Dlaczego kot kicha?

Dlaczego kot kicha? Podobnie jak my, koty kichają z różnych powodów. Niektóre z nich są błahe inne wymagają interwencji lekarza weterynarii. Naucz się rozpoznawać niepokojące objawy a staniesz się lepszym opiekunem dla swojego kota.

Dlaczego kot kicha?

Dlaczego kot kicha? przyczyn kichania może być wiele niektóre są bardzo błahe inne mogą być objawem poważnych chorób

Jeśli Twój kociak kicha, możesz się martwić, że coś jest naprawdę nie tak. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele drobnych powodów, dla których kotek lekko kicha. Nadmierne lub umiarkowane i silne kichanie powinno być zawsze sprawdzane przez lekarza weterynarii.

Dlaczego kot kicha?

Jak już zostało wspomniane istnieje wiele powodów. Jednym z nich może być alergia na pyłki, kurz, roztocza. Istnieje też duża szansa, że przyczyną kichania jest po prostu pyłek, czy jakaś inna drobinka, która dostała się do nosa i drażni jego śluzówki. Sami wiemy jakie to nieprzyjemne, kichanie jest reakcją organizmu obronną. Próbuje w ten sposób pozbyć się „nieproszonego gościa”. Jeśli przyczyną kociego kichania jest właśnie kurz, to rada jest jedna: sprzątaj częściej i dokładnie. Odsuwaj szafy, kanapę, wycieraj półki oraz książki i ustawione na nich bibeloty. Używaj naturalnych środków do czyszczenia na bazie sody. Ewentualnie możesz zastosować płyny do mycia nietoksyczne dla zwierząt, dostępne w naszym dziale higiena.

Mr Smell Płyn bioenzymatyczny do mycia podłóg o zapachu kwiatowym 1l

Mr Smell Płyn bioenzymatyczny do mycia podłóg o zapachu kwiatowym 1l

Inne przyczyny kichania

Jeśli Twój kociak częściej kicha, możliwe że przyczyną tego stanu rzeczy jest alergia, albo choroby układu oddechowego. Ciała obce mogą utknąć w nosie zwierzęcia bez Twojej wiedzy. Weterynarz może sprawdzić i bezpiecznie usunąć ciała obce. W tym celu może to wymagać sadacji czyli znieczulenia, uspokojenia kota przed zabiegiem, płukania nosa i / lub endoskopii.

dlaczego kot kicha?

Dlaczego kot kicha? Być może ma uczulenie na kurz, by Twój kotek spał spokojnie po prostu sprzątaj częściej

Kocia alergia

Tyle się słyszy alergii na koty. Jednak okazuje się, że sam kot również może cierpieć z powodu alergii wziewnej. alergenami mogą być: pleśń, kurz, perfumy, dym, pestycydy i środki czyszczące.  Jeśli uważasz, że twój kot ma alergię, musisz zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów. W tym celu sprawdź najpierw co wywołuje alergie u kota, a następnie zminimalizuj dostęp do alergenu. Jeśli przyczyną alergii jest np: miska metalowa, zmień ją na ceramiczną. Jeśli Twoje perfumy, używaj ich po wyjściu z domu, do czasu Twojego powrotu powinny nieco wywietrzeć, itd. Pamiętaj, że istnieje wiele metod leczenia alergii u kotów.

alergia kotów

alergia na koty, oraz alergia kotów, jak się okazuje koty też mogą mieć alergie wziewne na pyłki, kurz, rośliny…

Dlaczego kot kicha – przyczyna: choroby górnych dróg oddechowych

Ciągłe kichanie, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak ospałość, brak apetytu, wydzielina z oczu lub nosa, biegunka , kaszel lub trudności w oddychaniu, mogą być oznaką infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej górnych dróg oddechowych.
Jeśli zauważysz że kichaniu towarzyszą te objawy – koniecznie udaj się do lekarza weterynarii. Może się okazać, że przyczyną jest choroba np: opryszczka kotów lub wirus niedoboru odporności kotów (FIV).  Być może również objawem zakażenia górnych dróg oddechowych u kotów. Niestety, al są często wysoce zaraźliwe i łatwo przenoszą się między nimi. Jeśli więc przyprowadzisz nowego kota do domu z objawami infekcji górnych dróg oddechowych  ważne jest, aby nie dopuścić do kontaktów ze zdrowymi zwierzakami.

Kot Rosyjski i inne zwierzęta

W przypadku podejrzenia chorób górnych dróg oddechowych nie można dopuścić do spotkania z drugim kotem

Kalicywiroza

Wywołują ją wirusy z szerokiej grupy Caliciviridae. Niestety, choroba może ujawnić się nawet u szczepionych osobników. Dodatkowo jest jedną z dość powszechnie występujących a do tego wysoce zaraźliwą chorobą, która może powodować kichanie i problemy z oddychaniem.

Leczenie kaliciwirozy?

Niestety, ale nie ma leku na kaliciwirozę wobec tego leczenie polega na eliminowaniu czy zmniejszaniu objawów w tym kichania. Najczęściej lekarz zaleca podawanie leku na wirusy. Ponadto duża rola poza farmakologicznym leczeniem przypada opiekunowi kota. W tym okresie wskazana jest troskliwa opieka.  Właściciel musi regularnie przemywać kotu pyszczek, usuwać wydzielinę i uspokajać pupila. Ponadto należy dbać o stałe przyjmowanie pokarmu przez kota, co nie jest łatwe z uwagi na wydzielinę z nosa i gardła. Wówczas opiekun powinien podawać jedzenie bardzo miękkie w formie pasztetów, albo musów. Najlepiej jest karmić kota z ręki, albo strzykawki. Ponadto zalecane jest użycie nawilżacza powietrza, który ułatwi kociakowi oddychanie. W bardzo ciężkich przypadkach lekarz weterynarii zastosuje sterydy w celu zmniejszenia obrzęku płuc. Co ważne, trzeba wiedzieć że nawet po ustaniu objawów kot jest nosicielem wirusa i może zarażać inne osobniki nawet do roku. Zaleca się aby w tym czasie nie wprowadzać do domu innych zwierząt, zwłaszcza kotów.

Jak zapobiegać kichaniu

Podsumujmy co robić jeśli Twój kociak kicha sporadycznie i weterynarz sprawdził, że przyczyną nie jest żadna choroba układu oddechowego a tym bardziej wirus.

Zadanie domowe dla opiekunów kotów kichających

• Przestań używać odświeżaczy powietrza, pachnących detergentów do prania, perfum i nie pal w domu! – Wiele środków dezynfekujących zawiera substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla kotów. Około 3/4 szklanki zwykłego wybielacza zmieszanego z litrem wody stanowi bezpieczny środek dezynfekujący do czyszczenia kuwety i działa również na inne powierzchnie, takie jak blaty kuchenne i zlewozmywaki. Pozostawia przyjemny, czysty zapach, więc nie powinieneś potrzebować dodatkowych odświeżaczy powietrza.
• Po wymyciu kuwety – dokładnie ją wypłucz, aby nie zostały żadne deterygenty. Do mycia kocich kuwet najlepiej używaj płynów przeznaczonych dla kotów!
• Sprawdź także żwirek dla kota. Niektóre żwirki zwłaszcza, bentonit strasznie się pylą i powodują reakcje alergiczne.  Zmień na eko żwirki, drewniane albo z kukurydzy.


Pamiętaj!

Jako opiekun kota jesteś odpowiedzialny za jego dobre samopoczucie. Jak widać nawet zwykłe kichanie może być początkiem poważnej choroby kota. Dlatego zawsze bacznie obserwuj swojego zwierzaka. Jeśli widzisz niepokojące objawy, nie zwlekaj tylko idź do lekarza weterynarii lepiej wyjść na panikarza niż za późno podjąć leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Kot bengalski

Kot Bengalski

Kot bengalski to unikalna rasa cętkowanych kotów domowych, pow...

Kot Perski

Kot perski zwany też „persem” to jedna z popularniejszych ras ...