Seter Irlandzki
Seter Irlandzki
Piękny Seter Irlandzki nazywany moder rhu - czerwonym psem. przyznacie, że barwy sierści moze pozazdrościć każda kobieta i to niekoniecznie ruda. Włosy setera lśnią z daleka. Psy tej rasy dojrzewają późno, czasami dopiero w 4 roku życia, stąd ich reputacja : rozrabiaki. Ogólnie to co warto wiedzieć nim zdecydujemy się na psa tej rasy: setera jest fakt, że to prawdziwy myśliwy. Niezależnie od wyglądu, zadbania, psy te mają bardzo silny instynkt myśliwski, w końcu to był pies przeznaczony do pracy przy ptactwie. Wśród innych seterów jest uznawany za najszybszego i najlżejszego, jego lekkość chodu i umiłowanie do biegu sprawdza się w sportach - ten pies może biec przy opiekunie jadącym wierzchem, rowerem. Sprawdzi się we wszystkich sportach w których oceniana jest szybkość i zwinność.
Pochodzenie: Pochodzi od długowłosego spaniela, powstał w wyniku skrzyżowania Irlandzkiego spaniela wodnego z Seterem Angielskim, Springer Spanielem i Pointerem.
- Wysokość: 60-70cm
- Waga: 25kg -32kg
- Pielągnacja: standardowa
- Szkolenie: Łatwe
- Maść: ruda/mahaniowa
- Wiek: 12 - 15 lat
- Przeznaczenie: pies myśliwski na ptactwo.
Charakter Setera
Podobnie jak każdy seter jest to pies przyjazny, dziecięcy i swoją żywotność i pozytywne nastawienie zachowuje do późnych lat. Jest bardzo mocno związany z właścicielem i źle znosi rozstania, może chorować z powodu lęku separacyjnego i niszczyć w domu, jeśli nie zapewni się mu odpowiedniej dawki ruchu. Podobnie jak Angielski seter zarówno złodzieja jak i przyjaciela przywita serdecznie.
Pielęgnacja sierści, oczu i uszu Setera
Sierść setera nie jest trudna w pielęgnacji, ale wymaga codziennego szczotkowania, bo się bardzo szybko kołtuni, a sfilcowany seter wygląda niechlujnie i traci swój piękny urok. Dodatkowo do pielęgnacji należy dołożyć czyszczenie uszu, usuwanie z sierści zanieczyszczeń – na włosach pies przynosi sporo brudu, rzepów, i innych spacerowych drobiazgów.
Zdrowie Setera Irlandzkiego - najczęściej występujące choroby w rasie
Rasa ta jest podatna na dysplazję stawów biodrowych, skręt żołądka, chorobę PRA zanik siatkówki, zespół zaburzonego przylegania leukocytów, ponadto pod skórą w wieku starczym mogą wtórzyć się kaszaki, a na łokciach modzele.
Karma dla Setera
Czym żywić Setera Irlandzkiego, aby był zdrowy a jego sierść lśniła z daleka? Jedną z niezwykle ważnych części opieki nad Seterem Irlandzkim jest zapewnienie mu odpowiedniej diety. Jego energia wymaga odpowiedniego rodzaju paliwa! Najczęstszym wyborem jest sucha karma dla psów dużych ras/ Gotowe karmy marki premium pomogą poprawić trawienie twojego futrzanego przyjaciela, zdrowie zębów i dziąseł, wzmocnią układ odpornościowy, dodadzą witalności i wpłyną na jego ogólne zachowanie.
Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać przy zakupie karmy dla setera a także innego psa jest unikanie produktów zawierających następujące składniki: gluten kukurydziany, pszenny, barwniki spożywcze, butylowanego hydroksyanizolu (BHA), butylowany hydroksytolue (BHT). Upewnij się również, że pierwszym składnikiem karmy dla Twojego Setera jest określone mięso np.: kurczak, jagnięcina, wołowina itp.
Karmienie szczeniaka Setera Irlandzkiego
Szczeniak Setera Irlandzkiego, podobnie jak większość szczeniąt, będzie musiał dostawać dużo jedzenia, aby zdrowo rosnąć. Aż do ukończenia 6 miesiąca życia może jeść od 2 do 4 razy więcej niż dorosły pies. Jednak nie przekarmiaj psa, kontroluj wagę - Upewnij się, że ma wcięcie w talii i że jego żebra są lekko wyczuwalne.
Najlepsze co możesz zrobić, aby zapewnić szczeniakowi Setera odpowiedni rozwój jest zakup suchej karmy dla szczeniąt dużych ras. Karmy marki Premium zawierają dodatkowe składniki odżywcze, których potrzebuje, aby rosnąć zdrowo .
Zasady żywienia szczeniąt: psiaki mogą jeść od 3 do 4 razy dziennie, dopiero po ukończeniu 6 miesiaca życia powinny dostawać pokarm 2-3 razy dziennie, jak dorosłe psy. .
Karmienie dorosłego psa Setera Irlandzkiego
Ogólnie rzecz biorąc, ponieważ Setery Irlandzkie są duże i energiczne, będą potrzebować nieco więcej jedzenia niż inne psy. Pamiętaj jednak aby pokarm dobierać indywidualnie do wieku oraz Waszego poziomu aktywności. Podobnie jak w przypadku opieki na szczeniąt – kontroluj wagę i wygląd pupila. Dobrze utrzymany seter ma piękne wcięcie w talii bez widocznych żeber.
Jeśli piesek jest za gruby to waż karmę przed podaniem. Pamiętaj, że im wyższa jakość karmy tym mniej jej dajemy! Dlatego podawanie karm lepszych jakościowo jest ekonomiczniejsze.
Dla kogo Seter?
Na pewno przyszły właściciel setera musi być osobą aktywną, nie jest wymagane by był to myśliwy. Seter będzie również doskonałym towarzyszem spacerów, biegów, przejażdżek rowerowych jest wytrzymały i chętny do wszelkich aktywności zarówno w wodzie jak i na ladzie. Doskonały przyjaciel młodszych, starszych dzieci oraz innych psów. Choć w starszym wieku może być zazdrosny o inne psy…
Zalety:
- Inteligentny
- Chętny do współpracy
- Przyjazny do dzieci, ludzi, zwierząt
- Piękny
- Świetny kompan dla aktywnych
Wady
- Bardzo aktywny
- Potrzebuje aktywności
- Na sierści wnosi sporo brudu
- Wymaga regularnego codziennego szczotkowania
- Jest zbyt ufny nie nadaje się na stróża
Brak produktów odpowiadających zapytaniu.