KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Opieka nad kotem

Opieka nad kotem może być wspaniałym doświadczeniem i w tym artykule przedstawiamy Ci kilka kluczowych informacji na ten temat. Jeśli zdecydowałeś się na adopcję kota, ale nigdy wcześniej nie miałeś takiego mruczącego przyjaciela? To dobrze trafiłeś po kolei przeprowadzimy Cię po kocim świecie potrzeb.

Dziś opiekun ma to szczęście, że w sklepie zoologicznym znajdzie wszystko co potrzebuje do opieki nad kotem. Co więcej, różnorodność produktów jest tak duża, że można dobierać akcesoria kolorem, tak by dobrze komponowały się z naszym wnętrzem, czy indywidualnymi upodobaniami. Jeśli jeszcze nie wiesz czego potrzebuje Twój kot to specjalnie dla Ciebie streściliśmy listę najpotrzebniejszych artykułów dla mruczącego towarzysza. Ponadto dowiesz się jak powinna wyglądać opieka nad kotem by dłużej cieszył się doskonałym zdrowiem.

opieka nad kotem

Zacznijmy opiekę kota od listy zakupów

Opiekę nad kotem zacznij od wypełnienia tej listy zakupów. Znajdziesz tutaj tylko niezbędne akcesoria, z czasem będziesz powiększać kocią wyprawkę, na razie skup się na najważniejszym.

Kocia wyprawka powinna zawierać:

Opieka nad kotem – czym karmić kota?

Opieka nad kotem to przede wszystkim zapewnienie mu odpowiedniego wyżywienia. Jeśli chcesz, by Twój kot cieszył się dobrym zdrowiem, to koniecznie musisz kupić mu karmę bez zbóż. Koty nie trawią tego składnika, jest on zupełnie zbędny w ich diecie. Polecane karmy bezzbożowe to np.: Applaws, Acana, Taste of The Wild, Nature. Dodatkowo, wybierając karmę dla kota musisz uwzględnić takie czynniki jak jego wiek, poziom aktywności oraz zdrowie. W sklepie zoologicznym znajdziesz karmy dostosowane do profilu Twojego kota. Wystarczy, że skorzystasz z filtrów produktu a pojawią się odpowiednie artykuły.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o żywieniu kota:

  • Nie karm kota jedzeniem prosto z lodówki
  • Jedzenie misce nie może być zepsute – koty mają doskonały węch
  • Umieszczaj miski z jedzeniem z dala od kuwety
  • Nie umieszczaj miski z jedzeniem obok wody, bo kot nie będzie chciał pić
  • Wybieraj karmy odpowiednie do wieku i potrzeb kota
  • Czytaj etykiety karm
  • Nie przekarmiaj kota

 

Mokra karma dla kota lepsza od suchej?

Sucha karma dla kota powinna być tylko dodatkiem. Zdecydowanie kot powinien dostawać karmę mokrą, dlatego że one mają naturę pustelniczą. Sucha karma zawiera tylko 8-10% wody, mokra zaś około 80%. Dzięki czemu zapewnia odpowiednie nawodnienie kota. Musisz wiedzieć, że większość kotów przejawia tendencję do chorób układu moczowego. Dlatego najlepszą karmą dla kota jest mięsna, mokra karma, z bogactwem tauryny. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką karmę dla kota kupić, to zapraszam TUTAJ, gdzie więcej pisaliśmy o sposobie żywienia kotów.

Pielęgnacja kota

Opieka nad kotem to przede wszystkim poza karmą, dbanie o jego higienę. Kot to czyste zwierzę i doskonale sam dba o wygląd swojego futra. Mimo wszystko powinieneś go szczotkować, co najmniej raz w tygodniu. Częste szczotkowanie pomaga utrzymać piękne futro Twojego kota. Zmniejsza ilość wypadających włosów, które kot połyka podczas pielęgnacji ( zebrane włosy formułują się w kule włosowe i zatykają ściany jelit, utrudniając wypróżnianie). Przy dużym natężeniu tych kłaczków, kot może mieć utrudnione wypróżnianie, wtedy oprócz szczotkowania musisz na chwilę zmienić mu dietę, o kulkach włosowych więcej pisaliśmy w TUTAJ

Opieka nad kotem

Czy kot musi mieć legowisko?

Oczywiście, że tak! Twoje zwierzę potrzebuje miejsca do odpoczywania, które będzie tylko jego i zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Legowiskiem może być nawet kawałek kocyka, czy ręcznik położony na parapecie, wbrew pozorom nie są w tej kwestii nazbyt wymagające.

Opieka nad kotem

Toaleta kota gdzie postawić kuwetę?

Umieść kuwetę dla kota w cichym, dostępnym dla niego miejscu, najlepiej w łazience. Wybierz takie położenie, żebyś nie musiał przenosić kuwety oraz dbaj o czystość w kuwecie. Twój kot to czyste zwierzę i nie będzie chciał załatwiać się do brudnej toalety. Większość kotów jeśli nie ma zapewnionej czystości w kuwecie, potrafi załatwić się obok niej, albo w wannie. By uniknąć przykrych niespodzianek radzimy codziennie za pomocą specjalnej łopatki wybierać odchody i mokry żwirek z kuwety. Raz w miesiącu wymyj dokładnie kuwetę i zmień cały żwirek. Do czyszczenia kuwety nie używaj amoniaku, dezodorantów ani zapachów, zwłaszcza cytryny.

Uwaga: Jeśli twój kot nie chce korzystać z kuwety, mimo jej czystości skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czasami jest to pierwszy sygnał, że kot jest chory.
Otwarte kuwety są odpowiednie dla wrażliwych i małych kociaków

Jeszcze jedna kwestia, jeśli masz nowego kota zacznij od kuwety otwartej. Zamknięte kuwety są przeznaczone dla pewnych siebie kotów, które nauczone są korzystanie z toalety.

Drapaki

Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o kotach! Po pierwsze to bardzo rozrywkowe zwierzaki. Lubią się bawić, wspinać, chować. Po drugie potrzebują drapaka! Drapak zapewnia nie tylko higienę pazurków. Drapak pozwala kotom zostawić wonną informację, co jest niezwykle ważne dla ich odpowiedniego samopoczucia.

Jak wybrać dobry drapak?

Drapak dla kota musi być stabilny i powinien mu pozwolić na pełne rozciągniecie mięśni. Musi być pokryty szorstkim materiałem, takim jak sizal. Drapaki sizalowe są najpopularniejsze, ale możesz też spróbować drapaków kartonowych. Oczywiście są mniej trwałe, ale zapewniają kotom świetną rozrywkę. Wiele młodych kotów woli takie drapaki od standardowych sizalowych.

Drapaki dla kota

Ten drapak Trixie zapewni kotu zabawę i drapanie, a także miejsce do spania

Czy kot może dostawać nasze leki?

Nie! Większość leków przeznaczonych dla ludzi jest nieodpowiednia a wręcz toksyczna dla kotów. Jeśli Twój kot źle się czuje, to zabierz go do lekarza weterynarii. Pamiętaj o regularnych wizytach, odrobaczeniu co pół roku oraz szczepionkach a zapewnisz kotu najlepszą opiekę.

Czy kastrować kota/sterylizować kotkę?

Miauczenie i wycie kota w okresie godów jest nie do wytrzymania. Niekastrowany kocur znaczy moczem dosłownie wszystko, a zapach ten jest trudny do zaakceptowania. Ponadto jeśli zamierzasz wypuszczasz kota na dwór to wiedz, że kastracja zapewni mu bezpieczeństwo. Niekastrowany kot często jest źródłem ataku innych kocurów, a takie walki przeważnie nie są do pierwszej krwi.

O czym należy pamiętać

Opieka nad kotem nie musi być trudna. Wystarczy, że się do niej odpowiednio przygotujesz. Dobre akcesoria, wiele zabawek i dobra karma to połowa sukcesu. Jeszcze dodaj do tego indywidualne potrzeby swojego kota jak potrzeba zabawy a zyskasz przepis na idealnego towarzysza.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły