• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY
  • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY

Labrador Retriever

Labrador Retriever opis rasy

Labrador podobnie jak nowofundland i Landseer wywodzi się bezpośrednio z psów które przybyły do Anglii z Nowej Funlandii. Były to psy służące do pomocy rybakom. Dlatego dziś Labrador jest psem, który bardzo często pracuje w ratownictwie wodnym, pomimo wszystko równie świetnie sprawdza na lądzie.

  • wysokość psy: 56-57cm, suki: 54-56cm
  • waga: psy: 27kg- 35kg, suki: 25kg-32kg
  • długość życia: 10-12 lat
  • szkolenie: łatwe
  • pielęgnacja: łatwa, ale nie można zapominać o kontroli uszu 
  • maść: czarna, biszkoptowa, płowa, czekoladowa

Rasa obdarzona żywym i wesołym usposobieniem, bardzo inteligentna i przyjacielska, zrównoważony i pełen radości. Właściwie wychowany labrador to pies bardzo łagodny zrównoważony. Rasa stworzona do bliskiego kontaktu z ludźmi, ma doskonały węch, pasję aportowania, kocha wodę wobec tego świetnie sprawdza się w roli psa aportującego z wody.

Historia rasy Labrador Retriever

Do końca nie wiadomo jak powstała ta rasa. Na pewno początek historii Labradorów szacuje się na wiek XVI w kiedy do Nowej Funlandii Zaczeły przypływać statki rybackie z Angli i Irlandii, na króych już znaleziono Labradory. Prawdopobnie Angliscy przywieźli je ze Skandynawii. Inna teoria mówi, że rasa powstała na wschodnich wybrzeżach Kanady, gdzie istniały dwa typu psów: pociągowuy i aporter z lądu. Ten drugi dał pocżątek dzisiejszej rasie Labrador. Były one chętnie kupowane przez Anglików. nazwę Labrador otrzymały od hrabiego Malmesbury. Do lat 50 XX wieku Labradory były psami myśliwskimi tylko wyższych sfer. Jednak szybko to się zmieniło, każdy zapragnął mieć ppsa o wspaniałym charakterze.  

Charakter Labradora

Labrador to pies obdarzony wesołym usposobieniem, przyjacielski, zrównoważony i pełen radości życia. Wrażliwy i przywiązany do rodziny, źle znosi samotność . Przyjacielski w stosunku do innych zwierząt: psów, kotów, kanarków, chomików. Nie jest agresywny, ale wszystko zależy od wychowania i hodowcy!. Jeśli labrador jest nieposłuszny i agresywny to błędów należy raczej szukać w wychowaniu a nie w genach. Najważniejszą cechą charakteru tego psa jest łagodność w stosunku do ludzi, dlatego nie sprawdzi się on w roli stróża/ Labradory kochają wszystkich i swoją pozytywną energią potrafią zarażać wokól. Przedstawiciele tej rasy miewają skłonności do dominacji (zwłaszcza samce) – nie objawia się ona jednak agresją, lecz nieposłuszeństwem i uporczywym skakaniem na właściciela.

Labradory to przyjazne psy, choć wiele zależy od wychowania, a ich cechą charakterystyczną jest to, ze zawsze muszą mięć coś w pysku: zabawkę, kijka, skarpetki.

Zdrowie Labka

Labradory cieszą się raczej dobrym zdrowiem. Najczęściej zdarzająca się choroba to dysplazja stawów biodrowych i łokciowych oraz młodzieńcze zapalenie kości. Problemy te może wzmagać nadwaga, częsty problem u labradorów ze względu na ich nieposkromiony apetyt. Ponadto labradory mogą mieć problemy z oczami, kataraktę, jaskrę, postępujący zanik siatkówki (PRA) i dysplazję siatkówki. Zdarzają się również problemy z uszami oraz alergie. Również występuje u labradorów zjawisko tzw. Zimnego ogona – brak czucia w ogonie.

Kto powinien być właścicielem Labradora?

Labradory kochają wszystkie formy aktywności od długich spacerów, przez pływanie po rower. Z przyjemnością też poleżą z właścicielem na kanapie i obejrzą TV. Jednak nade wszystko kochają wodę. Po odpowiednim szkoleniu będą psami ratowniczymi. Jednak jak każda  rasa tak i nasz "ideał" ma swoje wady. Na przykład pozostawiony samotności labrador będzie niszczył - jak żaden inny pies potrafi dokonać przemeblowania w domu. Ponadto Labradory prawie nigdy nie doreśleją, wiecznie mają ochotę na charce i wygłupy. 

Wybiegany Retriever, któremu umożliwiono pracę, jest spokojny i nie niszczy. Jeśli jednak nie rozładuje nadmiaru energii, życie z nim pod jednym dachem może być uciążliwe i będzie jprzypominał bohatera opowiadania Marely i ja - Gorga Grogana. Ogólnie psy tej rasy będą dobrym kumplem dla starszych dzieci - są  cierpliwe i wyrozumiałe, a także delikatne. Labradory mają miękki pysk to znaczy, że są w stanie przenieść w zębach surowe jajko i go nie zgnieść. Tymczasem z drugiej strony psa - mamy bardzooo ruchliwy ogon, którego siła może pozrzucać obrazy i porcelanę. Mają labka w domu - nie mamy szkła na wierzchu. Z powodu jego energii również odradza się zabaw aktywnych w domu. 

Pielęgnacja Labradora

Poza okresami linienia zabiegi pielęgnacyjne nie sprawiają dużej trudności – wystarczy czesać labradora raz w tygodniu, w okresie linienia codziennie i to najlepiej szczotką typu furminator. Wówczas sierść labradora jest wszędzie, sypie się z niego jak choinki. co do kąpieli w wannie nie powinny sprawiać trudności - Labki kochają wodę, możesz nauczyć psa na komendę skakać do wanny i tym samym ułatwić sobie kąpiele. Kąpiemy psa tylko w szamponach dla Labradorów, aby nie pozbawić ich sierści tej warstwy ochronnej. Choć jeśli dobrze dobierzemy szampon, to i ten do krótkiej sierści się sprawdzi. Najważniejsze w pielęgnacji Labradorów jest czyszczenie uszu! Psy kochające wodę, z oklapniętymi uszami mają tendencję do chorób uszu. Zapobiec im można myjąc je specjalnymi preparatami do uszu. 

Ciekawostki o rasie:

Czy wiecie, że sierść Labradorów jest całkowicie nieprzemakalna i nie stawia oporu wodzie, ogon jak u wydry pełni rolę steru. Dzięki takiej budowie Labki są świetnymi pływakami. Legandarna historia szczeniaka, który wypadł za burte i został znaleziony 19 km dalej. Najlepsze jest to, że malec wcale nie chciał z tej wody wychodzić - popływałby jeszcze. Jak mówiłam Labradory kochają pływać.  Czy wiecie, że Labradory maści biszkoptowej łatwo się uczą posłuszeństwa, jednak są trudniejsze do ułozenia niż ich czarni koledzy. 

Czym karmić Labradora?

Właściciele Labradorów muszą szczególnie uważać na dietę swoich psów. Labradory słyną z ogromnego apetytu. Dodatkowo Labradory jedzą bardzo szybko i nie odczuwają prawie nigdy nasycenia, dlatego karma dla Labradora powinna być treściwa, zapychająca i o odpowiedniej wielkości granulek. Taka, która utrudniłaby szybkie połykanie karmy. Dodatkowo odpowiednia wielkość chrupków zadba o zęby psa. Na rynku są dostępne karmy dla Labradorów od Royal Canin Labrador i Eukanuba.

Ze względu na skłonności do tycia Labradorów wiedzmy, że ich karma musi zawierać lekkostrawne białko i l-karnitynę oraz, probiotyki, które poprawiają mikroflorę żołądka. Zakup mokrej karmy nie jest konieczny bo Labrador zje i suche chrupki z apetytem, choć mokra karma przyda się kiedy będziemy chcieli mieć chwile spokoju dla siebie. takie mokre danie można zapakować do zabawki typu Kong i dzięki temu zyskać dodatkowe 10 minut spokoju. Labradory znane są ze swojego temperamentu. Nie ważne czy wybierzemy suchą czy mokrą karmę dla Labradora powinna ona spełniać również jedną podstawową funkcję. Musi być hipoalergiczna. W psów tej rasy bardzo często odnotowuje się przypadki alergii skórnych i pokarmowych. Dobrym wyborem jest skorzystanie z oferty karm weterynaryjnych przeznaczonych dla psów z alergią. Szeroka oferta karm weterynaryjnych dostępna jest w zakładce apteka i porady.

Wady:

  • obficie linieje
  • ma skłonność do zbierania śmieci
  • jest bardzo żywiołowym psem
  • znudzony i pozbawiony zajęcia może być uciążliwy

Zalety:

  • oddany rodzinie
  • przyjazny i łagodny wobec ludzi
  • doskonały towarzysz dla dzieci
  • wyjątkowo inteligentny
  • szybko i chętnie się uczy
  • można uprawiać z nim psie sporty
  • tolerancyjny wobec psów i innych zwierząt
  • łatwy w pielęgnacji

Brak produktów odpowiadających zapytaniu.