KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego kot kicha? Przyczyny i wskazówki, co robić

Jeśli kot kicha, właściciel od razu się niepokoi. Tak z pozoru mało groźny objaw może zwiastować zarówno alergię, jak i chwilowe podrażnienie śluzówki czy nawet groźne choroby. Sprawdź, jakie przyczyny może mieć katar u kota.

Dlaczego kot kicha? Podobnie jak ludzie, koty kichają z różnych powodów. Niektóre z nich są błahe, inne wymagają interwencji lekarza weterynarii. Naucz się rozpoznawać niepokojące objawy, a staniesz się lepszym opiekunem dla swojego kota.

Kiedy kot kicha, możesz się martwić, że coś jest naprawdę nie tak. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele drobnych powodów, dla których zwierzę reaguje kichaniem. Nadmierne i silne kichanie powinno być  jednak zawsze sprawdzane przez lekarza weterynarii. Może oznaczać wiele chorób, których leczenie będzie skuteczniejsze, jeśli zostanie rozpoczęte od razu.

Czy Twój kot kicha?

Każdy, kto raz widział kichanie u kota wie, że nie da się go pomylić z niczym innym. Kichanie może być suche – gdy z kociego nosa praktycznie nie wylatuje żadna niepokojąca wydzielina – albo mokre. W tym drugim przypadku wydzieliny jest aż nadto i ma ona różne konsystencje i kolory zależnie od tego, jaka jest przyczyna kataru. Może być zarówno wodnista i lejąca, jak i gęsta i ropna.

Kichający kot często ma też inne objawy, które mogą Cię zaniepokoić jako opiekuna. Mogą to być na przykład zaczerwienione spojówki, z których dodatkowo wypływa wydzielina – wodnista albo ropna. Może dojść też do pojawienia się opuchlizny w okolicach pyszczka, co wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii. W końcu kichający kot może czuć się po prostu źle, zwłaszcza gdy przyczyną kichania są choroby – wówczas jest apatyczny, nie ma apetytu i chęci na zabawę, może też się przed Tobą chować.

kiedy kot kicha

Kiedy kot kicha?

Jak już zostało wspomniane, istnieje wiele powodów, dla których pojawia się kichanie kota. Jednym z nich może być alergia na pyłki, kurz, roztocza. Istnieje też duża szansa, że przyczyną kichania jest po prostu pyłek, czy jakaś inna drobinka, która dostała się do nosa i drażni jego śluzówki. Sami wiemy jakie to nieprzyjemne, kichanie jest reakcją organizmu obronną. Próbuje w ten sposób pozbyć się „nieproszonego gościa”. Jeśli przyczyną kociego kichania jest właśnie kurz, to rada jest jedna: sprzątaj częściej i dokładnie. Odsuwaj szafy, kanapę, wycieraj półki oraz książki i ustawione na nich bibeloty. Używaj naturalnych środków do czyszczenia na bazie sody. Ewentualnie możesz zastosować płyny do mycia nietoksyczne dla zwierząt, dostępne w naszym dziale higiena.

Inne przyczyny kichania

Jeśli Twój kociak częściej kicha, możliwe że przyczyną tego stanu rzeczy są alergia albo choroby układu oddechowego. Co więcej, jednym z powodów kichania są często – zwłaszcza u młodych kotów – ciała obce, które mogą utknąć w nosie zwierzęcia bez Twojej wiedzy. Weterynarz może sprawdzić i bezpiecznie usunąć ciała obce. W tym celu może to wymagać sedacji, czyli znieczulenia, uspokojenia kota przed zabiegiem, płukania nosa lub endoskopii.

Kichanie u kota – przyczyny

Chcesz wiedzieć, dlaczego kot kicha? Oto kilka potencjalnych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Kocia alergia

Tyle się słyszy o alergii na koty. Jednak okazuje się, że sam kot również może cierpieć z powodu alergii wziewnej. Alergenami mogą być: pleśń, kurz, perfumy, dym, pestycydy i środki czyszczące. Jeśli uważasz, że kichanie u kota jest efektem alergii, musisz zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów. W tym celu sprawdź najpierw, co wywołuje alergie u kota, a następnie zminimalizuj dostęp do alergenu. Jeśli przyczyną alergii jest np: miska metalowa, zmień ją na ceramiczną. Jeśli Twoje perfumy, używaj ich po wyjściu z domu, do czasu Twojego powrotu powinny nieco wywietrzeć. Pamiętaj, że istnieje wiele metod leczenia alergii u kotów.

Choroby górnych dróg oddechowych, a kichanie kota

Ciągłe kichanie kota, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak ospałość, brak apetytu, wydzielina z oczu lub nosa, biegunka , kaszel lub trudności w oddychaniu, mogą być oznaką infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej górnych dróg oddechowych.

Jeśli zauważysz, że kichaniu towarzyszą te objawy – koniecznie udaj się do lekarza weterynarii. Może się okazać, że przyczyną jest choroba np: opryszczka kotów lub wirus niedoboru odporności kotów (FIV).  Być może również objawem zakażenia górnych dróg oddechowych u kotów. Niestety, ale są często wysoce zaraźliwe i łatwo przenoszą się między nimi. Jeśli więc przyprowadzisz nowego kota do domu z objawami infekcji górnych dróg oddechowych,  ważne jest, aby nie dopuścić do kontaktów ze zdrowymi zwierzakami.

W przypadku podejrzenia chorób górnych dróg oddechowych nie można dopuścić do spotkania z drugim kotem.

 

dlaczego kot kicha

Kaliciwiroza

Wywołują ją wirusy z szerokiej grupy Caliciviridae. Niestety, choroba może ujawnić się nawet u szczepionych osobników. Dodatkowo jest jedną z dość powszechnie występujących, a do tego wysoce zaraźliwą chorobą, która może powodować kichanie i problemy z oddychaniem.

Gdy kot kicha z powodu zanieczyszczonego powietrza

Podobne objawy do tych, kiedy kot kicha z powodu alergii, może wywołać zanieczyszczenie powietrza w wyniku smogu, dymu papierosowego, czy dużej ilości kurzu lub pyłu np. w trakcie remontu mieszkania. W takich warunkach mogą kichać nawet koty, które nie są na nic uczulone. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby zachować zasady bezpieczeństwa i chronić kota przed ewentualnymi zanieczyszczeniami. Jeśli mieszkasz w centrum miasta albo okolicy szczególnie narażonej na smog, stosuj oczyszczacz powietrza.

Gdy powodem jest koci katar – sprawa jest poważna

Choroba zwana kocim katarem to infekcja wirusowa polegająca na zakażeniu dróg oddechowych. Jej przyczyną jest herpeswirus, czyli wirus wywołujący u ludzi opryszczkę pospolitą, ale też ospę wietrzną, lub kaliciwirus. U ludzi przebieg infekcji wywołanej tym wirusem jest najczęściej niegroźny. 

Tymczasem u kotów choroba ta może doprowadzić do zapalenia płuc, utraty wzroku (w wyniku owrzodzenia rogówki), może stanowić też zagrożenie dla życia, gdyż jest chorobą wyniszczającą organizm. Jednak wirusową infekcję zwaną kocim katarem dość łatwo zdiagnozować. Oprócz kaszlu, kataru, łzawienia i wodnistej wydzieliny z nosa towarzyszy mu silne ślinienie się, temperatura, apatia, utrata apetytu, a w konsekwencji też wagi. Mogą pojawić się też nadżerki na języku lub owrzodzenia okolic nosa. Bardzo często pojawiają się wówczas ataki kichania u kota.

Gdy przyczyną kociego kataru jest ciało obce w przewodzie nosowym

Sytuacja jest bardzo nieprzyjemna dla kota, ponieważ przedmiot taki nie dość, że podrażnia wnętrze nosa, to może też utrudniać oddychanie. Koty są ciekawskie i poznają świat węchem, stąd blisko już do wciągnięcia wraz z powietrzem drobnego fragmentu trawy, nasionka, małego owada czy kawałka papieru. Sytuacja zaczyna się robić poważna, gdy rzecz, która tkwi w nosie może napęcznieć i uszkodzić lub zablokować przewód nosowy, uniemożliwiając oddychanie.

Kichanie kota – co zrobić, żeby zniknęło?

Jeśli wiesz, dlaczego kot kicha, możesz szybko wyeliminować czynnik podrażniający. Jakie są podstawowe rady?

Przestań używać odświeżaczy powietrza, pachnących detergentów do prania, perfum i nie pal w domu! Wiele środków dezynfekujących zawiera substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla kotów. Około 3/4 szklanki zwykłego wybielacza zmieszanego z litrem wody stanowi bezpieczny środek dezynfekujący do czyszczenia kuwety i działa również na inne powierzchnie, takie jak blaty kuchenne i zlewozmywaki. Pozostawia przyjemny, czysty zapach, więc nie powinieneś potrzebować dodatkowych odświeżaczy powietrza.

Po wymyciu kuwety – dokładnie ją wypłucz, aby nie zostały żadne detergenty. Do mycia kocich kuwet najlepiej używaj płynów przeznaczonych dla kotów! Dla zwalczenia zapachu kociego moczu stosuj na przykład DermaPharm Mr. Smell kot likwiduje zapach moczu 500ml – preparat w pełni bezpieczny i nietoksyczny dla kotów, a mający świetne, udowodnione działanie.

Sprawdź także żwirek dla kota. Niektóre żwirki, zwłaszcza bentonitowy, strasznie pylą i powodują reakcje alergiczne.  Zmień je na przykład na żwirek Hilton silikonowy, który nie ma żadnego pyłu. Szukasz ekologicznych rozwiązań? Wybierz kukurydziany żwirek Super Benek Corn Golden 7l, który również nie pozostawia pyłu.

kichanie u kota

Leczenie specjalistyczne, gdy kot kicha

Choroby spowodowane przez drobnoustroje zwykle wymagają leczenia w gabinecie lekarza weterynarii. Bardzo często opierają się o podanie leków przeciwwirusowych oraz zwalczaniu objawów, zwłaszcza gdy nie istnieje żadna terapia celowana. Kiedy kot kicha, często podstawą jest ograniczenie kataru, bo to on wpływa na niemożność jedzenia czy pogorszenie apetytu.

Oprócz podawania leków konieczne jest stosowanie odpowiedniej higieny – przemywanie nosa i wydzieliny z oczu. Należy nadzorować, ile kot je i pije. W razie konieczności należy karmić go strzykawką i podobnie poić, a jeśli mimo tego nie chce współpracować – pojechać do lekarza weterynarii w celu podania kroplówki nawadniającej. Gdy kot ma problemy z oddychaniem, lekarz stosuje dodatkowo sterydy wziewne. Bardzo ważne jest to, abyś zadbał o świeże, wilgotne powietrze pozbawione sztucznych zapachów.

Jeżeli przyczyną kociego kichania jest ciało obce w nosie, zaradzić temu może tylko lekarz weterynarii. Zazwyczaj zwierzę wprowadzane jest w stan sedacji, czyli lekkiego otępienia, albo poddawane całkowitej narkozie. Następnie ciało obce jest wyjmowane albo wycinane. Nie dopuszczaj, aby były zbyt długo w drogach oddechowych – może to spowodować nawet martwicę tkanek.

Jako opiekun kota jesteś odpowiedzialny za jego dobre samopoczucie. Jak widać nawet zwykłe kichanie może być początkiem poważnej choroby kota. Dlatego zawsze bacznie obserwuj swojego zwierzaka. Jeśli widzisz niepokojące objawy, nie zwlekaj, tylko idź do lekarza weterynarii. Lepiej wyjść na panikarza niż za późno podjąć leczenie. Ataki kichania u kota powinny skutecznie zachęcić Cię do wizyty u specjalisty.

Wiesz już, dlaczego kot kicha i jakie mogą być konsekwencje tego stanu. Regularne poddawanie kota badaniom profilaktycznym i szczepieniom w dużej mierze może ochronić go przed chorobami, ale nie chroni przed wypadkami czy jego własną ciekawością. Jeśli masz wrażenie, że kiedy kot kicha, to doświadcza alergii, możesz spróbować wyeliminować alergen. W tym celu sprawdź ofertę sklepu Apetete.pl, aby wybrać najlepsze zamienniki do dotychczas stosowanych produktów.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły