• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY
  • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY

Pomeranian Szpic Miniaturowy

Szpic miniaturowy (Pomeranian) 

Ruda kuleczka na chudych nóżkach, pełna wdzięku postać. Pomeranian to piesek, który wygląda jak zabawka. Trzeba przyznać, że to jedna z najładniejszych i najpopularniejszych odmian szpiców niemieckich. Najczęściej występuje w odmianie rudej, ale można spotkać również czarne, szare i białe odmiany włosa. Wiedzieliście, że Pomeraniany ważyły kiedyś około 20 kg i ciągnęły sanie – taką mikro postać jaką spotykamy dziś zawdzięczamy królowej Wiktorii która zapragnęła mieć mikro szpica na własność.

Cechy charakteru Pomeraniana

Pomeranian to pies o wyglądzie zabawki mocno oddany właścicielowi, nieufny w stosunku do obcych kochający wszystkie psy – bez wzajemności. To jednak nie pluszowy miś a typowy szpic – z niezależnym charakterem nieco dominującym, zaborczy, i szczekliwy. Pełen energii i miłości – szczerze oddany swoim właścicielom, do reszty zachowuje rezerwę. Ponadto to inteligentne psy, które można szkolić. Lubią się popisywać i być w centrum uwagi, a nade wszystko kochają swojego Pana czy Panią, bardzo przywiązuje się do właściciela i jeśli komuś przyjdzie do głowy zmienić psa na innego. Może to bardzo źle się skończyć dla tej puchatej kulki. Często odmawiają one jedzenia i są bardzo smutne, nie chcą się bawić, jeśli właściciel odchodzi lub są porzucane.

Szkolenie psa

Małe psy wymagają tak samo pracy szkoleniowej, jak duże, dlatego szkolenie szpica powinno się rozpocząć już od szczeniaka. Socjalizacja czyli przyzwyczajanie do różnych miejsc, powinna być przeprowadzona niezwykle delikatnie tak by nie wystraszyć pieska. Zabieraj szczeniaka ze sobą w jak największą ilość różnych miejsc i nagradzaj go. Niech łapie jak najwięcej miłych skojarzeń, unikaj sytuacji trudnych. Zacznij od krótkich spacerów na rękach do sklepu, itp. Musisz wiedzieć, że bez odpowiedniej socjalizacji Twój piesek łatwo stanie się agresywny i nie śmiały w stosunku do obcych psów i ludzi. Dobrym pomysłem jest zabranie psa do przedszkola dla szczeniąt, gdzie nauczy się podstawowych komend: jak zostań, zejdż, przyjdź.  Wzmocnij pracę przedszkola, którą wykonałeś ze swoim szczeniakiem, dołączając do zajęć posłuszeństwa oferowane przez pozytywne szkolenie psów.  Pomorzanie mają tendencję do szczekania na nieznajomych i  zawsze żywo reagują na hałas z zewnątrz z powodu chęci ochrony swoich właścicieli. Ich pisk może być denerwujący dla Ciebie i twoich sąsiadów. Aby poradzić sobie z tym problemem, naucz swojego psa reagować odpowiednio na dżwięki.W tym celu trenuj pukanie do drzwi lub ściany i nagradzaj psa gdy zachowuje się spokojnie. Powtarzaj trening, aż Twój pies skojarzy pukanie do drzwi ze smakołykiem.

Odnośnie szkolenia warto wspomnieć, że małe pieski mają małe pęcherze więc dla nich nauka czystości nie jest taka oczywista. Trening czystości Pomeraniana wymaga od opiekuna zwiększonej czujności i cierpliwości.

Zdrowie Pomeraniana

Ruchliwe pieski niestety mają wiele wad genetycznych między innymi alopecja – plackowate łysienie, które objawia się w szczenięcym wieku watowatą sierścią, a w dalszej fazie piesek zaczyna przypominać grzywacza chińskiego. Pozostaje mu włos tylko na głowie a reszta pokrywają plackowate łysienia. Ponadto zdarzają się choroby oczu, dysplazja, choroby uszu, tarczycy. Typowy przypadek małych ras – zwichnięcie rzepki, czasem też mają słabe serce. Pomimo tak licznych zagrożeń wiele osób decyduje się na zakup Pomeraniana, bo jest po prostu śliczny.

Pielęgnacja

Zachowanie tak ślicznego wyglądu kosztuje – wiedzą o tym wszystkie Panie. I niektórzy Panowie. Pomeranian to pies o podwójnym podszerstka, który bardzo znosi niczym szczotka wszystkie niespodzianki i skarby ze spaceru: kamyki, liście, rzepy, gałązki i brud. Dlatego wyczesywanie Pomeraniana to obowiązek każdego właściciela, ponadto kąpiele, co najmniej raz w miesiącu szamponem przeznaczonym dla ras z podwójnym podszerstkiem. PO kąpieli trzeba psa wysuszyć, bo inaczej będzie się włos kołtunił! Dobrze jest ten włos po kąpieli spryskać antystatycznym sprayem, żeby po pierwsze ułatwić sobie rozczesywanie sierści a po drugie sprawić, żeby mniej się puszyła. Choć właśnie ten puchaty wygląd ma osiągnąć odpowiedni grooming pomeraniana. Psy wystawowe należy trymować i kąpać raz w tygodniu.
Właściciele Pomeranianów często w okresie letnim decydują się na ich strzyżenie – to dobrze, bo w mieszkaniu jest bardzo ciepło i ten podwójny podszerstek wcale psu nie jest potrzebny, ponadto mniej się będzie brudził. Najlepiej strzyc regularnie okolice około ogona i pod brzuchem, bo włos potrafi tam zarastać.

Dla kogo Pomeranian?

Pomeranian to nie jest żywa zabawka, choć na takiego wygląda, zwłaszcza, jeśli się go przytnie na misia, jak znanego z Instagram pieska Boo. Jednak prawdziwy Pomeranian jest bardzo ruchliwy i nakręcony na zabawę i psoty. Nie usiedzi w miejscu, nawet wyszkolony pomeraniana lub chodzić własnymi drogami. W domu pilnuje się właściciela i nie odstępuje go na krok a na spacerze – udaje, że jest sam! Takie są właśnie szpice, jeśli puści się go w parku dla psów, niechybnie znajdzie jakąś szparę by uciec z ogrodzenia. Szpic lubi sam decydować o dobieraniu sobie partnerów do zabawy i terenów do węszenia, a ponieważ jest malutki bardzo łatwo przeciska się przez najmniejsze szpary w płocie. Ze względu na ten mały rozmiar piesek nie nadaje się na zabawkę dla małych dzieci! To żywe zwierzę i łatwo je uszkodzić, zranić – ma malutkie kosteczki.
Ponadto to żywe srebro do kochania = jeśli ktoś szukał małego przyjaciela na dobre i złe – szpic będzie bezgranicznie oddany swojemu właścicielowi, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt że te psy nie poddają się łatwo szkoleniu – lubią chodzić własnymi drogami, jak to szpice…
Ponadto wadą szpiców jest ich nadpobudliwość – zaalarmują o każdym szmerze na klatce niskim szczekaniem – są bardzo jazgotliwe, jeśli akurat naprzeciwko w bloku jest remont i będą kręcili się robotnicy – wiedz, ze szpic będzie śledził każdy ich ruch- głośno przy tym ujadając.

Czym żywić Szpica Miniaturowego Pomeraniana

Jeśli chodzi o karmienie Pomeraniana nie jest ono proste, bo psy są bardzo wybredne. Jeśli zdecydujemy się na karmienie suchą karmą to warto wybierać tylko chrupki z małymi krokietami, najlepiej karmy przeznaczone dla mikro ras. Zawierają one odpowiedniej wielkości chrupki, które Pomeranian spokojnie może przeżuć i przełknąć. ponieważ większe kawałki mogą stanowić ryzyko zadławienia się małych psów, szczególnie tych, które mają tendencję do przełykania szybko karmy. Podobnie jak w przypadku karmienia wszystkich innych psów, Pomeranian powinien dostawać karmę wysokiej jakości z dużą ilością białka i minimalną ilością wypełniacza, zboża, ziemniaki, ryż, itp. .Szpice są na ogół aktywne, dlatego szybko tracą na wadze jeśli nie dostają odpowiedniej energetycznie karmy. Słabej jakości karma powoduje problemy trawienne i uniemożliwia wchłanianie składników odżywczych. Szpice Miniaturowe karmi się wbrew zasadzie szkoleniowej, Co to oznacza, pieski te mają tendencję do cukrzycy, dlatego karmę muszą mieć dostępną cały dzień. Chyba, ze będziesz je karmił mało a często przez cały dzień, tak by nie doprowadzić do spadku cukru we krwi, Pomeraniany mogą cierpieć z powodu hipoglikemii, jednak jeśli Twój piesek jest za gruby – nie zostawiaj mu miski na cały dzień. Podziel jego posiłek na 2-3 mniejsze porcje i zrezygnuj z podkarmiania. 
Karma mokra może stanowić dodatek do diety Twojego psa. Sprawi, że suchy posiłek stanie się ciekawszy i bardziej smakowity. Mokra karma zazwyczaj zawiera więcej białka, i jest też bogata w składniki odżywcze. Warunek jest jeden karma mokra powinna być bez zbożowa i dobrej jakości mięsem. Unikaj określenia produkty pochodzenia zwierzęcego, stawiaj na karmy ze świeżym mięsem. 
Przysmaki dla Pomeraniana czy można je podawać? Oczywiście jak każdemu psu, tylko z uwagi na jego tendencję do cukrzycy, należy unikać łakoci z dodatkiem cukru. Ponadto w diecie Pomeraniana należy unikać słodkich i ostrych przekąsek z naszego stołu! Lepiej zrobimy dając psu przysmaki przeznaczone dla jego gatunku. Otóż pieski mają bardzo małe żołądki i te przysmaki nasze mogą powodować u nich zaburzenia trawienia, a do tego na tak małego pieska jeden paluszek to już 1/3 jego dobowej racji żywnościowej. 
Ponadto istnieje cała lista zakazanych produktów nie tylko dla Pomeranian, ale również innych psów. Z tym, ze Twojemu szpicowi grozi większe niebezpieczeństwo ze względu na mikro rozmiar. Lista ta obejmuje: czekoladę, winogrona, rodzynki, awokado i orzechy makadamia. Wszystkie te i wiele innych są toksyczne, a psy zabawkowe, takie jak Pomorzanie, są podatne na nawet bardzo małe ilości tych śmiertelnych pokarmów. Zamiast tego oferuj swoim psom zdrowe posiłki, takie jak gotowana wątróbka czy kurczak, oczywiście w odpowiednich mikro porcjach

Zalety rasy

- mały rozmiar
- niskie koszty utrzymania
- przywiązany do właściciela

Wady rasy
- wchodzi w konflikty z większymi od siebie psami
- bardzo dużo szczeka – żywy alarm
- pielęgnacja pracochłonna
- choroby genetyczne
- wybredny gust kulinarny
- łatwo można go zranić – nie nadaje się dla małych dzieci
- uparty i niezależny

Brak produktów odpowiadających zapytaniu.