KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot birmański- charakter, umaszczenie, opis rasy

Koty birmańskie przywiązują się do człowieka, są łagodne, a przy tym radosne i chętne do zabawy. Dowiedz się więcej na temat zwierzęcia, o którym krążą legendy.

👉 Waga2–4 kg
⭐ Sierśćpółdługa lub długa
🐱 Charakterłagodny, czuły, przyjacielski
❤️ Długość życia15-18 lat

W Tajlandii wciąż wierzy się, że w ciele świętych kotów z Birmy mogą być przechowywane dusze, które oczekują na reinkarnację. Ta legenda jest równie piękna, jak błękitne oczy zwierząt i równie fascynująca, jak same koty. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o posiadaniu tak wyjątkowego mruczka. Dowiedz się więcej o kotach, które były niegdyś mile widziane w świątyniach, a dzisiaj są niezwykle czułymi i łagodnymi zwierzętami domowymi. Podpowiadamy, ile kosztuje kot birmański i w jaki sposób się nim opiekować.

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Koty birmańskie – opis rasy

Historia tej rasy kotów nie jest do końca znana. Przyjmuje się jednak, że to rasa naturalna, wywodząca się z dalekiego Wschodu, a dokładniej z dzisiejszych terenów Tajlandii.

Jak głosi legenda, mnichom w birmańskich klasztorach towarzyszyły piękne, białe koty o błękitnych oczach. Gdy któryś z mnichów umierał, jego dusza, by móc się ponownie odrodzić, musiała być przechowywana w ciele kota o oczach równie błękitnych, jak oczy bogini Tsun Kyan-Kse. Zwierzęta te rzeczywiście chętnie były utrzymywane przez mnichów, jednak jak można przypuszczać z bardziej prozaicznego powodu, którym była plaga szczurów.

Koty birmańskie pojawiły się w Europie po I wojnie światowej, ale po raz pierwszy na wystawie wystąpiły dopiero w 1926 roku. Ze względu na problemy z nazewnictwem w latach pięćdziesiątych przyjęto za oficjalne określenie rasy sformułowaniem święty kot z Birmy.

Po II wojnie światowej prawie cała populacja kotów birmańskich wyginęła. Udało się jednak odtworzyć rasę, którą uznano w 1966 roku w Anglii. Koty perskie i koty syjamskie najpewniej wykorzystano do krzyżowania z pozostałymi przy życiu po wojnie przedstawicielami kotów birmańskich. W Polsce zwierzę nie jest jeszcze zbyt popularne, jednak ma swoich zwolenników. Dzięki temu znajdziesz hodowlę, w której są dobrze przebadane kociaki birmańskie.

Przeczytaj także: Anatomiczna budowa kota – poznaj ciekawostki o kociej anatomii!

Birmańskie koty

Jak wyglądają birmańskie koty?

Święte koty birmańskie zachwycają wyglądem. Hipnotyzująco błękitne oczy wyraźnie odcinają się na tle białego futerka, które zdobią ciemniejsze akcenty typu colorpoint. Kot birmański ma półdługą sierść delikatnie podbitą podszerstkiem, przez co okrywa sprawia wrażenie obfitszej. W dotyku jest miękka i jedwabista jak u królika angory. Święte koty birmańskie mają puszysty, dobrze obrośnięty sierścią, średniej długości ogon.

Charakterystyczną cechą rasy są białe „rękawiczki” na przednich kończynach i tzw. „ostrogi” na tylnych. Pod względem genetycznym ta cecha jest trudna do wyjaśnienia. Nie pomaga w tym fakt, że kot birmański jest jedyną rasą, u której występuje ta cecha. Nic więc dziwnego, że niezwykle trudno jest wyhodować kociaka, który posiadałby idealnie symetryczne „ostrogi” i „skarpetki”, dlatego święte koty z Birmy są taką rzadkością na wystawach. Ich umaszczenie musi być idealne, by mogły zdobywać nagrody.

Sylwetka birmańskich kotów jest nieco przysadzista, ciało mocno zbudowane, umięśnione. Na dość szerokiej i okrągłej głowie osadzone są ciemno wybarwione, sterczące uszy. Pyszczek jest krótki z ciemnym nosem. Koty birmańskie zalicza się do ras średnio dużych. Dorosła kotka może ważyć do 5 kilogramów, a kocur nawet 7.

U kotów birmańskich występuje umaszczenie typu colorpoint. Oznaczenia występują w wersji: ciemnobrązowej, czekoladowej, niebieskiej, liliowej, kremowej, rudej, szylkretowej, pręgowanej, szylkretowo pręgowanej. Kocięta birmańskie rodzą się całkowicie białe, a w zasadzie kremowe. Ich charakterystyczne wybarwienie pojawia się stopniowo, by ostatecznie ukazać się około trzeciego roku życia.

Przeczytaj także: Khao Manee, inaczej biały klejnot – czyli wyjątkowy kot z Tajlandii

Koty birmańskie hodowla

Koty birmańskie – charakter

Wiesz już, jak wyglądają koty birmańskie. Charakter tych zwierząt jest równie uroczy co aparycja. Święty kot z Birmy, jak przystało na świętego, jest zrównoważony, spokojny i cierpliwy. Lubi towarzystwo ludzi i toleruje inne zwierzęta. Nie jest zbyt hałaśliwy. Przedstawiciele tej rasy kotów są inteligentne i ciekawskie. Szybko się uczą. Mogą stanowić doskonałe towarzystwo dla dzieci, z którymi chętnie się bawią. Mają przy tym swoisty talent do samodzielnego organizowania sobie zabaw, co czasem wpędza je w kłopoty.

Jak większość inteligentnych zwierząt o wesołym usposobieniu, koty te potrzebują dużej dawki bodźców intelektualnych, by się nie nudzić i nie rozrabiać. Warto więc zainwestować w sporą ilość drapaków, tuneli i zabawek, również tych interaktywnych. Pamiętaj też, żeby na co dzień bawić się wędką, co pozwoli odtworzyć cykl łowiecki. Po zakończeniu zabawy koniecznie daj zwierzęciu przysmak lub posiłek. Do zabawy sprawdzi się wędka Zolux z piórkami, która została dodatkowo wyposażona w dzwoneczek zachęcający mruczka do aktywności.

Kot birmański - wędka

Święty kot z Birmy mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny. Swoją miłość okazuje z godną arystokracji rezerwą, przyjmując pieszczoty jako należne sobie. Jeśli nikt nie zwraca na zwierzę zbyt długo uwagi, może się ono upomnieć o atencję dźwięcznym głosem. Kot birmański chętnie uczestniczy w życiu codziennym rodziny. Lubi być blisko ludzi i źle znosi samotność. Wobec przedstawicieli swojej rasy wykazuje zachowania stadne, tworząc tzw. kręgi, do których nie są dopuszczane nawet inne koty.

Święty kot z Birmy to idealny towarzysz zarówno dla singli, jak i dla dużych rodzin z dziećmi. Towarzyski i inteligentny mruczek może być wspaniałym kompanem do wesołych zabaw, ale też czułym i uważnym towarzyszem dla ludzi samotnych. Jedynym ograniczeniem jest tu liczba godzin, jaką domownicy spędzają poza domem, bo koty te źle znoszą samotność. Jeśli sporo pracujesz, rozwiązaniem może być wprowadzenie do domu drugiego mruczka. Oczywiście trzeba zadbać o prawidłową socjalizację z izolacją, żeby między zwierzętami nie dochodziło do kłótni.

Święty kot birmański może żyć zarówno w mieszkaniu, jak i domu z ogrodem. Ważne, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo. Spacery powinny odbywać się wyłącznie na szelkach i tylko, jeśli zwierzę ma na nie ochotę. Na balkonie zamontuj siatkę, żeby stworzyć mruczkowi przyjemne miejsce do wylegiwania się w ciepłe dni.

Masz warunki, żeby przyjąć pod swój dach koty birmańskie? Hodowla, mimo niewielkiej popularności tych zwierząt w Polsce, nie będzie trudna do znalezienia. Szukaj sprawdzonych hodowców z dobrą opinią. Ile kosztują koty birmańskie? Cena waha się w granicach 3000–6000 zł. Rozbieżność wynika między innymi z tego, jak utytułowani są rodzice kotów birmańskich, które urodziły się w konkretnej hodowli.

Kot birmański

Koty birmańskie – wszystko o pielęgnacji

Znasz już cechy charakteru kotów tej rasy. Czas poznać kilka wskazówek, które ułatwią Ci zajmowanie się uroczym mruczkiem, który uwielbia pieszczoty.

Jak pielęgnować koty birmańskie?

Święty kot birmański nie powinien przysporzyć większych kłopotów podczas pielęgnacji futra. Wystarczy wyczesywać martwy włos raz, ewentualnie dwa razy w tygodniu. Sierść kotów birmańskich, mimo że jest obfita, nie ma skłonności do kołtunienia się, dlatego łatwo o nią zadbać.

Silniejsze linienie okresowe może sprawiać kłopot ze względu na ilość sierści, jaką kot birmański gubi w mieszkaniu, jednak regularne wyczesywanie powinno tu pomóc. Jeśli zwierzę nie przepada za tym zabiegiem pielęgnacyjnym, zamiast szczotki wybierz rękawicę Pet Nova.

Większą uwagę niż na sierść należy zwrócić na pielęgnację jamy ustnej tych kotów, ponieważ mają one tendencję do gromadzenia się kamienia nazębnego.

Kot birmański - rękawica do czesania

Karmienie kotów birmańskich

Kot birmański potrzebuje mokrej karmy z wysoką zawartością mięsa. Mokre posiłki pozwolą zadbać o właściwe nawodnienie organizmu, a tym samym o nerki. W karmie musi znajdować się duża dawka tauryny, która jest odpowiedzialna za zdrowie serca zwierzęcia. Dla kota birmańskiego świetnie sprawdzi się Jane Cat Premium Adult, czyli pełnowartościowa, mokra karma, która zawiera kwasy omega-3 i omega-6, a znajduje się w niej aż 1500 mg tauryny. W składzie produktu jest olej z łososia – to składnik dbający o zdrową skórę i sierść Twojego mruczącego przyjaciela.

Kot birmański - karma

Zdrowie kotów birmańskich

Birmańskie koty ze względu na niewielką ingerencję w genetykę nie są obciążone dużą liczbą chorób. Mogą mieć jednak problemy z sercem, a głównie kardiomiopatią przerostową. Choroba przyczynia się do szybszego męczenia się, ziania i duszności. U zwierząt mogą też wystąpić problemy z nerkami, dlatego tak ważna jest dieta zawierająca mokrą karmę.

Jak długo żyją koty birmańskie? Urocze zwierzęta o błękitnych oczach mogą cieszyć opiekunów swoją obecnością nawet 15–18 lat.

Kot birmański - wypowiedź opiekuna

Mruczki o wyjątkowych, niebieskich oczach zachwycają zarówno wyglądem, jak i charakterem. W Polsce nie są jeszcze zbyt popularne koty birmańskie. Hodowla jednak istnieje i to niejedna, dlatego z łatwością znajdziesz swojego wymarzonego zwierzaka. Zastanawiasz się, ile kosztują koty birmańskie? Cena zależy od różnych czynników, jednak to mniej więcej 3000–6000 zł. Kocięta birmańskie po utytułowanych rodzicach będą droższe. Rasa jest idealna zarówno dla osób mieszkających samotnie, jak i rodzin. Zwierzę potrzebuje uwagi i zabawy, ale jednocześnie jest zrównoważone. To mruczek, który chętnie uczestniczy w życiu rodziny. Dogada się z dziećmi, a także z innymi kotami, jeśli prawidłowo przeprowadzisz socjalizację z izolacją. Planujesz przyjąć pod swój dach kota birmańskiego? Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz wszystkie produkty potrzebne dla tego zwierzaka – karmy, zabawki, żwirek czy szczotkę.

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły