KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Saneczkowanie u kota – dlaczego kot tak robi?

Istnieje wiele zachowań zwierząt, które opiekunom wydają się niepokojące. Saneczkowanie u kota jest jednym z nich. Nie da się ukryć, że koty saneczkują z różnych przyczyn, które mogą być powodem do niepokoju – ale nie zawsze muszą. Sprawdź dlaczego!

Wśród wielu zachowań, które irytują czy niepokoją właścicieli, saneczkowanie u kota zajmuje wysoką pozycję. Wszystko dlatego, że wydaje się ono nienaturalne. Tymczasem wiele zwierząt właśnie w ten sposób radzi sobie zarówno ze świądem, jak i objawami bólowymi. Czasami zaś to zachowanie jest zupełnie naturalne. Z tego powodu warto zrozumieć, jakie są jego przyczyny i podłoże.

Saneczkowanie u kota

Wśród wielu problemów fizjologicznych czy behawioralnych saneczkowanie kota jest bardzo powszechne. Może dotknąć praktycznie każdego zwierzaka, bez względu na jego wiek. Samo w sobie nie jest objawem wskazującym na konkretne schorzenie. Może mieć bowiem podstawy zarówno behawioralne, jak i zdrowotne. Czasem oba te aspekty nakładają się na siebie. Co więcej, niekiedy saneczkowanie u kota jest naturalne i wynika z atawizmu gatunkowego.

Nie da się ukryć, że zachowanie to wydaje się niepokojące. Kot pociera okolicami odbytu o powierzchnie takie jak dywany, rzadziej podłogi. Czasem jest w stanie w ten sposób – w nienaturalnej pozycji – przeciągnąć ciało przez całe długie pomieszczenie. Opiekuna to martwi, bo wydaje się, że zwierzę cierpi. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby reagować już na pojedyncze epizody, aby zachowanie nie przybierało na sile. W innym przypadku przejdzie w nawyk, który o wiele trudniej jest wyeliminować z kociego życia.

Kot na dywanie

Saneczkowanie u kota jest problemem, który może mieć naturę fizyczną lub psychiczną. Nie oznacza to, że zawsze jest czymś negatywnym. Zdarza się bowiem, że odwzorowuje naturalne, atawistyczne zachowania dzikich kotów. Często jednak, aby to rozpoznać, potrzebna jest opinia eksperta.

Przeczytaj również: Pozycja bólowa u kota. Jak ją rozpoznać i jak pomóc kotu?

Saneczkowanie u kota – przyczyny

Saneczkowanie u kota może mieć różne powody. Każdy właściciel powinien być ich świadomy, aby wiedzieć, kiedy zareagować, a kiedy tylko obserwować sytuację.

Saneczkowanie a pasożyty wewnętrzne

Zdarza się, że saneczkowanie u kota spowodowane jest pasożytami wewnętrznymi. Zazwyczaj mowa o tych robakach, które żyją w kocich jelitach, jak na przykład glisty czy tasiemiec. Niektóre z nich są groźne również dla ludzi, dlatego tak istotne jest regularne odrobaczanie. Czasem da się zauważyć je po prostu wychodzące z kociego odbytu. W innych przypadkach na pewno znajdziesz je w odchodach. Jeśli masz podejrzenia co do przyczyny saneczkowania u kota, wykonaj u niego badanie próbki kału z trzech kolejnych dni.

Problem z zatokami okołoodbytowymi

Jeśli chodzi o saneczkowanie u kota, przyczyny mogą być takie same jak u psów – zatkane zatoki okołoodbytowe. Są to zatoki, w których zlokalizowane zostały gruczoły łojowe. Obie znajdują przy odbycie, po dwóch jego stronach. Gruczoły produkują tłustą, nieprzyjemnie pachnącą wydzielinę, która generalnie nie jest jednak zauważalna przez człowieka. Wszystko dlatego, że u zdrowego kota gruczoły się opróżniają same podczas wydalania kału. Czasem kot jest w stanie opróżnić je samoistnie, o czym za chwilę.

Jeśli gruczoły z jakiegoś powodu się zatkają – a przyczynami mogą być na przykład indywidualne skłonności, niektóre choroby albo luźny kał, oddawany przez dłuższy czas – dochodzi do stanu zapalnego. W takim przypadku na początku zaczynają one swędzieć i lekko boleć, dlatego kot może miauczeć podczas wizyt w kuwecie. Potem okolica odbytu nabrzmiewa, a kot próbuje pozbyć się problemu mechanicznie – przez saneczkowanie właśnie. Nieleczone zapalenie gruczołów prowadzi nie tylko do bólu i dyskomfortu, ale również rozwoju poważnego stanu zapalnego całego organizmu.

Siedzący rudy kot

Infekcja dróg rodnych, moczowych lub odbytu

Zdarza się, że saneczkowanie u kota jest związane z odczuwalnym bólem albo swędzeniem w okolicach odbytu, ujścia cewki i pochwy – u kotek. W takim przypadku zwierzę saneczkuje, aby ulżyć sobie w dolegliwościach. Rzadziej, z uwagi na budowę zewnętrznych narządów, zdarza się to u samców. Zazwyczaj takiemu stanowi mogą towarzyszyć inne objawy, na przykład niepokojące wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu, wyciekające z opisanych miejsc, albo wielomocz czy skąpomocz.

Przeczytaj również: Brudny odbyt u kota – zobacz, co robić!

Reakcja alergiczna

Kot saneczkuje również w sytuacji, gdy padł ofiarą alergii. Może to być z jednej strony alergia pokarmowa, a z drugiej – kontaktowa. Ta pierwsza ma miejsce w sytuacji, gdy kot regularnie zjada coś, na co po prostu jest uczulony. Druga to raczej skutek kontaktu skóry z niekorzystnymi czynnikami, na przykład chemią gospodarczą. W obu przypadkach świądowi odbytu – bo to on jest odpowiedzialny za saneczkowanie u kota – towarzyszą zwykle inne objawy, na przykład biegunki, pogorszenie stanu skóry, drapanie.

Przedłużające się biegunki i zaparcia

Wszelkie problemy gastryczne u kotów mogą powodować silny świąd odbytu. W takim przypadku saneczkowanie u kota jest próbą poradzenia sobie z bólem oraz swędzeniem, które zwierzę odczuwa na co dzień. Co ważne, kot może saneczkować zawsze albo po prostu tuż po załatwieniu się. Pomijając ten objaw, który jest skutkiem niepokojącego stanu zdrowia, każda przedłużająca albo powtarzająca się niedyspozycja w formie zaparć czy biegunek powinna być skonsultowana ze specjalistą.

Kot leży na dywanie

Odreagowywanie stresu i nawyki

W niektórych przypadkach problemem samym w sobie nie jest saneczkowanie u kota. Przyczyny leżą bowiem gdzie indziej – na przykład w przewlekłym stresie. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli kot długo chorował i saneczkowanie było jednym z objawów schorzenia, a teraz weszło mu w nawyk. W takiej sytuacji zazwyczaj pomocna jest terapia behawioralna.

Zachowanie terytorialne

Wspominane już gruczoły okołoodbytowe produkują wydzielinę, która jest swoistym symbolem identyfikacyjnym kota. Nie bez powodu zarówno koty, jak i psy wąchają się w okolicach ogona – tam właśnie znajdują się gruczoły, które pozwalają im na uzyskanie największej liczby informacji o drugim osobniku. W związku z tym, jeśli kot saneczkuje tylko chwilowo i nieregularnie, zastanów się, czy przypadkiem nie znaczy terytorium. Choć jest to mniej spotykany zwyczaj oznaczania – zwykle koty drapią przedmioty lub znaczą je moczem – t o jednak się zdarza. Może nasilić się, gdy pojawi się nowy domownik, zarówno ludzki, jak i zwierzęcy.

Przeczytaj również: Choroby skóry u kota – objawy, leczenie

Kot saneczkuje – co robić?

Na szczęście saneczkowanie u kota nie jest sytuacją bez wyjścia. Istnieje kilka rozwiązań, na które możesz się zdecydować, aby zwalczyć ten problem. Oto one.

Wydzielenie kotu terytorium

Jeśli w Twoim domu mieszka kilka kotów, być może takie zachowanie wynika po prostu z próby oznaczenia swojego terytorium. Saneczkowanie kota jest wówczas uciążliwe głównie dla ludzkich domowników. Warto zastanowić się, co poszło nie tak na etapie zapoznania kotów ze sobą – może proces ten był przeprowadzony zbyt gwałtownie? A może jedno ze zwierząt jest po prostu lękliwe i saneczkowanie kota to próba ułożenia sobie hierarchii między zwierzętami?

Na pewno dobrym wyborem jest wydzielenie osobnych terytoriów. Bardzo ważne jest postawienie dwóch kuwet dla kotów, z których zwierzęta będą mogły korzystać. Zwykle każdy kot wybiera to miejsce, które nie jest oznaczone zapachem przeciwnika. Prócz tego, warto zadbać o przestrzeń dla każdego ze zwierząt. Pamiętaj, że zapoznanie się kotów może trwać nawet kilka miesięcy, jeśli jest przeprowadzane w zgodzie z ich potrzebami! Jeśli to konieczne, możesz stosować na przykład Over Zoo Neutralizator higienic dry 500g, który zapobiega próbom znaczenia w okolicach kociej toalety.

Butchers dla kota

Redukcja stresu i stresorów

Jeśli Twój kot zachowuje się w taki sposób z powodu towarzyszącego mu stresu, podstawową kwestią jest usunięcie potencjalnych stresorów w jego otoczenia. Zazwyczaj oznacza to konieczność zastanowienia się, co wywołuje u kota złe samopoczucie i w jaki sposób może zminimalizować wpływ tego czynnika. Niektóre da się usunąć od razu, inne nie – ale można zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważnym elementem są wówczas rozmaite suplementy diety dla kotów, które obniżają poziom stresu w sposób chemiczny. REdukcja kortyzolu zawsze w takim przypadku wspomaga zmianę wzorca zachowania.

Wizyta u lekarza weterynarii

Gdy zauważysz saneczkowanie u kota, warto udać się do lekarza weterynarii. Będzie on w stanie w trakcie badania ocenić stan Twojego zwierzęcia. Tak oto dowiesz się, czy problem ma naturę fizyczną, czy raczej jest to kwestia psychiki. W pierwszym przypadku dostaniesz wsparcie w formie leczenia dostosowanego do potrzeb kota. W drugim – dowiesz się, gdzie dalej udać się z problemem.

Regularne odrobaczanie

Pamiętaj, że gdy kot saneczkuje, a w jego kale znajdują się pasożyty, to są one prawdopodobnie w całym Twoim domu. W związku z tym warto nie tylko odrobaczyć kota, ale również zadbać o własne odrobaczenie oraz dezynfekcję rozmaitych powierzchni w domu. Niektóre pasożyty są groźne również dla ludzi, stąd – zamiast leczyć kota, gdy pojawią się objawy zarobaczenia – warto po prostu regularnie do odrobaczać. Dzięki temu będziesz w stanie łatwiej zapobiec rozwojowi groźnych chorób.

Właściwe żywienie

Jeżeli podejrzewasz u swojego kota problem natury gastrycznej, a wszelkie badania wykluczają poważniejsze kłopoty, na przykład z trzustką lub wątrobową, zainwestuj w dobrej jakości karmę. Z uwagi na naturalną dla kotów niechęć do picia warto wybrać karmę mokrą, taką jak Farmina N&D Cat Pumpkin 80g x 12. Wybieraj zawsze produkty z dużą zawartością składników odzwierzęcych. Pamiętaj też, że w razie podejrzenia alergii warto wybrać dietę eliminacyjną, czyli podawać pokarm, który pozbawiony jest wszystkich składników dotąd pojawiających się w kocim żywieniu. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, czy faktycznie to stanowi podstawowy problem.

Kot siedzący na dywanie

Wizyta u behawiorysty

Zdarza się, że saneczkowanie kota nie jest związane z żadnym aspektem zdrowia fizycznego. W takiej sytuacji często chodzi po prostu o uwarunkowania psychiczne. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas wprowadzenie terapii, która jednak często jest niemożliwa do ułożenia przez samego opiekuna. Potrzeba osoby trzeciej, która dysponuje odpowiednią wiedzą i będzie w stanie ocenić, co konkretnie powinno ulec zmianie, aby kot poczuł się bardziej komfortowo.

Zarówno w sytuacji, gdy przyczyną jest nadmierny stres, jak i wówczas, gdy mowa o zachowaniach nawykowych, warto zainwestować w pomoc behawiorysty. Specjalista może spojrzeć na sytuację w domu i problem kota okiem eksperta i osoby, która nie jest uprzedzona emocjonalnie do sytuacji. Dzięki temu dowiesz się, jak postępować, aby poprawił się komfort kota – a co za tym idzie, również wszystkich osób, które z nim mieszkają.

Regularne odrobaczanie kota, dbanie o jego dietę, a także troska o zdrowie są podstawowymi wartościami, o których warto pamiętać, żyjąc z tym zwierzęciem. Pamiętaj, że – choć koty uchodzą za zwierzęta chodzące własnymi ścieżkami i bardzo niezależne – to jednak w istocie są bardzo wrażliwe, zwłaszcza na krzyk i zmiany w swoim środowisku. Z tego powodu musisz pamiętać, że saneczkowanie u kota warto zauważyć przy pierwszych epizodach tego zachowania i od razu zareagować.

W niektórych przypadkach dużym wsparciem są preparaty redukujące stres, dzięki którym Twój kot będzie czuł się bardziej komfortowo. Znajdziesz w sklepie Apetete.pl. Masz jakieś ciekawostki na temat saneczkowania u kota? Podziel się nimi w komentarzu, a być może będziesz w stanie pomóc kogoś, kto szuka rozwiązania tego problemu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły