• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY
  • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY

Karmy według rasy kota

Czy wiesz, że koty rasowe wymagają specjalistycznego podejścia? Zapewnij swojemu kotu odpowiedni rozwój, wybierając karmę dedykowaną jego rasie.
Dzięki naszym podpowiedziom Twój rasowy przyjaciel dłużej będzie cieszył się doskonałym zdrowiem.

Wybierz rasę Twojego Pupila

ABISYŃSKI
AMERYKAŃSKI BOBTAIL
BENGALSKI
BIRMAŃSKI
BRYTYJSKI
EGZOTYCZNY
EUROPEJSKI
MAINE COON
NORWESKI LEŚNY
PERSKI
RAGDOLL
ROSYJSKI NIEBIESKI
SFINKS
SYBERYJSKI
SYJAMSKI
SZKOCKI ZWISŁOUCHY


Jaka karma dla rasowego kota?

Przygotowanie diety dla kota w domu nie jest łatwe, należy zadbać o odpowiednią ilość składników mineralnych a zwłaszcza o wystarczającą jakość białka. Pamiętajmy o tym, że kot jest mięsożercą i to właśnie mięso musi stanowić podstawowy składnik jego diety. Niedobory aminokwasu tauryny, wpływa niekorzystnie na działanie serca oraz upośledza widzenie.

Niezależnie od tego czy kot jest wybredny czy chętnie zjada każde pożywienie, które trafi do jego miski jesteśmy odpowiedzialni za jakość tego pożywienia. Dobrze dobrane kocie menu odpowiada na wszystkie jego potrzeby związane z wydatkiem energii, wiekiem ale także rasą.

Podział karm ze względu na rasę kota?

Koty różnią się między sobą nie tylko charakterem, ale i wyglądem. Niektóre mają płaskie pyszczki tak jak Pers, inne znane są z charakterystycznego wyglądu np.: długiego ogona takiego jak ma przedstawiciel rasy Maine Coon. Rozróżniamy koty gładkowłose, długowłose a także te które nie posiadają w ogóle sierści jak np. popularny kot Sfinks, itp.
Cechy wyglądu takie jak typ futra kota jest bardzo różnorodny. Zmiany te w wyglądzie kota dokonywały się naturalnie bądź są też efektem selektywnej hodowli, która miała na celu uwydatnienie danej cechy. To co oglądamy jest wynikiem specyficznej kombinacji włosów okrywowych i podszerstka. Ze względu na długość włosa wyróżniamy koty

Koty długowłose długość futra jest zmienna i zależy od rasy a także pory roku. O gęstości futra decyduje jakość podszerstka – ten zaś jest mniejszy lub większy w zależności od temperatury jaka panuje w miejscu w którym przebywa kot. Do ras długowłosych zaliczamy: Persy, Maine Coony, czy np.: Turecką Angorę

Koty długowłose

Długi włos rasowego jak i bez rasowego kota ( długa sierść występuje również u tzw. Miksów kotów bezrasowych) wymaga szczególnej pielęgnacji. Codziennego czesania, trymowania. Dodatkowo ważne jest również jakość podawanego jedzenia. Słabej jakości pożywienie bez odpowiednich związków takich jak np.: kwasy tłuszczowe, tłuszcze, witaminy czy biotyna sprawi że koci włos będzie wyglądał niechlujnie, będzie pozlepiany i bez połysku. Dlatego, że za dobrą kondycję włosa odpowiada ogólny stan zdrowia kota. Ponadto koty długowłose mają problem z kulami włosowymi, tzw. pilobezoary. Podczas codziennej toalety kot połyka sierść, która formułuje się w żołądku w postaci kulek włosowych. Zbyt duża ilość zjadanej sierści może zatkać jelita kota, powodując niestrawności, wymioty a nawet bóle brzucha. Dlatego karmy dla kotów długowłosych powinny zawierać słód jęczmienny, często występujący w karmie pod nazwą malt. To specjalny błonnik, który pozwala na usuwanie kul włosowych z przewodu pokarmowego kota.

Koty krótkowłose

Futro kotów krótkowłosych może być różne pod kątem koloru, a także faktury. Koty syjamskie i orientalne rasy mają bardzo lśniącą przylegającą do ciała sierści o krótkich włosach. Futro kotów rosyjskich i brytyjskich jest dwuwarstwowe, ale o bardzo miękkiej i jedwabistej fakturze, co daje efekt pluszu. Te koty nie wymagają może pielęgnacji zewnętrznej, ale jakość podawanego pożywienia odbija się na wyglądzie ich sierści.
Koty bezwłose całkowita lub część brak włosów u kotów rasowych która jest efektem mutacji i selektywnej hodowli. Obecnie istnieje tylko jedna rasa kotów nie posiadających żadnych włosów z wyjątkiem policzków i ogona – mowa o sfinksie.

Najpopularniejsze rasy kotów

Niektóre rasowe koty ze względu na swoją ciekawą i wyjątkową budowę mogą mieć problem z pobieraniem zwykłego pokarmu. Takim przykładem niech będzie chociażby kot perski. Jego okrągła płaska głowa utrudnia mu pobranie suchego pokarmu. Ponadto płaski pysk Persa czy Brytyjczyka sprawia, że często u nich występuje niedrożność kanalików nosowo-łzowych. Powoduje to nadmierne łzawienie z oczu. Ważne w profilaktyce wzroku poza pielęgnacją okolic oczu jest podawanie karmy dla kota, która zadba o jego oczy, oraz będzie miała dopasowane chrupki do kształtów pyska.
Ponadto u rasowych kotów dużo częściej diagnozuje się choroby układu moczowego, u Brytyjczyków powszechna jest torbielowatość nerek, u persów występują również problemy z sercem. To są wady wrodzone wpisane w rasę.

Dlatego ważna jest odpowiednia higiena kota oraz profilaktyka, na którą składa się między innymi dobra dieta. Producenci karmy Royal Canin wyodrębnili poszczególne produkty dla konkretnych ras kotów. To są najpopularniejsze rasy takie jak:

  • Kot Perski
  • Kot Brytyjski
  • Kot Syjamski
  • Kot Bengalski
  • Kot Sphinks
  • Norweski Leśny – Maine Coon
  • Ragdoll

Royal Canin jako pierwszy stworzył karmy z podziałem na rasy. Zbadali charakterystyczne dla rasy cechy i współpracują z siecią ekspertów od żywienia i weterynarii w celu stworzenia precyzyjnej formuły dla twojego rasowego kota..