KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Działanie obroży antyszczekowej

Obroża antyszczekowa, inaczej obroża elektryczna lub obroża wibracyjna to kontrowersyjne narzędzie, które ma za zadanie oduczyć psa szczekania bez powodu. Zanim przejdziemy do zastanowienia się nad sensem tego typu szkolenia, opowiedzmy od strony technicznej, jak działa taka obroża.

Obroża antyszczekowa jest połączeniem zwykłej obroży z urządzeniem elektronicznym, które rozpoznaje wycie lub szczekanie psa i wysyła impulsy elektryczne. Impuls elektryczny ma za zadanie sprawić, że pies poczuje nieprzyjemne doznanie za każdym razem, gdy będzie wył lub szczekał. Jedynym sposobem, aby impuls się nie pojawiał jest zaprzestanie szczekania lub wycia przez psa.

Obroża antyszczekowa jest połączeniem zwykłej obroży z urządzeniem elektronicznym

Obroża antyszczekowa jest połączeniem zwykłej obroży z urządzeniem elektronicznym

Funkcje, jakie może posiadać obroża antyszczekowa

Obroża elektryczna ma kilka poziomów działania, w zależności od modelu. Oznacza to, że nie od razu musi być wysyłany impuls elektryczny. Działanie obroży ma wywołać w psychice psa efekt, który spowoduje, że pies przestanie szczekać lub wyć na znak, wysłany przez urządzenie. Najlepszy efekt treningowy powinna zapewnić obroża, która ma rozbudowane funkcje. W każdej obroży, na jaką zdecyduje się właściciel, powinien być na pewno efekt dźwiękowy oprócz impulsu elektrycznego.

Obroża elektryczna – funkcja sygnału dźwiękowego

Najczęściej używaną funkcją obroży antyszczekowej wydaje się być funkcja dźwiękowa. Wszystko dlatego, że pies szybko może się nauczyć, że nieprzyjemne odczucie, jakie jest wywołane impulsem elektrycznym, poprzedza sygnał dźwiękowy, pochodzący z obroży. W ten sposób pies będzie przestawał szczekać już po usłyszeniu dźwięku, unikając nieprzyjemnego odczucia, wywołanego impulsem elektrycznym.

Obroża wibracyjna – funkcja wibracji

Funkcja wibracji jest używana w obrożach, które mają więcej poziomów ostrzegania psa przed nadejściem impulsu elektrycznego, gdy pies nie zmieni swego zachowania. Jest to pośredni sygnał wysyłany przez obrożę, zazwyczaj znajdujący się pomiędzy ostrzeżeniem dźwiękowym a impulsem elektrycznym. W niektórych obrożach intensywność wibracji można regulować.

Funkcja wibracji jest używana w obrożach, które mają więcej poziomów ostrzegania psa przed nadejściem impulsu elektrycznego

Funkcja wibracji jest używana w obrożach, które mają więcej poziomów ostrzegania psa przed nadejściem impulsu elektrycznego

Obroża antyszczekowa – sygnał upominający w spray’u

Jest to upomnienie psa, wysyłane przez obrożę, które nie powoduje bólu psa, ale powoduje dyskomfort. W momencie szczekania, po naciśnięciu przycisku, następuje spryskanie spray’em psiego nosa. Metoda ta jest bardzo skuteczna w szkoleniu. Ma zbliżone wyniki skuteczności do szkolenia za pomocą impulsu elektrycznego.

Obroża antyszczekowa – funkcja impulsu elektrostatycznego i boostera

W dobrych obrożach funkcja impulsu elektrostatycznego występuje po poprzednio omówionych sygnałach ostrzegających (sygnale dźwiękowym i wibracji) oraz można regulować jej siłę. Jest to ważne, ponieważ każdy pies jest inny. Są pieski bardziej i mniej wrażliwe, małe i duże, o długiej sierści i o zupełnie krótkich włosach. To wszystko należy uwzględnić przy dobieraniu mocy sygnału. Booster wykorzystuje się w sytuacjach kryzysowych. Ma on za zadanie wysyłać wyższy poziom impulsu. Zwykle bywa ustawiony fabrycznie. Niektóre modele obroży pozwalają na regulację mocy boostera.

Niektóre modele obroży pozwalają na regulację mocy boostera.

Niektóre modele obroży pozwalają na regulację mocy boostera.

Stowarzyszenie Producentów Obroży Elektronicznych

Dzisiejsze obroże elektryczne przeszły znaczne technologiczne modyfikacje i działają w nieco inny sposób niż te, których używano jeszcze kilkanaście lat temu. Obroże współczesne mają systemy regulacyjne oraz używają niższych progów stymulacji. Ich produkcja jest ograniczona określonymi normami, które zostały zaakceptowane przez Centralną Komisję Ochrony Zwierząt. W marcu 2004 r. powstało w Brukseli Stowarzyszenie Producentów Obroży Elektronicznych (Electronic Collar Manufacturers Association). Stowarzyszenie czuwa nad tym, by producenci w nim zrzeszeni przestrzegali norm przy produkcji obroży elektrycznych.

Kodeks postępowania Stowarzyszenia Producentów Obroży Elektronicznych

Na stronie internetowej Electronic Collar Manufacturers Association można zapoznać się z Kodeksem postępowania, dotyczącym użytkowania obroży elektronicznej. W Kodeksie tym wyjaśnione są przyczyny, dla których stosuje się obroże elektroniczne. Określone są tam też sytuacje, w których można używać tych produktów.

Głównym przesłaniem Kodeksu jest wyszczególnienie tych przypadków zwierząt, które potrafią być żywiołowe i nieokiełznane w swym zachowaniu. Przez to mogą wchodzić w konflikty z ludzkim społeczeństwem, a także wyrządzić sobie lub komuś innemu krzywdę. Obroża antyszczekowa jest tam opisana, jako narzędzie które powinno służyć tylko i wyłącznie szkoleniu takich psów lub kotów, z jakimi nie można trenować w inny sposób. Jeśli ktoś zdecyduje się na użycie obroży elektrycznej, z całą pewnością powinien przeczytać ten Kodeks postępowania Stowarzyszenia Producentów Obroży Elektronicznych.

Obroża antyszczekowa nie jest zwykłym narzędziem szkoleniowym

Obroża antyszczekowa nie jest zwykłym narzędziem szkoleniowym

Obroża antyszczekowa – narzędzie trenerów

Jak można wywnioskować z powyżej zapisanych informacji, obroża antyszczekowa nie jest zwykłym narzędziem szkoleniowym. Na jej użycie powinien się zdecydować tylko wykwalifikowany trener zwierząt. W żadnym wypadku nie jest to także narzędzie, które można zakładać psu codziennie.

Czego nie wolno robić z obrożą antyszczekową?

Czytając różne przypadki użycia obroży antyszczekowej, dowiadujemy się, do czego może skłonić człowieka presja otoczenia.

Pierwszy powód – sąsiedzi

Jakie są najczęstsze argumenty, które skłaniają ludzi do kupowania tego narzędzia? Niestety jest to nieprzyjemna informacja, ale ludzie kupują te obroże po to, żeby zakładać je swoim psom, gdy wychodzą do pracy. W czasie ich nieobecności, psy wyją, szczekają i przeszkadzają sąsiadom. Aby uniknąć z nimi konfliktu, właściciele psów decydują się na sprawianie bólu swym podopiecznym i niszczenie ich psychiki.

Należy być bowiem świadomym, że właśnie w ten sposób postępując, wyrządza się psu straszną krzywdę i powoduje się u niego wyuczoną bierność lub odwrotnie – zwiększoną agresję. Najdziwniejszą rzeczą jest przewartościowanie w dzisiejszych czasach niektórych pojęć. Pies jest po to, by szczekał, ostrzegał gospodarza. To jedna z podstawowych cech psów, dzięki której istnieje tak silny związek między psami i ludźmi od tysięcy lat.

Ktoś, kto zakłada psu taką obrożę na czas swej nieobecności w domu, niech wyobrazi sobie taką sytuację, że jego dom zostaje napadnięty przez złodziei. Przecież pies stróżuje m.in. po to, by utrudnić włamanie, chronić dobytku człowieka. Co w takiej sytuacji pies ma zrobić? To tak, jakby ktoś założył sobie alarm i wyłączył w nim dźwięk, który ma ostrzegać otoczenie. Weźmy pod uwagę, że pies nie jest przedmiotem, jak ten alarm. Jest żywą, oddaną swemu właścicielowi istotą. Najprawdopodobniej będzie chciał wykonać swe zadanie i szczekać, zawiadamiać. Nie można sobie nawet wyobrazić, czym mogłoby się to dla zwierzęcia skończyć.

Jakie są najczęstsze argumenty, które skłaniają ludzi do kupowania tego narzędzia?

Jakie są najczęstsze argumenty, które skłaniają ludzi do kupowania tego narzędzia?

Drugi powód – męczące dla właściciela spacery

Spacer, na którym pies szczeka nawet na liście, bo zwiewa je wiatr, to problem niejednego psiego opiekuna. Niektórzy z nich zakładają psu obrożę antyszczekową właśnie na spacer. To, co ma być wspólnym spędzaniem czasu i przyjemnością, staje się dla psa prawdziwą udręką i źródłem frustracji. Pamiętajmy, że pies zupełnie nie rozumie sytuacji. Zabrania mu się jego naturalnych odruchów.

Obroża antyszczekowa a odpowiedzialność właściciela psa

Powyższe przykłady, które przedstawiają powody, dla jakich najczęściej kupuje się takie przedmioty, jak obroża antyszczekowa, obroża elektryczna czy inaczej obroża wibracyjna, informują o jednej podstawowej sprawie. Szczekanie bez powodu, jakim chce zapobiec właściciel psa, jest oczywiście zupełnie niepotrzebne. Należy je wyeliminować, to prawda. Jednak to, że pies szczeka bez powodu w większym stopniu obciąża właściciela, niż jego psa. Człowiek, decydując się na zwierzę, bierze na siebie wielką odpowiedzialność za jego wychowanie, odpowiednią socjalizację i naukę życia wśród ludzi.

Opiekun psa powinien być świadomy, że spoczywa na nim obowiązek nauki i ułożenia psa w ten sposób, by nie przeszkadzał otoczeniu. Rozwiązaniem jest odpowiednie szkolenie i przede wszystkim poświęcenie czasu swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Pies to nie jest zabawka – często to zdanie dorośli powtarzają dzieciom. Niestety w niektórych przypadkach trzeba je także powtarzać innym dorosłym.

Alternatywne sposoby na oduczenie psa szczekania bez powodu

Jeśli pies jest dorosły i szczeka bez powodu, oznacza to, że najprawdopodobniej w przeszłości doszło do błędów wychowawczych podczas rozwoju psa. Nie będzie łatwo ich naprawić, ale w większości przypadków udaje się osiągnąć zadowalający stopień wyszkolenia psa. Przede wszystkim właściciel psa powinien wykazać się dużą cierpliwością. Powinien też zrozumieć, że dobre ułożenie psa, przyniesie korzyści zarówno opiekunowi, jak też otoczeniu i zwierzęciu.

Większa szczekliwość może być uwarunkowana genetycznie. Należy sobie z tego zdawać sprawę. Częstym powodem nadmiernej szczekliwości jest także psia frustracja. Pies może reagować szczekaniem m.in. na brak poczucia bezpieczeństwa, brak dostatecznej ilości ruchu, brak odpowiednich zajęć umysłowych, brak uwagi opiekuna.

Właściciel psa powinien zacząć od pogłębienia więzi ze swym pupilem. Wszelkie zabawy, długie spacery, wspólne szkolenia, treningi, a nawet uprawianie psich sportów, powinny pomóc psu zwalczyć stany lękowe i inne negatywne emocje. Jeśli się to nie uda, można skorzystać z porady psiego behawiorysty, a w ostateczności z porad psiego trenera.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły