazurów.

Koty tej rasy kochają też wszelkie zabawy z opiekunami i ciągle się ich domagają. Umieją przy tym nauczyć się drobnych sztuczek czy aportowania zabawek. W codziennych aktywnościach ze zwierzakiem pamiętaj o wykorzystaniu wędki. Dzięki gonitwie za nią zwierzę pozbędzie się nadmiaru energii. To akcesorium, które pozwoli również odtworzyć cykl łowiecki. W przypadku każdego kota jest to ważne, a szczególnie abisyńskiego. Ma on bowiem silny instynkt łowiecki.

Temperament kota abisyńskiego objawia się też upartością – nigdy nie daje on za wygraną, jeśli coś sobie upatrzy. Poza tym dość mocno przywiązuje się do swoich opiekunów i ciągle chce spędzać z nimi czas. Koty abisyńskie dogadają się z innymi zwierzętami. Będą jednak chciały mieć nad nimi przewagę.

Zwierzę doskonale poradzi sobie w mieszkaniu. Najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo kota. Jeśli chcesz, żeby wychodził na dwór, zabieraj go na spacery na dobrze dopasowanych szelkach. Balkon osiatkuj – dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo zarówno swojego zwierzęcia, jak i ptaków.

koty abisyńskie zbliżenie na kota

Niezwykle przyjemny charakter – zdecydowanie wyróżniają się nim koty abisyńskie. Cena za te urocze zwierzęta to około 3–6 tysięcy złotych. Planujesz kupić koty abisyńskie? Hodowla powinna być przez Ciebie dobrze sprawdzona. Zapoznaj się z opiniami w sieci i przyjrzyj się wybranemu miejscu, gdy będziesz je odwiedzać. Pamiętaj, że bardzo niska cena powinna wzbudzić Twoje podejrzenia. W Polsce pierwszy przedstawiciel rasy został zarejestrowany w 1994 roku. Rasa kota abisyńskiego nie cieszy się jeszcze u nas dużą popularnością, dlatego wciąż jest niewiele hodowli.

Sprawdź również: Kot ashera – najdroższy mruczek. Jaki jest? Poznaj jego charakter!

Koty abisyńskie – jak o nie dbać?

Wiesz już, jaki jest abisyński zwierzak. Czas na kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji, odżywiania i zdrowia tych kotów.

Pielęgnacja kota abisyńskiego

Jak to w przypadku większości zwierząt krótkowłosych sierść kotów abisyńskich nie wymaga większej pielęgnacji. Uwielbiają one głaskanie, dzięki czemu czerpią prawdziwą radość z czesania, jednak wcale go nie potrzebują. Same doskonale radzą sobie z pielęgnacją sierści.

Zdrowie kota abisyńskiego

Abisyńskie koty należą do średnio problematycznej grupy zwierząt rasowych. Po przodkach odziedziczyły szereg schorzeń genetycznych charakterystycznych dla kotów rasowych, jednak nie ujawniają się one u nich zbyt często. Dzięki temu zazwyczaj cieszą się dobry zdrowiem – niektóre osobniki dożywają nawet 15 lat. Z częstszych problemów zdrowotnych pojawiają się u nich kłopoty z układem moczowym, niedobory kinazy pirogronianowej, stopniowy zanik siatkówki czy amyloidoza.

Żywienie kota abisyńskiego

Koty abisyńskie warto karmić wyłącznie mokrą karmą ze względu na tendencję do problemów z układem pokarmowym. Zwierzęta te potrzebują pożywienia bogatego w mięso, ponieważ jak wszystkie inne koty są ścisłymi mięsożercami. W ich diecie nie ma miejsca na owoce.

Zadbaj o to, żeby kot miał dostęp do wody. Może – jak to często miewają w zwyczaju mruczki – omijać miskę z wodą z daleka. Warto zachęcić go do picia, na przykład decydując się na tak zwaną fontannę dla kotów. Codzienną dietę możesz urozmaicić przy pomocy przysmaków, które sprawdzą się jako nagroda. Smakołyk podasz również, by zakończyć cykl łowiecki.

Kocięta abisyńskie możesz karmić produktem, który powstał z myślą o najmłodszych mruczkach. Dobrze sprawdzi się Wiejska Zagroda dla kociąt. Produkt zawiera aż 2400 mg/kg tauryny, czyli aminokwasu niezbędnego dla kotów. Mięso jest na 1. miejscu w składzie – w puszce znajduje się aż 98% mięsa, podrobów i bulionu. Świeży olej z łososia zapewnia zdrowie skóry i sierści zwierzęcia.

koty abisyńskie karma wiejska zagroda

Dla fanów saszetek świetnym rozwiązaniem jest karma Dolina Noteci Premium. Danie w saszetce 85 g powstało z myślą o dorosłych kotach. Bezzbożowy produkt zawiera taurynę, która jest odpowiedzialna za właściwe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

koty abisyńskie karma dolina noteci

Ciekawa propozycja to karma John Dog for Cats Mus. Ta pełnoporcjowa karma ma bezzbożową formułę, nie zawiera sztucznych barwników czy konserwantów. W składzie znajdziesz kwasy omega-3 i omega-6. Zaletą produktu jest również forma musu.

koty abisyńskie karma john dog for cats

Co na temat kotów abisyńskich mówią ich właściciele? Jak wygląda życie codzienne z mruczkiem tej rasy?

koty abisyńskie wypowiedź właściciela

Teraz wiesz wszystko o kotach abisyńskich!

Podobają Ci się koty abisyńskie? Hodowla tych zwierzaków w Polsce nie jest jeszcze tak powszechna jak innych ras, ale znajdziesz sprawdzone miejsce, w którym dba się w należyty sposób o mruczki. Wspólna historia ludzi oraz tych kotów zaczęła się już setki lat temu, a niektórzy doszukują się ich korzeni aż w czasach faraonów.

Są to koty przyjazne, towarzyskie, zabawowe oraz ciekawskie. Możliwe są u nich obciążenia chorobami genetycznymi, w tym problemy z układem moczowym, jednak nie jest to częste. Mruczki nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Te koty krótkowłose są niezwykle ruchliwe i potrzebują mnóstwa zabawy – jest to plusem dla rodzin z dziećmi, jednak zamyka wybór ludziom, którzy nie mają zbyt wiele czasu. Jeśli planujesz przyjąć kota abisyńskiego pod swój dach, zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz karmy i akcesoria odpowiednie dla tego mruczka.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły