• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY
  • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY

Jamnik

Jamnik opis rasy

Kraj pochodzenia: Niemcy. To niski, krótko nożny o wydłużonej, ale smukłej sylwetce pies myśliwski do polowań na i pod ziemią.
Niemiecka nazwa jamnika Dachshund w dosłownym tłumaczeniu oznacza borsuczy pies. Ciekawostką jest, że ten uroczy piesek jest też nazywany psem kiełbaską, a czasem parówką ze względu na długi tułów i małe łapki. Na pewno nie wiedzieliście, że Jamnik był pierwszą maskotką na igrzyskach olimpisjkic

Jamniki hodowane są w 3 odmianach wielkości:

  • Standardowej – waga do 9 kg (obwód klatki piersiowej powyżej 35 cm)
  • Miniaturowej – waga ok. 5-6 kg (obwód klatki piersiowej od 30 do 35 cm)
  • Jamniki królicze – waga ok. 3-4 kg (obwód klatki piersiowej do 30cm)

Jamnik jest z natury przyjacielski, nie jest tchórzliwy, ani agresywny, a jego temperament można określić jako zrównoważony, wytrwały, obdarzony dobrym węchem. Są również indywidualistami, obdarzonymi nieprzeciętną odwagą. Jamniki są zwinne i ruchliwe. Jamniki zostały wyhodowane w celu polowania na zwierzęta, które żyją w norach, dlatego musiały mieć nieugięty charakter, aby szybko się nie poddawać. Do tego nie mogły być tchórzliwe, a przy tym musiały być samodzielne. Co jeszcze,,,Jamniki mają silną wolę dlatego trudno jest wyszkolić jamnika na super grzecznego psa. Zresztą zauważcie, że rzadko jamniki startują w zawodach psiego posłuszeństwa. Oczywiście nie oznacza, że nie da się ich wyszkolić – da tylko trzeba odnaleźć ich prawdziwą motywację. Zwykle jest to jakaś zabawka albo jedzenie. Co jeszcze ważne, jamniki są norowcami wobec tego kochają się zakopywać. lubią różnego rodzaju tunele, często robią sobie je z kołdry, albo porozrzucanych ubrań, dlatego nim usiądziesz na kocyk, albo wgnieciesz ubrania - sprawdź czy nie leży tam Twój pies! co jeszcze jamnik jest bardzo, ale to bardzo towarzyski będzie ci towarzyszył we wszystkim, co robisz - włącznie z toaletą i kąpielą. Ponadto uwielbiają się z Tobą tulić na kanapie, spać z Tobą w łóżku, jak żaden inny pies Jamnik potrzebuje człowieka do szczęscia.

Zdrowie Jamnika

Jamniki są dość odporne na choroby. W średnim wieku zdarzają się niekiedy problemy z kręgosłupem - najpoważniejszą chorobą jest dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego. Należy dbać o to, by pies zachował szczupłą sylwetkę - Jamniki mają tendencję do tycia. Najlepiej też ograniczyć mu chodzenie po schodach. Trzeba dbać również o jego zęby, by nie odkładał się na nich kamień.

Kto powinien być właścicielem Jamnika?

Jamnik jest inteligentny, ale dość uparty, w końcu to psy myśliwskie. Zostały wyhodowane do polowania na małe zwierzaki borsuki, króliki i inne małe zwierzątka. Oznacza to, w życiu kierują się tym co podyktuje im nos, ale są też łakome wobec tego ich brzuch też często odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji! Jamnik wymaga aktywności, które pomogą spełnić jego instynkt myśliwski. Tak naprawdę nie trzeba wiele; kurs nose work albo zakup maty węchowej dla psa, w której rozsypujemy smakołyki do wyszukania. bardzo fajny sposób na nagrodzenie psa, a przy zajęcie. Można również wykorzystać matę z frędzelkami, o matach węchowych więcej przeczytacie na naszym blogu.. Wracając do charakteru jamnika i dopasowania do człowieka to trzeba przyznać, że to ciche psy. Dodatkowo są chętnie adoptowane do bloku bo nie zajmują dużej przestrzeni. To również świetny kompan dla mało aktywnej osoby - jamnik chętnie pomoże w wyborze programu TV i spocznie wraz z Tobą na kanapie. Nie pogardzi też przejażdżką samochodem oraz wypadem na miasto. Nie jest może długo dystansowcem i raczej dla biegacza się nie nadaje, ale spacer po parku - bardzo chętnie> jamnik też szybko uczy się przynoszenia piłki, Tylko proszę pamiętać, aby go nie zafiksować na piłeczkę. 5 rzutów i chowamy piłkę do plecaka.  Jamniki to psy ciekawskie i wesołe. Bardzo szybko przywiązują się do właściciela na całe życie, bywają zazdrosne o względy, dlatego posiadanie więcej niż jednego jamnika nie jest w cale super pomysłem. On wolałby mieć opiekuna na wyłączność. Jamnik nie nadaje się dla osoby, która pracuje po kilkanaście godzin dziennie – bardzo źle znosi samotność. Ten pies po prostu kocha ludzi i lubi być w centrum zainteresowania i aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny. To dobry przyjaciel dla dzieci. Psy tej rasy odznaczają się ciekawą mimiką. Z ich pyszczka da się wyczytać całą gamę emocji, co czasem bywa zgubne - jamniki są świetnymi aktorami i potrafią świetnie udawać, dlatego nim pobiegniesz z jamnikiem do weterynarza poobserwuj go nieco dłużej. 

Pielęgnacja Jamnika

Pielęgnacja psa uwarunkowana jest od typu okrywy włosowej. Najmniej uwagi wymaga jamnik krótkowłosy, którego okrywa włosowa wymaga wyczesywania w okresie jej wymiany- tj. 2 razy w roku. W przypadku Jamników długowłosych i szorstkowłosych wymagane jest częstsze wyczesywanie oraz kąpiele w szamponach przeznaczonych odpowiednio do ich typu sierści. W przypadku obecności szorstkiego włosa wykonuje się również zabieg tzw. trymowania. Polega on na usuwaniu martwego podszerstka. Poza tym warto zadbać o zęby jamnika, pieski mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. poza tym domowy tryb życia nie pozwala na dostateczne ścieranie pazurków, także właściciela jamnika czeka kwartalne obcinanie pazurków. Poza tym warto zajrzeć w oklapnięte uszy jamnika, zbyt długie czasem są przez niego przydeptywane, warto zobaczyć czy nie ma nich żadnych ranek. Warto też na jakiś czas zajrzeć w uszy i sprawdzić ich czystość, oklapłe uszy zawsze mają mniejszą możliwość prawidłowej wentylacji, przez co stają się świetnym siedliskiem bakterii.  

Czym karmić Jamnika

Jamniki uwielbiają jeść - więc, jako właściciel psa o nazwie kiełbaska. Twoim zadaniem jest upewnienie się, że kundel dobrze je. Niektórzy właściciele karmią jamników domową dietą, ale większość jamników je komercyjną karmę dla psów. Dorosły jamnik zwykle waży około 10kg. Jeśli kupujesz komercyjną karmę dla psów, opakowanie powinno zawierać wskazówki dotyczące tego, ile karmy potrzebuje pies przy danej masie ciała. Na przykład 10kg  jamnik może potrzebować około 1 szklanki suchej karmy dziennie, aby utrzymać swoją wagę. Najlepiej jest podawać psom jedzenie dwa razy dziennie,  pół szklanki rano i wieczorem. Jamniki dobrze sobie radzą z takim i harmonogramem posiłów. Jeśli zamiast tego zostawisz psu przez cały karmę to prawdopodobnie Twój pies przytyje. Najlepsza karma dla jamnika, to karma przeznaczona dla psów po kastracji tzw. karmy light albo karmy dla małych ras. Dodatkowo poza suchą karmą warto podawać jamnikom przysmaki dentystyczne, ponieważ psy te mają predyspozycję do chorób dziąseł. 

Najważniejsze zalety:

  • zajmuje mało przestrzeni
  • dobry przyjaciel dla dzieci
  • odważny i ciekawy świata,

wesoły i inteligentny

Wady psa:

  • uparty,
  • sprawia trudności w szkoleniu
  • bardzo lubi być w centrum uwagi