KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Strzyżenie psa – samemu czy u specjalisty?

Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie, jak przeprowadzić strzyżenie psa i czy ta czynność jest w ogóle konieczna? Jest to uzależnione od typu sierści. W wielu przypadkach jest bardzo pomocne w utrzymaniu czystości zwierzęcia, jednak w niektórych przypadkach wręcz niewskazane.

Jeżeli posiadasz psa z nieco dłuższą sierścią z pewnością prędzej, czy później staniesz przed pytaniem, jak ostrzyc psa? Choć na początku czynność ta może się wydawać skomplikowana, bo istotnie stanowi czasem prawdziwe wyzwanie, z czasem okaże się coraz łatwiejsza. Dla wygody możesz też skorzystać z usług groomera. Obecnie na rynku dostępny jest także szeroki wachlarz akcesoriów i preparatów, służących do pielęgnacji psiej sierści. Ich zakup jest oczywiście konieczny, jeżeli zamierzasz sam dbać o szatę psa. Najważniejsze jest jednak, by ta czynność sprawiała przyjemność, zarówno Tobie, jak i ukochanemu czworonogowi.

Dla wygody możesz też skorzystać z usług groomera

Dla wygody możesz też skorzystać z usług groomera

Strzyżenie psa – kiedy jest niewskazane?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jak ostrzyc psa, zastanów się, w jakim celu chcesz to zrobić? Strzyżenie psa znacznie ułatwia utrzymaniu go w czystości, a prawidłowa pielęgnacja zdecydowanie pozytywnie wpływa na jakość jego włosa. Jeżeli jesteś posiadaczem prawdziwej psiej piękności, odpowiednie strzyżenie może być konieczne przed jej udziałem w wystawie psów. Czasami czynność ta jest niezbędna ze względu na powstałe kołtuny, sfilcowaną sierść. Powodów może być wiele. Jeżeli odpowiednio przygotujesz na to swoje zwierzę i zaopatrzysz się w dobrej jakości sprzęt, może obojgu wam sprawiać to dużą przyjemność a psiak poza praktyczną fryzurą, może też sezonowo zmieniać swój wygląd.

Sierść u psów

Zanim doradzimy Ci, jak ostrzyc psa, na początek garść ważnych informacji. Sierść u psów składa się z włosa okrywowego oraz podszerstka. Włos okrywowy jest długi, jego funkcją jest ochrona psa przez upałami, czy zabrudzeniem. Natomiast podszerstek jest krótki. Znacznie zagęszcza się w okresie zimowym i to właśnie on jest wymieniany przez psy sezonowo. Tu bardzo ważne jest podkreślenie, że pod żadnym pozorem nie powinno się strzyc psa, który ma podszerstek. Może wywołać to miejscowe, plackowate łysienie, a co za tym idzie- podrażnienie skóry oraz brak ochrony przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Strzyc natomiast można włos okrywowy. Choć często powtarza się, że psy z włosem nie linieją, nie do końca jest to prawdą. Włos wypada po prostu o wiele rzadziej i w mniejszych ilościach niż podszerstek. Do najpopularniejszych ras psów, które mają włosy należą między innymi yorkshite terier, shih-tzu, maltańczyk, bichon frise, czy bolończyk. Wśród większych osobników wyróżniamy pudle, samoyedy.

Włos okrywowy jest długi, jego funkcją jest ochrona psa przez upałami

Włos okrywowy jest długi, jego funkcją jest ochroną psa przez upałami

Przygotowanie do strzyżenia

Zanim rozpoczniesz strzyżenie psa, musisz się odpowiednio do tego przygotować i zaopatrzyć w niezbędny sprzęt. Podstawą są kosmetyki pielęgnacyjne, dobrane do typu włosa. Bardzo ważne jest, by nie używać do tych celów ludzkich szamponów, czy odzywek. Pamiętaj, że psia skóra ma inne PH niż ludzka. Twoje kosmetyki mogą ją więc podrażnić. Zbyt intensywny zapach kosmetyku, może również sprawić, że Twój pies, by go zniwelować, na najbliższym spacerze wytarza się w napotkanej po drodze zgniliźnie lub odchodach. Kolejnym ważnym elementem są odpowiednie narzędzia. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak ostrzyc psa i czym to zrobić, zasięgnij porady w dobrym sklepie zoologicznym. Strzyżenie można wykonywać za pomocą maszynki do strzyżenia lub nożyczek. Niezbędne będą też akcesoria do wyczesywania, czyli odpowiednie szczotki, grzebienie, zgrzebła. Jeżeli spodoba Ci się przygoda ze strzyżeniem lub masz większą ilość psów, możesz zainwestować w stół groomerski.

Maszynka, czy nożyczki?

Jak ostrzyc psa, by zrobić to naprawdę dobrze? Przede  wszystkim nie oszczędzaj na akcesoriach. Ten wydatek ponosisz jednorazowo na długi czas, dlatego warto zainwestować w przedmioty dobrej jakości. Maszynka do strzyżenia to zakup rzędu kilkuset złotych. Ważne, by była przeznaczona do strzyżenia psów, ponieważ ich ostrza są dostosowane do gęstej, czy kędzierzawej sierści. Jeżeli nauczysz się nią sprawnie posługiwać, strzyżenie będzie zajmowało mniej czasu, a efekt będzie na prawdę dobry. Jeżeli planujesz jej używanie, warto wcześniej zapoznać psa z jej dźwiękami. Już kilka dni wcześniej włączaj ją w pobliżu psa, nagradzając go za spokój smaczkami, aby jej dźwięk kojarzył mu się jednoznacznie pozytywnie. To znacznie ułatwi Ci cały proces strzyżenia. Mniejszym wydatkiem będzie zakup dobrych nożyczek. Strzyżenie nimi jest nieco bardziej czasochłonne, ale ich posiadanie jest często niezbędne. Nawet jeżeli będziesz korzystał z maszynki, to do precyzyjnego strzyżenia pyszczka, uszu, czy palców, niezbędne okażą się jednak właśnie nożyczki.

Jak ostrzyc psa, by zrobić to naprawdę dobrze?

Jak ostrzyc psa, by zrobić to naprawdę dobrze?

Przed strzyżeniem

Zanim rozpoczniesz strzyżenie, musisz odpowiednio przygotować psa. Zacznij od dokładnego wyczesania sierści. W ten sposób usuniesz martwy włos, łatwo znajdziesz też ukryte kołtuny, czy sfilcowaną sierść. W następnej kolejności należy psa solidnie wykąpać. To bardzo istotne nie tylko ze względów higienicznych. Brud zalegający na włosach może szybko stępić ostrze maszynki, narażając Cię na kolejne koszty. Psa myje się dwukrotnie. Pierwsze mycie ma na celu pozbycie się warstwy brudu, drugie ma już zadanie bardziej pielęgnacyjne. Przekonasz się, że dwukrotne wykonanie tej czynności, znacznie wydłuży czas pomiędzy kąpielami, gdy pies będzie wyglądał świeżo. W razie konieczności, po kąpieli nałóż na włos odżywkę pielęgnacyjną, przeznaczoną do typu włosa Twojego psa. Po jej dokładnym spłukaniu, czas przygotować się do strzyżenia. Znajdź i dokładnie wytnij wszystkie kołtuny, które mogą blokować maszynkę do strzyżenia, czy utrudniać odpowiednie, proste cięcie. Wykonaj to za pomocą ostrych nożyczek, ale uważaj, by nie zranić skóry psa.

Psa myje się dwukrotnie

Psa myje się dwukrotnie

Strzyżenie psa – technika

Gdy pies jest już w pełni przygotowany, można rozpocząć strzyżenie. Istotne jest, aby wykonywać je z włosem, a nie pod włos, czyli od głowy w kierunku tułowia. Ważne jest przycięcie włosów na brzuchu, gdyż w tym miejscu najtrudniej utrzymać czystość. Na koniec pozostaw ogon, przestrzenie między palcami oraz głowę. Gdy już nabierzesz wprawy, możesz zainteresować się różnymi rodzajami psich fryzur. Pytanie- jak ostrzyc psa? nabierze więc zupełnie innego wymiaru, bowiem znając technikę, możesz całkowicie zmienić wygląd psa, stosując fryzurę kontynentalną, „na westa”, czy „na lwa”. Bez względu na to, jaki rodzaj cięcia wybierzesz, nie zapomnij, że najważniejsze jest zdrowie zwierzęcia. Właściciele mylnie sądzą, że ostrzyżenie psa niemalże do skóry, ułatwi mu funkcjonowanie w upalne lato. Efekt będzie odwrotny- skóra pozbawiona naturalnej ochrony, jaką jest włos, narażona na promienie słoneczne, ulegnie podrażnieniu i poparzeniu. W ekstremalnych sytuacjach może prowadzić to nawet do śmierci psa.

Strzyżenie psa – główne zalety

Jeżeli znasz już odpowiedź na pytanie, jak ostrzyc psa, zastanów się, jakie są jeszcze z tego inne korzyści? Piękny wygląd pupila, łatwość utrzymania go w czystości to nie jedyne zalety. Podczas wszelkich czynności pielęgnacyjnych, takich jak kąpiel, wyczesywanie, czy strzyżenie, masz niepowtarzalną okazję, aby sprawdzić kondycję skóry psa. Dokładne wyczesywanie pozwoli Ci upewnić się, że na ciele nie ma pasożytów w postaci na przykład kleszczy. Ich znalezienie jest bardzo kłopotliwe w przypadku psów z długim włosem. Łatwiej też będzie Ci zauważyć niechcianego intruza takiego, jak pchła lub jakiekolwiek podrażnienia na skórze. Podczas strzyżenia warto też pamiętać o dokładnym przycięciu pazurków, które jest niezbędne, gdy pies nie spiłowuje ich samodzielnie podczas spacerów. Należy też dokładnie wyczyścić uszy psa. Można tego dokonać za pomocą wacików z ciepłą wodą, jednak znacznie wygodniejsze i skuteczniejsze są specjalne płyny do mycia zwierzęcych uszu.

Piękny wygląd pupila, łatwość utrzymania go w czystości to nie jedyne zalety

Piękny wygląd pupila, łatwość utrzymania go w czystości to nie jedyne zalety

Pielęgnacja psiaka może być świetną zabawą i sprawiać prawdziwą przyjemność obu stronom. Jeżeli wiesz, jak ostrzyc psa, ale zupełnie sobie z tym nie radzisz, skorzystaj z usług profesjonalnego groomera. Ma on duże doświadczenie w pielęgnacji zwierząt i poradzi sobie z tym znacznie szybciej oraz łatwiej.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły