• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY
  • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terier to dziś jedna z najchętniej kupowanych ras w Polsce. Czworonogi do towarzystwa, kiedyś doskonałe psy pracujące. Czym mógł zajmować się pies mniejszy od kota? Nie było to zajęcie, godne salonowej piękności bowiem Yorki trudniły się jako łapacze szczurów!  Co więcej o mikro pieskach?  Choć z wyglądu przypominają żywą zabawkę, nie można ich tak traktować. Psy te nie są stworzone tylko do bycia kochanym, ale wymagają zajęcia. York nie jest typem sportowego psa, choć bardzo wiele zależy od wychowania. Jednak Yorki bardzo polubiły salonowe życie -  preferują spędzanie czasu na rękach opiekuna albo w swojej torbie. Nie oznacza to, że  York nie może być psem posłusznym i sportowym. Bardzo wielu przedstawiciceli tej rasy startuje w psich zawodach posłuszeństwa. Ponadto York chętnie pójdzie na spacer, czy nauczy się jakiejś sztuczki, pod warunkiem że będzie słyszał nad sobą zachwyty: ochy i achy. Psy te choć zadziorne to uwielbiają poklaski.

    • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
    • Klasyfikacja FCI: sekcja 2, teriery miniaturowe, psy do towarzystwa
    • Przeznaczenie: pies użytkowy, do tępienia gryzoni, najpopularniejsza rasa rodzinna
    • Charakter: zadziorny
    • Żywienie: delikatny układ pokarmowy, problemy z zębami
    • Długość życia: nawet 17 lat
    • Dom czy mieszkanie – bez znaczenia odnajdzie się w każdej przestrzeni
    • Dla kogo ten pies: dla każdego
    • Cena psa z rodowodem – nawet do 4.000 pln
    • Miesięczny koszt utrzymania: od 100 do 200 wszystko zależy, czy zdecydujemy się na uczestniczenie w wystawach z naszym pupilem.

Historia Yorkshire Terrier

Ciężko jest uwierzyć, że te piękne pieski, niegdyś pracowały jako szczurołapy. W tym celu zresztą zostały wyhodowane do łapania szczurów. W miasteczku Yorkshire i Lancashire w połowie XIX. Choć małe, były większe niż dzisiejsze standardowe Yorkie. Słynny terier o imieniu Huddersfield Ben pojawił się na wystawach w całej Wielkiej Brytanii w latach 90. XIX wieku i ustanowił standardy dla rasy.

Wygląd psa

Yorkshire Terrier są określane jako psy typu Toy, ważą od 2 do 10 kg. Mają około 35cm wzrostu, uszy w kształcie litery V i średniej wielkości oczy. To, co sprawia, że Yorki są tak popularne to fakt, że psy te mają włosy, zamiast sierśći.. Yorki są jedynymi psami które mają prawdziwy włos, przypominający strukturą nasz. Dzięki temu nie podlega on okresowemu wypadaniu - linieniu. To co znajdujemy na podłodze to podszerstek a Yorki go nie mają. Ich włosy za to  są długie i jedwabiste. Ciało ma często niebiesko-szary kolor, a głowa może być srebrna lub płowa. Kombinacje kolorów obejmują stalowy niebieski i podpalany, czarny i podpalany, niebieski i złoty oraz czarny i złoty. Czasami pojawiają się inne warianty kolorystyczne. Ze względu na włosy a nie sierść Yorkshire Terrier są zalecane jako zwierzęta domowe dla osób uczulonych na sierść psa,.

Temperament i charakter Yorka

Silna osobowość Yorkshire Terrierów wymaga od właściciela odpowiedniego przygotowania. York mimo małego rozmiaru ma charakter i odwagę lwa. Jest w końcu terrierem, wobec tego wyróżnia go nie tylko upór i zaciętość ale także spryt i wola walki. To inteligentne psy – łatwe do trenowania; uwielbiają być w centrum uwagi, kochają się popisywać wobec tego chętnie uczą się nowych sztuczek.

Dla kogo ten pies?

Yorki są malutkie i łatwo im zrobić krzywdę, dlatego nie polecane są do domów z bardzo małymi dziećmi. Nie zrobią im krzywdy, choć nie lubią nachalności niedelikatności. Lepszym domem dla Yorka będzie rodzina z dziećmi powyżej 9 roku życia. Takie dziecko, może już samo wychodzić na spacery z psem i może pomagać przy karmieniu a Yorki lubią spacery i zabawy na zewnątrz. Jednak nie są super wytrzymałe – ze względu na krótkie łapki mogą nie nadążyć za wyczynowym biegaczem czy rowerzystą. Dla sportowców polecamy inne rasy. Yorki te jednak idealne psy do towarzystwa, jeśli zapewni się im odpowiednie zajęcie – szarpanie, pogonie, węszenie to zyskamy świetnego pupila.

Potrzeby pielęgnacyjne

Yorkshire Terrier znany jest ze swojej pięknych włosów – ale o tą szatę trzeba odpowiednio dbać – codziennie czesać i myć włosy szamponem dla Yorków, co najmniej raz w tygodniu. Włos Yorka podobnie jak nasz przetłuszcza się i brudzi, dlatego wymaga  skomplikowanej rutyny pielęgnacyjnej, aby utrzymać długie, jedwabiste włosy  doskonałym stanie. Płaszcz przycina się do długości podłogi. Można również przycinać włosy przy uszach i na łpakach. Niektórzy całkowicie strzygą rasę na krótko bo tak jest łatwiej zadbać o ich estetyczny wygląd. Wówczas jedyne czego wymaga pies to ubrania – pozbawiony włosa będzie marzł zwłaszcza zimą. Wrócmy do pielęgnacji na którą poza czesaniem składają się odpowiednie kąpiele w specjalnym kosmetykach przeznaczonych dla Yorków. W sklepie zoologicznym znajdziesz mnóstwo szamponów i odżywek przeznaczonych dla rasy.

Czym karmić Yorka

Ze względu na fakt, że Yorki są podatne na problemy z zębami powinny dostawać karmę dla psów mikro ras. Karmy specjalistyczne zawierają mniejsze granulki oraz dodatek denta defense. Dzięki odpowiedniej teksturze chrupki pomagają ścierać kamień i zapobiegają osadzaniu nalotu na zębach. Do tego masują dziąsła, co wspomaga profilaktykę schorzeń stomatologicznych tak często występującą u psów tej rasy. Dodatkowo mikro pieski narażone są na zwichnięcie oraz kontuzje rzepki. Wobec tego powinny dostawać karmę, która wzmocni stawy i kości. Odpowiednia zawartość wapnia i fosforu w karmie dla psów małych ras oraz dodatek chondroityny czy glukozaminy wzmocni kości psów.

Zdrowie York Shireterrier

Inne  typowe problemy zdrowotne w rasie  to cukrzyca - najlepszą radą jest unikanie przysmaków zawierających cukier, oraz kontrola wagi pieska. Mimo wybrednego charakteru Yorka właściciele potrafią go utuczyć. Pamiętajmy, ze dla tak miniaturowej istoty każdy dodatkowy kilogram jest sporym obciążeniem dla serca i stawów! Dlatego najlepiej jest wybierać karmy dostosowane do aktywności psa a także jego wielkości.

Brak produktów odpowiadających zapytaniu.