• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY
  • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY

Owczarek Belgijski

Owczarek Belgijski

Owczarek wszechstronnie użytkowy pies występuje w czterech odmianach: krótkowłosej, długo włosej, krecony włos i czarnej. Niezależnie od wygladu wszystkie belgi są psami pracującymi: to psy pasterskie pracujące przy nodze.Wyróżnia je niezwykła inteligencja i chęć do pracy z właścicielem, choć bywają agresywne. Nie nadają się na pierwszego psa.

Groenendael: krótko włosy - maść jednolicie czarna.
Tervueren: Długowłosy - zawsze z maską, płowy z czarnym nalotem
Malinois: Krótkowłosy pies z płową sierścią i z czarną maską i czarnym nalotem.
Laekenois: Płowy ze śladowym czarnym nalotem, wyraźniejszym na kufie i ogonie. U wszystkich odmian tolerowane małe białe znaczenia na palcach i przedpiersiu.

  • wysokość 62 cm dla psów,58 cm dla suk
  • waga: psy około 25-30 kg, suki około 20-25 kg
  • długość życia od 10 do 15 lat
  • szkolenie: to jest pies pracujący a przy tym bardzo wrażliwy, nie nadaje się na 1 psa, szkolenie jest trudne

Groenendael: Charakter: Przywiązany do domowników, przyjazny, potrzebuje kontaktu z opiekunem. Miewa skłonność do rządzenia i wysuwania się na przewodnika stada – nie lubi bezczynności potrzebuje pracy, zajęcia zarówno fizycznego jak i umysłowych wyzwań.

Tervuren – Najspokojniejsza odmiana wśród belgów – również jak inne belgi jest inteligentny, żywiołowy, wymaga pracy i zajęcia. Przy tym jest ruchliwy nie nadaje się na maskotkę dla dzeci. Lubi zaganiać stado a podczas zaganiania podgryza nogi, co może być w konsekwencji niebezpieczne. Ponadto to psy z silnym instynktem terytorialnym, czujne i nieufne wobec obcych. Belgijski owczarek jest psem opanowanym, doskonale się nakręca podczas pracy, ale szybko można go wyciszyć. Tervuren jest bardzo pojętnym uczniem w każdym znaczeniu tego słowa. Jest świetnym psem szkoleniowym, stara się wsłuchiwać w myśli prowadzącego. Jednak uczy się szybko zarówno dobrych rzeczy jak i złych. Przy tym jest bardzo wrażliwy! Może się szybko zniechęcić do dalszej pracy, nie wolno go przymuszać. Lekcje i zajęcia belga muszą być urozmicone z dużą ilością ćwiczeń za które zostanie pochwalony. Bez pochwał nie ma szkolenia belga – ten pies nie znosi przymusu!

Lakenois – Również jak inne odmiany owczarka belgijskiego jest aktywny, szybko się uczy dobrych i złych rzeczy, szybko zmienia stany emocjonalne, jest psem nie dla każdego!

Malinois – Najbardziej wymagający pod kątem socjalizacji pies belgijskich ze wszystkich czterech odmian. To psy znane z filmów akcji. Bardzo pracujące i źle prowadzone mogą stać się bronią samą w sobie. Bywają agresywne w stosunku do obcych i innych psów, a także zwierząt. Na pewno malinois nie nadaje się do dzieci- jest zbyt wrażliwi i aktywny.

Dla kogo Belg?

Wszystkie Belgi są bardzo wymagające, nie nadają się dla niedoświadczonego opiekuna. Dobrze, aby przyszły właściciel belga znał potrzeby rasy: musi ona mieć zapewniony ruch i aktywność umysłową – bez tego belg będzie dominował, będzie nieposłuszny. Wczesna socjalizacja, szkolenie i praktyka uczynią z belga wspaniałego towarzysza. Przy tym to pies jednak pracujący głośno, nie sprawdzi się w domu w którym cenimy sobie odpoczynek i ciszę. Belg alarmuje każdy ruch w pobliżu domu – ma silny instynkt terytorialny. Doskonały obrońca i stróż. W obronie domowników potrafi zaatakować. Psy często startują w zawodach IPO – obrony psiej. Belg to pies wymagający powinien trafić do domu osób które znają specyfikę rasy oraz uprawiają sporty kynologiczne: belg odnajdzie się w każdym z nich: agility, frisbee, IPO, Obedience, pasienie a nawet flyball – choć lepiej belga dodatkowo nie nakręcać.

Zdrowie Belga?

Ocenia się dobrze. Ogólnie wszystkie belgi są psami długowiecznymi i raczej zdrowe. Jak to bywa u owczarków czasem pojawiają się problemy z trzustką i tarczycą. Padaczka czy alergia skórna. Ponadto belgi są wrażliwe na narkozę.

Czym żywić Owczarka Belgijskiego

Owczarki mają konkretne wymagania żywieniowe w zależności od odmiany: długowłose mają predyspozycję do chorób oczu, Malinois cierpią z powodu chorób stawowych i malinowatości trzeciej powieki, ogólnie u tej rasy  trzustka powinna być od początku pod kontrolą. Najlepiej jest unikać karm z przewagą węglowodanów. Nie można również psów przekarmiać i trzeba uważąć na skęt żółądka. Pies po posiłku powinien odpoczywać co najmniej 1 godzinę. Owczarki to psy pracujące dlatego jeśli Twój równeiż ma aktywne zajęcie będzie wymagał specjalnego żywienia - karmy dla psów aktywnych o podwyższonej zawartości białka i z odpowiednimi proporcjami witamin zadbają o zdrowie pupila.  
Nie poleca się podawania dodatkowych suplementów wapniowych w okresie wzrostu owczarka, jeśli właściciel obawia się zwyrodnień stawów powinien zaufać dobrej jakości karmie dla szczeniąt dużych ras, ewentualnie można podawać karmy przeznaczone dla rasy Owczarek Niemiecki. 

Wady: wrażliwy, łatwo popełnić błąd szkoleniowy, szybko uczy się złych rzeczy, trudno oduczyć go złych nawyków, bywa agresywny
Zalety: odważny, chętny do pracy, pies 1 pana, łatwa pielęgnacja

Brak produktów odpowiadających zapytaniu.