KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies gryzie meble. Jak go tego oduczyć?

Z pewnością wielu opiekunów szczeniaków doświadczyło zniszczenia przez pupila przedmiotów w domu. Często psy gryzą różne rzeczy także niezależnie od wieku. Trzeba przyznać, że to kłopotliwe zjawisko, na które każdy chciałby poznać skuteczne rozwiązanie. Wyjaśniamy, dlaczego pies gryzie meble i jak go tego oduczyć.

Promocja dla czytelników bloga

promocja overzoo apetete

Psy odczuwają naturalną potrzebę gryzienia, żucia i lizania. Ten zupełnie normalny odruch zaspokajają przeważnie poprzez poprawnie skomponowaną dietę opartą o karmę suchą i mokrą. Suche granulki pożywienia nie tylko satysfakcjonują psy, ale i pomagają ścierać osady i kamień z zębów. Ten psi instynkt pomagają również załagodzić odpowiednio dobrane przysmaki – naturalne gryzaki dentystyczne i np. suszone skóry, uszy czy żwacze.

Jednak w niektórych sytuacjach psy, najczęściej pozostawione same w domu, gryzą wszystko, co tylko napotkają na swojej drodze. Często dzieje się tak, nawet mimo zapewnienia pupilowi mnóstwa zabawek i gryzaków i przeważnie dotyczy to szczeniaków i młodych psów. Czym spowodowane jest to zachowanie i dlaczego pies gryzie meble? Tłumaczymy to zjawisko i przedstawiamy skuteczne sposoby na oduczenie psa niszczenia w domu.

pies gryzie meble pies gryzący kanapę

Sprawdź również: Dlaczego pies gryzie właściciela?

Dlaczego pies gryzie meble?

Gryzienie i niszczenie mebli to kłopot dla wielu właścicieli szczeniaków, jak i dorosłych psów. Straty materialne i nerwy zdecydowanie nie są nikomu potrzebne. Ważne jest, by poznać przyczynę takiego zjawiska i dopiero wtedy spróbować pomóc pupilowi. Rozpoznanie prawdziwego źródła tego problemu pomoże dobrać odpowiedni sposób na to, jak oduczyć psa gryzienia mebli. Powodów, dla których pies gryzie meble, może być mnóstwo: od nudy, przez frustrację, po problemy ze zdrowiem. Prezentujemy najczęstsze przyczyny takich zachowań u czworonogów.

Szczeniak gryzie meble

Często problem niszczenia mebli, dotyczy młodych psów i szczeniąt. Szczeniak gryzie meble, ponieważ wyrastają mu zęby. Czuje wówczas swędzenie i denerwuje się z tego powodu. Wystarczy przypomnieć sobie, jak bardzo sfrustrowane są niemowlaki, kiedy wyrastają im mleczaki. Ból i dyskomfort sprawia, że często płaczą i są poirytowane. Podobnie jest u psów, te jednak okazują swoje zdenerwowanie w typowy dla nich sposób.

Gryzienie mebli, czyli przeważnie elementów drewnianych pomaga, przynosi im swego rodzaju ulgę przy wyrastaniu nowych zębów. Co więcej, szczeniaki gryzą wszystko, co im się spodoba, ponieważ nie znają jeszcze wystarczająco zasad panujących w domu. Krótko mówiąc, mogą próbować nowych rzeczy i sprawdzać, na co mogą sobie pozwolić. Zwykła ciekawość często przeradza się w uporczywy problem, jeśli nie zostanie właściwie rozwiązany.

pies gryzie meble pies gryzący krzesło

Zbyt szybkie odłączenie od matki

Czasami przyczyna tego, że pies gryzie meble, ma swoje podłoże gdzie indziej. Zbyt szybkie rozdzielenie szczeniaka od matki i rodzeństwa może skutkować problemami behawioralnymi, ponieważ młody pies „chłonie jak gąbka” prawidłowe zachowania społeczne od swoich pobratymców. Z tego powodu może gryźć meble, buty i inne przedmioty w domu, ponieważ nie rozumie, że do zabawy służą zabawki, a nie wyposażenie Twojego mieszkania.

Niewystarczająca ilość zabawek

Zabawki to obowiązkowy element wyposażenia dla psa. Nie tylko zapewniają mu rozrywkę i ruch, ale pozwalają zaspokoić potrzebę gryzienia i żucia. Oczywiste jest, że w sytuacji, gdy pies ma za mało zabawek albo nie ma ich wcale – będzie sięgał po przedmioty ze swojego otoczenia. Warto zadbać o to, by pies miał jak najwięcej zabawek, najlepiej zróżnicowanych.

Doskonałym gadżetem dla każdego pupila jest zabawka uniwersalna taka jak Trixie Piłka Denta Fun rugby 11,5cm. Może służyć jako piłka do aportowania, ale z łatwością możesz także włożyć do środka przysmaki, które następnie pies będzie musiał wyjąć, a przy okazji zaspokoi swoją potrzebę lizania i gryzienia.

pies gryzie meble piłka dla psa

Inną przydatną zabawką jest kong, taki jak np. Kong Wobbler zabawka z dozownikiem karmy i przysmaków. Pupil będzie mógł się zrelaksować i wylizać zawartość, którą zaaplikujesz do środka. Zwykle psom zajmuje dłuższy czas, nim oczyszczą cały kong z zawartości, przy okazji liżąc i gryząc go.

pies gryzie meble zabawka z dozownikiem karmy

Zbyt duża ilość zabawek

Znasz to powiedzenie, że wszystko w nadmiarze szkodzi? Tak samo jest w kwestii zabawek dla psa. Zbyt mała ilość skutkuje znudzeniem pupila, ale za dużo zabawek też nie jest dobrym rozwiązaniem i może skutkować tym, że zacznie interesować się bardziej rzeczami ze swojego otoczenia niż dziesiątkami różnych gadżetów, które dla niego przygotowałeś.

W takiej sytuacji pies zwyczajnie nie wie, na której zabawce ma się skupić albo nie jest w stanie wybrać tej jednej ulubionej. Wtedy najlepiej schować część z nich i wymieniać je co kilka tygodni. Wyjęte z szafki szarpaki i gryzaki pies może potraktować jako nowość i zainteresować się nimi na nowo. Dzięki temu odwrócisz jego uwagę od mebli w domu.

Znudzenie i frustracja u psa

Pies może także niszczyć wyposażenie Twojego domu, kiedy nie ma zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu. Niektóre rasy psów potrzebują szczególnej aktywności fizycznej i umysłowej, by dać upust swojej energii. Rasy, które mogą wpadać we frustrację bez codziennego treningu to m.in. border collie, husky syberyjski, owczarek niemiecki, jack russel terier czy boksery.

Natura niektórych psów wymaga tego, by wybiegały się przez przynajmniej 30 minut dziennie, a wychodzenie na dwór jedynie na załatwianie fizjologicznych potrzeb to zdecydowanie za mało. Jeśli na co dzień nie masz wystarczająco czasu, by zabrać psa na długi spacer na łono natury, sięgnij po długą linkę treningową, dzięki której pupil będzie mógł wybiegać się niedaleko od domu. Doskonale sprawdzi się taka linka jak Chaba Smycz linka treningowa czarna o różnych długościach i wariantach grubości do wyboru. Czworonogi potrzebują także eksploracji terenu i bez zaspokojenia tak podstawowych potrzeb mogą stawać się znudzone, a w efekcie niszczyć meble i wszystko, co tylko im się spodoba.

pies gryzie meble smycz

Brak gryzaków dla psa

Ważne jest również, by pies otrzymywał regularnie gryzaki i przysmaki do gryzienia i żucia. Dzięki takiemu urozmaiceniu diety pupil będzie mógł przez dłuższą chwilę odprężyć się i zaspokoić swoje naturalne potrzeby gryzienia. Nauczysz go w ten sposób, że to właśnie takie przysmaki służą do żucia, a nie noga od stołu czy krzesło.

Sięgnij po naturalne gryzaki, takie jak np. Syta Micha Suszone penisy wołowe, które zaspokoją potrzebę gryzienia psa, a w dodatku są twarde i wytrzymałe, dzięki czemu pupil zajmie się przysmakiem przez dłuższy czas. Co więcej, takie naturalne odpowiedniki do gryzienia pomagają również skutecznie usuwać kamień nazębny.

pies gryzie meble przysmak dla psa

Gryzienie mebli, a problemy behawioralne u psa

Jak już wiesz, czasami przyczyny gryzienia mebli przez pupila są nieco bardziej złożone. Mogą wynikać z problemów behawioralnych, ukrytych lęków i stresu. Dlatego często pies gryzie meble, gdy zostaje sam, ponieważ cierpi na lęk separacyjny i z tęsknoty za swoim opiekunem niszczy wyposażenie w mieszkaniu. Często także psy, które utraciły opiekuna albo swojego psiego przyjaciela mają obniżony nastrój i wówczas szukają sposobów na pocieszenie.

Prostym sposobem wydaje się rozładowanie złości i smutku na meblach i Twoich butach. Czworonogi nie lubią nagłych zmian, dlatego mogą reagować w ten sposób np. na pojawienie się nowego członka rodziny albo przeprowadzkę. W takich sytuacjach konieczna może okazać się wizyta u behawiorysty lub weterynarza, którzy właściwie zdiagnozują źródło problemu i zaproponują skuteczne rozwiązania.

Przeczytaj również: Jak oduczyć psa biegania za samochodami?

Jak oduczyć psa gryzienia mebli?

Opiekunowie psów, które uporczywie gryzą meble, poszukują skutecznych rozwiązań na oduczenie psa takiego zachowania. Należy pamiętać, że tylko cierpliwość i właściwe techniki pomogą Ci nauczyć psa, że niszczenie przedmiotów w domu jest niewłaściwe. Krzyk ani tym bardziej przemoc, które są zakazane w wychowywaniu zwierząt, nie sprawdzą się, a jedynie pogłębią problem i negatywnie wpłyną na Waszą więź.

pies gryzie meble pies z pogryzionym pluszakiem

Przekierowanie uwagi psa na zabawę

W wielu przypadkach skutecznym sposobem na to, jak oduczyć psa gryzienia mebli jest przekierowanie jego uwagi na to, co lubi najbardziej, czyli zabawę. Sięgnij po szarpaki, gumowe piłki i maskotki i baw się z psem regularnie. Przy pomocy szarpaka będziesz mógł urządzić zabawę w mocowanie, a pies będzie mógł gryźć i szarpać linkę do woli. Jeśli pupil nie przepada za szarpakiem, wybierz aportowanie.

Doskonale sprawdzają się wspomniane wcześniej zabawki typu kong i gumowe piłki z wypustkami, do których można wkładać karmę i przysmaki. Takie gadżety zostały stworzone specjalnie z myślą o psach o wzmożonej potrzebie żucia i gryzienia. Szybko przekonasz się, że pupil nie gryzie już mebli, ponieważ czerpie radość z zabawy, którą mu zapewniasz. Zmęczony pies to szczęśliwy pies, dlatego zadbaj o jego aktywność ruchową i umysłową.

Regularna aktywność fizyczna

Tak jak wspomnieliśmy, zabawa jest dla psa jedną z ważniejszych czynności, szczególnie dla szczeniaków. Nie zapominaj też o wspólnej aktywności, czyli regularnych spacerach. Najlepiej wybieraj las, łąkę albo wybiegi dla psów, gdzie pies będzie mógł się wybiegać do woli i eksplorować teren. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby pies nie gryzł mebli? Zadbaj o podstawowe potrzeby, czyli ruch, bieganie i węszenie. Jeśli Twój pies ma w sobie predyspozycje do psich sportów, możesz także zacząć z nim ćwiczyć agility albo zabrać na wspólne bieganie czy przejażdżkę rowerem.

Nagana psa za gryzienie mebli

Ważne jest także, abyś wyraźnie zakomunikował swojemu psu, że gryzienie mebli nie jest czymś, co pochwalasz. Możesz w tym celu wykorzystać określone hasło, np. „nie” albo „fe”, jeśli pupil zna te komendy. Oczywiście nie chodzi o to, byś krzyczał na psa, ale okaż mu, że nie podoba Ci się to, co robi w momencie, gdy przyłapałeś go na gorącym uczynku. Pamiętaj, że karcenie psa po fakcie, czyli w chwili kiedy wróciłeś do domu i zastałeś zniszczoną kanapę, pies już nie będzie pamiętał, że to zrobił, dlatego nagana po czasie się nie sprawdzi.

pies gryzie meble pies pogryzł kanapę

Gryzaki i przysmaki dla psa

W oduczaniu psa gryzienia mebli sprawdzi się także regularne podawanie naturalnych gryzaków i przysmaków. Wybór przekąsek jest ogromny – od kości, po żwacze wołowe i suszone skóry. Regularne podawanie pupilowi twardych przysmaków pozwoli mu całkowicie zaspokoić potrzebę gryzienia i żucia, dzięki czemu powinien przekierować swoją uwagę z mebli na apetyczne smaczki.

Wizyta u behawiorysty

W momencie, gdy przedstawione wcześniej sposoby nie pomagają, warto skonsultować problem z weterynarzem albo behawiorystą. Może okazać się, że Twój pupil cierpi na lęk separacyjny i gryzie meble, gdy zostaje sam w domu albo jest to inny rodzaj problemów behawioralnych. Wtedy specjalista może Ci dobrać odpowiednie metody dostosowane do konkretnego przypadku.

Jak zabezpieczyć wyposażenie domu, jeśli pies gryzie meble?

W niektórych przypadkach, jeśli pies jest szczególnie uparty albo gryzienie mebli tak mu się spodobało, że nawet długie spacery, zabawy gryzaki nie są w stanie odwrócić jego uwagi od takiego zachowania, można sięgnąć po inne środki. Skuteczny może okazać się specjalny preparat, żeby pies nie gryzł mebli.

Takie środki stosuje się bezpośrednio na meble, co zniechęca pupila do niszczenia wyposażenia mieszkania. Decydując się na taki krok, wybierz preparat o naturalnym składzie. Powinien być w pełni bezpieczny dla psa i innych zwierząt domowych. Stosowanie takiego preparatu jest proste. Umyj dokładnie meble, a następnie nałóż płyn na wybrane miejsca. Czynność warto powtarzać co 6-8 godzin.

Wiesz już co zrobić, gdy pies gryzie meble!

Wiesz już, co zrobić, żeby pies nie gryzł mebli, a sposobów na oduczenie pupila takiego zachowania jest wiele. Okazuje się, że przyczyn tego, że pies gryzie meble może by całkiem sporo. Problem ten dotyczy przeważnie szczeniaków, ale i dorosłych psów. Mogą to być problemy behawioralne, znudzenie, czy brak wystarczającej ilości zabawy w ciągu dnia.

apetete baner na bloga

Zazwyczaj zapewnienie psu odpowiednich zabawek, aktywności fizycznej i naturalnych przysmaków do gryzienia okazuje się skuteczne. W innych sytuacjach konieczna może okazać się konsultacja z behawiorystą, który pomoże Ci oduczyć psa niszczenia mebli w domu. A Ty jaki masz doświadczenia z psem gryzącym elementy wyposażenia? Opowiedz swoją historię w komentarzu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły