KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Łupież u psa – przyczyny i objawy

Łupież może dotyczyć nie tylko ludzi, ale też psów. Gdy zauważycie łupież u psa przyczyny jego powstania mogą być różne. Na początek wyjaśnijmy czym jest łupież.

Łupież to złuszczony naskórek, a właściwie jego martwe, zrogowaciałe komórki. Problem pojawia się wtedy, kiedy jest ich nadmiar. Oznacza to, że nie domaga zwykły naturalny mechanizm złuszczania się naskórka, a komórki naskórka nie nadążają przejść kompletnego cyklu w czasie, jaki jest do tego wyznaczony. Cały cykl powstawania nowych komórek i ich umierania odbywa się zatem zbyt szybko.

Co ważne łupież nie jest zjawiskiem naturalnym. Zawsze oznacza nienaturalny stan skóry, zmiany chorobowe. Nie zawsze natomiast można szybko określić, co jest jego przyczyną. Aby dobrze zdiagnozować powód łupieżu, zazwyczaj należy przeprowadzić specjalistyczne badania.

Różne postacie łupieżu u psa

Łupież u psa możemy podzielić ze względu na kilka kryteriów.

Łupież u psa – podział ze względu na podłoże chorobowe

  • Łupież pierwotny. Jest to bardzo rzadka postać choroby genetycznej.
  • Łupież wtórny. Najczęściej występująca postać łupieżu. U jej podstaw może leżeć wiele chorób i przyczyn.

Łupież u psa – podział ze względu na czas występowania

  • Łupież przewlekły.
  • Łupież nawracający.

Łupież u psa  – podział ze względu na charakterystykę

  • Łupież suchy, inaczej zwykły. Może występować razem z tą postacią łupieżu świąd o mniejszym lub większym nasileniu. Jest to najczęściej występująca postać łupieżu. Odpadające płatki naskórka są zazwyczaj drobne i półprzezroczyste lub białe. W dotyku są suche i sypkie. Kiedy wystąpi suchy łupież u psa przyczyny bywają różne. Zwykły łupież może być spowodowany np.:
    • stresem u psa – jest to czynnik, mogący mieć wpływ na przebieg wielu różnych chorób;
    • nieprawidłową pielęgnacją skóry i sierści psa – pamiętajmy, by nie kąpać psa zbyt często i używać szamponów tylko dla psów, ze względu na inne pH skóry czworonogów w stosunku do pH skóry człowieka;
    • złą dietą – brak nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie psa ma niedobre konsekwencje także dla stanu skóry i sierści;
    • alergiami – zarówno alergie pokarmowe, jak też skórne mogą mieć wpływ na powstanie łupieżu;
    • grzybicami – to częsty czynnik wywołujący łupież u psów;
    • pasożytami zewnętrznymi;
    • chorobami autoimmunologicznymi, endokrynologicznymi, dermatologicznymi i innymi;
    • osłabieniem organizmu w wyniku różnych chorób;
    • nagłymi zmianami temperatury, np. wychodzeniem z nagrzanego domu na zimne powietrze zewnętrzne. Pies zimą potrzebuje specjalnej ochrony, jeżeli jesteś ciekawy jak przygotować zwierzaka na zimę, to zajrzyj tutaj;
    • odwodnieniem;
    • przesuszeniem skóry, wywołanym zbyt silnym słońcem, zbytnim ogrzewaniem domu, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, itp.
Łupież psa - rodzaje łupieżu, przyczyny oraz zapobieganie.

Łupież psa – rodzaje łupieżu, przyczyny oraz zapobieganie.

  • Łupież tłusty. W większości przypadków towarzyszą mu także współistniejące objawy chorobowe, jak świąd, wykwity skórne, obrzęki, zaczerwienienia i inne zmiany skórne. Odpadające płatki naskórka są większe, niż przy łupieżu zwykłym. Ich kolor jest biały. W dotyku są zaś tłuste. Łupież tłusty może być powodowany:
    • zapaleniem gruczołów łojowych – rzadko występującą chorobą autoimmunologiczną;
    • niedoborem miedzi w organizmie;
    • metaboliczną martwicą naskórka, znaną także pod nazwą zespołu skórno – wątrobowego;
    • bakteryjnymi zakażeniami skóry – dość częstymi przypadłościami u psów;
    • zapaleniami skóry, wywołanymi alergiami – coraz częstsze stany chorobowe skóry u psów.

Łupież u psa – podział ze względu na miejsce występowania

  • łupież może występować na całej skórze psa,
  • może też występować lokalnie, czyli miejscowo (powodują go najczęściej grzybice, pasożyty zewnętrzne lub uszkodzenia mechaniczne skóry).

Jak rozpoznać, że pies ma łupież?

Rozpoznanie łupieżu jest dosyć łatwe. Szczególnie, gdy pies ma ciemną i krótką sierść, białe drobinki skóry są dosyć łatwo rozpoznawalne na psich włosach. Troszkę trudniej je zauważyć u psów, które posiadają białą lub jasną sierść oraz są długowłose. Jednak pies, którego męczy łupież, będzie zostawiał biały pył wszędzie, gdzie się pojawi. Przede wszystkim łupież będzie widoczny w legowisku psa, wszędzie tam, gdzie pies się kładzie i drapie. Na pewno będzie to dywan, meble, podłoga itp.

Łupieżowi może też często towarzyszyć świąd, który powoduje drapanie się psa. Jeśli zauważymy, że pies się często drapie, sami sprawdźmy, czy na skórze nie ma białych płatków łupieżu.

 

Jak diagnozuje się przyczynę łupieżu u psa?

Należy pamiętać, że łupież w wielu przypadkach jest jednym z wielu objawów danej choroby. Jeśli łupież utrzymuje się na skórze psa około miesiąca, należy udać się do lekarza weterynarii w celu zbadania przyczyn pojawienia się tej dolegliwości.

Weterynarz może wykonać kilka badań wykluczających lub też potwierdzających jedną z chorób, które mogą wywołać łupież u psa.

Dostępne badania to np.:

  • badania krwi;
  • badania cytologiczne;
  • zeskrobiny skóry psa, które są oglądane pod mikroskopem w celu zidentyfikowania pasożytów;
  • testy śródskórne;
  • USG jamy brzusznej;
  • trichogram;
  • scotch test (test z przylepcem);
  • biopsja cienkoigłowa i inne.
Łupież psa - rodzaje łupieżu, przyczyny oraz zapobieganie.

Łupież psa – rodzaje łupieżu, przyczyny oraz zapobieganie.

Najczęstsze przyczyny łupieżu u psa

Chorób wywołujących łupież u psa jest dość wiele. Właściciel psa powinien jednak zacząć od sprawdzenia, czy łupieżu nie wywołały jakieś czynniki, które nie maja związku z chorobami, a które można wyeliminować samemu.

Oto najczęstsze przyczyny, nie mające związku z chorobami.

Zła pielęgnacja skóry i sierści psa

Pomyłki i błędy na tym tle zdarzają się zwykle wtedy, gdy opiekun psa nie stosuje się do podstawowych zasad pielęgnacji psiej sierści.

Pierwszą zasadą, o której trzeba pamiętać jest ta, że pies to nie człowiek. Nie wymaga częstych kąpieli, ponieważ jego sierść pozbawiana jest w kąpieli wydzieliny, która naturalnie ją pokrywa. Wydzielina ta ma za zadanie chronić zdrowie, a także ciało psa przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi. Kąpiel stosujemy tylko wtedy, gdy jest niezbędna.

Drugim możliwym do popełnienia błędem jest brak w kąpieli psich kosmetyków. Kosmetyki dla psa są absolutnie wymagane, ponieważ skóra psa ma odmienne pH, niż skóra ludzka. Wszystkie psie kosmetyki są dostosowane do odczynu skóry czworonogów.

Nieprawidłowa dieta psa, pozbawiona podstawowych wartości odżywczych

Łupież u psa może wywołać brak aminokwasów, a także brak nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz składników mineralnych. Aby wyeliminować tego typu problemy warto zacząć od podania psu pełnowartościowej, wysokiej jakości karmy dla psa.

Domowe sposoby na łupież u psa – uzupełnienie diety

Domowe sposoby na łupież u psa to uzupełnienie diety w nienasycone kwasy tłuszczowe, jeśli po analizie stwierdzimy, że pies może mieć ich niedobór. Można uzupełniać dietę psa oliwą z oliwek, olejem lnianym, olejem z łososia, olejem z pestek winogron.

Jeśli chcemy zastosować domowe sposoby na łupież u psa, możemy także przeprowadzić dietę eliminacyjną. Odbywa się ona w ten sposób, że wykluczmy z diety pewne składniki pożywienia i obserwujemy wpływ naszych działań na stan skóry psa. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można skonsultować się w tej sprawie z weterynarzem.

Stres u psa może wywoływać łupież

Choć wydaje się to niezbyt możliwe, jednak stres u psa to stan organizmu, który może powodować różne zmiany, także skórne. Jedną z tych zmian może być niestety łupież.

Zastanówmy się więc, czy aby nasz pies nie ma jakiegoś powodu do stresu. Może wykazuje się przy tym innymi objawami, mogącymi świadczyć o takiej sytuacji, np. apatią lub jest nerwowy. Powodów do stresu może być co najmniej kilka. Np. obecność innego zwierzęcia, wyjazd właściciela, choroba, przeprowadzka, niepokoje w domu.

Jeśli stwierdzimy, że to możliwe, powinniśmy spróbować jakoś zaradzić zaistniałej sytuacji. Spróbujmy też wyeliminować stresujący czynnik z życia psa.

Najczęstsze choroby u psa, wywołujące łupież

Poza innymi czynnikami niechorobotwórczymi, łupież wywołują także choroby.

Czy łupież u psa jest zaraźliwy?

Kwestia czy łupież u psa jest zaraźliwy, interesuje na pewno niejednego właściciela psa. Wiedza na ten temat jest bardzo pomocna w zdiagnozowaniu łupieżu u psa, a także w ochronie zwierzęcia na co dzień.

Otóż odpowiedź na pytanie czy łupież u psa jest zaraźliwy, jest twierdząca. Choroby pasożytnicze, które ten łupież wywołują, są jak najbardziej zaraźliwe. Pies może zarazić się od innego zwierzęcia. Choroby są także groźne dla człowieka.

Łupież psa - rodzaje łupieżu, przyczyny oraz zapobieganie.

Łupież psa – rodzaje łupieżu, przyczyny oraz zapobieganie.

Chejletielloza, czyli tzw. „łupież wędrujący” – mocno zaraźliwa choroba

Chejletielloza to choroba, która należy do chorób powodowanych przez pasożyta zewnętrznego, czyli należy do dermatoz pasożytniczych. Wywołują ją roztocza z rodzaju Cheyletiella. U psów chorobę wywołują Cheyletiella yasguri.

Objawami tej choroby są świąd oraz zmiany skórne, występujące wzdłuż kręgosłupa, czasami na głowie. Może pojawić się łojotok, nadmierne złuszczanie naskórka, przerzedzenie sierści. Łuski po zdrapaniu mogą się poruszać, ponieważ w rzeczywistości są roztoczami z przylepionym martwym naskórkiem lub bez niego. Stąd nazwa „łupież wędrujący„.

Świerzb – choroba zakaźna, może wywołać łupież

Świerzb jest chorobą, wywoływaną przez roztocza, zwane świerzbowcami. U psa może wystąpić świerzbowiec drążący lub świerzbowiec uszny. Oprócz objawów, związanych z łupieżem, może także wystąpić świąd oraz liczne różnorodne zmiany skórne.

Nużyca, zwana demodekozą

Choroba skórna wywoływana przez pasożyty z rodziny Demodicidae. U psa nużycę wywołuje nużeniec psiDemodex canis. Pasożyt ten przebywa głównie w mieszkach włosowych psów. Oprócz łupieżu może wystąpić świąd, chociaż jest rzadki. Najczęściej współtowarzyszą chorobie rumienie i miejscowe wyłysienia.

Choroby na tle zaburzeń hormonalnych

Oprócz chorób zakaźnych, łupież może zostać wywołany także zaburzeniami hormonalnymi. Występują one najczęściej w takich chorobach, jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, czy nadczynność kory nadnerczy.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły